ŚP płk. Zdzisław Gruszecki - pożegnanie weterana wrześn

forum harcerskich drużyn obronnych
ODPOWIEDZ
Czubaka
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2009, 17:37
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czubaka » 08 wrz 2009, 23:16

We czwartek 03.09.09 w wieku 92lat, śmiercią naturalną zmarł mój dziadek płk. Zdzisław Józef Gruszecki

Nabożeństwo pożegnalne odbędzie się w Katerze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w poniedziałek 14.09.09 o godzinie 11.00.
Kondukt pogrzebowy w asyście wojskowej uda się potem na Powązki Wojskowe do kwatery "Oficerów Września"

Poniżej przeklejam wątek z innego forum (WMASG - Witryna Maniaków ASG), gdzie opisywałem (teraz nie ukończony) projekt "DZIENNIK WOJENNY", nad którym z dziadkiem pracowaliśmy. Mam nadzieję, że to pomoże przybliżyć Wam postać mojego dziadka:

Cytat:
Chciałbym Wam zaproponować udział w projekcie, nad którym pracuję z moim Dziadkiem.
Mój dziadek jest weteranem jakich mało; walczył i we wrześniu i w konspiracji i w lesie i służył do 54r w LWP.
Dziadek ma 90 lat i jest bardzo fajnym gościem.
Lubi gadżety (nowinki techniczne), swojego kompa, kazał mi ostatnio się zorientować jaką może kupić nową komórę no i kupił też niedawną nową kamerę video. Oczywiście Dziadek zawsze lubił polować, łowić ryby - teraz już zdrowie i wiek mu na to nie pozwalają.

Ponieważ Dziadek jest urodzonym opowiadaczem to ja wychowałem się na jego historiach z czasu wojny a dziadek zawsze zbierał się do ich spisania.
Teraz już mu trochę ciężko tłuc w klawiaturę więc przeszliśmy do nagrań video. Projekt trwa na bieżąco i od czasu do czasu spotykamy się (optymalnie raz w tygodniu ale ostatnio dużo rzadziej) na godzinkę, dwie i nagrywamy opowieści od pierwszych dni wojny w szkole podchorążych przez pierwszy kontakt z wrogiem (nalotem) w twierdzy Modlin i potem przez czas chaotycznych potyczek coraz bardziej rozproszonych jednostek.
Potem krótka niewola (na szczęście u Niemców) i konspiracja w Kielcach.
Na tym etapie teraz jesteśmy. Jeszcze wiele godzin nagrań przed nami. Liczę tylko na to, że dziadek cały czas będzie taki zdrowy, pogodny jak teraz.

Jednak do rzeczy:
Zawsze po godzinnym opowiadaniu (nagraniu) zadaję Dziadkowi (Pułkownikowi Gruszeckiemu znaczy się) pytania, na różne tematy.
Proszę aby opisywał atmosferę panującą wśród ludzi, kolegów żołnierzy, jakie mieli pojęcie o tym co się dzieje (np. w pierwszych dniach wojny Dziadka wysłano to Modlina w celu szkolenia saperów, myśląc że standardowo będzie wojna pozycyjna i na tyłach miesiącami będzie się szkoliło młodych) itp itd. Pytam o relacje z okupantem, działania konspiracyjne, życie codzienne i akcje specjalne...

Potrzebuję od Was pytań.
Coś co Was ciekawi, coś co możecie się dowiedzieć o tamtych czasach a nigdzie nie mogliście się doczytać. Zakres jest dowolny, po prostu potrzebuję od Dziadka wyciągnąć jak najwięcej a sam nie zawsze mam pomysły. Myślę, że każdy z nas jak dobrze się zastanowi to ma kilka fajnych tematów, które chciałby rozwinąć.
Pomóżcie mi w tym a po jakimś czasie będziemy mogli się cieszyć ciekawym materiałem, który będziemy mogli pokazywać innym.Tutaj jest mała wzmianka w książce wydanej prze Bellonę pt. "Sylwetki Saperów"
Zdzisław "Zawała" Gruszecki - http://picasaweb.google.com/czubaka007/ ... 9604867586

A tutaj aktualne zdjęcie płk. Gruszeckiego na chrzcinach swojego prawnuka Ignacego Zdzisława (mojego młodego). Dziadek Zdzich - http://picasaweb.google.com/czubaka007/ ... 4092764994


Proponuję wpisywanie swoich pomysłów na forum, poniżej tak abym zawsze mógł sobie sprawdzić u Dziadka w necie i żeby się nic nie mieszało.

Dzięki
FIA Czubaka


ps. powyższy tekst jest kopią tego z forum FIA czyli cfog.pl
od wczoraj pierwsza część materiałów jest dostępna na Google Video.
Nie chronologicznie bo najpierw umieściłem opowieści o czasach okupacji dopiero później wstawię nagrania o wojnie wrześniowej. Przygody w "lesie" są jeszcze nie nagrane.

DZIENNIK WOJENNY płk. Zdzisława Gruszeckiego - OKUPACJA:

cz.1
http://video.google.pl/vi...691911213253360
cz.2
http://video.google.pl/vi...108251490213056
cz.3
http://video.google.pl/vi...904410831373580
cz.4
http://video.google.pl/vi...609149215116912

i przepraszam za sapanie i mlaskanie i chrupanie. następnym razem wepnę mikroport.


www.fia.com.pl

_________________

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”