Nowa nowa strona zhp.pl

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
ODPOWIEDZ
skradacz
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 01 lis 2009, 21:06
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Lokalizacja: Gdańsk
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 01 sie 2010, 22:21

Dziś jak codzień, zaglądam na stronkę naszej ukochanej organizacji, a tam - zmiana. Termin 1 sierpnia na pewno nie jest przypadkowy.

Od razu zaznaczam, że poprzedni styl bardziej przypadł mi do gustu. Świeży, swobodny, nieograniczony tymi wszystkimi ramkami... Nie można już skopiować adresu GK do schowka wprost z głównej strony.

Zielony pasek tuż pod winietą, prowadzący do poszczególnych serwisów też nie prezentuje się moim zdaniem zbyt porywająco ze swoją stylistyką. Mechanizm prezentacji wiadomości jest bardziej... hmmm... toporny. Ten poprzedni był naprawdę świetny - tylko najnowsze informacje, dostępne tuż po kliknięciu - to były jego mocne strony.

Reaktywowano galerię - z oceną tego przedsięwzięcia pozwolę się jeszcze wstrzymać, choć taki centralny zbiór zdjęć brzmi zachęcająco. Jej dotychczasowa realizacja pozostawia nadal wiele do życzenia (powinien powstać osobny serwis, nadal wywołuje błędy - patrz w prawym dolnym rogu strony, giną pozostałe grafiki na stronie itp.), ale wszystko jeszcze przed nami...

A teraz zalety. Największą jest bezsprzecznie centralny pasek z odsyłaczami dla różnych grup osób. Perfekcyjne połączenie ergonomii i elegancji. Pojawiła się wyszukiwarka - gdy obejmie swym zasięgiem wszystkie serwisy działające pod domeną zhp.pl, będzie można mówić o rewolucji w dostępie do harcerskiej informacji.

Podsumowując - strona stała się już mniej awangardowa, postawiono za to na wygląd centralnego paska i pozostawiono więcej miejsca na linki do innych serwisów. No, a teraz możecie mnie zbesztać ;)

PS1 Popatrzcie na prawy dolny róg, a konkretnie na zastrzeżenie praw autorskich - brakuje tam jednej litery, nieprawdaż?
PS2 OK, adres GK da się skopiować z panelu w stopce.

jox
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 17 kwie 2010, 16:04
Lokalizacja: 72 ŁGDHS
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jox » 04 sie 2010, 08:29

Pozwolę sobię również wtrącić 3 grosze z łana chłopskiego ; )

Wygląd strony na minus, zbyt ostra zieleń bije po oczach i za dużo miejsca na bannery... Reklamy są ważne, ale nie z punktu widzenia odwiedzającego takowy serwis i nie w takiej ilości. Nowoczesne serwisy starają się zmniejszać ilość reklam lub też wprowadzać je w rotacje.. Poza tym pamiętajmy - w świecie reklam, to nie ilość a jakość decyduje i powodzeniu reklamy. Czy ktoś zwraca z nas uwagę na tysiące reklam idąc centrum aglomeracji, albo na reklamy na stronach jeżeli jest ich dużo? Naturalnym odruchem jest pomijanie tego elementu, w przypadku jego wielokrotności.

Jeżeli przyjrzymy sie dobrze stronie, to przynajmniej 1/3 jest w reklamach (Zawiszacy itp). Zabieg rodem z poczatków XXI wieku. Rozumiem, że wyeksponowanie galerii i wyszukiwarki miało slużyć szybszemu spostrzeżeniu przez internautów strony, tymczasem nie wiem, czy nie jest to zbytnie wyolbrzymienie. Trzymając sie zasad tworzenia ośrodków www, należy mieć na uwadzę pewien schemat tj. najważniejsze elmenty dla danej tematyki (czasem jest to logo, czasem informacje - zależy od celów witryny) powinny być najbardziej wyeksponowane.

Aktualności na stronie są deprecjonowane (dobra wielkość, ale przy tych banerach/reklamach wyglądają, jakby były dodatkiem... albo równe wartością, a przecież są o wiele ważniejsze).

Dwa razy jest adres Konopnickiej (na dole i górze)... Nie wydaję mi się to potrzebne (ale chyba jakoś trzeba było zagospodarować miejsce ;) Generalnie pogrubiony Arial (tak mi się wydaje przynajmniej) jest bardzo brzydką czcionką i nie czytelną (tutaj uwaga do czcionki właśnie w topie).

Dalej:
brakuje jakiegoś składnego budowania witryny tj. kiedy klikne w adresy, u góry mam tylko odnośniki do "dokumenty zhpkontakt", kiedy zaś klikne w GK odnosnikow jest wiecej "GK ZHP Dokumenty ZHP Adresy ZHP Kontakt". Nie zatroszczono się tu o prostą nawigację dla użytownika i możliwość powrotu na strony wyższego szczebla (tj. możliwość udania się z każdego szczebla na każdy szczebel - pomijajac te o wiele niższe).

Dobrze by było zatroszczyć się o forum... W porównaniu z dzisiejszytmi możliwościami forum jest wrecz odstraszające. 0 grafiki, słaba funkcjonalność. Nie dziwmy się, że nie przoduje ono. I jest to powszechna opinia, powielana na różnych ogólnopolskich imprezach.

A teraz do plusów : ) Coś się ruszyło i to jest bardzo pozytywne. Ponadto pasek "Twoja sugestia" jest bardzo dobrym zabiegiem. Można smiało się wypowiedzieć. Wyszukiwarka - tak jak kolega wyżej powiedział. Czy galeria jest dobrym zabiegiem? Zależy co w niej będzie - bo raczej nie imprezy wszystkich jednostek : ) Jak będzie prowadzona i z jaką aktualnością - a trzeba mieć też na uwadze, że mimo wszystko serwery na których stoi ZHP mają ograniczoną ilość miejsca na platformach. Ale uważam to za plus.

O czym skradacz też wspomniał, zabieg przy fotografiach jest miły dla oka (aczkolwiek bardzo ostre fotografie.. ;) oraz funkcjonalny.

Tyle ode mnie :) Wierzę, że uwagi będą mile przyjętę, bo można śmiało podyskutować o ile ktoś z Twórców odpowie. Bo strona chyba jest dla nas... hmm ;- )

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 04 sie 2010, 08:32 przez jox, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Paweł Pyszel HO

sigma
Stały bywalec
Posty: 552
Rejestracja: 28 gru 2003, 21:47
Lokalizacja: Bielawski KI
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 04 sie 2010, 18:54

Zacznę od tego co mi się podoba:) Zakładki z wykorzystaniem zdarzenia onmouseover są znakomite. Wcześniej kolorowy obrazek często długo się ładował. Plusem jest też wielkość i kolorystyka newsów. Jest to czytelne.

Natomiast minusy:
- pokutuje ciągle czcionka "Trebechet MS". osobiście uważam że lepszy jest arial, albo verdana. przedewszystkim są to czcionki podstawowe, które wyglądają tak samo lub podobnie pod każdym systemem operacyjnym i każdą przeglądarką.
- obrazkowy top. nie rozumiem obrazkowego adresu GK w prawym górnym rogu, który jest dla mnie nieczytelny.
- menu główne jest słabo wyeksponowane. powinno być bardziej widoczne.
- szkoda że newsy nie są zrobione tak jak wcześniej w jquery ui accordion, przynajmniej na głównej.
- szkoda że nie można z głównej przejść do konkretnego serwisu (np. program). można to zrobić choćby za pomocą jakiejś rozwijanej w jquery listy.
- zajrzałem w kod i brakuje mi rozwiązań optymalizacyjnych, jeśli chodzi o ładowanie np. skryptów js. ale to już szczegóły.

Na koniec dodam że podoba mi się stopka. nawiązuje do web 2.0 i fajnie wygląda.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Han
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2007, 23:04
Lokalizacja: Wydział Nowych Technologii
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Han » 09 sie 2010, 08:20

Panowie zapraszam także na wnt.zhp.pl - również nowa strona.

Wszystkie uwagi są cenne - dzięki. ;)

Fedajkin
Site Admin
Posty: 1066
Rejestracja: 10 cze 2002, 12:32
Lokalizacja: 43 BSDH "BUKI"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 23 sie 2010, 13:41

Hania, poco w punkcie drugim Procedur adres e-mail zapisany jest jako helpdesk (a) zhp.pl jeśli i tak jest on zlinkowany pod mailto, co powoduje, że każdy bot go rozpozna.

W pomocy technicznej dodaj również konfigurację imap dla poczty.

No to na tyle, reszta przez GT. :D
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

skradacz
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 01 lis 2009, 21:06
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Lokalizacja: Gdańsk
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 28 sie 2010, 13:32

Ale przypatrzmy się, co za bałagan powstał teraz na naszych - bądź co bądź oficjalnych - stronach. Mamy aż 3 działające CMSy - Centrum CMS, i dwa nowe. Każda strona wygląda kompletnie inaczej. Nie chodzi mi o to, by wprowadzać uniformizację totalną i na siłę, ale by serwisy tzw. centralne posiadały przynajmniej tę samą lub bardzo zbliżoną szatę, oraz linki w prawym górnym rogu.

Han
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2007, 23:04
Lokalizacja: Wydział Nowych Technologii
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Han » 28 sie 2010, 13:51

Sergiuszu :) :
"Hania, poco w punkcie drugim Procedur adres e-mail zapisany jest jako
helpdesk (a) zhp.pl jeśli i tak jest on zlinkowany pod mailto, co powoduje, że każdy bot go rozpozna."

NIE jest zlinkowany mailtio, tylko skryptem, bot go nie rozpozna.

Fedajkin
Site Admin
Posty: 1066
Rejestracja: 10 cze 2002, 12:32
Lokalizacja: 43 BSDH "BUKI"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 28 sie 2010, 13:51

Z tego co mi wiadomo, wszystkie serwisy mają działać w jednym docelowym CMSie i właśnie są przerabiane... nie wiem na ile to prawda.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Han
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2007, 23:04
Lokalizacja: Wydział Nowych Technologii
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Han » 28 sie 2010, 13:59

prawda, niestety trochę to potrwa - mało rąk do pracy mamy.
jak ktoś chętny do pracy w Wydziale Nowych Technologii proszę o kontakt ze mną pod adresem hanna.musur@zhp.net.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”