Kraków 2010 - i inne organizacje

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Nou
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Nou » 03 gru 2007, 23:49

Nie wiem czy był podobny temat itp. bo szukałem i nie znalazłem jak był to poproszę o linka.

bo się tak zastanawiałem na tym zlotem bo jest z okazji 100 lat harcerstwa, ale patrzę na stronę ZHR a oni mają zlot w 2011, i pytanie raczej do panów z góry, no chyba że są jakieś informacje u dołu ale się do nich nie dogrzebałem czy jest jakieś oficjalne info na temat czy inne organizacje takie jak ZHR czy SHK będą podczas zlotu ? Wkońcu to 100 lat harcerstwa a nie 100 lat ZHP.

Przyokazji jak ktoś wie jak to wygląda u shk bo też nic nie znalazłem na ten temat to będę dziękować za info ;)
ćw. Mateusz Grabowski
drużynowy 2 DSH "Dobranoc"
szef zespołu ds. promocji i informacji
Hufiec Środa Śląska im. T. Kościuszki
www.srodaslaska.zhp.pl

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 04 gru 2007, 13:49

pwd. Andrzej Choroszkiewicz

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 04 gru 2007, 14:48

Mateuszu, to nie moze być stulecie ZHP, bo Organizacje o tej nazwie powstawały po I wojnie światowej. Własciwą datą dla stulecia harcerstwa polskiego jest rok 1910, bo wtedy
w I Gimnazjum św. Anny /dziś słynny Nowodworski/ we wrześniu powstał zastęp Kruków, który rozrósł się później w 1 Krakowską Drużynę Harcerzy im. T. Kosciuszki - istniejącą do dziś. Historyczny Sztandar Jedynki na codzień jest eksponowany w Kościele św. Idziego
koło Wawelu. Mam nadzeję , że Jedynka na stulecie wystąpi z TYM sztandarem. Rok 1911, to rok wydania pierwszego Rozkazu kursu skautowego A. Małkowskiego we Lwowie l. 1/11 powołującego pierwsze cztery drużyny / trzy, bo 4-ta nie powstała/. No i teraz jest ...dylemat :)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 gru 2007, 14:51

Dodajmy, że krótko po powstaniu "Kruków" niejaki Stefan Rowecki z Piotrkowa Trybunalskiego założył swój zastęp, który wykonał pierwsze w historii akcje w stylu "Małego Sabotażu" wymierzone wówczas w carat i carską rodzinę. :)

Zastęp ten rozwinął się później w Polską Organizację Harcerską - POH.

A co do tematu, to pięknie by było, gdyby to był prawdziwy zlot stulecia harcerstwa. Pięknie by też było, gdyby nie padał deszcz. :)
Ostatnio zmieniony 04 gru 2007, 14:53 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 04 gru 2007, 16:47

A jestem zdania że zlot 100 lecia powinniśmy zaprosić wszystkie harcerskie organizacje. To są tylko podziały tak jak w chrześcijaństwie a chodzi prawie o to samo :D

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 gru 2007, 17:01

Porównanie dobre. Wyciągnij dalsze wnioski. :)

Jeśli jedna ze stron uważa, że jest jedyna prawdziwa (i to nie jest wrzut pod konkretnym adresem), to o żadnym porozumieniu nie może być mowy.
Generalnie masz rację. Problem jak przekonać o tym ludzi z nadmiarem ambicji?
Ostatnio zmieniony 04 gru 2007, 17:02 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 04 gru 2007, 19:33

Niestety, tym bardziej że już nieraz odbywały się o s o b n e zloty, onegdaj nawet mimo obecności Ojca Świętego, i nawet mimo p e w n y c h sugestii, że może.....by tak razem....
Zlot Stulecia Harcerstwa powinien się odbyć w jednym terminie, w jednym mieście i pod wspólnym hasłem. Ostatecznie mogłyby to być nawet odrębne Zloty ze wspólnym apelem i ogniskiem. Ale w Stulecie mozna znaleźć JAKIŚ kompromis. Po prostu jest to cena którą jesteśmy WSZYSCY winni stuletniej historii harcerstwa.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2007, 19:39 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Nou
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Nou » 04 gru 2007, 20:09

ehh chyba mnie nie zrozumieliście...

tutaj macie cytat z forum ZHR:
Ogólnie sprawa sie ma tak. ZHP robi zlot 100 lecia w 2010, bo uważają ze wtedy powstały pierwsze drużyny skautowe na terenie zaborów (jest to prawdą np: Kraków). ZHR planuje takowy zlot w 2011 czyli w rocznice powstania oficjalnie drużyn skautowych. Przyjęta data powstania skautingu na ziemiach polskich to 22 maja 1911.
ZHR też sie do tego przygotowuje słyszałem kilka wersji m.in zlot wzorem z 1981 roku na Błoniach (swoją drogą ZHP też tam chce go zrobić).
i tutaj link też który znalazłem u nich na forum:
http://harcerki.zhr.pl/?page=hai&nid=4403

endriu-zhp: a znajdź mi na tych stronach wzmianke dotyczącą 100 lecia.... akurat z googli też umiem korzystać ale takowego info nie moglem znaleźć ;/
Ostatnio zmieniony 04 gru 2007, 20:13 przez Nou, łącznie zmieniany 1 raz.
ćw. Mateusz Grabowski
drużynowy 2 DSH "Dobranoc"
szef zespołu ds. promocji i informacji
Hufiec Środa Śląska im. T. Kościuszki
www.srodaslaska.zhp.pl

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 05 gru 2007, 00:27

Ech.... Czyli ja dobrze rozumiem, że z okazji 100-lecia HARCERSTWA robimy dwie osobne mega-imprezy? Obie zatytułowane 100-lecie harcerstwa, ale w innym terminie? I oczywiście bez obecności bratnich organizacji?
Jezu... to zakrawa na mocną paranoję... :/ Przynajmniej na 100-lecie moglibyśmy się jakoś dogadać... Acz nie raz mnie uderzyło już to, że równocześnie z ZHRem organizujemy imprezę o tym samym charakterze, nawet identycznej nazwie, ale zamiast zrobić to razem - robimy osobno. Smutne to jest... :(
Porzuciłam już złudne nadzieje na połączenie się organizacji... Ale skoro zastępowi, drużynowi potrafią nawiązać współpracę między organizacjami, np robiąc wspólne zbiórki, biwaki, obozy... Są przecież nawet szczepy, w ramach których działają zarówno drużyny ZHP jak i ZHR.... Dlaczego więc nie można by zrobić wspólnie większej akcji? Dlaczego zamiast łączyć - dzielimy?
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 gru 2007, 08:31

Nou pisze:ehh chyba mnie nie zrozumieliście...

tutaj macie cytat z forum ZHR:
Ogólnie sprawa sie ma tak. ZHP robi zlot 100 lecia w 2010, bo uważają ze wtedy powstały pierwsze drużyny skautowe na terenie zaborów (jest to prawdą np: Kraków). ZHR planuje takowy zlot w 2011 czyli w rocznice powstania oficjalnie drużyn skautowych. Przyjęta data powstania skautingu na ziemiach polskich to 22 maja 1911.
ZHR też sie do tego przygotowuje słyszałem kilka wersji m.in zlot wzorem z 1981 roku na Błoniach (swoją drogą ZHP też tam chce go zrobić).
i tutaj link też który znalazłem u nich na forum:
http://harcerki.zhr.pl/?page=hai&nid=4403

endriu-zhp: a znajdź mi na tych stronach wzmianke dotyczącą 100 lecia.... akurat z googli też umiem korzystać ale takowego info nie moglem znaleźć ;/
Przeczytaj jeszcze raz posty ze zrozumieniem. Forum ZHR, i strony ZHR rzeczywiście podają osobny/choć bardzo zbliżony do naszego/ program stulecia harcerstwa. Ale to Ich problem, bo ze strony ZHP nie dopatruję się żadnych przeszkód w materii wspólnego zlotu, czy programu. Co do interpretacji "roku powstania harcerstwa" , uważam, że ZHR jest w błędzie. Słynny Rozkaz Andrzeja Małkowskiego był tylko rozkazem Kursu Skautowego, powołującym 4 drużyny, z których TRZY później pracowały nadal, ale skauting powstał rok wcześniej, żywiołowo w wielu miejscach /patrz post Maćka/ , a Zastęp Kruków jest tym najważniejszym symbolem początku. Swoją drogą jaki to sens opóźniać stulecie Ruchu o rok, choć od dawien dawna wiadomo, że było inaczej - chyba, że...... jest to sposób na odrębne obchody.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2007, 08:36 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 gru 2007, 08:40

jstefanska pisze:Ech.... Czyli ja dobrze rozumiem, że z okazji 100-lecia HARCERSTWA robimy dwie osobne mega-imprezy? Obie zatytułowane 100-lecie harcerstwa, ale w innym terminie? I oczywiście bez obecności bratnich organizacji?
Jezu... to zakrawa na mocną paranoję... :/ Przynajmniej na 100-lecie moglibyśmy się jakoś dogadać... Acz nie raz mnie uderzyło już to, że równocześnie z ZHRem organizujemy imprezę o tym samym charakterze, nawet identycznej nazwie, ale zamiast zrobić to razem - robimy osobno. Smutne to jest... :(
Porzuciłam już złudne nadzieje na połączenie się organizacji... Ale skoro zastępowi, drużynowi potrafią nawiązać współpracę między organizacjami, np robiąc wspólne zbiórki, biwaki, obozy... Są przecież nawet szczepy, w ramach których działają zarówno drużyny ZHP jak i ZHR.... Dlaczego więc nie można by zrobić wspólnie większej akcji? Dlaczego zamiast łączyć - dzielimy?
Rzeczywiście, "oczywista i niesłychana oczywistość" - wyjątkowa paranoja i kierunek w jak najgorszy "odbiór społeczny" . Potwierdzimy i przypieczętujemy rozłam i konflikt w harcerskim kręgu wobec całego Społeczeństwa i Ruchu Skautowego. Mega-głupawka.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 gru 2007, 09:30

jstefanska pisze:Ech.... Czyli ja dobrze rozumiem, że z okazji 100-lecia HARCERSTWA robimy dwie osobne mega-imprezy? Obie zatytułowane 100-lecie harcerstwa, ale w innym terminie? I oczywiście bez obecności bratnich organizacji?
A konkretnie to:
Uchwała Naczelnictwa ZHR nr 191/2
z dnia 20 maja 2007r.
W sprawie organizacji Zlotu 20-lecia ZHR oraz Zlotu Instruktorskiego w 100-lecie
Harcerstwa

Na podstawie par. 19 ust. 3 lit. h) Statutu ZHR Naczelnictwo ZHR Naczelnictwo uchwala, co następuje:
§ 1.
W związku z realizacją Programu „Jubileusz Harcerstwa 2007-2011” Naczelnictwo zwołuje Zlot 20-lecia ZHR latem 2009r. oraz Zlot Instruktorski we Lwowie w 100-lecie Harcerstwa w roku 2011.
§ 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Naczelniczce Harcerek, Naczelnikowi Harcerzy oraz Przewodniczącemu ZHR.
Przy odrobinie dobrej woli z obu stron, nic nie stoi na przeszkodzie by jubileusz 100-lecia Harcerstwa rozpoczął się wspólnym zlotem "młodzieży harcerskiej" w Krakowie a zakończył wspólnym zlotem instruktorskim w Lwowie.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2007, 09:34 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 05 gru 2007, 10:37

19kldh pisze:Przy odrobinie dobrej woli z obu stron, nic nie stoi na przeszkodzie by jubileusz 100-lecia Harcerstwa rozpoczął się wspólnym zlotem "młodzieży harcerskiej" w Krakowie a zakończył wspólnym zlotem instruktorskim w Lwowie.
dokładnie - zawsze też jeśli "góry" obu organizacji się nie dogadają można przecież cichcem wziąć ze sobą zaprzyjaźniony choćby zastęp ZHRu na zlot zethapowski a potem oni po przyjacielsku przemycą nas na swój zlot...
może niech tym razem przykład jednak idzie z dołu a nie z góry bo za jakiś czas to świętować będziemy "stulecie rozłamu ZHP/ZHR" ... i pewnie też w różnych czasach zeby mogły być to dwie odrębne imprezy
Per Concordia Ad Victoria

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 05 gru 2007, 10:55

Tylko rzecz w tym, że nie chodzi o to, by to było "przemycanie", a rzeczywiście wspólna impreza. Tymczasem liczący się instruktorzy obu organzacji współpracę traktuja jak paktowanie z wrogiem.

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 05 gru 2007, 15:27

Ano niestety...
Ale czy ktoś z naszej strony (w sensie ktoś "z góry" ;) ) wystąpił z propozycją do innych organizacji, żeby podjąć jakąś współpracę? Nie mówię,że nie, bo nie mam pojęcia - tylko się pytam...
Pamiętam, że z okazji Jambo też były jakieś mocne niesnaski... Mimo propozycji współpracy, ZHR uznał, że z nami jechać nie będzie i zorganizował sobie "konkurencyjny" zlot... A koniec końców na Jambo pojawił się jeden zastęp z ZHRu - już nawet nie pamiętam dlaczego się pojawił, ale był ;)
Z drugiej strony - my też bez winy pewnie nie jesteśmy i na pewno nie jest to tak, że wszystko co najgorsze to ZHR ;) Chociażby pamiętne opatentowanie Krzyża Harcerskiego, o które ZHR miał spore pretensje do nas... (no i jak by nie było - poniekąd mieli rację... można to było rozwiązać inaczej :/).
Ale 100-lecie harcerstwa jest momentem, w którym można by wreszcie przełamać to, co nas dzieli i zamiast żyć w wiecznej niezgodzie - nawiązać konstruktywną i owocną współpracę...

Więc ponawiam pytanie z początku postu ;) Czy ktoś się orientuje, czy jakakolwiek próba nawiązania współpracy została podjęta? Czy po prostu my sobie, oni sobie, a inne organizacje harcerskie to w ogóle o 100-leciu zapomniały? ;)
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”