Znaki służb- jak z nimi pracować i czym są?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Magheru
Stały bywalec
Posty: 533
Rejestracja: 06 wrz 2006, 10:16
Lokalizacja: HKA "Czogori"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 06 lut 2009, 17:55

Witam!
Chciałabym przeprowadzić mały internetowy zwiad harcerski dotyczący znaków słuzb.

Jak funkcjonują( czy w ogóle) w Waszych środowiskach?
Jak wygląda praca ze znakami służ- czyli od pomysłu do zdobycia.
Jakie problemy napotkaliście w pracy z nimi i jakie pozytywne aspekty dostrzegliście?


Za wszelkie informacje, refleksje będę wdzięczna.


Tylko mam prośbę... nie odpływajcie w OT :)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 03 sie 2008, 19:12
Lokalizacja: 100 DH "Watra"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 06 lut 2009, 21:09

To może ja zacznę nt. tego jak to się robi u mnie w Szczepie. Po pierwsze nie istnieje drużyna wędrownicza. W skład patrolu wchodzą osoby z drużyn harcerskich w wieku wędrowniczym lub bliskim mu (16-18 lat). Gdy ktoś ma pomysł na zrealizowanie jakiegoś znaku (interesuje się nim, albo chce się zainteresować) rzuca pomysł na forum szczepu i zbiera się patrol. Spotykamy się, ustalamy 6-7 zadań na podstawie tych proponowanych i przydzielamy osoby do realizacji poszczególnych zadań (po 2-3 osoby, chyba że dane zadanie jest czymś większym). Wymagania są zatwierdzane u Komendanta Hufca i otwiera on próbę. Realizujemy zadania i robimy z każdego z nich sprawozdanie. Gdy kończymy patrolowy zanosi sprawozdania do komendanta, a ten przyznaje znak służby. Ot tyle. Może jeszcze rzucę przykładowe wymagania. Zdaje się, że nie do końca tak powinno to wyglądać, ale taka praktyka została u nas przyjęta

Znak służby gospodarce pisze:1.Weźmiemy udział w kwaterce końcowej obozu w Pobierowie 2008 roku (realizujący: A., T.)

2.Pomożemy w organizacji Finału WOŚP w Jeleniej Górze(pomoc techniczna przy scenie, pomoc w liczeniu pieniędzy zebranych przez wolontariuszy)
(A., T., K., N.)

3.Zorganizujemy grę dotyczącą problematyki rynku papierów wartościowych dla drużyny lub szczepu (realizujący: T., K.)

4.Utworzymy grupę kwatermistrzowską w szczepie w celu efektowniejszej kontroli sprzętu znajdującego się w drużynach i w szczepie.(A., P., T.)

5.Weźmiemy udział w pracach kwatermistrzowskich w magazynie hufca(całość)

6.Wykonamy inwentaryzację sprzętu w magazynie szczepu(A., T., P.)

7.Skompletujemy sprzęt na zimowisko szczepu
(A., P.)
Znak służby wspólnocie lokalnej pisze:1.Przeprowadzenie wywiadu z urzędnikiem lub starostom na temat tego jak działa władza i instytucje samorządowe. Wywiad multimedialny( Piechowice)
(A., N.)
2.Zapoznanie się z historią miasta i organizacja gry terenowej związanej z tym tematem (Jelenia Góra)(M., J., W. )
3.Przeprowadzenie ankiety wśród młodzieży w mieście na temat tego co by chcieli zmienić w mieście lub czego brakuje. A następnie przedstawić ten projekt odpowiednim władzą w mieście (Jelenia Góra) )(M., J., W.)
4.Wykonanie projektu multimedialnego na temat prawa i powinności obywatelskiej przedstawienie go na zimowisku szczepu (Zimowisko)
(T. )
5.zoragnizwoanie zwiadu podczas pobytu na zimowisku. Szczegółowe zapoznanie się z strukturą gospodarki i zatrudnienia, największymi problemami mieszkańców, sytuacją społeczną, krajobrazem kultury i tradycjami. (zimowisko)
(N., K.)
6.Przeprowadzenie wyborów samorządowych na zimowisku i stworzenie samorządu na czas zimowiska..(zimowisko)
(T., K.)
7.Organizacja zabaw na śniegu dla dzieci i młodzieży z Męcinki (miejsce gdzie byliśmy na zimowisku) (wszyscy)

szczypek45
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:39
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szczypek45 » 06 lut 2009, 21:14

W naszej drużynie znaki służb są zdobywane bardzo często
Najpierw zbiera się kilka osób, wymyślają zadania, a następnie biorą się za zdobywanie Znaku.
Zwykle znak ma takie zadania, ze nie można nie zauważyć ze jest zdobywany. Jak sama nazwa wskazuje- Znak Służby- trzeba pokazać otoczeniu, ze się go zdobywa.Najlepsza rzeczą w Znakach Służby jest to , ze dzięki nim lepiej poznaje się druhów z drużyny.
A największe problemy- chyba motywacja i ustalenie terminu spotkań, a poza tym to później idzie z górki.

gzk84
Stały bywalec
Posty: 467
Rejestracja: 08 sty 2004, 21:47
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 07 lut 2009, 08:22

Jak sama nazwa wskazuje- Znak Służby- trzeba pokazać otoczeniu, ze się go zdobywa. Najlepsza rzeczą w Znakach Służby jest to , ze dzięki nim lepiej poznaje się druhów z drużyny.
Jak dla mnie nazwa tego nie wskazuje. Myślę że w znaku służby chyba ;) chodzi o służbę czyli coś dla kogoś. Przez stopnie rozwijamy przedewszystkim siebie oczywiście wykonując służbę również to w znakach wykonujemy przedewszytskim służbę rozwijając się i to jest myślę najlepszą rzeczą.

U mnie w środowisku pracowaliśmy ze znakiem służby turystyce i w tym kierunku prowadziliśmy działania drużyny. Znaki służb są przydatnym instrumentem lecz oczywiście wymagającym zaangażowania :)
hm. Jakub Juszyński

milka77
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 07 maja 2007, 08:59
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: milka77 » 07 lut 2009, 09:26

zgadzam sie z gzk84.W znaku służby chodzi o to by zrobić coś dla kogoś. U na w namiestnictwie wędrowniczym wygląda to mniejwięcej tak samo jak napisali moi poprzednicy. Zbieramy sobie grupe z którą chcemy realizować dany znak, spotykamy się wymyślamy zadania, po czym idziemy na spotkanie namiestnictwa w którym otwieramy ten znak. Trzeba pamiętać o tym, że znak służby zdobywamy w grupie i każdy jest za coś odpowiedzialny dlatego trzea uważnie dobierać sobie ludzi. Ja trafiłam do grupy,<ludzie z drużyny wędrowniczej której działałam> która realizowala znak slużby zdrowiu i nistety nie udało nam się go zdobyć bo drużyna w międzyczasie się rozwiązała i część luzi po prostu zapomniała, że wogóle realziuje jakikolwiek znak służby. .
HO Sandra Dyks
Zastępca komendantki II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"
Drużynowa GZ "Mieszkańcy czarodziejskiej planety"

ewok
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2008, 13:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ewok » 07 lut 2009, 10:35

szczypek45 pisze:Najlepsza rzeczą w Znakach Służby jest to , ze dzięki nim lepiej poznaje się druhów z drużyny
Znaki służby są narzędziem metodycznym, który ma przygotować do świadomego podejmowania stałej służby i uczą pracy w zespole.
Wynika to z psychorozwoju młodych ludzi i założeń ciągu wychowawczego. Jednym z naszych celów wychowawczych jest oddziaływanie na sferę społeczną, czyli kształtowanie m.in. umiejętności interpersonalnych, kształtowanie umiejętności pracy w grupie etc. Każdy pion wiekowy ma swoje narzędzie, które to kształtuje i jest dostosowane do wieku i możliwości naszych wychowanków (zuchy: sprawności zespołowe, harcerze: zadanie zespołowe, harcerze starsi: projekt, wędrownicy: znaki służb)

ewa sidor

LukaszCK
Starszy użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 29 gru 2006, 10:57
Lokalizacja: 8 KDH-y "Czarna Ósemka"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 07 lut 2009, 15:21

gzk84 pisze:Znaki służb są przydatnym instrumentem lecz oczywiście wymagającym zaangażowania :)
Znak Służby jako instrument metodyczny, ale nalezy zauwazyc ze mimo wszystko czasem zwyczajnie nie jest on do konca potrzebny. NIektore srodowiska go wykonuja bo moga sobie pozwolic na zaangazowanie sie w tego typu przedsiewziecia. Sa srodowiska, ktore sluzbe wykonuja na codzien i nie chodzi mi tu o jeden rodzaj, a kilka rodzajow. Tak po prostu kilkoro wedrownikow z druzyny sie gdzies zaangazowalo i to robia calkiem prywatnie i nieprzymuszenie. Nikt nie wypelnia zadnych dokumentow zwiazanych z realizacja znaku, nikt go nie dostaje i nie ma przypietego na mundurze, nikt nie mowi o realizacji jakiegokolwiek znaku. Napisalbym nawet ze Znaki Sluzb wprowadzaja w idee sluzby, by pozniej pelnic ja odruchowo bez papierow.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2009, 15:23 przez LukaszCK, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 lut 2009, 16:19

ewok pisze:Każdy pion wiekowy ma swoje narzędzie, które to kształtuje i jest dostosowane do wieku i możliwości naszych wychowanków (zuchy: sprawności zespołowe, harcerze: zadanie zespołowe, harcerze starsi: projekt, wędrownicy: znaki służb)

ewa sidor
To oczywiście nie do końca jest prawdą. Bo projekt zawsze powinien być podstawową formą pracy wędrowników. Znaki służb raczej zastępują sprawności. To samo dotyczy zadań zespołowych które w swojej czystej formie są zdecydowanie antymetodoharcerskie i nie powinny być używane.
Tak więc wędrownicy pracują projektem i czasem zadaniem zespołowym zawierającym służbę (bo właśnie tym jest znak służby)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 03 sie 2008, 19:12
Lokalizacja: 100 DH "Watra"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 07 lut 2009, 17:10

sikor pisze:To samo dotyczy zadań zespołowych które w swojej czystej formie są zdecydowanie antymetodoharcerskie i nie powinny być używane.
W jakim sensie zadania zespołowe są "antymetodoharcerskie"? Chyba nie do końca (jak zwykle) rozumiem. Z "Zasad zdobywania znaków służb": "Znaki służb (...) uczą pracy w zespole."
milka77 pisze:Trzeba pamiętać o tym, że znak służby zdobywamy w grupie i każdy jest za coś odpowiedzialny dlatego trzea uważnie dobierać sobie ludzi. Ja trafiłam do grupy,<ludzie z drużyny wędrowniczej której działałam> która realizowala znak slużby zdrowiu i nistety nie udało nam się go zdobyć bo drużyna w międzyczasie się rozwiązała i część luzi po prostu zapomniała, że wogóle realziuje jakikolwiek znak służby.
Zastanawiające, że nie używa się zapisu "Zespół może wnioskować o przyznanie znaków służb tylko niektórym członkom zespołu &#8211; jeżeli taki był wynik samooceny zespołu." Pewnie zaoszczędziłoby to wielu problemów.

Lucumon
Stały bywalec
Posty: 464
Rejestracja: 25 mar 2003, 22:34
Lokalizacja: 11 PDH "Tajga"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 07 lut 2009, 18:08

wyksztalcioch pisze:
sikor pisze:To samo dotyczy zadań zespołowych które w swojej czystej formie są zdecydowanie antymetodoharcerskie i nie powinny być używane.
W jakim sensie zadania zespołowe są "antymetodoharcerskie"? Chyba nie do końca (jak zwykle) rozumiem. Z "Zasad zdobywania znaków służb": "Znaki służb (...) uczą pracy w zespole."
Poczekaj na najbliższy numer "Harcerza Rzeczypospolitej" (będzie za około 2 tygodnie - 22 lutego), tam pojawi się tekst, który to wyjaśni :-)
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 03 sie 2008, 19:12
Lokalizacja: 100 DH "Watra"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 07 lut 2009, 19:02

Hmm...widzę, że umiecie zrobić reklamę. Czekam z niecierpliwością, bo ciekawe co tam napiszecie :)

Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 lut 2009, 19:40

To nie reklama, ale po co przeklejać do forum cały artykuł Piotra. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

ewok
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2008, 13:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ewok » 07 lut 2009, 23:17

sikor pisze:
ewok pisze:Każdy pion wiekowy ma swoje narzędzie, które to kształtuje i jest dostosowane do wieku i możliwości naszych wychowanków (zuchy: sprawności zespołowe, harcerze: zadanie zespołowe, harcerze starsi: projekt, wędrownicy: znaki służb)

ewa sidor
To oczywiście nie do końca jest prawdą. Bo projekt zawsze powinien być podstawową formą pracy wędrowników. Znaki służb raczej zastępują sprawności. To samo dotyczy zadań zespołowych które w swojej czystej formie są zdecydowanie antymetodoharcerskie i nie powinny być używane.
Tak więc wędrownicy pracują projektem i czasem zadaniem zespołowym zawierającym służbę (bo właśnie tym jest znak służby)
Proszę o wyjaśnienie, co oczywiście nie jest prawdą?

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 03 sie 2008, 19:12
Lokalizacja: 100 DH "Watra"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 07 lut 2009, 23:34

harcerze starsi: projekt, wędrownicy: znaki służb
sikorowi chyba chodziło o to, że projekt nie powinien być stosowany tylko przez harcerzy starszych, ale też wędrowników

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 lut 2009, 00:19

Widzę że Tomek zatrybił. Projekt powinien być podstawowym narzędziem pracy harcerskiej wędrowników. Oczywiście znowu nie do końca w tej postaci w jakiej jest opisany w naszych dokumentach ale to nie miejsce by o tym dyskutować. Fakty są takie, że przez wymyślanie nieistniejących grup rozwojowych na siłę, tylko po to by dopasować nasz system metodyczny do bzdurnego szkolnego pomieszano przy okazji instrumenty i naciagnięto co się da. A projektem powinni pracować właśnie głównie wędrownicy.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”