Strategia GK ZHP na oddłużenie się dzięki instruktorom Z

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 19 mar 2011, 13:45

Jak ktoś napisał już na tym forum, poziom sięgnął dna.

Już dawno proponowałem składki wg PKB województw, zobaczylibyśmy wtedy z czego kto zaciśnie pasa.

Co do Janka Biłata to rozmawiałem z nim i jakoś się z Druhem nie zgadza, no patrz!

Szkoda mi się denerwować, więc żegnam dyskutantów, szkoda jak ktoś to pisał rozmawiać, jak wszyscy winę widzą tylko w innych, a braterstwo i wspólne ZHP widzą tylko u siebie.

Każdy z Was panowie mógł na Zjeździe zostać Naczelnikiem, nie zgłosiliście się więc do działania a nie do opluwania i kazania Naczelnictwu gadać z Wami na forum, bo te forum od dawna nie przypomina forum tylko metodę jak tu podkręcić notowania swojego nazwiska.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

duszołap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: duszołap » 19 mar 2011, 14:06

Braterstwo wspólna dyscyplina. Lutek a pamiętasz kurs HSP i twoje zachowanie na nim ;P hiih bo ja tak.. Ciekawie było. Nie chce Ci nic wypominać bo to nie o to chodzi. Nikt nie chce wypromować swojego nazwiska nam na sercu leży po prostu ZHP i chcemy wypracować coś wspólnymi siłami. dla mnie te wątki są bazą wiedzy doświadczenia innych poglądów niż moje i ciekawych pomysłów na życie i inne sprawy. Jestem za pomocą wszelkimi sposobami, ci którzy są przeciw wcale nie muszą być źli nie dobrzy i co by tam im jeszcze za łątkę przyszyć. Pozdrawiam w maju wpłacę swoje 80 zł bo już wtedy uzbieram sobie ;)
pwd. Grzegorz Skonieczny HR
Chorągiew Krakowska
i czasem reszta Polski
Szczep "Brzask"
funkcja: jakas tam jest kto by to pamiętał
"Nie bój się popełniać błędy. Nie popełnia ich ten co nic nie robi."

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 19 mar 2011, 14:16

MYCHAS pisze:Co do Janka Biłata to rozmawiałem z nim i jakoś się z Druhem nie zgadza, no patrz!
No, ciekawostka. A możesz podać, w czym Janek się ze mną nie zgadza?

W ostatnim czasie kontaktowaliśmy się dość często (używam liczby mnogiej, bo w mojej chorągwi pracujemy zespołem) i wymienialiśmy doświadczeniami oraz pomysłami. Zarówno podczas pisania nowych założeń wychowania morskiego i wodnego (nowych w rozumieniu dostosowania treści do obecnej sytuacji, bo materiał opracowany właśnie przez Janka osiągnął pełnoletniość i odwoływał się do rzeczywistości, która trochę się zmieniła), jak i w sprawach CWM, gdy tworzyliśmy projekt, wreszcie w kwestiach popularyzacji wychowania wodnego - tu Janek miał bardzo ciekawe pomysły.
Bezpośrednio mieliśmy okazję rozmawiać w Gdyni we wrześniu (z różnych przyczyn do późniejszego spotkania nie doszło - każdy ma swoje życie) i nie zauważyłem różnic w widzeniu poruszonych tematów. Natomiast zestawienie różnych doświadczeń i wynikających z tego przypuszczeń, przewidywań i wniosków było bardzo wzbogacające.

To gdzie jest ten brak zgody?
Ostatnio zmieniony 19 mar 2011, 14:18 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 mar 2011, 15:51

MYCHAS pisze:Jak ktoś napisał już na tym forum, poziom sięgnął dna.
Do czego jak widzę starasz się przyłożyć rękę. Niestety :/
MYCHAS pisze:Już dawno proponowałem składki wg PKB województw, zobaczylibyśmy wtedy z czego kto zaciśnie pasa.
Może tak a może nie. Gdybać sobie można.
MYCHAS pisze:Szkoda mi się denerwować, więc żegnam dyskutantów, szkoda jak ktoś to pisał rozmawiać, jak wszyscy winę widzą tylko w innych, a braterstwo i wspólne ZHP widzą tylko u siebie.
Hohohoho, zaraz chwila z tymi oskarżeniami co ? To, że ktoś postrzega postępowanie i dane decyzje za błąd to znaczy, że niby co ? ŻE JAK U WŁADZY TO NIEOMYLNY ???
Kwestię dodatkowej składki uwalono jak tylko się dało nie mówiąc o totalnym braku przemyślenia tej decyzji w kontekście szkód jakie może ona przynieść. A jeśli przemyślano to ci którzy myśleli wykazali się niezwykle małą wyobraźnią i niskim stopniem przewidywania. Decyzja o dodatkowej składce przez wielu ludzi jest postrzegana JAKO WYSOCE SZKODLIWA DLA ZHP. I co ? Jeszcze chcesz pisać o widzeniu dobra ZHP ?
A o braterstwie już było sporo pisane i nie bardzo widzę kontekst zastosowania go w tej sytuacji.
MYCHAS pisze:Każdy z Was panowie mógł na Zjeździe zostać Naczelnikiem, nie zgłosiliście się więc do działania a nie do opluwania i kazania Naczelnictwu gadać z Wami na forum, bo te forum od dawna nie przypomina forum tylko metodę jak tu podkręcić notowania swojego nazwiska.
Z tym że nie na pewno. Pamiętam manewry które doprowadziły do tego że ta ekipa a nie inna rządzi w ZHP. A więc wiem że chętnych było więcej ale nie mogli "wziąć władzy" ...
Co do działania to cóż... Niech każdy patrzy na siebie. Zapewniam, że większość dyskutujących tu DZIAŁA najlepiej jak można.
I chciałbym jeszcze się dowiedzieć w jaki sposób i jakie notowania nazwisk są gdzieś prowadzone ?

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 19 mar 2011, 19:31

Lutek fajny facet jesteś ale czasami jak coś wywalisz to nie wiem czy płakać czy śmiać się. Współczuję płacenia składek wyliczanych z PKB województwa mazowieckiego dla chorągwi mazowieckiej. Warszawa nieźle im zawyży średnią:-(
A tak serio ile masz drużyn aktywnie działających w hufcu Orneta? Mam namyśli środowiska z Ornety i okolic a nie przylepce z Olsztyna.

konikhdj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: konikhdj » 20 mar 2011, 18:39

Muszę powiedzieć, że popieram protestujących przeciwko tej uchwale, ponieważ uważam, że poziom niekompetencji władz ZHP jest przerażający. Jestem tylko ciekawy, czy wreszcie ktoś za ten cały bajzel odpowie personalnie, bo jak na razie z tłumaczenia GK wynika, że największym zagrożeniem dla ZHP jest system demokratyczny, do którego ZHP nie umie się dostosować.
hm Paweł Rozdżestwieński HR
były instruktor ZHP

Ela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ela » 07 kwie 2011, 19:19

Na stronie pojawiła się informacja, jakie sposoby można wykorzystać do przeprowadzenia akcji zarobkowej na pokrycie składki. W takim razie nie rozumiem, tyle się trąbi, że składek nie można płacić z akcji zarobkowych, to czemu akurat tą można?

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 kwie 2011, 20:14

80.zhp.pl pisze:1) list otwarty do rodziców (ponieważ tekst w pewnym zakresie dotyczy spraw hufca, na jego prośbę fragment listu został usunięty) - Hufiec Praga Południe
2) zaproponowanie pomniejszenia wynagrodzenia o kwotę 80 zł za zarobkową harcerską akcję letnią
3) organizacja happeningów
mycie aut - można porozumieć się ze stacją benzynową, przy której nie ma myjni samochodowej
sprzedaż rękodzieła - biżuteria, przedmioty wykonane na szydełku bądź na drutach
sprzedaż ozdób świątecznych przy Kościele - WIELKANOC - palemki, pisanki, ozdoby do koszyczka
4) organizacja zawodów/ zajęć sportowych dla dzieci
5) organizacja warsztatów plastycznych/tanecznych
6) wykorzystanie materiałów typu ulotka/plakat do informowania środowiska na czym polega problem
7) zbiórka : puszek, butelek lub makulatury i sprzedaż w skupie
8) porozumienie z hufcem/chorągwią dotyczące pozyskania niezbędnych dla niej środków typu: artykuły biurowe o wartości 80 zł bądź wielokrotności tej kwoty, w zamian hufiec/chorągiew opłaci składkę za tych instruktorów - Hufiec Sopot
9) wykorzystanie indywidualnych umiejętności instruktorów - opieka nad dziećmi, korepetycje, drobne naprawy, organizacja nauki np. filcowania, obsługi programów komputerowych, grania na instrumentach itp.
10) indywidualna sprzedaż przedmiotów na Allegro
11) organizacja turniejów - szachy, scrabble, brydż itp.
Elu, to nie są żadne akcje zarobkowe. To są propozycje dla instruktorów jakie moga podjąć działania PRYWATNIE, POZA ZHP by pozyskać kasę na składkę. Czyli np. mogą zbierac butelki, puszki po piwie itd i oddać do skupu. Genialne ?

Osobiście uważam za niewłaściwy sposób nr 8.
To że instruktor przyniesie coś do hufca i przekaże nieodpłatnie w żaden sposób nie zezwala opłacać ze środków będących własnością ZHP prywatnych zobowiązań. To jest przestępstwo.
A reszta... No cóż zawsze po pracy można sobie coś dorobić. Zorganizować instruktorski zastęp ekologiczny i... Wszystkie śmietniki nasze. I działanie programowe jest i przykład osobisty instruktora... Genialne :)

Hmm to po prostu żenada. Nikt nie napisał że dotyczy to tylko instruktorów nie zarabiających. Bo ci zarabiający raczej próg podatku mają przekroczony. Nikt nie napisał że przy powtarzaniu danej czynności staje się to niezarejestrowaną działalnością gospodarczą. I zaczynają się schody. No i na koniec. Jedna z naszych drużynowych (jest samotnie wychowującą trójkę dzieci matką i prowadzi gromadę zuchową. Powiedziała że dziękuje za takie świetne pomysły. Od dziś po pracy zacznie grzebać w śmietniku ale kase która zarobi w ten sposób przeznaczy raczej na kupno ubrania dla dziecka.
Ech nie wiem dlaczego ta bylejakość staje się tak powszechna nawet w ZHP. Jeśli ktoś cos proponuje to niech to ma jakieś ręce i nogi ...

Naprawdę propozycja w stylu: nie masz kasy to weź coś i sprzedaj na allegro jest po prostu powalająca.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2011, 20:23 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

jox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jox » 27 maja 2011, 19:57

Chciał bym się skonsultować z Wami odnośnie jednego zapisu w planie finansowym na 80.zhp.pl
3.1. Składka organizacyjna
Opis działania
Obecnie składka członkowska nie pokrywa kosztów działania SC ZHP jako stowarzyszenia. Jej ściągalność wynosi około 69% (za I KW 2010 roku = 94,64%, za II KW 2010 roku = 84,75%, za III KW 2010 roku = 61,94%, za IV KW 2010 roku = 34,60%). W wielu środowiskach jest przyczynkiem do niewychowawczych zachowań (zaniżanie stanów liczebnych).
Proponowane jest:
- przypisanie składki minimalnej w wysokości 36 zł (lub wyższej) do podstawowej jednostki organizacyjnej (PJO)
- wprowadzenie opłaty od podstawowej jednostki organizacyjnej na rzecz struktur ZHP (hufców, chorągwi, SC ZHP) w wysokości ok. 150 zł kwartalnie
- wprowadzenie następującego podziału składki 20% hufiec; 30% chorągiew; 50% SC ZHP
Czy dobrze rozumiem, że od nowego roku harcerskiego (domniemywam tylko) będzie wprowadzona składka 600 zł za rok od drużyny, z czego nic nie będzie szło do drużyny ? I czy aktualnie nie jest tak, że jakiś procent zostaje w drużynie ?

Czy też 36 zł za osobę nadal będzie + do tego 150 zł kwaratalnie za drużynę? Bo dla mnie wyżej wymienione propozycje są trochę nie klarowne.

Z góry dzięki za rozjaśnienie;),
Z harcerskim ciepłym CZUWAJ
Paweł
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 19:58 przez jox, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Paweł Pyszel HO

Szczypior
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Szczypior » 27 maja 2011, 20:35

jox, w pewnym sensie znosi to składkę 36 zł- członkowie dalej odprowadzają ją do drużyny, ale ta wobec wyższych szczebli ma "zobowiązanie" w wysokości 600 zł, i cała reszta, która zostanie zasila kasę tejże jednostki.
ćwik Mateusz Wysocki
przyboczny 8 Tyskiej Drużyny Harcerzy Leśnych "Birkuty"
III SH "Leśni"
http://www.lesni.pl
http://www.woodcraft.pl

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 28 maja 2011, 09:21

36 zł to w porównaniu z innymi organizacjami, kółkami, klubami niewiele. Oczywiście jeśli drużynowy i drużyna działają prężnie, nie są byle jaka grupką ludzi spotykających się nie wiadomo po co, raz w tygodniu. Oczywiście wszystko zależy od drużynowego, który jako wolontariusz nie rzadko musi sam sfinansować swoje wyszkolenie i często działanie drużyny. Oczywiście 36 zł to mało, ale co za to mamy ??
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

jox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jox » 28 maja 2011, 22:19

Rozumiem, dzięki za rozjaśnienie.

Wychodzi wszak z tego, że przy 12 osobowym stanie, opłata za składki średnio wyniesie 50 zł za głowę;)

Przypomina mi się krzywa Laffera, wykazująca, że aby dochody do budżetu były wyższe, należy znaleźć złoty środek i upatrywać szans w reformie ściągalności ;-) Nie zaś w podnoszeniu kwoty, kiedy aktualnie ta ściągalność jest raczej słaba (bodaj 65%).

Wydaję mi się, że to troszkę uderzy w środowiska :-)

A co do niewychowawczego zaniżania stanu liczbowego, bo padło tu takie stwierdzenie.. Trochę się dziwię :) Wszak wiadomo nie od dziś, że ludzie przychodzą i odchodzą. Czasem ktoś z nami pobędzie 2 - 4 miesiące, a nie ma co na pierwszej zbiórce oznajmiać o składce ^^ Raczej jest to zniechęcające przy obecnym PR :-) Więc czemu uwzględniać takie osoby? Aby dopłacać z własnych pieniędzy ?:)
Oczywiście 36 zł to mało, ale co za to mamy ??
Hym... :)

To taka moje refleksja ;-)
pwd. Paweł Pyszel HO

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 maja 2011, 22:20

jox pisze:Czy dobrze rozumiem, że od nowego roku harcerskiego (domniemywam tylko) będzie wprowadzona składka 600 zł za rok od drużyny (...)
Póki co, nie wprowadzono zmian w uchwałach składkowych i możesz być spokojny - we wrześniu nic się nagle nie zmieni. Pierwszy możliwy termin wprowadzenia ewentualnych, nowych przepisów (o ile RN je przyjmie i nikt nie unieważni) to początek nowego roku kalendarzowego. W 2011 obowiązują obecne zasady.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 12 cze 2011, 23:58

Myślałem że sprawa nieszczęsnych 80 pln już dawno umarła, a tu widzę, że zrobiła się całkiem niezła kampania marketingowa...

Co do całej akcji nie mam przeciwko niej nic na przeciw, ale...
- irytuje mnie całkowite lekcewazenie okazane instruktorom przez GK I RN poprzez NAKAZOWY tryb tej sładki
- schowanie głowy w piasek i zmianę metody nakazowej na apelową z tzw. "partyzanta" bez przyznania sie sygnatariuszy w/w uchwały do błędu w sposobie wyrażenia potrzeb finansowych Związku
- sam uważam się z osobę "urażoną" poprzez nakazowy tryb tej uchwały i sądzę, że takim jak ja nalezy się od sygnatariuszy w/w uchwały niewielkie słowo przeprosin, a tutaj ciiiiiiisza.

Sytuacja była niefortunna i rozżalonym instruktorom sie to słowo należy, ja osobiście na nie czekam i od tego słowa (najlepiej w formie uchwału RN przepraszającej członków ZHP za złamanie statutu i lekceważące odniesienie się do istotnej części społeczności Związku) uzależniam swoją wpłatę. Zły poczatek całej akcji przyniosł jej klęskę, co widać na stronie 80.zhp.pl bo 0k, 11 000 zł i niecałe 110 wpłat nie można nazwć inaczej jak KLęSKĄ I KOMPROMITACJĄ. Nieudolne zatuszowanie "afery" przypomina mi "reanimowanie trupa" . Ta akcja już umarła poprzez urażenie nakazowością i lekceważeniem ludzi pracujących społecznie i z całego serca dla harcerstwa. A można było ogłosić alert, podjąć działania intensyfikujace akcje zarobkowe drużyn, ale nie - prościej było KAZAć zwyczajnie zapłacić haracz niezgodny z prawem związku (statut).

Akcję ratowania ZHP popieram calym sercem, to jest MOJE harcerstwo... i nie mogę ścierpieć do tej pory podziału na inne związki i organizacje ( co wynikało przecież li tylko z ambicji politycznych pojedynczych wyższych "działaczy" )

Niezaleznie od tego, gdy czytam to forum widzę coraz większą odległość między harcerzami, a Główną Kwaterą. Dziwi i zasmuca mnie to bardzo. Przy takim postepowaniu Władz Naczelnych może naprawdę lepiej by było, jak ZHP zbankrutuje... a wtedy harcerze powołają SWÓJ (a nie GKi) Związek Harcerstwa (jakiego?).
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 13 cze 2011, 08:03

Nowy apel GK i Komendantów Chorągwi powstał na podstawie naszych głosów, które mieliśmy okazję wyrazić na różnych forach, zjazdach itp. Zmiana stanowiska jest wystarczającym sygnałem, że liczy się nasz głos. Dalsze jątrzenie tematu nie ma sensu. Nie chce podpisywać swoich postów Instruktor BYŁEGO ZHP..... Dość gadania. Trzeba brać się do działania. Nie chcesz wpłacać to nie płać, chcesz to rób przelew. Zdecydowana większość nie ma potrzeby oglądania winnych poprzedniej uchwały odzianych w lniane worki, posypujących głowy popiołem i chłostających się po plecach.
Chcesz nowej organizacji biadol dalej i nie płać. Będziesz byłym instruktorem, byłego szczepu, w byłej organizacji.
Mam propozycję: kto chce niech płaci, kto nie chce niech nie płaci, ale nie zniechęcajmy innych do działania.

Leon Suski phm. aktualny instruktor mającej się bardzo dobrze 10HDŻ, w aktualnym hufcu i nadal działającej Chorągwi Śląskiej.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”