Harcerze Starsi - do likwidacji?

Moderator: Skarbnik ZHP

ODPOWIEDZ
skradacz
Użytkownik
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Harcerze Starsi - do likwidacji?

Post autor: skradacz » 29 sie 2018, 12:04

Czuwaj!
Jak wiecie lub też nie, przed ostatnimi wakacjami miały miejsce konsultacje w chorągwiach dotyczące tego, czy w związku z reformą edukacji dostosować system metodyczny ZHP, tj. aby wraz z likwidacją gimnazjów pod nóż poszła związana z nimi dotychczas grupa harcerzy starszych i aby powrócić do systemu zuchy-harcerze-wędrownicy. W prawie wszystkich chorągwiach (jedynym wyraźnym wyjątkiem była Stołeczna) instruktorzy byli przeciwni lub nie mieli jednoznacznej opinii.

Wobec tego, RN zadecydowała, aby nie zmieniać systemu i pozostawić HSy bez zmian, przynajmniej do 2020.

A co wy uważacie? Czy ZHP powinien wrócić do modelu sprzed poprzedniej reformy edukacyjnej? Czy też lepiej pozostawić 4 grupy metodyczne bez zmian?

Cały dokument z konsultacji jest tutaj: https://dokumenty.zhp.pl/uchwala-nr-17- ... u-sprawie/

Adam Nowak
Nowicjusz
imię i nazwisko: Adam Nowak
stopień instruktorski: pwd
Hufiec: Powiatu Trzebnickiego
Chorągiew: Dolnośląska
organizacja: ZHP

Re: Harcerze Starsi - do likwidacji?

Post autor: Adam Nowak » 06 wrz 2018, 14:27

Czuwaj! :-)

Osobiście nie mam w pełni wyrobionego zdania, ale chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt który uległ pewnej zmianie przy okazji reform

Grupy metodyczne w ZHP określone są na podstawie widełków wiekowych, co osobiście oceniam za bardzo fortunne. Przeliczając na "klasy" mamy sytuację poniższą:

Zuchy - 6-10 lat = 0-4 klasa (z poprawką na dzieci z okresu przejściowego które poszły do szkoły jako 6 latki)
Harcerze - 10-13 lat = 4-7 klasa
Harcerze Starsi - 13-16 lat = 7 klasa - 2 liceum (tu jest ogromny potencjał wychowawczy w tym, że drużyna staje się stałym elementem w życiu harcerza co zmniejsza szok wynikający ze zmiany szkoły - to też zagrożenie dla drużyn HS które może sprawić, że ludzie podejmujący naukę poza miejscem zamieszkania będą po krótkim czasie w drużynie z niej znikać)
Wędrownicy - 16-21 lat = 2 liceum-3 rok studiów

(Przed zmianami "dawno, dawno temu" było to bodaj: Zuchy - 7-11 lat, Harcerze - 11 - 16 lat, Wędrownicy - 16 - 25 lat)

Ciekaw jestem doświadczeń drużynowych harcerskich przejmujących zuchy po 3 lub 4 klasie (i zuchmistrzów którzy trzymają zuchy do 4 klasy). W mojej praktyce dostrzegam, że mają one jeszcze niski poziom samodzielności i zaradności, w efekcie czego muszę w pracy z drużyną "obniżać poziom trudności" lub poświęcać szczególną uwagę 4-klasistom, która jest już całkiem zbędna rok starszym kolegom. To oczywiście specyfika pracy mojej drużyny (95% w terenie, techniki, dużo samodzielności zastępów). Chętnie wróciłbym do wcześniejszych przedziałów wiekowych. Ta kwestia nie dotyczy bezpośrednio tego czy pion HS funkcjonuje w ZHP, czy nie, ale jest wypadkową systemu :-)

P.S.: Dodam też, ponieważ mam w drużynie i H i HS, że w zasadzie nie napotkałem problemów z pogodzeniem programu atrakcyjnego dla obu tych grup (te same rzeczy kręcą chłopaków w obu grupach wiekowych, choć być może trzeba dostosować ich poziom zaangażowania i trudność) - dla mnie podział na H i HS nic nie zmienił, ale... to znaczy zarówno, że podział jest dla nas OK i że jego likwidacja będzie OK ;-)

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Re: Harcerze Starsi - do likwidacji?

Post autor: 19kldh » 15 wrz 2018, 09:53

Adam Nowak pisze:
06 wrz 2018, 14:27
Ciekaw jestem doświadczeń drużynowych harcerskich przejmujących zuchy po 3 lub 4 klasie (i zuchmistrzów którzy trzymają zuchy do 4 klasy). W mojej praktyce dostrzegam, że mają one jeszcze niski poziom samodzielności i zaradności, w efekcie czego muszę w pracy z drużyną "obniżać poziom trudności" lub poświęcać szczególną uwagę 4-klasistom, która jest już całkiem zbędna rok starszym kolegom. To oczywiście specyfika pracy mojej drużyny (95% w terenie, techniki, dużo samodzielności zastępów).
Już Aleksander Kamiński zalecał by unikać przyjmowania do gromady, w ostatnim roku "zuchowania".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”