"Nauka" historii ZHP

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Dyzma
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dyzma » 30 maja 2010, 14:44

Czuwaj!

Pytanie, a raczej problem mam: jak skutecznie przekazać harcerzom w drużynie wiedzę o historii ZHP?

* Wkuwanie odpada
* Scenki, kalambury - teoretycznie forma ciekawa ale w głowie i tak raczej nie zostanie
* Plakaty w harcówce - często wystrój w harcówce na który rzucimy okiem i zapomnimy o tym co przeczytaliśmy
* Apele z różnych okazji - z raz, góra dwa razy i dziękuję, "Co?? kolejny apel..."
* Zbiórki z różnych okazji - wracamy do pytania zadanego na początku

Nie chodzi mi tutaj o dziesiątki dat, tylko kilka najistotniejszych. Jak zrobić to, by nawet jeśli harcerz przygotuje się przed biegiem np. na zakończenie stopnia, nie zapomniał tego, tak jak to często jest w szkołach ( ;/ ) przed/po sprawdzianach.

A, może raczej pytanie nie powinno brzmieć "jak przekazać" tylko "jak zaciekawić..."

Jak to u Was wygląda?

Macie jakieś sposoby czy może uważacie, że jest to nie potrzebne? Robicie całą zbiórkę czy przekazujecie w gawędach lub kawałkami przy rożnych okazjach?
pwd. Tomasz Mika
Powiatowy Związek Drużyn w Świdniku
13 Świdnicka Drużyna Harcerska "Mandragora"
www.mandragora.swidnikzhp.pl

KrzysiekSz-n
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KrzysiekSz-n » 30 maja 2010, 19:09

Oczywiście jest to potrzebne, ale nic na siłę.

Jeżeli z tą znajomością historii jest cienko to moim zdaniem, najlepiej do każdej zbiórki wprowadzać pewien element historii.

Przykładowo:
Zbiórka o węzłach -> nawiązanie do jedności i braterstwa poprzez węzeł płaski -> nawiązanie do DMB (b. ogólne historyczne informacje)

Można też więcej organizować rajdów historycznych, które dobrze zorganizowane - naprawdę potrafią zaciekawić i zachęcić do historii.

Ale ja mówiłem, nic na siłę.
Jak ktoś nie lubi historii i nie ma kompletnie pamięci do niej - to nie ma co twardo jej wymagać.

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 30 maja 2010, 20:38

Był sobie kiedyś taki wątek: http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4116

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”