Przykra podwyżka ceny "Czuwaj"

miesięcznik czuwaj.pl
Zablokowany
repik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 10 cze 2002, 15:49
Lokalizacja: 44 SH "Krzemień"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 22 gru 2006, 22:21

Właśnie przymierzam się do prenumeraty "Czuwaj" na następny rok i tu przykra niespodzianka. W ramach "świątecznego prezentu" ;-) Czuwaj podrożało w sposób drastyczny. Co prawda przy zamówieniu 1—4 egzemplarzy podwyżka wynosi tylko 5 zł (z 74 zł na 79 zł). Jednak przy zamówieniu większych ilości podwyżka wynosi 10 zł !!! (przy zamówieniu minimum 15 egz. z 54 zł na 64 zł - przy zamówieniu minimum 20 egz. z 49 zł na 59 zł).

W związku z tym moje pytania:
1. Co tak mocno podrożało, że trzeba tak drastycznie podwyższać cenę naszego miesięcznika.
2. Dlaczego tak rozłożono wysokość podwyżki, że uderza się finansowo przede wszystkim w hufce, które fundowały swojej kadrze gazetę za darmo lub po promocyjnej cenie.

A tak na koniec. Każde szanujące się pismo o podwyżce cen informuje czytelników z wyprzedzeniem - przy okazji tłumacząc przyczyny takiej zmiany. A u nas - czytam grudniowy czuwaj i ani słowa na ten temat.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

naczelny
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 16 sie 2002, 20:50
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 23 gru 2006, 12:17

Najpierw co do ostatniego akapitu: masz rację Ryszardzie, rzeczywiście powinniśmy napisać o tym w grudniowym numerze. W tym miejscu przepraszam wszystkich Czytelników!

Co do meritum, a jednocześnie nieco w formie usprawiedliwienia powyższego braku...

Do pytania 1:
Zmiany, także finansowe, które są zapowiadane, wynikają z faktu, że gazeta ma się w pełni samofinansować. Dotychczas zdecydowana większość kosztów była finansowana przez prenumeratę, ale jednak nie wszystkie. Ponadto okazało się, że koszty tzw. ogólnozakładowe 4 Żywiołów są wręcz zabójcze dla budżetu gazety. Stąd zmiany, które zmierzają w kierunku, aby gazeta autentycznie się samofinansowała. Częścią tych zmian jest podwyżka prenumeraty, ale drugą częścią są zmiany organizacyjne, które sprawią, że nie będzie żadnych kosztów ogólnozakładowych, narzutów i innych ubocznych kosztów produkcyjnych gazety. Niestety (dla mnie) wiązać się to będzie prawdopodobnie z przerzuceniem ryzyka produkcji gazety z 4 Żywiołów na mnie osobiście.
Plusem tych zmian jest to, że realnie będziemy kontrolować finanse gazety i będziemy mieli większe możliwości rozwojowe. Oznacza to, że jeśli gdziekolwiek pojawią się oszczędności, to będziemy przeznaczać je na zwiększenie objętości gazety, dodatkowe wkładki czy np. segregator do nowej wkładki - "Słownika 100-lecia harcerstwa".
Druga kwestia: ma powstać kwartalnik dla drużynowych, co wiąże się zapewne ze zmniejszeniem prenumeraty "Czuwaj". To także musimy uwzględnić. Oczywiście może się okazać, że nie spadnie nam drastycznie prenumerata, wówczas - jak napisałem wyżej - będziemy mieli nadwyżkę, aby dokładać dodatkowe strony czy robić extra wkładki.

Do pytania 2:
Podwyżka jest rozłożona w ten sposób, że oddaje lepiej niż poprzedni cennik realne koszty. Można powiedzieć w ten sposób, że poprzednio prenumeratorzy mniejsi nieco finansowali tych większych. Teraz się to wyrównuje, choć należy pamiętać, że przy zbiorczej prenumeracie i tak oszczędność wynosi aż 20 zł!

Mam nadzieję, że podwyżka nie zniechęci prenumeratorów. Tym bardziej, że po roku 2006, który był dla redakcji bardzo trudny merytorycznie, zapowiada się bardzo dobry rok 2007: zmieniamy format, dodajemy nowe rubryki, wstawiamy zupełnie nowy dział dla harcmistrzów oraz planujemy wiele nowych wkładek.

Zachęcam więc do prenumeraty!
No i oczywiście zachęcam gorąco do pisania do "Czuwaj"!

Pozdrawiam, życząc spokojnych, refleksyjnych Świąt Bożego Narodzenia!
Czuwaj!
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

repik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 10 cze 2002, 15:49
Lokalizacja: 44 SH "Krzemień"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 23 gru 2006, 19:03

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.
Wesołych Świąt!
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”