System stopni instruktorskich - uwagi, wnioski...

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
Zablokowany
Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 30 gru 2006, 16:08

Myślę ze nie ma sensu wprowadzać ponownie organizatora... wystarczyłoby tylko podnieść prestiż tych stopni instruktorskich, które obecnie posaiadamy.... przecież obecnie "starsi" instruktorzy dochodzą tylko do stopni phm gdyż on pozwala pełnić większość funkcji... oprocz tych na poziomie chorągwi czy GK.... I wtedy pewnie ludzie bardzie by zabiegali o stopnie.... Jakby wiek instruktorski miałby się zaczynać od 18 doszłoby to do katastrofy rozwojowe wszczegolnosci hufców w małych miastach (nie akdemickich) przecież ci ludzie najpierw wyjechaliby najpierw do dużego miasta i tam mogliby otwierać pwd. Następnym problemem było by to ze ludzie naplywjacy z małych miast pewnie by otwierali koło 20 r.ż. gdyż inni starsi instruktorzy musieliby ich troszkę poznać... zanim by znaleźli odpowiedniego opiekuna itp.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

Dzidek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dzidek » 13 lut 2007, 15:00

Ja mam do Was zapytanie trochę z innej beczki ale w związku z systemem stopni.
Czy w Waszych hufcach KSI wymaga od osoby chcącej być opiekunem prób na stopnie instruktorskie, że oprócz posiadania stopnia podharmistrza musi ukończyć szkolenie dla opiekunów przeprowadzane przez tą komisję??
Pozdrawiam
"Życie jest jak pudełko zapałek, brać je poważnie byłoby śmiesznie, lecz zlekceważyć byłoby nierozważnie"

phm. Dariusz "Dzidek" Sprycha HR
Niezależna Świętobliwa Chorągiew Jasnogórska

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 13 lut 2007, 15:12

Teoretycznie tak. Jak jest w praktyce - nie wiem - bo jak taki kurs bardzo dawno temu skończyłem :)
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 lut 2007, 16:16

Dzidek pisze:Czy w Waszych hufcach KSI wymaga od osoby chcącej być opiekunem prób na stopnie instruktorskie, że oprócz posiadania stopnia podharmistrza musi ukończyć szkolenie dla opiekunów przeprowadzane przez tą komisję??
A dlaczego przez ?
A jeśli przeszkoliłem się gdzie indziej, to muszę jeszcze raz w tej ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

adrian
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adrian » 14 lut 2007, 12:55

KSI nie powinna wymagać ukończenia takiego szkolenia, ponieważ aby być opiekunem próby na stopień przewodnika, wystarczy być podharcmistrzem.

Wynika to wprost z systemu stopni.
Czesław, oświeć mnie, jeśli się mylę.
hm. Adrian Łaskarzewski
Poczta Harcerska Szczecin II
KSI Hufca Szczecin Pogodno

Dzidek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dzidek » 15 lut 2007, 16:06

Do Adriana instruktorzy naszego kręgu podobnie uważają nadal, choć szkolenie trzeba i tak odbyć by być opiekunem w naszym hufcu. Walczyliśmy z HKSI prawie rok w tej sprawie, bez skutku ich na wierzchu!
Zresztą to przeprowadzane tzw. szkolenie w kwestii merytorycznej woła o pomstę do nieba i zaprzecza temu co nauczyli mnie na kursie kadry kształcącej LAS 96. Po prostu trzeba je odbębnic i już!!
Do Czesława co do twego zapytania na razie nie wiem, nie zdarzył się na razie taki problem dla naszej HKSI. Choć dobrze by było, by taki problem zaistniał, ciekawi mnie reakcja HKSI wobec zaistniałej sytuacji!!
Pozdrawiam
"Życie jest jak pudełko zapałek, brać je poważnie byłoby śmiesznie, lecz zlekceważyć byłoby nierozważnie"

phm. Dariusz "Dzidek" Sprycha HR
Niezależna Świętobliwa Chorągiew Jasnogórska

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 22 mar 2007, 22:48

Rozmawiacie o podkłądkach, o opiekunach, o próbach. A chyba tylko Sikor odezwał się z głosem krytycznym wobec systemu stopni jako takiemu.

Czy on wogóle jest potrzebny? Pisze o tym w wątku poniżej...
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 11 maja 2007, 06:29

Szczerze mówiąc nasz system jest skonstruowany trochę zbyt teoretycznie. Sam podział 3 stopniowy może nie jest nawet taki zły, wymagania i tak w większości przypadków określa sobie samo środowisko (wystarczy porównać próby).
Najbardziej mnie jednak drażni "dożywotność" zdobytego stopnia - powinny być co jakiś czas weryfikowalne (podobnie jak Odznaki KK): - np co 5 lat trzeba się wykazać, że coś tam się robiło...
Podam drobny przykład ktoś zdobył stopień pwd. poszedł na studia i zaprzestał aktywnej działalności w ZHP, zaczął pracę, założył rodzinę - minęło 15 lat, wraca do harcerstwa i co... jakie on ma pojęcie o obowiązującej metodyce, która się zmieniła ze 3x, czyli chcesz wrócić proszę bardzo, ale aby posługiwać się stopniem pwd. musisz się dokształcić z metodyki, przepisów itd...
To tak w uproszczeniu, bo problem jest bardziej skomplikowany.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 maja 2007, 06:58

g00rek pisze:Rozmawiacie o podkłądkach, o opiekunach, o próbach. A chyba tylko Sikor odezwał się z głosem krytycznym wobec systemu stopni jako takiemu.

Czy on wogóle jest potrzebny? Pisze o tym w wątku poniżej...
Ponieważ wątek już nie jest poniżej linkuję go tu :

http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4855&p=1
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Naleśnik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Naleśnik » 11 maja 2007, 17:09

panwac pisze:o tyle przy wyborze opiekunów przyszli przewodnicy szukali osób możliwie najmłodszych wiekiem
A moim opiekunem na pwd wcale nie była młoda osoba i teraz, jak zdobywam phm moim opiekunem jest jedna druhenka, która kiedyś tam w naszym szczepie działała, teraz jest w komendzie hufca i jest nauczycielką i też wcale nie należy do młodszego pokolenia (dh. Bogusiu, mam nadzieję, że się druhenka nie pogniewa :p)
"Prawdy szukać i szukać, nim Cię porwie jedna z burz..."
-------------------------------------------------------------------------------------
phm. Marta Leśniak
komendantka XII Szczepu DHiZ "Q"

stucia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stucia » 16 cze 2007, 10:20

a zastanawiam się co byście powiedzieli w mojej sytuacji?
Każdy drużynowy nawet bez stopnia instruktorskiego, jest w jakiś sposób już instruktorem, wychowując swoich podopiecznych :)
Mam ledwo 15 lat i jestem drużynową już od roku :)
I tak i tak muszę czekać jeszcze co najmniej rok na otworzenie próby pwd i tak naprawde te 2 lata od 14 roku życia (kiedy zostałam drużynową) do 16 (kiedy moge otworzyc próbę) jestem w jakiś sposób wyłączona od zycia instruktorskiego...

Wiem, wiem... zaraz posypią sie słowa krytyki, że taka młoda i druzynową, ale cóż ;)
przeżyje :)
Drużynowa GZ "Kraina Sindbada Żeglarza"
Szczep im. BATALIONU AL "Czwartacy"
Hufiec ZHP "Łodź Górna"
Chorągiew Łódzka

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 16 lip 2007, 00:14

Stuciu byłam w podobnej sytuacji... może w innych czasach. Na domiar złego w momencie w którym mogłam pwd otworzyć nikt nie chciał się podjąć roli opiekuna, a pół roku później musiałam opuścić swoją drużynę<zmiana szkoły uniemożliwiająca dalszą pacę>. Teraz, bez stopnia instruktorskiego pracuję w jednym z zespołów hufca i próbuję tak rozpisać próbę, żeby zrealizować wszystkie zadania nie pracując w drużynie( mieszkam 40 km od hufca, studiuję, pracuję i jest to fizycznie dla mnie niemożliwe) i w ten sposób czuję się blokowana przez:
1) granice wieku- wg mnie podwyższenie na pwd to zły pomysł, ale jestem świadoma tego, że wyidealizowany stan, gdy indywidualnie określa się stopień dojrzałości jest tylko utopią
2) dość sztywne wymagania- rozumiem, że ich głównym celem było wyrównanie poziomu prób, ale jakoś z mojego punktu widzenia podział na 4 grupy prób: wychowawcza, organizatorska, kwatermistrzowska i inna był lepszy. Rozumiem postulaty, że powinniśmy wrócić do wychowawczego charakteru ZHP, ale.... nie każdy nadaje się na drużynowego< znam kilka przypadków świetnych instruktorów, którzy realizowali się wyśmienicie jako programowcy, organizatorzy, takich którzy mieli świetny kontakt z dzieciakami, ale trudno ich sobie było wyobrazić jako granatowych>.

A propos wielkich powrotów... doszkalanie się jest jednym z podstawowych obowiązków instruktora.To komendant hufca decyduje czy dana osoba będzie z nim współpracować i tu widzę sito dla niegdysiejszych przewodników/ podharcmistrzów/ harcmistrzów. Powtarzanie próby byłoby idiotyzmem moim zdaniem. Bo co zrobić jeśli chodzi np o hm? kazać jeszcze raz zdobywać stopnie po kolei? Myślę, że rozwiązaniem jest jasno postawiony warunek przez przełożonego udania się na kurs.

A tak w sumie to po co są stopnie instruktorskie? Aby pokazać poziom uprawnień? Podkładka jest substytutem certyfikatu czy dyplomu?
Ostatnio zmieniony 16 lip 2007, 00:17 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 29 paź 2007, 18:53

Karna pisze:Mam wielką prośbe. Może ma ktoś z was albo wie gdzie znaleźć wniosek do KSI o otwarcie próby przewodnikowskiej. Z góry dziękuję :)
Każda KSI może opracować własny wzór wniosku i mieć swoje, zgodne z Systemem Stopni Instruktorskich wymagania.
Wzór mojej KSI (w pdf) znajdziesz tu:
http://www.lowicz.zhp.pl/ksi.htm

A SSI tu:
http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_ ... 1_2006.doc

Skontaktuj się ze swoją KSI, i dowiedz się co oni wymagają. Chyba nie gryzą :-)
Powodzenia życzę na instruktorskiej drodze....
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”