Strategia GK ZHP na oddłużenie się dzięki instruktorom Z

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 18 mar 2011, 00:22

Jak tak czytam, to dochodzę do dwóch wniosków:

1. Dyskusji na stronie 80.zhp.pl nie ma, i nie będzie, bo pewne osoby nie dorosły tutaj do rzeczowej dyskusji, a tworzą tylko nie potrzebne konflikty osobiste. Poza tym akcja "ZHP PR+" dała już o sobie znać, w GW i RMF.

2. Lista wpłacających ma 34 osoby, w ciągu 2 dni od powstania strony. (34*80=~~2720pln) Wyraźnie jest napisane, że dane publikuje się tylko tych, co chcą aby te dane były publikowane. Nie jest to obowiązkiem. Więc dlaczego ludzie z RN już koniecznie dziś muszą wpłacać i koniecznie publikować swoje dane?

Aha, mam 3 wniosek.
Jak nie podoba Ci się ta składka - nie płać, nie musisz, bo nie będzie to egzekwowane, nikt nie zabierze Ci statusu członka ZHP (no ale jak chcesz startować w "jesiennych wyborach", zapłać, bo głupio pchać się do "koryta" a samemu nic nie dołożyć - takie nawiązanie, do niektórych awanturujących się tutaj.). Ale jeśli nie chcesz płacić, to też nie zabieraj głosu w czczej dyskusji, która poza wspomnianą akcją "ZHP PR+" nie da nam żadnych profitów.

Jednak, jeśli w ZHP jest 300 Hufców (liczba z kosmosu, nie znam stanu) a w każdym Hufcu powinno być 15 Instruktorów(zgodnie ze Statutem?), to:
300 * 15 * 80 = 360.000[zł] plus ściągnięcie długów z Chorągwi i Hufców z tytułu składek, i już sytuacja robi się coraz ciekawsza, nie sądzicie?

Dlatego ogarnijmy się, drodzy instruktorzy, i kto może niech pomoże, w taki lub inny sposób.

Pozdrawiam.
Niepracujący Student Studiów Zaocznych, który zapłaci składkę dodatkową, a którego dane nie znajdą się na stronie 80.zhp.pl

skoro dotarłeś już do końca mojego postu, zanim klikniesz odpowiedz, przeczytaj go jeszcze raz, a potem dopiero cytuj :)
Ostatnio zmieniony 18 mar 2011, 00:29 przez Piszu, łącznie zmieniany 1 raz.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 18 mar 2011, 00:46

O ile zgadzam się z zasadnością i szczytnymi celami bycia w organizacjach skautowych o tyle nadal uważam, że nas po prostu na to nie stać!
Centymet jak wyliczyłeś 10 zł rocznie od członka ZHP to super w skali roku od całego związku daje to MILION zł! Czyli 1/6 naszego długu!!!
Sury ale w tym momencie, żadne idee czy zobowiązania moralne wobec przodków mnie nie przekonają gdy stajemy na granicy bankructwa. I śmiem sądzić, że jak ZHP zbankrutuje będąc dalej członkami WOSM i WAGGGS to szybciej Małkowscy się w grobach poprzewracają niż jeżeli w celu poprawy sytuacji chwilowo zawiesimy swoją działalność. Myślę też, że ludzie będący we władzach WOSM i WAGGGS będą w stanie zrozumieć naszą sytuację i decyzję i nie zatrzasną nam drzwi przed noskami na zawsze.
A co do ściągania zaległych składek z Chorągwi. Żeby ściągać to trzeba mieć jeszcze z czego to raz a dwa zaraz okaże się, że "ściągnięte" chorągwie stają się bankrutami.
Cały nasz system finansowy jest patologiczny. Jest jakaś totalną pomyłką żeby dół utrzymywał górę. Czas zmienić swoją politykę finansową i PR szeroko rozumiany.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2011, 00:50 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 18 mar 2011, 01:07

Mario pisze:Cały nasz system finansowy jest patologiczny. Jest jakaś totalną pomyłką żeby dół utrzymywał górę. Czas zmienić swoją politykę finansową i PR szeroko rozumiany.
Mariuszu jak nie zauważyłeś, wszędzie tak jest, w banku, firmie produkującej, w rządzie i samorządzie też, a także w stowarzyszeniach i fundacjach.
Nie zdziwię się, jak niedługo na tym forum ktoś każe Naczelnictwu stanąć w Bidronce, a może nawet założyć drużynę -co by więcej rąk było w tej biedronce i płacić związkowe długi.

Pomyślmy co my możemy zrobić by razem coś pomóc ZHP, a przynajmniej jak ktoś czyli Władze Naczelne podjęły trud "zjedzenia suchego chleba" nie przeszkadzajmy im wylewając im wodę ze szklanki do popijania!!!
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

solo
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: solo » 18 mar 2011, 09:30

O ile mniej błoby fermentu i o ile bardziej elegancko byłoby to rozwiązane, gdyby zaoferowano instruktorom MOŻLIWOŚć wpłacenia dodatkowej składki tudzież WYKUP dodatkowych cegiełek, albo inne tego typu zabiegi, które dają wybór. Skoro pisze się tutaj i wiele na to wskazuje, że nie będzie konsekwentnej ściągalności zarządzonej składki, jak to na składkę przystało, to dlaczego zrobiono z tego taką brzydką formę. Zarządzono dodatkową składkę od pełnoletnich instruktorów, co wielu (w tym ja) rozumie jako sięgnięcie do kieszeni osób, które wiele i tak dla tej organizacji poświęcają. A skoro nie ma woli traktowania tego zarządzenia jak składki, to czemu nie obrano bardziej przyswajalnej formy.

Od dłuższego czasu odbiega się w ZHP od trybu rozkazowego, wojskowego na korzyść dobrze uargumentowanej prośby, czy apelu. A tu taka niedorzeczność.

źle się stało, że RN nie zmodyfikowała systemu składkowego, a następnie zamieszała wprowadzając feralną składkę.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2011, 10:50 przez solo, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mateusz Solich HO

centymetr
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: centymetr » 18 mar 2011, 12:08

Mario pisze:O ile zgadzam się z zasadnością i szczytnymi celami bycia w organizacjach skautowych o tyle nadal uważam, że nas po prostu na to nie stać!
Centymet jak wyliczyłeś 10 zł rocznie od członka ZHP to super w skali roku od całego związku daje to MILION zł! Czyli 1/6 naszego długu!!!
Sury ale w tym momencie, żadne idee czy zobowiązania moralne wobec przodków mnie nie przekonają gdy stajemy na granicy bankructwa. I śmiem sądzić, że jak ZHP zbankrutuje będąc dalej członkami WOSM i WAGGGS to szybciej Małkowscy się w grobach poprzewracają niż jeżeli w celu poprawy sytuacji chwilowo zawiesimy swoją działalność. Myślę też, że ludzie będący we władzach WOSM i WAGGGS będą w stanie zrozumieć naszą sytuację i decyzję i nie zatrzasną nam drzwi przed noskami na zawsze.
A co do ściągania zaległych składek z Chorągwi. Żeby ściągać to trzeba mieć jeszcze z czego to raz a dwa zaraz okaże się, że "ściągnięte" chorągwie stają się bankrutami.
Cały nasz system finansowy jest patologiczny. Jest jakaś totalną pomyłką żeby dół utrzymywał górę. Czas zmienić swoją politykę finansową i PR szeroko rozumiany.
WOSM akurat rozumie naszą sytuację finansową i podpisał porozumienie pozwalające na spłatę zaległych składek i korzystanie z praw członkowskich.
Podałem swój pobieżny szacunek ale skoro czepiamy się liczb, to 392 287,96 podane wcześniej jako składki za granicę daje przy 100 tys członków 3,93 zł rocznie na harcerza przy założeniu, że są to składki roczne i w PLN. No, doją nas niemiłosiernie.

Jeśli wystąpimy teraz argumentując, że nas nie stać, to samo usłyszymy przy chęci powrotu - nie stać Was, dajcie sobie spokój. Przecież to brzmi dziecinnie, teraz nie bo nas nie stać ale potem nas będzie stać. Na forum międzynarodowym zrobią tylko wielkie oczy i zapytają co na to lekarz? Tam się naprawdę rozmawia poważnie i bez emocji.

Rozwijając wątek, że składki z chorągwi są nieściągalne, to powinniśmy ogłosić bankructwo ZHP i zamknąć ten biznes na 4 spusty. Wtedy to by się Andrzej na dnie Śródziemnego przewracał, bo harcerz nie potrafi w razie potrzeby być ofiarny dla siebie.
Składki są najbardziej powszechnym sposobem utrzymywania organizacji w cywilizowanym świecie.
Nikt nie zamierza doprowadzić do bankructwa chorągwi z zaległościami, tylko zmienić w końcu sytuację - pokazać wierzycielom, że słowo harcerza coś jeszcze znaczy w relacjach biznesowych, gdy za faktury trzeba zapłacić.
Popytaj swoich przedstawicieli w RN, powiedzą Ci, że temat składek był wałkowany wielokrotnie, że są propozycje zmian w statucie, by w przyszłości zapobiec sytuacji, że powstaje zadłużenie w chorągwiach, a GK nie może nic zrobić, tylko "dziedziczyć" długi.
Skoro nie ma przepływu informacji między Twoimi delegatami do RN a KH, żale o lepszy PR kieruj do swojego środowiska. To my jesteśmy organizacją a nie jakaś mityczna Warszawa, to nasi reprezentanci decydują o ważnych sprawach na zjeździe i w RN. A GK administruje bieżącą działalnością na mocy uchwał tych ciał statutowych

Kwota 80 zł nie jest astronomiczna. Podziękuję w ten sposób organizacji, której instruktorzy 20 lat temu poświęcali społecznie czas na wychowane gromady dzieci, w której byłem. Niech mają za ten trud.

Oczywiście zawsze znajdą się argumenty przeciw.
Krytyka jest wtedy konstruktywna, gdy wskazuje alternatywę i możliwość jej realizacji. Inaczej to bicie piany, że coś mi się nie podoba. Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Mi się w związku niektóre sprawy też nie podobają, bo mam inne zdanie. Albo to akceptuję albo próbuję zmienić.
Masz coś do zaproponowania? Zbierz grupę zwolenników, będzie zjazd, demokracja daje szansę wszystkim.
hm Piotr Miara HO
Cm®

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 18 mar 2011, 12:32

Wszystko ekstra tylko z tymi składkami my jako ZHP ciągle opieramy całość finansowania na składkach. Żadne poważne duże stowarzyszenie już tak nie robi . To jest uzależnienie od wpłacą lub nie wpłacą. A jak nie wpłacą to co?
W większości stowarzyszeń składka jest środkiem pomocniczym a nie głównym. U nas jak widać odwrotnie.
Lutek co z tego że będziemy się zastanawiać jak pomóc można ZHP skoro mili druhowie z GK mają swoją wizję i nie słuchają nas. Prosty przykład wodniacy którzy mają własny plan zagospodarowania CWMu i Zawiszy.

duszołap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: duszołap » 18 mar 2011, 12:45

I my też chcemy odejść od tej formy i jest to napisane w planie w formie życzeń aczkolwiek jest wystarczy dobrze poczytać. CO do wodniaków są spory są różne wizje i też nie zgadzam się z niektórymi propozycjami GK-i. A co do pomocy ot nie trzeba się zastanawiać tylko to robić bo to też twoja organizacja. Działajmy i róbmy aby było lepiej wtedy możemy narzekać jak wszystko zawiedzie. I nie wszystko co robi GK jest złę. Zrobili parę błędów nie są konsekwętni, więc moje pytanie do Ciebie chcesz być taki sam??? nie patrz na innych daj przykłąd jako instruktor ;PP
pwd. Grzegorz Skonieczny HR
Chorągiew Krakowska
i czasem reszta Polski
Szczep "Brzask"
funkcja: jakas tam jest kto by to pamiętał
"Nie bój się popełniać błędy. Nie popełnia ich ten co nic nie robi."

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 18 mar 2011, 12:46

Mariusz, jaki jest cel tej dyskusji?
Bo skoro wybity został Ci argument dotyczący członkostwa w org. międzynarodowych (no ba, 4 pln od osoby, to kosmicznie dużo) i teraz czepiasz się kolejnej rzeczy, na którą nie masz wpływu.

Zamiast gadać głupoty i tylko podważać decyzje RN i GK wyjmijmy po te 80 pln, kogo nie stać, niech da mniej, kogo stać, niech da więcej. Rozpromujmy możliwość przekazania darowizny na ZHP, zewrzyjmy poślady i zapłaćmy.
Jak to ktoś gdzieś napisał, jest 12.000 pełnoletnich instruktorów, każdy po 80pln - mamy prawie milion. Dodajmy do tego wpłaty od innych organizacji, stowarzyszeń, firm, osób fizycznych. Zacznijmy płacić składki (ha, no tak 80 pln mam zapłacić i jeszcze 36 składki, toż to 116 zł.. chwila, w ZHR od Instruktora chcą 132zł) i skoro przy średniej ściągalności za 2010 rok GK zlikwidowała 500.000 zł długu, to przy współprac naszej, Instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego i wszystkich Honorowych Przyjaciół Harcerstwa w ciągu 2-3 lat, działając tak jak w 2010 roku, czyli nie pogłębiając długów uda nam się wyjść na prostą.

Aha, pytanie do dyskutantów.
Kto z Was ma zapłacone składki członkowskie za 2010? Wszyscy?

duszołap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: duszołap » 18 mar 2011, 12:50

JA mam. hihihih zawsze płacę co pół roku, mniej myślenia i kombinowania. Zgadzam się z Piszem ;) tylko niektóre rzeczy trzeba zrozumieć i umieć je zobaczyć
Chorągiew Krakowska
i czasem reszta Polski
Szczep "Brzask"

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 18 mar 2011, 13:00

Piszu pisze:skoro przy średniej ściągalności za 2010 rok GK zlikwidowała 500.000 zł długu, to przy współprac naszej, Instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego i wszystkich Honorowych Przyjaciół Harcerstwa w ciągu 2-3 lat, działając tak jak w 2010 roku, czyli nie pogłębiając długów uda nam się wyjść na prostą.
GK w 2010 roku zapłaciła 500 000 zł długu, bo w 2009 roku wzięła kredyt na 1 000 000 zł... Który teraz my mamy spłacić dodatkową składką...

A swoją drogą, to weź wezwij tę GK, żeby najpierw pościągała to co zalegają chorągwie... Bo jak na razie ani GK, ani RN nic z tym nie robiły. Mimo, ze można było odebrać bierne i czynne prawo wyborcze komendantom chorągwi zalegającym ze składkami, przez kilka lat nic nie robiono... W ten sposób, zawsze moje składki mogą utknąć w chorągwi i nigdy nie wyjdziemy z zadłużenia...

www.skladki.zhp.pl

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

duszołap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: duszołap » 18 mar 2011, 13:05

Idź powiedz, zrób hmm ciekawe. bardzo ciekawe. JA piszę co ja zrobię i piszę co ja myślę. To co robi GK-a to jej sprawa i ja mogę domagać się różnych rzeczy i jeśli tka to to robię a nie wypowiadam się w taki sposób an forum bo to nic nie daje. Nie podoba ci się Rafale co robią zgoda i ja tka uważam to nie powód żeby nie dać 80 zł. Trzeba naciskać na nich, ty masz większe doświadczenie instruktorskie jesteś dużo mądrzejszy w te klocki i czemu nic nie zrobiłeś. Pamiętam jak startowałeś na wysokie stanowisko na zjeździe;))) mój głos miałbyś od razu wtedy a teraz hmm nie wiem. Z zadłużenia musimy wyjść i to powinien być nasz priorytet bo to zadłużenie też pokazuje jak wychowujemy młodzież i co sami sobą reprezentujemy mimo, że nie my to zadłużenie zrobiliśmy.
Chorągiew Krakowska
i czasem reszta Polski
Szczep "Brzask"

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 18 mar 2011, 13:15

Grzegorzu, zapraszam na odprawę komendantów hufców chorągwi krakowskiej - 26.03.2011.
Może to co usłyszysz pozwoli Ci zrozumieć to co pisze Rafał.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

duszołap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: duszołap » 18 mar 2011, 13:28

Nie bardzo jestem kompetentny żeby przyjść na taką odprawę choć może i bym miał ochotę. Ja to rozumiem naprawdę i się zgadzam ale nie o to chodzi. Chodzi czy pomogę czy nie i tu stoi decyzja najważniejsza i opowiedzenie się po jakiejś stronie. Dostrzegam problem u góry, ale jak powiedziałem jeśli tka jest ot wyciągnijcie konsekwencje to wy jesteście dłużej instruktorami czemu nic nie zrobiliście czemu wszyscy teraz o tym piszą, że tam źle, że chorągwie źle. Ok zgadzam się jest źle i co z tego. Trzeba pomóc pomogę. A co do Rafała zawsze był dla mnie kimś w rodzaju autorytetu tak samo jak jego mama, która ogromnie szanuję i podziwiam za serce i wkład. Nie podobała mi się tylko forma w jakiej to napisał ze słowami się zgadzam I tka dam 80 zł
Chorągiew Krakowska
i czasem reszta Polski
Szczep "Brzask"

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 18 mar 2011, 13:28

Mario pisze:Lutek co z tego że będziemy się zastanawiać jak pomóc można ZHP skoro mili druhowie z GK mają swoją wizję i nie słuchają nas. Prosty przykład wodniacy którzy mają własny plan zagospodarowania CWMu i Zawiszy.
Wodniacy, mieli tyle lat i okazji na zagospodarowania i co jakoś im się nie chciało za dużo zrobić, bo przypomnę nie CWM (czyli wodniacy) spłacił dług za Zawiszę tylko ZHP między innymi za moje składki!
Były konkursy liczono, że środowisko sobie poradzi, ale niestety kiedyś trzeba powiedzieć basta jak nie idzie to w kierunku zmian, szczególnie jak popiera to samorząd.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 18 mar 2011, 13:30

duszołap pisze:Z zadłużenia musimy wyjść i to powinien być nasz priorytet bo to zadłużenie też pokazuje jak wychowujemy młodzież i co sami sobą reprezentujemy mimo, że nie my to zadłużenie zrobiliśmy.
Zgoda. Tylko czy w taki sposób?
Jak słusznie zauważyłeś, chciałem kiedyś wsiąść odpowiedzialność za Związek, mieliśmy pomysł na spłatę długów. Ale Zjazd chciał inaczej. Wybrano inne władze - mamy prawdziwą demokrację.

Od 2007 roku, główna kwatera niewiele jednak zrobiła w celu spłaty długów - poza zastawieniem OSW PERKOZ i zaciągnięciem kolejnego miliona długów.

Dziś, próbuje swoja nieudolność w zarządzaniu przerzucić na instruktorów. Zamiast ściągnąć zaległe zwykłe składki, ściąga się dodatkowe. Efekt będzie taki, ze ci co zawsze płacą (jak hufiec Radom - miasto) - zapłacą i tym razem. Ci co zawsze zalegali - pewnie nadal będą zalegać.

Ja sie na takie rozwiązanie nie godzę. Niech zapłacą zaległe składki ci, którzy ich nie przekazali w terminie. Tego jest ponad 1 mln. złotych. Szczegóły www.skladki.zhp.pl

Pozdrawiam

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”