O Prawie Harcerskim zawsze warto rozmawiać, natomiast nie widzę teraz najlepszych warunków do takiej dyskusji. Kilka lat temu trwała oficjalnie zainaugurowana dyskusja, trwała 2 lata, ogarnęła naprawdę szerokie kręgi instruktorów, były konferencje chorągwiane, debaty w hufcach, rozmowy z wędrownikami etc. i zakończyło się wiadomym rezultatem.
Teraz drogą "wrzuty" zaproponowano nam dyskusję o Prawie na zjeździe który miał się zająć statutem od strony funkcjonowania organizacji, a nie od strony idei. Nie wydaje mi się to dobrą inicjatywą.
Na pewno mamy w ZHP realny problem z przestrzeganiem 10 PPH przez znaczną część instruktorów, wędrowników a i harcerzy starszych też. Być może należy zmienić kształt 10 punktu z zakazowego na deklaratywno-postulatywny. Należy to jednak zrobić tak by nie przyniosło to większych szkód wychowawczych i wizerunkowych niż obecna sytuacja. Na pewno nie da się tego tak osiągnąć drogą ewentualnej nagłej decyzji w jedno sobotnie popołudnie, na zjeździe który miał się zajmować czym innym. Jakakolwiek zmiana PH teraz na tym zjeździe wywoła tylko oburzenie, ferment, podejrzenia i opór.
Być może rzeczywiście istnieje potrzeba nowej redakcji Prawa, być może należy podyskutować o tym jak dzisiaj są rozumiane słowa "rycerski", "miłować" i czy nie należy ich zastąpić innymi. Jednak propozycja Prawa autorstwa dh. hm. Michała Kordeckiego wydaje mi się bardzo słabym projektem do do jakichkolwiek dalszych dyskusji. Uzasadnienie wręcz odrzuca. Zbyt wiele tu jest osobistych uprzedzeń, jakiegoś dziwnego fanatyzmu, etykietkowania, pogardy dla "pseudoekologów", Palestyńczyków i Bogu ducha winnego państwa Bostwana (które nota bene uzyskało niepodległość całkiem pokojowo, bez jakichkolwiek zbrojnych walk narodowowyzwoleńczych).
Propozycja ta sformułowana jest nie tylko z lekceważeniem tradycji polskiego ruchu harcerskiego, ale także całkowicie abstrahuje od ideałów światowego skautingu. Environmental education czyli innymi słowy poznawanie przyrody, czyli to co dh. Kordecki chce całkowicie wyeliminować z PH, jest jednym z fundamentalnych kierunków ideowych i programowych światowego ruchu skautowego:
http://scout.org/en/about_scouting/the_ ... nvironmentThroughout the past 100 years of Scouting, young people around the world have been exploring, learning about and caring for the outdoors and our environment. The way in which Scouts contribute to tackling environmental issues have evolved with the times, and remains a fundamental part of the Scout programme.
Recognising the importance of environment education to Scouting around the world, the World Organization of the Scout Movement are focussing their attentions on developing new initiatives in this field, supporting Scouts to be equipped with the necessary skills and understanding to tackle the environmental challenges they face.