Ruch Programowo-Metodyczny "21"

Wydział Programowy
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 16 mar 2010, 22:21

RPMy są częścią oficjalnej struktury ZHP, której istnienie ujęte jest w Statucie.

Co do tego, co wnosi KPW, to proponuję zapoznać się z materiałami publikowanymi w HRze. Oczywiście, można nie dostrzegać faktów, ale to nie zmienia rzeczywistości.

I na koniec, bo w dywagacje historiozoficzne wchodzić nie zamierzam:
opowiedzenie się za czymś (np. za poważnym traktowaniem Prawa Harcerskiego) jest automatycznie opowiedzeniem się przeciw czemuś innemu (np. rozmywaniu etycznych zasad harcerstwa). Alternatywa: "za" czy "przeciw" jest poniekąd fałszywa.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 mar 2010, 22:22

Rafal pisze:Po co mają byc RPM? Idealnym przykładem jest nieistniejący już RPM Wędrownictwo. Testowali nowy sposób pracy z wędrownikami. W porozumieniu z odpowiednimi wydziałami i nawet z ich inspiracji. Chodziło o to, by sprawdzić czy nowa metoda pracy z wędrownikami ma sens. W proces byli zaangażowani tak instruktorzy ruchu jak i wydziałów. Poszukiwali nowego.
Rafał
No na bank... Testowali nowe, nowiusieńkie. Ale przed wojną.

A może jednak jedynie odgruzowywali ścieżkę zasypaną przez komuchów dla których wędrownictwo było najbardziej nieporządana gałęzią ZHP ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 16 mar 2010, 22:24

Maciek, ale dajesz mi prawo posiadania swojego zdania?

Jeśli tak, to dziękuję :)

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 16 mar 2010, 22:25

sikor pisze:
Rafal pisze:Po co mają byc RPM? Idealnym przykładem jest nieistniejący już RPM Wędrownictwo. Testowali nowy sposób pracy z wędrownikami. W porozumieniu z odpowiednimi wydziałami i nawet z ich inspiracji. Chodziło o to, by sprawdzić czy nowa metoda pracy z wędrownikami ma sens. W proces byli zaangażowani tak instruktorzy ruchu jak i wydziałów. Poszukiwali nowego.
Rafał

A może jednak jedynie odgruzowywali ścieżkę zasypaną przez komuchów dla których wędrownictwo było najbardziej nieporządana gałęzią ZHP ?
Ale nie robili tego w opozycji do czegokolwiek. Taka różnica. I to jest właśnie dla mnie harcerskie - że buduje się coś razem...

Rafał

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 16 mar 2010, 22:38

Rafal pisze:Maciek, ale dajesz mi prawo posiadania swojego zdania?

Jeśli tak, to dziękuję :)

Rafał
Rafale, a dajesz mi prawo do polemiki? Czy mam tylko czytać z namaszczeniem? Wyrażasz swoją opinię, do czego masz prawo, a ja wyrażam swoją, do czego też mam prawo.
Niczego ci nie zakazuję, ani nie zmuszam, więc nie bardzo wiem, do czego się odnosisz.
:)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 16 mar 2010, 22:39

Rafal pisze:
sikor pisze:
Rafał

Ale nie robili tego w opozycji do czegokolwiek. Taka różnica. I to jest właśnie dla mnie harcerskie - że buduje się coś razem...

Rafał
Robili to w opozycji o dotychczasowej metodyki starszoharcerskiej dominującej wówczas w ZHP. I w opozycji do środowisk nie widzących potrzeb zmian.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 mar 2010, 22:40

Rafal pisze:Ale nie robili tego w opozycji do czegokolwiek. Taka różnica. I to jest właśnie dla mnie harcerskie - że buduje się coś razem...
Rafał
A niby w opozycji do czego, czy kogo działa KPW ? A RPM 21 to też ma byc opozycja jakaś ? Czy jednak harcerstwo po prostu ? Skąd pomysły o opozycji ? Czy naprawdę sądzisz, że jak ktoś pracuje to zaraz przeciwko komuś ? Czy może jednak szukamy właściwej formuły pracy testując różne drogi na naszych środowiskach.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 16 mar 2010, 23:03

@ Sikor - Grzegorz przeciez przyznał, ze RPM 21 powstał ze sprzeciwu... I nie ukrywajmy tego, że jest opozycją. RCŻ tez był opozycją i nigdy tego nie krył. Chce tylko powiedzieć, że droga RPM - partii to droga donikąd.

@Maćku - Co drugie zdanie zaczynam sformułowaniem: wg. mojej opinii, moim zdaniem itp. Ty piszesz bez takich fraz i już nie wiem czy to Twoja opinia, czy właśnie prawda objawiona. Moze to minus dyskusji w necie, że czasem ciężko intencje rozpoznać.

Więc powtórzę jeszcze raz. W MOJEJ OPINII RCŻ to przeżytek. Czas takich opozycji się skończył. To MOJE ZDANIE.

Rafał

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 16 mar 2010, 23:08

Rafale, dla mnie prawda objawiona jest wyłącznie w Piśmie Świętym i nawet papież wyraża tylko swoje zdanie - słuszne lub nie. Skoro tak, to nie piszę rzeczy oczywistych, czyli tego, że przedstawiam wyłącznie własne zdanie.

Więc moja prośba, zawsze bierz pod uwagę powyższe założenie. Nie będzie nieporozumień.

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 17 mar 2010, 20:56

Rafal pisze:Czyli zgadzasz się z tezą, że RPMy czasem przybierają postać odpowiadającą partiom politycznym w dojrzałej demokracji? Tylko o to mi chodzi.
[...]
Ostatnie cytowane Twoje zdanie, znowu potwierdza tezę, że uważasz, że dziś RPM to takie partie wewnątrz ZHP. Czyli miałem rację?
Moim zdaniem nie miałeś racji. Podobieństwo RPM-ów do partii jest tylko ogólne i bardzo zbliżone, bo państwo i organizacja skautowa to dwie różne rzeczywistości. Nota bene nie widzę nic złego w działalności partii politycznych (nie mam tu oczywiście na myśli patologii, jakich pełno jest dzisiaj)

Rafal pisze:Uważam, że jak masz coś do zaoferowania związkowi, to powinieneś to robić w oficjalnej strukturze ZHP. Niezgoda na otaczającą rzeczywistość jest potrzebna. Ale ujście tej niezgody jest w ZHP.
RPM 21 i wszystkie inne RPM-y działają w ramach ZHP, na podstawie Statutu ZHP, są rejestrowane przez Naczelnika ZHP.

PS. Ponieważ zwracasz się do mnie w drugiej osobie, to spieszę poinformować, że byłem przez kilka dobrych lat drużynowym i szczepowym, a także działałem w namiestnictwie i w komisji rewizyjnej. W szczepie i hufcu nieprzerwanie wykonuję różne zadania. Obecnie także przymierzam się do objęcia jak najbardziej "zwykłej" funkcji (tzw. liniowej).
Rafal pisze:Chcesz coś zmienić - to zmień! Wybierz innego komendanta, przekonaj delegatów do siebie. Otwarcie. A nie politykierstwem.
Sugerujesz, że RPM 21 zamierza działać nieotwarcie? Może sztyletem, trucizną, skrytobójstwem? ;-)
Rafal pisze:Jednego? A CAŁYM ŻYCIEM czym był?
Właśnie Ruchowi Całym Życiem poświęciłeś najwięcej uwagi w swoim artykule.
Rafal pisze:A KPW co takiego nowego wnosi do programu lub metodyki?
www.kpw.org.pl - tam można się szerzej dowiedzieć. Natomiast w skrócie:
8 opublikowanych książek i kilka następnych w przygotowaniu, kilkadziesiąt artykułów poradniczo-metodycznych (dot. m.in. specjalności, obozownictwa, gier terenowych, pracy ze stopniami harcerskimi), propozycja statutu Związku, stanowisko w sprawie krzyża harcerskiego, prace nad projektami modernizacji systemu stopni i sprawności, i wiele innych działań.
Rafal pisze:Jeszcze raz. Popieram tę ideę. Ale forma już się wyczerpała. Czas powstań minął. Nadszedł czas zwykłej pracy.
To tylko Twoje własne zdanie - dyskusyjne metafory i ogólnikowe stwierdzenia, które przedstawiasz jako obiektywną rzeczywistość. Co to znaczy "czas powstań"? Ostatnie powstanie mieliśmy w Polsce w 1956 (jeśli liczyć Poznański Czerwiec za powstanie), względnie w 1944. Ja w żadnym powstaniu nie brałem udziału i nie biorę, i mam nadzieję że nie będę musiał. A zwykła praca to praca wszystkich przewidzianych statutem ZHP jednostek i zespołów wewnątrz organizacji.

Zapraszam jeszcze raz serdecznie do przeczytania artykułu w "HR", a także do polemizowania tamże na temat sensu i celowości ruchów programowo-metodycznych. Z radością przyjmiemy Twój artykuł do publikacji w "HR". Najbliższy numer jest planowany na pierwszą połowę maja... Natomiast dalszą abstrakcyjną dyskusję o celowości RPM_ów w tym wątku uważam za bezcelową (wolę się zająć "zwykłą pracą" :-).

Jeszcze co do RPM 21:
Grupa instruktorów Chorągwi Wielkopolskiej postanowiła zacząć współdziałanie w celu zmiany tejże chorągwi. Ja sam nie byłem wnioskodawcą żeby formą tego działania był akurat RPM, ale taka formuła została przez kogoś zaproponowana i za ogólną aprobatą grupy inicjatorów przyjęta, jako najlepsza. Formuła ta jak najbardziej mieści się w ramach Statutu ZHP. Zapraszam do obserwowania (mam nadzieję, że życzliwego) dalszych działań RPM 21 i sądzę, że rzeczywistość zweryfikuje różne rzucane tutaj pytania i komentarze.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2010, 21:01 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 17 mar 2010, 21:15

Grzegorz... mi chodzi tylko o to, że może z braku innej formy) jak się chce coś zmienić, to ludzie nie angażują się w zmianę, tylko tworzą coś na kształt odpowiednika partii politycznej. A ponieważ nie mamy do tego żadnej struktury wewnątrz ZHP (i słusznie) to wykorzystują do tego celu RPM. Które w swym założeniu miały być laboratorium nowych programów i metodyk - a nie partiami politycznymi.

Przykłady?
RPM Wędrownictwo - ruch bardziej metodyczny niż programowy. Testował nową metodykę, którą potem ZHP przyjęło.

RPM Całym Życie - ruch ani programowy ani metodyczny.Nie proponował nowych programów ani nowych metodyk. Rozwiązał się, bo... no właśnie. Sami wiecie dlaczego.

RPM Drużyn Grunwaldzkich - ruch bardziej programowy niż metodyczny. Poszukuje nowych form / pomysłow programowych na wychowanie patriotyczne.

RPM Krąg Płaskiego Węzła. Dla mnie (dla Maćka - napisałem DLA MNIE!) ani programowy ani metodyczny. Nie mam pojęcia czym ten ruch się zajmuje. Piszesz, że wydaje książki. Wydawnictwo WING tez wydaje książki. Czuwaj pisze artykuły. A zadne z nich nie jest ruchem metodycznym ani programowym.

" Pragnąc, by harcerstwo było lepsze i aby lepiej spełniało oczekiwania społeczeństwa, chcemy zmian w dwóch kierunkach:
1) ZHP musi być organizacją wychowującą dzieci i młodzież, a nie organizacją spędzania wolnego czasu.
2) ZHP musi być organizacją demokratyczną i sprawnie zarządzaną w praktyce swojego działania. " (cytat z manifestu KPW) nie trzeba tworzyć ruchu metodycznego ani programowego. Na Zjedzie - mimo wydawania książek, HR i wielu postów dyskusji na forach harcerskich - pomysł KPW zdobył 3 głosy...

I sam we i policz, które ruchy maja sukcesy - te rzeczywiście programowo - metodyczne czy te politykierujące?

Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia RPMów, uważam (Maciek - JA TAK UWAŻAM - Ty możesz uważać inaczej) że tworzenie RPM to nie jest droga do zmian politycznych. RPM to droga do zmian (jak nazwa wskazuje) programowych i metodycznych.

Taka jest moja opinia... I tyle...

Rafał

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 17 mar 2010, 21:26

Rafal pisze:RPM Krąg Płaskiego Węzła. Dla mnie (dla Maćka - napisałem DLA MNIE!) ani programowy ani metodyczny. Nie mam pojęcia czym ten ruch się zajmuje. Piszesz, że wydaje książki. Wydawnictwo WING tez wydaje książki. Czuwaj pisze artykuły. A zadne z nich nie jest ruchem metodycznym ani programowym.

Rafał
Brniesz i brniesz...

Na ulicy stoi czerwony samochód. Codziennie przechodzisz koło niego. I Twój kumpel mówi : fajne to czerwone auto nie ? Na co odpowiadasz: Ani nie jest czerwone, ani to nie jest auto...

Nie bo nie. A tak wogóle to nie wiem jaki ma kolor i czy jest samochodem (bo np. nie widziałem silnika)
Ale dla mnie to nie jest czerwone i nie jest to samochód...

PORAŻAJĄCA ARGUMENTACJA.

Jak nie Wiesz czym sie ruch zajmuje to napisz :NIE WIEM... I poprzestań na tym, a nie Suponuj, że to partia i że tak wogóle to nie wiadomo co. Albo się Dowiedz... I wtedy Pisz jaki Twoim zdaniem jest ten czy tamten ruch.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 17 mar 2010, 21:45

Dziękuję Januszu.

Docenienie mojego prawa do własnej opinii i siła Twoich argumentów, ich ilość i moc... Przekonały mnie.

Naprawdę.

Wygrałeś.

Nie mam argumentów na Twoje zdanie. Żadnych.

Rafał

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 17 mar 2010, 22:13

No nie no... Jasne, że Masz prawo, patrząc na samochód twierdzić, że to koń...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 mar 2010, 22:14

Rafal pisze:RPM Krąg Płaskiego Węzła. Dla mnie (dla Maćka - napisałem DLA MNIE!) ani programowy ani metodyczny. Nie mam pojęcia czym ten ruch się zajmuje. Piszesz, że wydaje książki. Wydawnictwo WING tez wydaje książki. Czuwaj pisze artykuły. A zadne z nich nie jest ruchem metodycznym ani programowym.

Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia RPMów, uważam (Maciek - JA TAK UWAŻAM - Ty możesz uważać inaczej) że tworzenie RPM to nie jest droga do zmian politycznych. RPM to droga do zmian (jak nazwa wskazuje) programowych i metodycznych.

Taka jest moja opinia... I tyle...

Rafał
Rafale, ale po co te osobiste wrzuty. To nie ja miałem "halo" do ciebie, że nie podkreślasz osobistego charakteru wypowiedzi, tylko ty do mnie.
A podkreślanie oczywistości nazywa się truizmem.

Więc po co? Co to wnosi do dyskusji, programu i metody?

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”