Harcerstwo...początek

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
heph
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: heph » 12 mar 2010, 21:36

Witam wszystkich

Chciałbym zostać harcerzem, jednak dużo o nich nie wiem... Mam 18 lat, gdybym się teraz zgłosił do drużyny to jakie etapy musiałbym przejść, żeby zostać przewodnikiem...? Jaki stopień będę miał po dołączeniu... Proszę o pomoc...

Adrian

Slonik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Slonik » 12 mar 2010, 21:58

A co Cię skłoniło do chęci zostania harcerzem?

johhana
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: johhana » 12 mar 2010, 22:12

... i skąd w ogóle pomysł na przewodnika? Czym się kierujesz? Nie zrozum tego opacznie, oczywiście praktycznie każdy jest w ZHP mile widziany, jednak tak wypaliłeś z tym przewodnikiem...W niektórych środowiskach trzeba się nieźle napracować, żeby zdobyć ten stopień. Stąd moje pytanie.
Czuwka! :)
pwd. Joanna Wojtczak HO
Przyboczna: I Kutnowska Drużyna Wędrownicza im. T. Rejtana i Drużyna Harcerska NS "Szare wilki"
I Kutnowski Szczep "Innominata"

piotrrodzoch
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: piotrrodzoch » 12 mar 2010, 23:01

powiem ci osobiście, że ja wstąpiłem do ZHP będąc w 1 klasie technikum... i po kilku latach stwierdzam, że było to o wiele za późno ... ale nie żałuję mimo to - przeżyłem i nadal przeżywam wspaniałą przygodę (akurat w tej chwili gorąco pozdrawiam z Głównej Kwatery :) gdzie jestem na kursie harcmistrzowskim COGITO - tak więc pozdrawiam w imieniu całej ekipy kursowej ;) )

co do bycia harcerzem :) po wstępieniu będziesz szaraczkiem ;) nie dostaje się stopnia za wiek... stopnie trzeba realizować - rozpisać próbę czyli:
1. znaleźć opiekuna próby, który pomoże ją wypełnić i wesprze kiedy tego potrzebujesz
2. wypełnić zadania adekwatne do twoich możliwości...
3. realizować próbę na stopnie (+ sprawności)

istnieje możliwość realizacji wyższych stopni z uwzględnieniem zadań ze stopni niższych ... dlatego też będzie to trudniej zrobić... ale też dziwne by było, gdyby 18 latek realizował zadania na poziomie harcerza młodszego... niech BP ma cię w swojej opiece ;) i ześle ci dobrego opiekuna próby ;)
johhana pisze:W niektórych środowiskach trzeba się nieźle napracować, żeby zdobyć ten stopień. (pwd)
Ogólnie zrobić przewodnika to pryszcz, chociażby dla drużynowego bo realizacja próby idealnie przenika się z prowadzeniem drużyny... co do wymagań niektóre środowiska właśnie wypaczają je, stąd niekiedy są nieźle wyśrubowane ... ale po coś mamy regulamin stopni itp itd...

dodatkowo tu masz ładnie napisane co należy zrobić aby wstąpić do drużyny (nie piszesz skąd jesteś więc nie wiemy nawet do kogo cię kierować)

ZHP.PL pisze:Żeby wstąpić do ZHP, musisz sobie znaleźć drużynę, do której będziesz należał. Drużyny różnią się trochę między sobą – mają różne zwyczaje i każda pracuje nieco inaczej, bo jest niepowtarzalną grupą harcerską. Dlatego zanim zdecydujesz się przyjść na zbiórkę wybranej drużyny, warto się czegoś o niej dowiedzieć. Najłatwiej zacząć od sprawdzenia, czy w Twojej szkole – podstawówce, gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej nie działa drużyna – zazwyczaj ma ona swoją tablicę ogłoszeń a w sekretariacie szkoły są jakieś namiary na szefa drużyny, czyli drużynowego. Warto poprosić o numer telefonu do drużynowego i po prostu do niego zadzwonić, prosząc o opowiedzenie, co drużyna robi, gdzie ostatnio była na rajdzie, biwaku albo obozie. Warto zapytać też drużynowego, kiedy odbywają się zbiórki drużyny, bo może się okazać, że akurat wtedy masz np. kurs językowy. Jeśli spodobają Ci się odpowiedzi drużynowego, zapytaj, kiedy możecie się spotkać w szkole. Na takim spotkaniu drużynowy już wszystkim się zajmie. O spotkaniu powiedz koniecznie rodzicom, bo drużynowy będzie potrzebował ich zgody na Twój udział w pracach ZHP. Chyba, że już masz 18 lat, wtedy zgoda nie jest potrzebna.

Jeśli w Twojej szkole nie działa drużyna, to może pracuje w sąsiedniej szkole lub na terenie osiedla. Zazwyczaj w miejscowości lub w dzielnicy dużego miasta wszystkie drużyny harcerskie tworzą hufiec. W siedzibie hufca dowiesz się wszystkiego o innych drużynach działających w okolicy. Hufiec łatwo znaleźć w internecie – zazwyczaj wystarczy wpisać do Google nazwę miejscowości lub dzielnicę miasta, dodając skrót ZHP, np. Kielce ZHP, i wtedy w wynikach wyszukiwania pojawi się hufiec i jego strona internetowa. Na stronie hufca szukaj drużyn lub po prostu telefonu do hufca – jeśli tam zadzwonisz i zapytasz o drużynę dla siebie, ktoś Ci na pewno pomoże. Pamiętaj jednak, że nie dodzwonisz się do hufca każdego dnia, bo zazwyczaj instruktorzy działają w hufcu społecznie i mają dyżury popołudniami po zajęciach szkole lub po pracy.
http://harcerz.zhp.pl/article/jak/
Ostatnio zmieniony 12 mar 2010, 23:11 przez piotrrodzoch, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Piotr Rodzoch
KSI Hufca Puławy, RCH Lubelskiej
www.pulawy.zhp.pl

czas lasu różni się od czasu miasta

johhana
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: johhana » 13 mar 2010, 07:11

"Ogólnie zrobić przewodnika to pryszcz, chociażby dla drużynowego..."
Dlatego właśnie napisałam, że trzeba się bardziej napracować, bo tutaj kolega nie napisał, że chce założyć drużynę, być drużynowym, a że chce wstąpić do jakiejś. Oczywiście nie wykluczam pierwszego, ale tak wywnioskowałam z Jego wiadomości :) i tak jak druh napisał, zwykły szaraczek musi się trochę bardziej wysilić :)
Stąd na dobry początek mógłby postarać się, dajmy na to, o naramiennik wędrowniczy (o Przyrzeczeniu nie wspominając) :) powiedzmy. Coby się zapoznał trochę z ZHP(w praktyce, a nie jedynie teorii) itp. Mam nadzieje, że teraz trochę jaśniej napisałam :) i choć trochę mnie zrozumieliście.
pwd. Joanna Wojtczak HO
Przyboczna: I Kutnowska Drużyna Wędrownicza im. T. Rejtana i Drużyna Harcerska NS "Szare wilki"

heph
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: heph » 13 mar 2010, 10:31

do ZHP chce wstąpić z prostych przyczyn... Niedawno zdałem egzamin na świadectwo radiooperatora i od 5 stycznia jestem krótkofalowcem... Teraz większość życia będzie się na tym opierać. Chciałbym wstąpi do drużyny żeglarzy... Dlatego chciałem wiedzieć konkretnie i po kolei jakie próby muszę przejść i ile to czasu zajmie. Pomyślałem o instruktorze, bo jest ich brak. a może zostanę po prostu wędrownikiem... Zależy jak z tymi próbami. Proszę o konkrety.

Pozdrawiam
Adrian

johhana
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: johhana » 13 mar 2010, 11:09

Jeśli możesz i chcesz oczywiście, odezwij się do mnie na maila(znajdziesz go na profilu). Mogę wysłać jakieś przykładowe karty prób/wymagania itp.
Pozdrawiam! ;]
pwd. Joanna Wojtczak HO

heph
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: heph » 14 mar 2010, 18:26

...
Ostatnio zmieniony 14 mar 2010, 18:28 przez heph, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 mar 2010, 20:00

Nie patrz na bycie harcerzem przez pryzmat prób takich czy śmakich. To wogóle nie jest ważne. Ważne jest pytanie po co chcesz być harcerzem. Jesli szukasz przygody, dobrej paczki, możliwości rozwoju... Znajdź drużynę wędrowniczą, dołącz do nich i ... baw się dobrze. Nie powinieneś wogóle mysleć o stopniach. To przyjdzie samo jak już dowiesz się co i jak.
Chyba że chcesz wstąpić do ZHP by zostać harcerskim wychowawcą. Wówczas zgłoś sie do najbliższej komendy hufca, powiedz że chcesz być drużynowym. Tam pokierują Cię na właściwe kursy oraz otworzą w stosownym czasie próbę na stopień przewodnika.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

JakubLasek
Nowicjusz
imię i nazwisko: Jakub Lasek
stopień instruktorski: phm
stopień harcerski: HO
Hufiec: Opole
Chorągiew: Opolska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: JakubLasek » 14 mar 2010, 21:01

Chciałbym wstąpi do drużyny żeglarzy... Dlatego chciałem wiedzieć konkretnie i po kolei jakie próby muszę przejść i ile to czasu zajmie.
Nie musisz tego wiedzieć, jeżeli chcesz wstąpić do jakiekolwiek drużyny. Po prostu znajdź w internecie, gdzie w twoim rejonie jaka drużyna ma zbiórki i przyjdź na zbiórkę. Drużynowy/a tej drużyny na pewno wytłumaczy Ci na czym wszystko polega (w tym również zdobywanie stopni).

Na początku będziesz w drużynie na okresie próbnym, ale w każdej drużynie ten okres wygląda nieco inaczej, dlatego najprostszym sposobem jest, tak jak już mówiłem, przyjść na zbiórkę.
phm. Jakub Lasek HO
Członek Komendy Chorągwi Opolskiej ZHP
ds. wsparcia programowo-metodycznego

akwart
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: akwart » 14 mar 2010, 21:11

Ważne jest też w jakim regionie mieszkasz. Od tego też bardzo dużo zależy.Jeśli nie jest to region żeglarski to będzie Tobie ciężko. Ja posiadam patent żeglarski ale mieszkam w takich okolicach że choćbym nie wiem jak chciała to w drużynie żeglarskiej się nie znajduję ale dzięki temu przystąpiłam za to do drużyny której specjalnością jest wspinaczka i zdobyłam nowe zainteresowanie .
Musisz sobie samemu zadać pytanie dlaczego chcesz wstąpić do harcerstwa to jest najważniejsze :) Tak jak wszyscy wyżej piszą to rzeczywiście najlepiej jak zgłosisz się do drużynowego drużyny do której chcesz przystąpić on ci NA PEWNO wszystko wyjaśni.
Czuwaj ! :)
"Życie byłoby miłe gdyby wszystko było słodkie. I sama sól jest gorzka, ale trochę soli do potrawy nadaje jej smak."

Bianka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Bianka » 15 mar 2010, 17:15

akwart, masz rację, ale nawet w bardzo nieżeglarskim regionie można prowadzić drużynę żeglarską - bo to nie tylko samo pływanie, ale też i pewien rodzaj wychowania. Popływać można pojechać wtedy w lato, a przypuszczalnie cały rok można chodzić na basen czy wybrać się gdzieś na organizowany spływ kajakowy.
Radom też nie należy do najbardziej żeglarskich rejonów, a jednak drużynę wodną w hufcu mamy ;).Dla chcącego nic trudnego - w końcu Polska to nie jest środek jakiejś pustyni ;)

Jednak wracając do sprawy powyżej... Sama dołączyłam do ZHP w pierwszej klasie liceum, nie wiem czy za wcześnie czy za pózno, obecnie jestem drużynową drużyny starszoharcerskiej z funkcjonującymi w niej różnymi zastępami specjalnościowymi (wymaga to co prawda pewnej wzechstronności, ale też przyciąga).
Co do tego, co napisałeś, to zależy co chcesz robić w harcerstwie. W zasadzie obie odpowiedzi zostały już udzielone. Powiem tak - jeśli chcesz zostać drużynowym, to myślę, że hufiec do którego się zgłosisz prawdopodobnie zorganizuje Ci jakieś szkolenie, bo w tej chwili w wielu środowiskach brakuje instruktorów. Czasem brakuje po prostu ludzi z zapałem - więc podejrzewam, że nawet się ucieszą, że mają specjalistę w jakiejś dziedzinie i on chce coś z innymi robić, kogoś coś nauczyć etc. :) poszukaj w internecie - zwykle hufce mają swoje strony, i alleluja i do przodu! :)
Powodzenia.

Czuwaj!
Harcerski Klub Żeglarski Hufiec Radom-miasto
"Woda nie stawia oporu. Woda płynie. Gdy zanurzasz w niej dłoń, jedynie czujesz pieszczotę. Woda to nie mur, nikogo nie zatrzyma. Lecz woda zawsze podąża tam, dokąd chce, i na koniec nic jej się nie oprze. Woda jest cierpliwa. Kropla wody drąży skałę." (Najada do swojej córki Penelopy)

akwart
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: akwart » 15 mar 2010, 18:35

Nom tak tylko wiadome jest że na pewno ciężej będzie taką drużynę znaleźć =)

Ale jak się uprzesz to równie dobrze możesz po jakimś czasie samemu założyć drużynę żeglarską jeśli jej w twoim rejonie nie ma.
"Życie byłoby miłe gdyby wszystko było słodkie. I sama sól jest gorzka, ale trochę soli do potrawy nadaje jej smak."

pokemon
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pokemon » 25 mar 2010, 17:08

chciałbym wstąpić do ZHP lecz nie znam się na tym.jakie kryteria musze spełniać? i gdzie musze sie zgłsić prosze...będe bardzo wdzięczny...
Ostatnio zmieniony 25 mar 2010, 19:58 przez pokemon, łącznie zmieniany 1 raz.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 26 mar 2010, 07:48

sprawdź na stronie http://adresy.zhp.pl czy w twojej miejscowości jest Hufiec, udaj się tam i na pewno wszystko ci powiedzą od a do z :) ewentualnie tutaj też napisz skąd jesteś a możliwe, że ktoś z obecnych również mieszka tam gdzie ty i zrekrutuje cię do swojej drużyny.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”