System stopni wersja do konsultacji

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
ODPOWIEDZ
LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 26 lut 2009, 14:40

Sprawa troche ucichla. A pewnie i tak on nie przejdzie. Ktora wesrsja ostatnia byla oddana do wgladu?
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 lut 2009, 23:24

http://ksztalcenie.zhp.pl/index.php?do= ... 01&id=8153
Tu jest chyba ostatni oficjalny komunikat. Są tam dostępne pliki umożliwiające śledzenie zmian.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 lut 2009, 00:07

No tak to ta sama ver. 7 już od dłuższego czasu. Miała trafić pod młotek kształceniowców. Nie wiem czy trafiłą czy nie było jeszcze okazji. Jest tam kilka rzeczy które wręcz rewolucjonizują obecny system stopni instruktorskich ale chyba jest to dalej zbyt mało elastyczne. Podstawiam kilka znajomych sytuacji w ten regulamin i dalej nie mam pojęcia jak to ma działać w sposób nie wymagający od probanta udowadniania że nie jest wielbłądem :). Muszę zaznaczyć że w typowych sytuacjach wygląda to znacznie lepiej niż to co mamy teraz. Wydaje się że powinno pomóc naszej organizacji w ograniczeniu spadku ilości drużyn. Teraz jeszcze musi to przejść nie wykrzywione (a najlepiej podszlifowane) przez RN i trzeba będzie do tego dopasowac system kształcenia. Powoli wyłania się jakiś obraz zmian... I to na plus...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 27 lut 2009, 01:50

Czy ktoś może mi powiedzieć jak argumentowane jest: "Mogą zostać powołane odrębne KSI dla instruktorek i instruktorów, jak również odrębne KSI dla poszczególnych stopni instruktorskich. " Chodzi mi oczywiście o odrębne ze względu na płeć. Fajnie, że można - zawsze to o jedną wolność więcej, ale.. czemu akurat tak? Tak z ciekawości :)

Co do działania na poziomie ... zadań na poziomie jednostki. Jak czytam ten zapis, to dla mnie on znaczy, że instruktor powinien działać w jakimś zespole (nie jest powiedziane, że np phm na w zespole hufca - ale np KI), a ponadto wykonać zadanie na poziomie hufca (czyli zadanie pojedyncze). Dla mnie, przy takiej interpretacji ma to sens i jest bardzo dobrym rozwiązaniem i koniecznym. Jest "wyjście" ( otwarcie), jest zespół - wsparcie, brak obowiązku pełnienia funkcji w danym poziomie organizacyjnym.
Praktyka interpretacyjna zależy chyba przede wszystkim od wyszkolenia opiekunów i KSI. I regularnej weryfikacji tych osób. Fajnie, że jest to zapisane. A jaki jest pomysł na realizację postulatów? Bo bez dobrych, sumiennych i uczciwych opiekunów i KSI, to będziemy mieć fajny nowy papierek, o którym posłuchamy na kolejnym takim samym szkoleniu, a potem wrócimy do siebie i będzie po staremu (bo co oni tam wiedzą?).

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 lut 2009, 07:01

Podstawową zmianą w stosunku do obecnego regulaminu jest to, że projektowany jest narzędziem które w znacznie większym stopniu jest skierowane do rozwoju kadry wychowawczej a nie suportu dla organizacji. Instruktor ma pracować w podstawowej jednostce organizacyjnej. Przy wychowaniu ludzi a nie uprawiać działactwo.
A co do osobnych KSI to argumentacja nasuwa się sama. Dziewczyny lepiej pomogą dziewczynom a faceci facetom. Jak dla mnie chora jest sytuacja w której facet staje przed 3 kobitkami, bardzo ładnymi i mądrymi zapewne ale nie będącymi facetami za to wiedzącymi lepiej co jest mu potrzebne do rozwoju i jak powinna wyglądać jego droga.
Jak dla mnie niegłupi zapis tyle, że raczej będzie rzadko stosowany ze względu na zbyt mała ilosć instruktorów.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”