Komunikat Naczelnictwa Poczt Harc. Wydz. Spec. GK ZHP nr 14

forum Poczt Harcerskich
ODPOWIEDZ
PH 101 Lomża
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 20 wrz 2007, 20:07
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PH 101 Lomża » 24 lip 2009, 21:46

Komunikat Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydział Specjalności GK ZHP nr 14 – lipiec’09

Druhny i Druhowie!
Naczelnicy Poczt Harcerskich!

95-letnia historia Specjalności Poczt Harcerskich potwierdziła w różnych warunkach i nieprzewidzianych okolicznościach skuteczność metod wychowawczych stosowanych w Organizacji; młodzież harcerska roznosząca listy, meldunki i przesyłki dała świadectwo patriotyzmu, poświęcenia i ofiarności krwi dla Ojczyzny i bliźnim...
Przypominam, że na wniosek ówczesnego Naczelnictwa PH Naczelnik ZHP – dh. Ryszard Pacławski swoim rozkazem L.9/1992 z dnia 19 czerwca 1992 roku ustanowił dzień 6 sierpnia – Dniem Poczt Harcerskich.
Pamiętajmy, że jesteśmy spadkobiercami jednej z ważniejszych służb harcerskich w warunkach frontowych – Polowej Poczty Harcerskiej, która była jedyną tego rodzaju instytucją znaną na świecie.

W tym roku, w roku 95-lecia istnienia naszej Specjalności – Poczt Harcerskich, na 159 zarejestrowanych, poniższe PH obchodzą swoje jubileusze;

15 lecie - 123 Bytom – pwd. Piotr Borowiec (data powstania 13.09.94)
15 lecie - 122 Skawina – hm. Marek Bieżanowski HR (data powstania 11.05.94)
20 lecie - 101 Łomża – hm. Henryk F. Karwowski HR (data powstania 01.05.89)
25 lecie - 40 Częstochowa – hm. Bogusław Stanisz (data powstania 23.01.84)
25 lecie - 59 Stalowa Wola – hm. Tadeusz Zipser (data powstania 15.10.84)
25 lecie - 65 Parczew – hm. Władysław Tryniecki (data powstania 24.01.84)
35 lecie - 11 Nowa Huta – hm. Jerzy Kujawski (data powstania 01.04.74)
35 lecie - 12 Lublin – hm. Mirosław Rojek (data powstania 07.09.74)
45 lecie - 5 Rybnik (reaktyw.) – phm. Jan Bochenek (data powstania 15.09.64)
50 lecie - 1 Gdańsk (reaktyw.) – hm. Wojciech Konieczny (data powstania 22.02.59)

W imieniu Naczelnictwa PH załogom tychże, a także pozostałym pocztom, składam serdeczne gratulacje i podziękowania za wieloletnią wspaniałą służbę na niwie specjalności poczt harcerskich, za popularyzowanie i rozwijanie wśród braci harcerskiej zamiłowania do jednej z ciekawszych specjalności, za wiele wspaniałych wydawnictw upamiętniających różne ważne wydarzenia w dziejach Harcerstwa i Narodu Polskiego.

… korzystając z okazji pragnę również osobiście serdecznie podziękować za współpracę i aktywność ponad przyjętą normę i rzetelną rokroczną sprawozdawczość naczelnikom PH:
– hm. Tadeuszowi Ulińskiemu z PH 28 Wrocław "Szaniec"
– hm. Józefowi Grabarczykowi z PH 2 Szczecin
– hm. Janowi Gudelisowi z PH 7 Mrągowo,
– hm. Janowi Tomaszewskiemu z PH 52 Toruń,
– hm. Zbigniewowi Mazurowi z PH 117 Oława,
– hm. Wiesławowi Grobelnemu HR z PH 136 Krotoszyn,
– hm. Sylwestrowi Padjasowi z PH 139 Kielce III
i innym...

Kontynuujmy więc służbę i tradycję tamtych bohaterskich poczt poprzez szeroko pojętą działalność szkoleniową i wydawniczą, realizację zainteresowań i kreatywność zrzeszonych u nas młodych ludzi. Harcerze-pocztowcy w naszych szeregach powinni rozwijać swoje zainteresowania rysownicze, graficzne i wydawnicze, uczyć się gospodarności. Warto dodać, że działalność wszystkich poczt harcerskich stanowi trwały i pokaźny dorobek Harcerstwa Polskiego.
Aktualnie poczty harcerskie winne dążyć do pomnażania tego dorobku z myślą, że:
„Nie w jednym domu ktoś kiedyś schowa, jak zeschłej róży pąk,
Dobre, życzliwe i ciepłe słowa – pocztę z harcerskich rąk…”

Druhny i Druhowie!
24 lipca 2009 r. otwarta została wystawa "Dziś, jutro, pojutrze. Harcerki i harcerze w służbie Polskiego Państwa Podziemnego", zorganizowana z okazji 70. rocznicy przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji pod kryptonimem Szare Szeregi. Naczelnictwo reprezentował niezawodny dh. Marek Bieżanowski (PH Skawina) – dziękujemy.
Wystawę przygotowało Muzeum Harcerstwa wraz z Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62 w Warszawie, czynna będzie codziennie z wyjątkiem poniedziałków do 15 października 2009 r. Polecamy uwadze.

Druhny i Druhowie!
1 sierpnia przypada 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszam tego dnia o godz. 17.00 do uczczenia w Waszych środowiskach pamięci poległych w Powstaniu Warszawskim minutą ciszy, zorganizowania w miarę możliwości wieczornic, ognisk... Zachęcam również wszystkie środowiska do udziału w centralnych obchodach 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Więcej informacji znajdziecie w serwisie program.zhp.pl

Podczas 17. Ogólnopolskiego Zlotu Druha Szarego – Drozdowo’2010, któremu tradycyjnie będzie towarzyszyć Polowa Zbiórka Naczelników PH, uczestnicy tych imprez uczczą 130 rocznicę urodzin twórcy Krzyża Harcerskiego – ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR.
Istnieje realna szansa na wydanie przez organizatorów Zlotu personalizowanego znaczka wg pomysłu Poczty Polskiej z zamieszczeniem jako przywieszki rysunku lub zdjęcia dh. Szarego, którego koszt wyniesie około 5 zł… Czekam na propozycje!
Zamówię tyle znaczków, ilu będzie chętnych!

Czuwaj!

hm. Henryk F. Karwowski HR
Naczelnik Poczt Harc. WS GK ZHP

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Poczty Harcerskie”