czerwone berety

forum harcerskich drużyn obronnych
cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 sie 2003, 10:39

Ależ ja się z Tobą zgadzam, że CzB to grupa specjalności (chociaż będąc na BS w Krakowie widziałem druhów ogolonych na łyso dumnie noszących koszulki z napisem "Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów" ;))

Ale ja akuratnio nie pytałem o tą specjalność, ale generalnie o specjalności spoza tego wykazu. I uprawnienia niezbędne do ich prowadzenia.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 10:51

A możesz podać dokładnie o jaką specjalność ci chodzi???
Jeżeli nie ma specjalności w wykazie to można powiedzieć, że nie ma takiej specjalności. no ale lepiej podaj nazwę owej specjalności, może poprostu ktoś źle nazwał drużynę...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 sie 2003, 10:55

Fedajkin napisał:
A możesz podać dokładnie o jaką specjalność ci chodzi???
Jeżeli nie ma specjalności w wykazie to można powiedzieć, że nie ma takiej specjalności. no ale lepiej podaj nazwę owej specjalności, może poprostu ktoś źle nazwał drużynę...
Mogę. Niech będzie specjalność łucznicza o podłożu rycerskim. Albo specjalność rycerska generalnie.
Co do generalnie rycerska można się spierać - bardziej pasuje to do grupy specjalności.
Ale specjalność łucznicza (nie sportowa!) jest i są drużyny pracujące z taką specjalnością, mające swój zestaw sprawności itp...
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 sie 2003, 10:57

cadfael napisał:
Ależ ja się z Tobą zgadzam, że CzB to grupa specjalności (chociaż będąc na BS w Krakowie widziałem druhów ogolonych na łyso dumnie noszących koszulki z napisem "Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów" ;))
Pragne zwrócić uwagę na zapis:
http://dokumenty.zhp.org.pl/download_9/ ... .htm#grupy
(....)8. “Czerwone Berety”: proobronne, survivalowe, zwiadowcze, górskie, strzeleckie, rozpoznawcze, itp.(....)
A konkretnie na:
(...) itp. (...)
cadfael napisał:
Ale ja akuratnio nie pytałem o tą specjalność, ale generalnie o specjalności spoza tego wykazu. I uprawnienia niezbędne do ich prowadzenia.
Teoretycznie czy praktycznie ?

A przy okazji:
Fedajkin napisał:
"Czerwony Berety" to grupa specjalności i z tego co rozmawiałem kiedyś podczas Zlotu w Gnieźnie z szefem Wydziału Starszoharcerskiego i Specjalności nie może (może chodziło, że nie powinno) być tak, że drużyna jest specjalnościowa o specjalności ogólnej.
Były szef mógł jedynie wyrażać swoje ewentualne plany bo zgodnie z:
http://dokumenty.zhp.org.pl/download_9/gkd95spe.htm
(....) 8. W harcerskiej drużynie specjalnościowej mogą działać zastępy, z których każdy realizuje inną specjalność. Zastępy te, szczególnie starszoharcerskie, powinny być prowadzone przez harcerzy lub instruktorów posiadających odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności z zakresu danej specjalności.(....)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 10:59

www.dokumenty.zhp.org.pl:
WYKAZ GRUP SPECJALNOŚCI W ZHP:
1. Lotnicze: spadochronowa, modelarska, baloniarska, szybownicza.
2. Sportowe: wybrane dyscypliny sportu.
I znowu wszystko rozbija się o interpretacje.
Wspomniałeś o drużynach rycerskich, jak wiesz jest Stowarzyszenie Drużyn Grunwaldzkich (chyba źle tego nie nazwałem - jeżeli tak proszę o poprawienie mnie) i zapewne drużyny rycerskie przynależą do tego Stowarzyszenia.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 11:02

dokumenty napisał:
Były szef mógł jedynie wyrażać swoje ewentualne plany bo zgodnie z:
http://dokumenty.zhp.org.pl/download_9/gkd95spe.htm
(....) 8. W harcerskiej drużynie specjalnościowej mogą działać zastępy, z których każdy realizuje inną specjalność. Zastępy te, szczególnie starszoharcerskie, powinny być prowadzone przez harcerzy lub instruktorów posiadających odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności z zakresu danej specjalności.(....)
Nieinaczej ale cały czas mówię o swoich subiektywnych odczuciach (o czym też wspomniał Sebastian i nazwa Drużyna Czerwonych Beretów, sama w sobie nic mi nie mówi. Dlatego dobrze by było bardziej sprecyzować nazwę drużyny a co za tym idzie i specjalności.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 sie 2003, 11:08

Fedajkin napisał:
I znowu wszystko rozbija się o interpretacje.
Wspomniałeś o drużynach rycerskich, jak wiesz jest Stowarzyszenie Drużyn Grunwaldzkich (chyba źle tego nie nazwałem - jeżeli tak proszę o poprawienie mnie) i zapewne drużyny rycerskie przynależą do tego Stowarzyszenia.
No nie do końca. Specjalnie napisałem "nie sportowe" bo nie chodzi tutaj o łucznictwo jako dyscyplinę sportu (dla niezorientowanych łucznictwo jako dyscyplina jest uznane na Igrzyskach Olimpijskich, a sprzęt jakim posługują się zawodnicy jest baaaardzo zaawansaowany technicznie i ma mało wspólnego z tym "tradycyjnym" łucznictwem), ale właśnie jako całą tradycję łuczniczą. Począwszy od sprzętu, przez zwyczaja, a na strojach skończywszy.
A pod nazwą "Stowarzyszenie Drużyn Grunwaldzkich" masz na myśli "Wspólnotę DG"? Jeśli tak to nie do końca wyczerpuje to ten temat. Bo WDG, a tradycje średniowieczne to dwie odmienne rzeczy (powiązane, ale mimo to bardzo daleko).

Pozdrawiam!

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 sie 2003, 11:09

dokumenty napisał:
cadfael napisał:
Pragne zwrócić uwagę na zapis:
http://dokumenty.zhp.org.pl/download_9/ ... .htm#grupy
(....)8. “Czerwone Berety”: proobronne, survivalowe, zwiadowcze, górskie, strzeleckie, rozpoznawcze, itp.(....)
A konkretnie na:
(...) itp. (...)
Aha... To tak jak z tymi "innymi jednostami działającymi na zasadzie drużyny" w Statucie :)
cadfael napisał:
Teoretycznie czy praktycznie ?
Głównie praktycznie rzecz jasna, ale teoretycznie też. Bo jak wiemy na harcerzy nie ma mocnych i zawsze sobie coś wynajdą ;)

Pozdrawiam!

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 11:12

Szczerze - nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie :)
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 sie 2003, 11:16

Fedajkin napisał:
Nieinaczej ale cały czas mówię o swoich subiektywnych odczuciach (o czym też wspomniał Sebastian i nazwa Drużyna Czerwonych Beretów, sama w sobie nic mi nie mówi. Dlatego dobrze by było bardziej sprecyzować nazwę drużyny a co za tym idzie i specjalności.
To walka z wiatrakami. Bo nawet GK ma w nosie to co sama uchwala.Wg mnie wazniejszcze jest czytelne okreslenie i "domkniecie" kryteriów grup specjalnosci.
Żeby np. "spadachronowa druzyna komandosów" sama była swiadoma czy jest druzyną lotnicza czy "Czerwonych Beretów".
Bo wbrew pozorom róznica polega nie tylko na
(jak to kiedyś określił żartobliwie, ale z głebokim sensem, senior harcerskich specjalnosci)
"czasie opadania".

[Edytowany przez dokumenty dnia 05.08.2003 o 12:16 ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 11:19

:D nieeee aleś mnie tym "czasem opadania" rozbawił... dobre... faktem jest, że masz rację, wogle zastanawiam się po co jest to forum na głównej stronie ZHP skoro i tak nikt z Rady Naczelnej Iewentulanie mało osób) tu zagląda. Dokumenty tworząpo to by były a później jak sam przyznajesz nie egzekwują tego, a na wyraźne wskazania błędów nie reagują i dochodzi do dziwnych przerostów formy nad treścia...

[Edytowany przez Fedajkin dnia 05.08.2003 o 12:20 ]
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 sie 2003, 11:27

Fedajkin napisał:
:D nieeee aleś mnie tym "czasem opadania" rozbawił... dobre... faktem jest, że masz rację, wogle zastanawiam się po co jest to forum na głównej stronie ZHP skoro i tak nikt z Rady Naczelnej Iewentulanie mało osób) tu zagląda.
Zagladaja, zagladaja i z RN i z GK ale odpowiadaja tylko wtedy gdy im to pasuje, albo gdy nie maja innego wyjscia.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 11:29

Załaduj broń... ognia... i w tym miejscu pauza na wytłumaczenie... szkoda, że jeszcze ani razu nie usłyszałem (przeczytałem) opini GK/RN na temat naszych dywagacji i dyskusji... ciekawe co o nas myślą... :D

ajajaj... przepraszam pomyliłem się - raz dostałem wiadomośc zdaje się od druhny Agnieszki Gan na temat moich uwag z prosba o dokładniejsze ich omówienie :)

[Edytowany przez Fedajkin dnia 05.08.2003 o 12:42 ]
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Robson
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Robson » 06 sie 2003, 05:40

Fedajkin Dzieki ci za link :D
Nie ten człowiek jest szczęśliwy, który sobie dużo zgromadził, ale ten, kto ma świadomość, że się przydał innym.

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 28 lut 2004, 14:15

Mam bardzo mieszne uczucia do funkcjonowania drużyn typu "czerwone berety". Sądzę że tu jest potrzebne duże doświadczenie (nie tylko harcerskie) kadry takich drużyn i nadzór nad drużynami już istniejącymi, by nie powstawały patologie.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”