pagon a stary stopien wedrownika

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 02 paź 2007, 22:43

w zamierzchlych czasach po zdobyciu stopnia wedrownika i HO na dlugi czas przerwalem swoja dzialalnosc instruktorska
od 2 lat pracujac ponownie chcialbym podjac probe realizacji zadan zwiazanych z HR
wstepnie kapitula odrzucila moje starania z 2 powodow
1 wiek ponad 26 lat
2 nie posiadam pagonu wedrowniczego

i teraz mam pytanie co sadzicie o limicie wieku dla proby HR i w moim mniemaniu ponownym zdobywaniu miana wedrownika ?
Ostatnio zmieniony 02 paź 2007, 22:43 przez edekk, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 paź 2007, 23:01

Mam podobny problem. Z przyczyn niezależnych ode mnie zablokowałem się na HO i nie mogę zrobić HRa, a jako instruktor mam prawo przyznawać HRa w drużynie. Coś tu nie gra.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 02 paź 2007, 23:12

Nie posiadam HRa, ale przystępuję powoli do tej próby. Mam jednak ogólne refleksje na temat stopni wędrowniczych. Podczas końcówki trzech prób jakie udało mi się w mojej drużynie zrealizować u moich harcerz (będąc opiekunem) doszliśmy do ciekawego wniosku. Próba HO będzie zawsze inna ze względu na wiek: 16, 17, 18, 19 lat człowieka. Każdy ma inne prorytety, ale też jedna osoba co roku mniej więcej zmienia się. Mniej więcej rok temu otrzymałem stopień Harcerza Orlego, dziś moje priorytety są nieco inne i dzisiaj ta próba strasznie inaczej by wyglądała. Do HO się "powraca" nie stoi się w miejscu, ponieważ to miano jest cały czas w nas, HO musi udowodnić że jest HO nie tylko podczas próby ale i po niej. HR ma inne zadania niż HO, wiem że HRa niebawem zacznę realizować, ale poza tym myślę o ponownym ułożeniu dla samego siebie próby HO, ale próby dla rozwoju samego siebie, dla ulepszenia swojego życia. Mógłbym to poprostu zrobić nieświadomie, ale postanowiłem od nowa wyznaczyć swoje cele, priorytety, kierunku rozwoju fizycznego, intelektualnego, duchowego.

Mniej więcej przez to chciałbym powiedzieć, że na stopień wędrowniczy w zasadzie... nigdy nie jest za późno. Grunt, zrealizować tą próbą tak, jak się powinno realizować.
A próba wędrownicza, myślę że mając wiek "ponad-wędrowniczy" i stopień Harcerza Orlega, może pokusić się o "nadanie" naramiennika tak ot se. Choć nie wiem.. nie zastanwiałem się nad tym jeszcze.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 paź 2007, 05:40

kluczem jest zrozumienie czym są stopnie. Oczywiście są instrumentami mającymi pomagać nam w rozwoju. Czy 25 latkowi, normalnie się rozwijającemu jest potrzebny naramiennik wędrowniczy (i proszę Was... naramiennik a nie pagon) ? Oczywiście że nie. Jest on bowiem człowiekiem który od paru już lat żyje w sposób pokazywany przez naramiennik. A więc co zrobić... Proste, najlepiej iść na warsztaty wędrownicze po których, w przypadku instruktora, należy dostać naramiennik. Po temacie.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 03 paź 2007, 07:02

No, fajnie, ale ja 25 miałem jakiś czas temu :P

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 paź 2007, 08:02

Maciek... ja też. A pewnie nawet dawniej, więc poszedłem sobie na warsztaty :) a nie głupiałem z próbą bo to już nie dla mnie :). Chociaż w moim przypadku było troszkę inaczej. HR-a mam od dawna a naramiennik był mi potrzebny raczej jako oznaka, że pracuję z wędrownikami :). A do pracy z wędrownikami, warsztaty się przydają :).
Zupełnie inną sprawą jest zdobywanie HR-a przez człowieka który
Ma własny system wartości wynikający z Prawa Harcerskiego. Kieruje się nim we wszystkich aspektach swojego życia. Potrafi godzić pełnione role, np. w rodzinie, w szkole, w pracy, w działalności społecznej. Osiągnął mistrzostwo w wybranych dziedzinach aktywności. Jest świadomą/ym obywatelką/em RP. Swoją postawą i postępowaniem prezentuje harcerski styl życia.
Czyli jest HR-em... jak wówczas wyglada przydatnośc tego instrumentu ? No nie wiem. Chyba trzeba do tego podejść że zawsze może być lepiej :)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 03 paź 2007, 08:17

sikor pisze:kluczem jest zrozumienie czym są stopnie. Oczywiście są instrumentami mającymi pomagać nam w rozwoju. Czy 25 latkowi, normalnie się rozwijającemu jest potrzebny naramiennik wędrowniczy (i proszę Was... naramiennik a nie pagon) ? Oczywiście że nie. Jest on bowiem człowiekiem który od paru już lat żyje w sposób pokazywany przez naramiennik. A więc co zrobić... Proste, najlepiej iść na warsztaty wędrownicze po których, w przypadku instruktora, należy dostać naramiennik. Po temacie.
Może to dziwne ale gdy do zhp przychodzi chłopak/dziewczyna, który/a ma więcej niż 26 lat i ma ambicje żeby zostać drużynowym, to:
a) nie może ponieważ nie ma stopnia harcerskiego(i nie może go zdobyć bo ma więcej niż 25 lat)
b) nie może zdobywać stopnia instruktorskiego bo nie ma stopnia harcerskiego.

Mamy tu naczynia połączone i jeżeli robimy wyjątek dla takiego gościa to powinniśmy zroić też wyjątek dla obecnie działających instruktorów.

"Nigdy nie jest tak dobrze żeby nie mogło być lepiej."
Ostatnio zmieniony 03 paź 2007, 08:17 przez Mysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 03 paź 2007, 08:34

Mysiek pisze:Może to dziwne ale gdy do zhp przychodzi chłopak/dziewczyna, który/a ma więcej niż 26 lat i ma ambicje żeby zostać drużynowym, to:
a) nie może ponieważ nie ma stopnia harcerskiego(i nie może go zdobyć bo ma więcej niż 25 lat)
A jakie dokumenty mu tego zabraniają?
hm. Jakub Juszyński

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 03 paź 2007, 08:34

sikor pisze:Maciek... ja też. A pewnie nawet dawniej, więc poszedłem sobie na warsztaty :) a nie głupiałem z próbą bo to już nie dla mnie :). Chociaż w moim przypadku było troszkę inaczej. HR-a mam od dawna a naramiennik był mi potrzebny raczej jako oznaka, że pracuję z wędrownikami :). A do pracy z wędrownikami, warsztaty się przydają :).
Zupełnie inną sprawą jest zdobywanie HR-a przez człowieka który
Ma własny system wartości wynikający z Prawa Harcerskiego. Kieruje się nim we wszystkich aspektach swojego życia. Potrafi godzić pełnione role, np. w rodzinie, w szkole, w pracy, w działalności społecznej. Osiągnął mistrzostwo w wybranych dziedzinach aktywności. Jest świadomą/ym obywatelką/em RP. Swoją postawą i postępowaniem prezentuje harcerski styl życia.
Czyli jest HR-em... jak wówczas wyglada przydatnośc tego instrumentu ? No nie wiem. Chyba trzeba do tego podejść że zawsze może być lepiej :)
No wiesz, tylko że ja naramiennik mam od huhuhuhuuuuuuuu. Robiłem go jeszcze w ZHP-1918 (kto pamięta, że była taka organizacja?). Natomiast brak mi potwierdzenia, że mam HRa. W drużynie w podobnych sytuacjach stosuję metodę weryfikacji (pozaregulaminową). Delikwent, który ma ewidentnie poziom, a nie ma formalnie próby dostaje jakieś jedno zadanie ekstra (np. zrobić od a do zet kwaterkę obozu) i to jest potwierdzenie jego stopnia, który zostaje mu przyznany.
Ale sobie takiej weryfikacji nie zrobię :P

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 03 paź 2007, 08:36

gzk84 pisze:
Mysiek pisze:Może to dziwne ale gdy do zhp przychodzi chłopak/dziewczyna, który/a ma więcej niż 26 lat i ma ambicje żeby zostać drużynowym, to:
A jakie dokumenty mu tego zabraniają?
No chyba jednak zabraniają:
edekk pisze:w zamierzchlych czasach po zdobyciu stopnia wedrownika i HO na dlugi czas przerwalem swoja dzialalnosc instruktorska
od 2 lat pracujac ponownie chcialbym podjac probe realizacji zadan zwiazanych z HR
wstepnie kapitula odrzucila moje starania z 2 powodow
1 wiek ponad 26 lat
2 nie posiadam pagonu wedrowniczego

www.82odh.fora.pl

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 03 paź 2007, 09:08

Moi drodzy. Stopień jest DLA ZDOBYWAJĄCEGO a nie do innych celów. To podstawa, żeby zrozumieć cokolwiek.

1. Osoba powyżej 25 lat NIE JEST już w żadnym rozumieniu wychowankiem. Osoba w wieku 16-25, która ma stopień instruktorski, jest instruktorem, ale jeszcze podlega niejako metodyce wędrowniczej. Osoba powyżej 25 lat - NIE!

2. Nikt nie zabrania nikomu zdobywać stopnia pwd. Wystarczy się wczytać. Osoba poniżej 18 lat musi mieć HO, osoba powyżej 18 lat - nie! Może przyjść z zewnątrz nawet.

3. Jeśli kogoś jeszcze nie przekonałem - ja nie mam 3 gwiazdki zuchowej. Czy mogę ją nadrobić? Rozpisze ambitną próbę! Prooooszę! :D Wiadomo że nie!
To samo ze stopniem HR.

4. Stopień (dowolny) przyznawać może drużynowy, nawet gdy ma tylko II belki (i pwd na przykład). Drużynowy zuchowy może przyznawać gwiazdki nawet gdy nie był zuchem. Jasne?

pozdrawiam
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 03 paź 2007, 09:19

Jasne, jasne. Tylko, że gwiazdki zuchowe są czymś innym, niż stopień harcerski, a poza tym, trochę głupio się czuję z tym HO i chcę to uzupełnić. Czuję się harcersko niedorobiony :P

A tak serio, to HR jest jakby nie patrzył dowodem osiągnięcia pewnego poziomu dojrzałości. Patrząc w TV mam wrażenie, że przydałby się wielu bardzo leciwym ludziom. Polemizowałbym z ograniczaniem wiekowym tego stopnia. Szczególnie przy tak ujętych wymaganiach, które są dość szerokie i uniwersalne.

Byłbym za tym, by HR był wymagany dla każdego pełnoletniego członka ZHP, bez względu na jego wiek.

Poza tym, nie zgadzam się, że człowiek dorosły nie jest wychowankiem. Wychowywani jesteśmy całe życie. :P To się w skautingu nazywa wzajemnością oddziaływań. :P

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 paź 2007, 10:00

Jak Ci bardzo na tym zależy to rozpisz sobie próbę i dogadaj sie z komendantem hufca. :)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 03 paź 2007, 10:07

g00rek pisze:2. Nikt nie zabrania nikomu zdobywać stopnia pwd. Wystarczy się wczytać. Osoba poniżej 18 lat musi mieć HO, osoba powyżej 18 lat - nie! Może przyjść z zewnątrz nawet.
Ja proszę jednak o wyraźne przywoływanie stosownych zapisów. System Stopni Harcerskich z 2003 r. informuje, że "Do próby [na stopień HR] może przystąpić harcerka/harcerz, która/y: [m.in.] zdobyła/ł stopień harcerki orlej/harcerza orlego". Nie określa się wieku ani różnych wariantów w zależności od wieku.

System Stopni Instruktorskich przyjęty w 2002 r. i modyfikowany w 2006 r. ma niezmiennie dwa istotne zapisy odnośnie stopnia przewodnika. Wśród "Warunków otwarcia próby" jest "Ukończone 16 lat", a wśród "Warunków [pozytywnego] zamknięcia próby" - "Posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie piątego stopnia harcerskiego".

Nie jest jasne, czy w cytowanej przeze mnie wypowiedzi chodziło o pwd czy HR, ale żaden system nie potwierdza, że ktoś zdobywający pwd musi mieć (na otwarciu, czy na zamknięciu) stopień HO albo że ktoś dorosły, kto zdobywa HR tego stopnia mieć nie musi.

Jeżeli przytoczyłem właściwe zapisy i nie ma tego w systemie, to rozumiem, że ta granica wieku 18 lat wynika z własnych regulacji jakiejś komisji. To należałoby wyraźnie stwierdzić.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 03 paź 2007, 15:25

g00rek pisze:2. Nikt nie zabrania nikomu zdobywać stopnia pwd. Wystarczy się wczytać. Osoba poniżej 18 lat musi mieć HO, osoba powyżej 18 lat - nie! Może przyjść z zewnątrz nawet.
Również czekam na odpowiednie wytyczne gdzie tego szukać.

Tak sie składa, że mam 19 latka który chce zdobywać stopień instruktorski, a nie posiada jeszcze ćwika nawet(źle trafiał zanim dotarł do obecnej drużyny).

www.82odh.fora.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”