czerwone berety

forum harcerskich drużyn obronnych
hiszpan

Post autor: hiszpan » 07 lip 2003, 15:15

chciałbym założyć drużynę o specjalności czerwonych beretów. mam jednak pewien dylemat... czy wyszłoby to z harcerzami starszymi, którzy wg zmian mają po 13-15 lat? czy może spróbować z jakimiś starszymi ludźmi?

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 11 lip 2003, 21:41

djdomin napisał:
hiszpan napisał:
chciałbym założyć drużynę o specjalności czerwonych beretów. mam jednak pewien dylemat... czy wyszłoby to z harcerzami starszymi, którzy wg zmian mają po 13-15 lat? czy może spróbować z jakimiś starszymi ludźmi?
Po pierwsze: Jakie Ty masz kwalifikacje ku temu?

Po podaniu odpowiedzi możliwa będzie dalsza pomoc.
Albo inaczej:
- jakie masz kwalifikacje ku temu
lub
- na ile "dysponujesz" "partnerem" posiadającym stosowne kwalifikacje.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

konikhdj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: konikhdj » 12 lip 2003, 10:40

A tak apropo a jakie kwalifikacje trzeba mieć?
hm Paweł Rozdżestwieński HR
były instruktor ZHP

konikhdj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: konikhdj » 14 lip 2003, 15:03

To po co piszesz, ze potrzebne są jakieś dodatkowe kwalifikacje i mącisz ludziom w głowie? Pytanie dotyczyło jakiej grupy wiekowej dotyczy ta specjalność a nie oceny przez Ciebie "czerwonych beretów", które jest powiedzmy sobie dosyć niestaranne pod względem metodologicznym:-)
były instruktor ZHP

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 14 lip 2003, 19:32

Uważam, że lepiej z ludźmi starszymi. Po pierwsze młodsi często mają słomiany zapał, a jeśli myślisz na poważnie o takiej drużynce, to musisz mieć ludzi pewnych tego co chcą robić.

Po drugie młodsi często mają nadopiekuńczych rodziców, którzy nie zawsze pozwalają chodzić swym dzieciom do lasu, gdy na dworze zimno.

Po trzecie ze starszymi masz więcej możliwości. W niektórych dziedzinach to oni mogą uczyć innych, a nie np. Ty. To jest bardzo wygodne dla Ciebie i uczy odpowiedzialności innych. A chyba o to chodzi, no chyba, że się mylę.
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

Liseczek

Post autor: Liseczek » 14 lip 2003, 22:49

cadfael napisał:
Piszesz, że jakoby odchodzenie ludzi od ZHP miało związek z nieprzystosowaniem ZHP do współczesnych czasów.
(...)
Myślę że odpowiedź Starego Wilka jest odpowiedzią na to czy jesteśmy "przystosowani". To co napisał to konkretne powody, ale moim zdaniem wynikają one troszkę z nieprzystosowania. Dlaczego? Moim zdaniem w w tego typu org liczy się jak najbardziej profesjonalizm. Część zarzutów dotyczy jak najbardziej braku wyszkolenia drużynowych i zastępowych. Niestety również część kadry szczepów, hufców prezentuje podobny poziom. Wśród nich istnieje zgoda na to aby drużynowymi zostawali ludzie nieprzygotowani. Kuleje w takim razie system kształcenia i system kontroli (bo jest on chyba w tej chwili najbardziej potrzebny).
System kształcenia w ZHP istnieje, przynajmniej na papierze. Należałoby go wprowadzić w życie. Uważam, że trudności tkwią w wielu szczegółach (również w marzeniach niektórych o ruchu masowym).
Cele związku są określone, metody również sposobów pracy jest wiele. Czas chyba na wprowadzenie tego w życie. Być może potrzeba będzie "rewolucji" aby wprowadzić zmiany, które pozwolą "uzdrowić" ZHP.
Moje propozycje to zwiększyć nacisk na wyszkolenie i kontrolę pracy poszczególnych funkcyjnych. SZKOLIć,SZKOLIć,kontrolować, wymagać, promować lub odsuwać.

Dodatkowo proponowałbym się skupić na tym co napisał Stary Wilk. Jeśli dyskusja się rozwinie spróbujmy znaleźć konkretne sposoby rozwiązania przynajmniej na kilka z tych zauważonych problemów.

[Edytowany przez Liseczek dnia 09.08.2003 o 12:29 ]

--
pwd Liseczek
Hufiec ZHP Radzymin

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 15 lip 2003, 01:20

1) To co napisał Liseczek jest mądre - od wschodu ani od zachodu nas już raczej nie napadną, dlatego szkolenie (para)militarne musi być tak prowadzone, aby przynosiło też korzyści i procentowało na co dzień, a nie tylko na cotygodniowym wyjściu do lasu.

Przykład konkretnego rozwiązania: zainteresuj się (zresztą modną ostatnio) "rekonstrukcją historyczną". Zajmujące się tym grupy parają się zazwyczaj odtwarzaniem historycznych bitew wybranego okresu, przy czym im wierniej, tym lepiej. Na wierność oddania takiej bitwy składa się wiele różnych rzeczy: skompletowanie odpowiedniego sprzętu (jeżeli będziesz odwzorowywał wojnę w Wietnamie w polskich desantach, to nikt nie spojrzy na ciebie poważnie), poznanie dokładnego przebiegu potyczki, a może nawet całej wojny, czyli także jej przyczyny, sposobu walki obu stron, po części więc także kultury danego narodu (np. żołnierze tego i tego kraju nigdy nie uciekają z pola bitwy, religia nakazuje im... - to rozchodzi się jak fala, musisz dowiedzieć się jednej rzeczy, a nagle stwierdzasz, że czytasz Koran w oryginale ;P ). W momencie, kiedy odwzorowujesz np. oddział komandosów powinieneś przynajmniej potrafić przebiec pewien dystans w ich standardowym rynsztunku (który wcześniej musisz skompletować...), musisz więc dbać o kondycję - spełniasz przy okazji jedno z założeń drużyny paramilitarnej. Często idzie to dalej i ludzie wciągają się tak, że robią kursy nurkowania, spadochroniarskie, medyczne (dobry oddział musi mieć w końcu medyka ;) ) Gwarantuję Ci, że przy odpowiednim prowadzeniu takiej grupy jej członkowie szybko zaczną na lekcjach błyszczeć swoją wiedzą historyczną i będą sie mogli pochwalić wieloma zdobytymi umiejętnościami.

+ poszerzenie wiedzy historycznej
+ spełnienie wszystkich założeń drużyny "czerwonych beretów" - poprawa kondycji, znajomości militariów, zdobywana uprawnień, itd.
+ tematy na nieskończoną liczbę zbiórek
+ otwarte drzwi do wielu ciekawych imprez (jeżeli będziecie dobrzy)

- CENA (koszt wyposażenia..)

Ten przydługi (dawno mnie tu nie było i muszę nadrobić ;) ) przykład ma tylko przedstawić, jak można połączyć zdobywanie umiejętności militarnych ze zdobywaniem np. wiedzy historycznej, przydatnej choćby w szkole.

2) Poniekąd wynikające z pierwszego - stanowczo z ludźmi starszymi. Powody wymienione w powyższych postach: rodzice, słomiany zapał, ale także to, że dziecko w wieku 13 lat pojmuje paramilitaryzm jako bieganie z plastikowym pistoletem, w kominiarce, wyskakiwanie zza rogu i krzyczenie do kolegi, z takim samym pistoletem, "jep! jep! jep!" (p=b, sorry, ale widziałem to NA WŁASNE OCZY, i to u harcerzy parę lat starszych - jeżeli zamierzasz odwalić taką fuchę, to odpuść). Poza tym nikt nie dopuści człowieka w wieku 13-15 lat do np. szkolenia spadochronowego, problem będzie z wejściem na strzelnicę.

W pracy z harcerzami w takim wieku będziesz bardzo ograniczony przez wiele czynników - sam pomyśl, na co byś pozwolił 14-latkowi.

[Edytowany przez Artur dnia 15.07.2003 o 02:21 ]
Artur Sitek

konikhdj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: konikhdj » 15 lip 2003, 11:33

Słuchajcie, prowadzenie druzyny o jakiejkolwiek specjalności wiążę się z koniecznością posiadania dodatkowej wiedzy, bo raczej nie wyobrażam sobie powstania drużyny specjalnościowej ot tak z sufitu. Jednakże, o ile jeszcze obowiązuja te zapisy, to drużyna specjalnościowa musi spełnić określone kryteria, w tym i posiadania specjalisty w swoich szeregach - dopiero po ich spełnieniu ma prawo być drużyną specjalnościową.
były instruktor ZHP

hiszpan

Post autor: hiszpan » 03 sie 2003, 08:46

hmm... dzięki za wszystkie komentarze. Rzeczywiscie mi sie przydadza. Jeszcze przez rok dam sobie spokoj z zakladaniem takiej druzynki i w tym czasie postaram sie zdobyc rozne uprawnienia... choc juz troche ich posiadam. Bardzo chce prowadzic druzyne czerwonych beretow i swoj cel osiagne :)

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 03 sie 2003, 20:11

Życzę wytrwałości! To chyba dobre rozwiązanie!
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 04 sie 2003, 06:09

hiszpan - chcieć to móc... a nie wiadomo czy ci roku starczy na zdobycie owych uprawnień.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Robson
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Robson » 05 sie 2003, 06:55

Mam pytanie.
Przeczytalem wszzystkie komentarze i jakos odpowiedzi nie znalazlem wiec moze ktos mi odpowie.
Jakie trzeba miec kwalifikacje i umiejetnosci zeby prowadzic taka druzyne "Czerwone berety".
A poza tym co ta druzyna powinna umiec i jaka jest jest rola w ZHP ??
Prosze o wyjasnienie i bardzo prosze o to zeby ten ktos wytlumaczyl to baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dokladnie i ze szczegolami.
Pozdrawiam
Nie ten człowiek jest szczęśliwy, który sobie dużo zgromadził, ale ten, kto ma świadomość, że się przydał innym.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 09:06

Robson - po pierwsze już raz podałem ci ten link ale powtórze się http://www.dokumenty.zhp.org.pl i polecam lekture podstawowych regulaminów regulujących pracę jednostek harcerskich. Po drugie "Czerwone Berety" to drużyna specjalnościowa i popatrz w wykaz grup specjalności jakie dokładnie to są specjalności (to masz w tym dokumencie http://www.dokumenty.zhp.org.pl/download_7/gkd95spe.pdf ) i która dokładnie z grup Cię interesuje.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 sie 2003, 09:18

Fedajkin napisał:
Robson - po pierwsze już raz podałem ci ten link ale powtórze się http://www.dokumenty.zhp.org.pl i polecam lekture podstawowych regulaminów regulujących pracę jednostek harcerskich. Po drugie "Czerwone Berety" to drużyna specjalnościowa i popatrz w wykaz grup specjalności jakie dokładnie to są specjalności (to masz w tym dokumencie http://www.dokumenty.zhp.org.pl/download_7/gkd95spe.pdf ) i która dokładnie z grup Cię interesuje.
Wiem, że to odpowiedź nie do mnie. Ale i tak. Czy nie może być specjalności poza tą wymienioną grupą??? I co wtedy z uprawnieniami niezbędnymi do zdobycia miana drużyny specjalnościowej?
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 05 sie 2003, 10:30

"Czerwony Berety" to grupa specjalności i z tego co rozmawiałem kiedyś podczas Zlotu w Gnieźnie z szefem Wydziału Starszoharcerskiego i Specjalności nie może (może chodziło, że nie powinno) być tak, że drużyna jest specjalnościowa o specjalności ogólnej.
Z drugiej strony nie oznacza to, że jeżeli jesteś drużyna proobronną to nie możesz w szoleniach swoich kożystać z survivalu. W końcu to wszystko łączy się w jeden program.
Dlatego też specjalność podaje czym głównie zajmuje się drużyna a samo "Czerwone Berety" nic mi nie mówi (yyy... kupujecie berety i farbujecie je? albo wogle zajmujecie się szyciem beretów?). Przepraszam za sarkazm i oczywiście przeraszam te drużyny w nazwach, których widznieją Czerwone Berety. Takie jest moje odczucie i odczucie paru osób z Inspektoratu Specjalności KCH Łód.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”