Co mi tutaj nie pasuje?

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 04 gru 2003, 10:54

Dlaczego taki temat?
Otóż ostatnio w galerii zaczęły się pojawiać głosy, że coś nie gra, że nie ma klimatu, że zdjęcia nie są dodawane, itp. Może by tak zebrać wszystkie wypowiedzi w jeden wątek. No i wydaje mi się, że forum jest lepszym miejscem na takie wywody niż blogi czy komentarze pod zdjęciami.
No to zapraszam do wypowiadania się.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 04 gru 2003, 14:40

Zamiast odpowiedzi: http://foto.zhp.pl/lista2.php
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 04 gru 2003, 17:03

A ja chciałem powiedzieć...żę wartość "techniczna" galerii (w domyśle zdjęcia) wyraźnie wzrosła...

No i dobrze :).
pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 04 gru 2003, 21:27

Adamek, czy masz na myśli, że obecnie pojawiają się lepsze technicznie zdjęcie niż przed przerwą? No nie wiem. Dla mnie największym technicznym plusem nowych zdjęć jest ich rozmiar, ale jeśli chodzi o same zdjęcia, to przed wakacjami, moim zdaniem, było ciekawiej. I więcej przede wszystkim, było z czego wybierać.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 04 gru 2003, 23:32

Popieram Rabi!!!
Pozdrawiam
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 09 gru 2003, 17:26

ojej, przepraszam, że tak późno odpowiadam - nie zaglądałem na forum.

Odpowiadając: tak, takie odnoszę wrażenie, że zdjęcia są bardziej przygotowywane. Patrzę też po tym, że mało zdjęć jest takich, gdzie wszystko jest nieostre/perfidnie niedoświetlone, prześwietlone a autor udaje, że wszystko jest ok. MOżę to tylko subiektywne odczucie :))

A co do ilości - tak, wybierać było w czym.
pozdrawiam

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 15 gru 2003, 02:12

adamek napisał:
Odpowiadając: tak, takie odnoszę wrażenie, że zdjęcia są bardziej przygotowywane. Patrzę też po tym, że mało zdjęć jest takich, gdzie wszystko jest nieostre/perfidnie niedoświetlone, prześwietlone a autor udaje, że wszystko jest ok. MOżę to tylko subiektywne odczucie :))
Mam wrażenie, Adamku, że na Twoje odczucia wpływ mają dwa czynniki:
- po pierwsze liczba zdjęć wstawianych jest zdecydowanie mniejsza, niż kiedyś (w jednostce czasu),
- po drugie, przygotowanie podglądu pod format 550 pikseli na dłuższym boku jest łatwiejsze - nie to, że zdjęcia są lepsze, ale mają o jedną piątą więcej szczegółów - nawet przy takim samym podejściu do przygotowalni wyglądają lepiej.

Chciałem dopisać trzeci punkt (proporcjonalnie więcej zdjęć cyfrowych względem skanów, niż kiedyś), ale to subiektywne odczucie (nie sprawdzałem tego, rzadko odwiedzam galerię). Niby nic, ale ostatnio sam zrobiłem seryjkę cyfrą - mimo, że totalnie niedoświetlona, zajęła mi 5 dni na wygenerowanie 27 prac do reportażu - dla porównania, seria 30 zdjęć z analogowego filmu z wakacji (skanowane odbitki dobrej jakości), to jakieś 3-4 tygodni pracy (bo siedzę przy tym jedynie wieczorami).

Niby proste. :)

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 15 gru 2003, 14:00

Ostatnio naszła mnie jeszcze jedna myśl, odnośnie zmiany regulaminu, a za tym konieczności dodawania zdjęć z widocznymi elementami harcerskimi. Otóż mam wrażenie, że galeria straciła swój artystyczny wymiar (jaki był, taki był, ale był :P), natomiast stała się już tylko i wyłącznie kroniką. Szkoda.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 15 gru 2003, 15:17

Niestety z największym bólem muszę się z Tobą zgodzić Rabi :((. Nie będzie już szansy na np. takie zdjęcie, jakie Stolica zrobił tego harerza na linie, albo takich "natur" które tworzył ArtMag.....

Galeria traci na wartości artystycznej, oj traci...

I po co nam to było?
pozdrawiam

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 15 gru 2003, 15:19

A co do cyfrówke... To uważam Panwac iż włąśnie po to są - aby było ławiej i szybciej :))
pozdrawiam

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 15 gru 2003, 17:08

Łatwiej i szybciej nie znaczy lepiej. :P
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 15 gru 2003, 20:21

Adamku: zdecydowanie cyfra ułatwia... pojawienie się plików na ekranie monitora, ale nic więcej.
Moje krótkie doświadczenie z tą maszynerią (matryca 4 mln) utwierdziło mnie w przekonaniu, że:
1. Nie ma sprzętu, który sam wszystko zrobi za ciebie, np. wybierze poprawną gamę kolorystyczną (dokona na wejściu korekty barw) w opcji "auto" - mając niewiele czasu na zapoznanie się z aparatem przed sesją fotograficzną, zacząłem od tego zagadnienia i dobrze - mimo, że operowałem jedynie dwoma ustawieniami własnymi (poza tym "auto" ) właśnie one wymagały potem najmniej pracy przy obróbce.
2. "Cyfra" występująca samodzielnie nie załatwi sprawy - wymaga takiego samego doposażenia, jak analogowy sprzęt. Robiąc reporterkę podczas koncertu, a nie mając lampy zewnętrznej, właściwie skazałem się na niedoświetlenie wszystkich zdjęć - odkręcenie tego potem nie było wcale łatwiejsze, niż przy zdjęciach analogowych, więcej - pojawiło się ziarno, czyli obraz matrycy w niedoświetlonych partiach (podczas podciągania poziomów partii naświetlonych).
3. Nie mając doświadczenia i "wyobrażenia" własnego "zdjęcia", dysponowanie plikiem z cyfry niewiele Ci pomoże - zobacz na ostatnie kilka zdjęć w galerii, choćby "Wigilię" i "ognisko" - wydaje mi się, że to są właśnie pliki cyfrowe, których autorzy nie pokusili się wydobyć całości wartościowej informacji, jaka została zapisana.
Te wszystkie "czarne partie" tam występujące zawierają brakującą część obrazu: wyraźnie widoczne postacie, zarysy elementów tła, namiotów, ba, nawet fragment granatu nieba w prześwicie między drzewami (fotka zrobiona późnym wieczorem???) - tylko, że autorzy ograniczają się do zrzucenia pliku na dysk i wysłania go do Galerii - a przecież technik w labie naświetlający papier fotograficzny obrabia taki plik choćby pobieżnie.

O czym to świadczy? Czy o podniesieniu poziomu? Jakoś nie jestem przekonany.

Pozdrawiam

Piotr

[Edytowany przez panwac dnia 15.12.2003 o 20:23 ]
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 16 gru 2003, 18:27

A ja wracając do meritum, zapisów o harcerskości galerii i atmosferze, chciałem podzielić się pewną refleksją - a może lepiej korespondencją z Adminami Galerii, a tym samym zastanowić się nad celem i sensem istnienia tegoż projektu.

Otóż, wrzuciłem do dodania zdjęcie, przedstawiające BŚP z komentarzem:
Betlejemskie Światło Pokoju 2003

Zdjęcie wykonano podczas oficjalneog przekazania BŚP Prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi w Warszawie 15 grudnia 2003 roku.

Tytuł zdjęcia jest refrenem oficjalnej piosenki Betlejemskiego Światła Pokoju 2003, która została zaprezentowana podczas posiadu w Bukowinie Tatrzańskiej.
w odpowiedzi otrzymałem takiego to maila:
Uzupełnij komentarz do Twojego zdjęcia "Światło z Betlejem nową światu da nadzieję...", które dodałeś/aś do Galerii Foto ZHP on-line. W szczególności napisz: Dodatkowe uwagi:
Napisz, co to jest Betlejemskie Światełko Pokoju.

Zmiany możesz dokonać ze strony swojego portfolio http://foto.zhp.pl/portfolio.php?id=65 . Wystarczy kliknąć na zdjęcie, znajdziesz je na dole strony w "poczekalni".

Jeśli oczekujesz szerszych wyjaśnień napisz na adres admin.foto@zhp.org.pl

§ 35 Regulaminu Galerii: "Użytkownik dodając zdjęcie musi sprecyzować jego tytuł, kategorię tematyczną oraz odpowiednio skomentować zdjęcie."

(Administrator Adrian Łaskarzewski)
oczywiście, że oczekiwałem wyjaśnień, bo dla mnie komentarz był wystarczający, więc napisałem:
Witam!

Po pierwsze, nie "Betlejemskie Światełko Pokoju", a "Betlejemskie Światło Pokoju".
Po drugie - w jak dużym zakresie i po co mam to opisać?

Pozdrawiam!
Sebastian
i znów dostałem odpowiedź, która swoim tonem jak i wymową nieco mnie zaskoczyła:
Jak Ty nie wiesz, to ja Ci nie powiem.
Mogę za to odrzucić to zdjęcie jako nieskomentowane.

Michał Borun, ZHP on-line
Dlaczego tylko trochę? Ano dlatego, że słyszałem już wcześniej, że Druhom M.B. oraz A.Ł. zdaje się, że są Panami Świata i robią z Galerią co chcą (dla wyjaśnienia - chodziło kiedyś o utworzenie kategorii zdjęć stricte skautowych).
Niemniej jednak ton wypowiedzi "mogę za to odrzucić to zdjęcie jako nieskomentowane" zaskoczył mnie bardzo negatywnie.

Chciałem się zatem zapytać, nie Administratorów, gdyż nie stanowią oni dla mnie (niestety z ich własnej winy) absolutnie żadnych autorytetów, ale Was użytkownicy, czy galeria jest prywatną własnością druhów Boruna i Łaskarzewskiego, czy jednak własnością ZHP? Nie chodzi mi o samo oprogramowanie, ale o projekt jako taki.

Bo z tego co ja wiem, Galeria jest częścią składową Zespołu Internetu GK ZHP, a nie prywatną inicjatywą kilku osób.

A piszę to dlatego, że bardzo razi mnie całkowicie nieharcerski ton maila druha Boruna, w którym pokazuje on pięknie jakiż to on jest władczy - że może odrzucić zdjęcie, albo i nie.

Pozdrawiam serdecznie, nieco zasmucony.
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 16 gru 2003, 18:33

Z tego co się orientuję to Galeria jako własność intelektualna (czy jakkolwiek to nazwać, mam tu na myśli właśność od strony konceptualnej) jest autorstwa dh. Michała Boruna, natomiast autorem od strony technicznej jest dh. Adrian Łaskarzewski. No i to są osoby, które są właścicielami Galerii. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 16 gru 2003, 18:43

Nie wydaje mi się, aby zmiana nazwy "światło" na "światełko" była czymś nagannym, tym bardziej, ze wystąpiło to w korespondencji. Natomiast odpowiedź dh. Michała Boruna (o ile przytoczyłeś całość wypowiedzi) jest jak najbardziej nie na miejscu.

[Edytowany przez hanuka dnia 16.12.2003 o 18:45 ]
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”