Stopnie wędrownicze ;>

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 28 sty 2009, 21:50

LukaszCK pisze:
19kldh pisze:Stawiasz wóz przed koniem.

Nie chodzi o to by "niedoedukowanych" "wywalać na... twarz"
a o to by nie udawać że "niedoedukowani" mogą być drużynowymi.

najpierw trzeba ich "wyedukować".

Czyli "zapobiegać" zamiast "leczyć".
Teze z wywalaniem niewyedukowanego druzynowego postawil sikor. Wg niego druzynowy ktory powola kapitule w skladzie cwika powinien nie byc druzynowym. Ja natomiast zasugerowalem aby zamiast wyrzucac douczyc kogos kto juz jest na funkji. Jak juz zakladamy ze jest. Takze prosilbym nie pisac ze stawiam woz przed koniem.
Przeoczyłeś (?) ż napisałem iz "oni" w ogóle nie powinni zosta mianowani druzynowymi.
A wtedy nie trzeba byłoby ich "wywalać".

Najwyraźniej mylisz skutki z przyczynami.

Czyli "stawiasz wóz przed koniem".

A co do stanu obecnego to znając realia obawiam się że wielu "drużynowych" już nie da się "doedukować".
Raczej "reedukować" ale to wymagałoby usunięcia z funkcji.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 sty 2009, 21:54

StaryWilk pisze:W zasadzie zgadzam się z Tobą, że Organizacja nie oznacza z definicji zła. Ale też i nie jest tworem doskonałym dzisiaj. Wiara,ze wszystko załatwią szczegółowe regulaminy jest po prostu błędna. I faktycznie zbyt wiele po szczegółowych regulaminach się spodziewamy.
Ja wcale nie wierzę w to, że szczegółowy regulamin wszystko załatwi. Pisałem już o moim poglądzie na przepisy gdzieś wyżej i nie ma potrzeby, żebym go znowu przytaczał :)
StaryWilk pisze:Drużyna wędrownicza powinna być bardzo demokratycznym zespołem, który uczy, jak w sposób dojrzały regulować i delegować swe niezbywalne prawa, zapisane w swej konstytucji. Na podstawie jednolitych ram. Dlatego stopnie zawsze powinien rozkazem przyznawać Drużynowy na podstawie decyzji kapituły, której Rada Drużyny, lub jej zgromadzenie zawsze przekazuje to prawo. A wynika to z tego, by stopnie HO i HR zdobywać przed tymi co je mają, choć na oczach i z udziałem całej Drużyny!
Takie coś już gdzieś tu opisałem :) Cieszę się, że ktoś myśli podobnie, bo to zdaje się być optymalnym rozwiązaniem.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2009, 21:55 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 28 sty 2009, 21:59

No to się dogadaliśmy, i to w dwóch postach, fajno, nie ?

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 28 sty 2009, 22:00

19kldh pisze:
LukaszCK pisze:
19kldh pisze:Stawiasz wóz przed koniem.

Nie chodzi o to by "niedoedukowanych" "wywalać na... twarz"
a o to by nie udawać że "niedoedukowani" mogą być drużynowymi.

najpierw trzeba ich "wyedukować".

Czyli "zapobiegać" zamiast "leczyć".
Teze z wywalaniem niewyedukowanego druzynowego postawil sikor. Wg niego druzynowy ktory powola kapitule w skladzie cwika powinien nie byc druzynowym. Ja natomiast zasugerowalem aby zamiast wyrzucac douczyc kogos kto juz jest na funkji. Jak juz zakladamy ze jest. Takze prosilbym nie pisac ze stawiam woz przed koniem.
Przeoczyłeś (?) ż napisałem iz "oni" w ogóle nie powinni zosta mianowani druzynowymi.
A wtedy nie trzeba byłoby ich "wywalać".

Najwyraźniej mylisz skutki z przyczynami.

Czyli "stawiasz wóz przed koniem".

A co do stanu obecnego to znając realia obawiam się że wielu "drużynowych" już nie da się "doedukować".
Raczej "reedukować" ale to wymagałoby usunięcia z funkcji.
Sytuacje rozwazalismy w zalozeniu ze mamy na funkcji niewyedukowanego druzynowego. O jego przeszlosci nie mowilismy nic. To czy zasluzyli na bycie druzynowym czy nie jest sprawa przeszla, a zaproponowane rozwiazania dotyczyly stanu obecnego, czyli w tym przypadku pelnienia funkcji druzynowego druzynowego ktory jest"niewyedukowany" i co z nim zrobic dalej] . Dlatego napisze jeszcze raz ze nie stawiam wozu przed koniem :)
Zgadzam sie nie powinnismy udawac ze wzsyscy sie nadaja na te funkcje. tyko czy reedukacja bedzie pomocna poprzez usuwanie z funkcji? Jest to poprawianie jakosci, ale jakim kosztem?

Poza tym to dyskusja sie rozwlekla za bardzo, proponuje jak ktos wyzej napisal wrocic do tematu :)
Ostatnio zmieniony 28 sty 2009, 22:04 przez LukaszCK, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 sty 2009, 22:06

StaryWilk pisze:No to się dogadaliśmy, i to w dwóch postach, fajno, nie ?
Pewnie, że fajno. Żeby tak z wszystkimi można było się dogadać ;)
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 28 sty 2009, 22:08

¬le przygotowani do pracy drużynowi, byli, są i...będą. Nie zmieni tego ani akcja reedukacyjna, ani jakaś weryfikacja i "wywalanie".
Zmieni świadome przesunięcie akcentów pracy harcerskich komend na pomaganie drużynom w pracy, jako najważniejsze zadanie. I to nie jako czcza gadanina w różnych strategiach i planach, bo to humbug jest, ale w prostej codziennej pracy kręgów drużynowych. Tam wystarczy nawet ta "rozproszona starszyzna" by nawiązać przerwane nici naturalnego przekazywania umiejętności pracy drużynowego. Po prostu róbmy to , czego najbardziej w naszym środowisku potrzeba. Parafrazując BiPi "Ask the troop leaders - zapytajmy drużynowych".
Ostatnio zmieniony 28 sty 2009, 22:10 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 28 sty 2009, 22:16

cebul pisze:
StaryWilk pisze:Drużyna wędrownicza powinna być bardzo demokratycznym zespołem, który uczy, jak w sposób dojrzały regulować i delegować swe niezbywalne prawa, zapisane w swej konstytucji. Na podstawie jednolitych ram. Dlatego stopnie zawsze powinien rozkazem przyznawać Drużynowy na podstawie decyzji kapituły, której Rada Drużyny, lub jej zgromadzenie zawsze przekazuje to prawo. A wynika to z tego, by stopnie HO i HR zdobywać przed tymi co je mają, choć na oczach i z udziałem całej Drużyny!
Takie coś już gdzieś tu opisałem :) Cieszę się, że ktoś myśli podobnie, bo to zdaje się być optymalnym rozwiązaniem.
No ee, pod tym względem chyba wszyscy sobie przybiją piątke. :D Ponieważ wszyscy tak myślą.

Problem w tym wątku to dyskusja nad ruchem, a organizacją. Nad tym, czy lepsze są regulaminy, przepisy, które wg Łukasza, Cebula ułatwiają działalność drużynowych w drużynach, czy jednak postawić na metodę harcerską, kreatywność, myślenie drużynowego, itd. czego zwolennikiem jest Sikor. To w sumie zagadnienie na nowy temat na forum.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 28 sty 2009, 22:28

no :D dobrze slonko ze podjales sie tego i podsumowales tak krotko te dyskusje, jest klarownie i mozna dalej rozmawiac :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 28 sty 2009, 22:31

Dla mnie zawsze wędrownictwo najpierw powinno być RUCHEM :D

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 28 sty 2009, 22:32

Łukasz, jako że tak świetnie mi się z Tobą grało kawałek "Zombie" na dwóch gitarach podczas LASu, to udzielam Ci pozwolenia na otwarcie nowego tematu :D , gdzie będziemy mogli bez offtopicowania porozmawiać o kolejnych kwestiach, może właśnie tam dojdziemy do wspólnego wniosku... jak tutaj o kapitułach i stopniach. :)

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 sty 2009, 22:34

słonko pisze:Problem w tym wątku to dyskusja nad ruchem, a organizacją. Nad tym, czy lepsze są regulaminy, przepisy, które wg Łukasza, Cebula ułatwiają działalność drużynowych w drużynach, czy jednak postawić na metodę harcerską, kreatywność, myślenie drużynowego, itd. czego zwolennikiem jest Sikor. To w sumie zagadnienie na nowy temat na forum.
Chwileczkę, bo doszło do manipulacji, a tego bardzo nie lubię i sobie tego nie życzę :/
Ja przykładowo nie neguję istnienia żadnego z tych elementów (ruch/organizacja). Uważam, że dopiero w kooperacji dadzą pożądany efekt. Tak samo nie mówię, że tylko przepisy są właściwą drogą, a metoda jest be (a taki wniosek z cytowanej wypowiedzi wypływa). Ja uważam, że w obecnej sytuacji drużynowi (nie do końca przygotowani przez system wymagający naprawy) muszą dostać metodę opatrzoną zracjonalizowanymi (tj. poddanymi postulowanym przeze mnie procesom) przepisami i regulacjami, aby nie doszło do jej zniekształcenia w wydaniu tych osób. Do tego jak najbardziej należy opracować zestaw poradników etc.
A jak już zreformowany system kształcenia da nam "porządnych" drużynowych, to będzie można myśleć nad redukcją redundancji przepisów, powstałej w wyniku zakończenia całego procesu.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2009, 22:36 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 28 sty 2009, 22:44

Zapis "Nad tym, czy lepsze są regulaminy, przepisy, które wg Łukasza, Cebula ułatwiają działalność drużynowych w drużynach" właśnie rozumiałem i rozumiem pod tym co napisałeś Cebul teraz wyżej. Nie rozgraniczałem jednak kto jest za organizacją kto za ruchem. ;>

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 28 sty 2009, 22:45

LukaszCK pisze:To czy zasluzyli na bycie druzynowym czy nie jest sprawa przeszla, a zaproponowane rozwiazania dotyczyly stanu obecnego, czyli w tym przypadku pelnienia funkcji druzynowego druzynowego ktory jest"niewyedukowany" i co z nim zrobic dalej . Dlatego napisze jeszcze raz ze nie stawiam wozu przed koniem :)
A wiesz chociaż co jest "koniem" a co "wozem" ?

Jak chcesz "rozwiązać stan obecny" skoro nie chcesz znać jego przyczyn ?
Bo najwyraźniej, nie chcesz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 sty 2009, 23:15

słonko pisze:Zapis "Nad tym, czy lepsze są regulaminy, przepisy, które wg Łukasza, Cebula ułatwiają działalność drużynowych w drużynach" właśnie rozumiałem i rozumiem pod tym co napisałeś Cebul teraz wyżej. Nie rozgraniczałem jednak kto jest za organizacją kto za ruchem. ;>
No, to teraz ok. Choć nie ujmowałbym tego w kontekście "co lepsze: przepisy, czy metoda?", a w takim, jak napisałem, tj. kooperacji tych dwóch czynników w ilościach zależnych od momentu procesu (opisanego gdzieś wyżej), w którym jesteśmy. W sumie już swój pogląd przedstawiłem ;)

P.S. Odnośnie procesów dot. dokumentów, o których pisałem. Właśnie pojawił się najnowszy rozkaz Naczelnika, a w nim m.in. mamy o zespole ds. spójności dokumentów. Czy można prosić szefa tego zespołu o wypowiedź jak widzi konkretne działanie tegoż i kiedy ruszy?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2009, 23:22 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 28 sty 2009, 23:54

słonko pisze:Łukasz, jako że tak świetnie mi się z Tobą grało kawałek "Zombie" na dwóch gitarach podczas LASu, to udzielam Ci pozwolenia na otwarcie nowego tematu :D , gdzie będziemy mogli bez offtopicowania porozmawiać o kolejnych kwestiach, może właśnie tam dojdziemy do wspólnego wniosku... jak tutaj o kapitułach i stopniach. :)
i nie tylko zombie :D jeszcze na jakims ognisku, albo po ognisku gralismy jakies luizne rzeczy :P taki maly off :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”