Dla harcerzy taterników:(

forum harcerskich drużyn turystycznych
turystyka.zhp.pl
ODPOWIEDZ
SeFer
Starszy użytkownik
Posty: 225
Rejestracja: 11 lis 2003, 01:01
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 10 mar 2009, 10:32

Spotkanie w TPN - relacja
W dniu 28 stycznia 2009 odbyło się w dyrekcji TPN spotkanie przedstawicieli Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zarządów Fundacji Kukuczki i Polskiego Związku Alpinizmu.

Spotkanie skoncentrowane było na kluczowych dla środowiska taternickiego sprawach:

1. Dyrekcja TPN została zapoznana z działalnością Fundacji Kukuczki, szczególnie w zakresie spraw potencjalnie wiążących się z działalnością Parku.
2. W sprawie Tatr Zachodnich dyr. TPN poinformowała przedstawicieli FK i PZA, że nie widzi możliwości ich udostępnienia, pomimo wcześniej wysyłanych w tej sprawie pozytywnych sygnałów. Swoje jednoznacznie negatywne stanowisko przedstawił dyrektor Z. Krzan, dyrektor ds. ochrony przyrody. Po dyskusji, zalecono środowisku wspinaczkowemu przekonywanie Rady Parku (organu opiniodawczego TPN).
3. W sprawie obozowisk poinformowano przedstawicieli środowiska, że Szałasiska i Rąbaniska ulegną likwidacji zgodnie z przyjętym już w TPN Planem Ochrony Przyrody. Zwłaszcza likwidacja Szałasisk (tabor Morskie Oko) była dla przedstawicieli środowiska całkowitym zaskoczeniem ze względu na to, że w listopadzie 2008 odbyło się spotkanie z dyrekcją TPN i Radą Naukową Parku w sprawie przyszłości tego obozowiska, od którego to czasu TPN nie informował środowiska o swoich zdecydowanych zamiarach.
4. Poruszono sprawę instalacji stałych punktów wierconych na terenie TPN, w której to kwestii osiągnięto wstępny kompromis.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym sprawozdaniem ze spotkania oraz dokumentami złożonymi w dyrekcji TPN przez FK i PZA:

* Pismo PZA w sprawie przyszłości taborów
* Wniosek PZA do TPN w sprawie udostępnienia Tatr Zachodnich
* Wniosek FK do TPN w sprawie udostępnienia Tatr Zachodnich

Zarządy Polskiego Związku Alpinizmu i Fundacji Kukuczki są przekonane, że udostępnienie Tatr Zachodnich i dalsze funkcjonowanie obiektów bazy taternickiej są kluczowymi kwestiami dla środowiska. Deklarujemy podjęcie wszelkich możliwych działań dla osiągnięcia korzystnych rozstrzygnięć w tych sprawach.

Jednocześnie oba zarządy planują podjęcie działań zmierzających w dwóch kierunkach:

1. Niedopuszczenia do zatwierdzenia Planu Ochrony Przyrody w jego obecnej wersji.
2. Przeprowadzenia badań naukowych dotyczących oddziaływania wspinaczy, ich infrastruktury i działalności na środowisko przyrodnicze.

Być może, będziemy od Was wszystkich oczekiwać aktywności i pomocy. Już teraz zapraszamy do współpracy wszystkie osoby chcące działać dla wspólnego dobra, jakim jest utrzymanie taternickiej bazy tatrzańskiej oraz udostępnienie Tatr Zachodnich dla wspinania (Komisja Tatrzańska PZA: kt@pza.org.pl).

Zdajemy sobie sprawę, że informacje jakie przekazujemy środowisku wspinaczy mogą wywołać sporo emocji i ożywioną dyskusję. Pamiętajmy jednak, jak wielkie tradycje w dziedzinie kultury i słowa pisanego ma nasze środowisko. Dyskutując o tych niewątpliwie trudnych sprawach starajmy się o tym nie zapominać.

Z taternickim pozdrowieniem
Piotr Xięski
Polski Związek Alpinizmu
Wiceprezes
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIęDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|SZKOLENIA LAWINOWE

Góra idzie do Ciebie??Nie jesteś Mahometem??... Uciekaj! To lawina!

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Turystyka”