Regulamin prowadzenia zajęć harcerskich z wykorzystaniem u

forum harcerskich drużyn obronnych
ODPOWIEDZ
magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 05 paź 2007, 14:25

Twoje propozycje zamykają drogę do strzelectwa zamiast ją otwierać - choćby dlatego że w proponowanych zapisach strzelania może prowadzić wyłącznie instruktor ZHP.

A jeśli mam pieniądze/kontakty żeby iść na komercyjną strzelnicę gdzie pracują instruktorzy z wymaganymi ustawowo uprawnieniami do prowadzenia strzelań, to co? Nie mogę tam strzelać z drużyną bo prowadzący zajęcia nie są instruktorami ZHP i to do tego jeszcze podharcmistrz?

Albo ktoś ma wymagane ustawowo papiery instruktora strzelectwa i prowadzi zajęcia zgodnie z przepisami państwowymi, albo ich nie ma i strzelań nie prowadzi - prosta sprawa.

Ten regulamin jest zbędny i przypomina mi kolejne kajdanki nakładane samemu sobie, tak jak konieczność posiadania phm'a aby organizować obozy, rajdy górskie, itd.

JAK NAJMNIEJ FORMALIZMÓW, JAK NAJWIęCEJ ZDROWEGO ROZSĄDKU! NIE BĄD¬MY NADGORLIWI I NIE TWÓRZMY REGULAMINÓW BARDZIEJ RESTRYKCYJNYCH OD PRZEPISÓW PAńSTWOWYCH NAS OBOWIĄZUJĄCYCH.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2007, 14:26 przez magister_71, łącznie zmieniany 1 raz.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 05 paź 2007, 19:08

magister_71 pisze:Twoje propozycje zamykają drogę do strzelectwa zamiast ją otwierać - choćby dlatego że w proponowanych zapisach strzelania może prowadzić wyłącznie instruktor ZHP.

A jeśli mam pieniądze/kontakty żeby iść na komercyjną strzelnicę gdzie pracują instruktorzy z wymaganymi ustawowo uprawnieniami do prowadzenia strzelań, to co? Nie mogę tam strzelać z drużyną bo prowadzący zajęcia nie są instruktorami ZHP i to do tego jeszcze podharcmistrz?

Albo ktoś ma wymagane ustawowo papiery instruktora strzelectwa i prowadzi zajęcia zgodnie z przepisami państwowymi, albo ich nie ma i strzelań nie prowadzi - prosta sprawa.

Ten regulamin jest zbędny i przypomina mi kolejne kajdanki nakładane samemu sobie, tak jak konieczność posiadania phm'a aby organizować obozy, rajdy górskie, itd.

JAK NAJMNIEJ FORMALIZMÓW, JAK NAJWIęCEJ ZDROWEGO ROZSĄDKU! NIE BĄD¬MY NADGORLIWI I NIE TWÓRZMY REGULAMINÓW BARDZIEJ RESTRYKCYJNYCH OD PRZEPISÓW PAńSTWOWYCH NAS OBOWIĄZUJĄCYCH.
Nie rozumiem zarzutu, nie doczytałeś zapewne dokładnie. Regulamin ma dotyczyć imprez harcerskich , zbiórek, rajdów i obozów itd. Z definicji przydatny na tego typu imprezach jest instruktor ZHP. Żaden zapis tego regulaminu nie wyklucza prowadzenia strzelania osobom z poza Związku, pod warunkiem posiadania wiedzy i umiejętności dotyczących strzelectwa i w jakiś sposób udokumentowanych. Odnoszę wrażenie, że czytałeś go tak, by wyszukać negatywy z twego punktu widzenia. Rozszerzyłem kategorię uprawnień o żołnierzy zawodowych, policjantów, pracowników ochrony z licencją. Uchwała GKi ogranicza się tylko do ludzi z PZSS.
To dotyczy tylko broni bojowej i sportowej cytuje fragment

4. Dopuszczalność kategorii do zajęć strzeleckich i warunki dopuszczenia
Do zajęć strzeleckich dopuszcza się wszystkie urządzenia wymienione w pkt. 2 z zastosowaniem niżej wymienionych zasad:
a. zajęcia strzeleckie z zastosowaniem broni palnej bojowej, sportowej i pneumatycznej kwalifikowanej jako broń w rozumieniu Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.[Dz. U. Nr 53, poz. 549] mogą odbywać się wyłącznie w Klubach i Strzelnicach posiadających odpowiednie zezwolenia i atesty do prowadzenia takich zajęć i prowadzone przez uprawnionych instruktorów.

i

Prowadzącym strzelanie może być wyłącznie pełnoletni instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrza lub posiadający uprawnienia dotyczące broni :

czyli np. pwd policjant lub żołnierz zawodowy.
Nie sądzę by dopuszczać do HARCERSKICH zajęć osoby posiadające te uprawnienia nie będące instruktorami ( dotyczy wiatrówek <17 J i ASG, bo strzelania z broni palnej bojowej NIE SĄ ZAJęCIAMI HARCERSKIMI, w chodzi w to jeszcze wiatrówka >17J i broń sportowa kal .22 ale je można pod zajęcia harcerskie podciągnąć - myślę ze to kwestia właściwego sformułowania tekstu)

Tym tematem regulamin w ogóle się nie zajmuje, a głównie skupia się na wiatrówkach <17J i ASG. Więc sądzę że nie doczytałeś szczegółów, a tylko przeleciałeś pobieżnie.

Nie ma przepisów prawa zabraniających czy regulujących strzelania z tych wiatrówek, a o ASG nie wspomnę. Strzelać możne wszędzie i kto chce, bo nie jest to broń w rozumieniu ustawy. Ale jak stanie się komuś krzywda, to wtedy jest Kodeks Karny i Cywilny ( ciupa i odszkodowanie ) Dlatego powinien być jakiś regulamin określający te zasady. Wewnętrzny. rozszerzony o szczegółowe zalecenia, nazwę je taktyczno - techniczne. Praktycznie na tym skupiają się zapisy w/w projektu.

Zauważam, że podstawowym problemem jest określenie KTO MOZE PROWADZIć STRZELANIE .
Jakby każdy chciał i musiał. Praktycznie stałe zajęcia strzeleckie dotyczą drużyn proobronnych, a wtedy zawsze znajdzie się tam ktoś spełniający te wymagania.
Rajdy, biwaki, obozy choć trudniej będzie to tez nie jest to niemożliwe, by znaleźć podharcmistrza. No, ale trzeba się wysilić, a z tym może dziś być w harcerstwie problem, bo wszystko ma być podane na tacy.

Reasumując:
Obsługa i obchodzenie się z jakimkolwiek urządzeniem o charakterze broni wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie można dopuścić do sytuacji, że świeżo upieczony pwd kupił sobie wiatrówkę, bierze drużynkę i idą do lasu albo parku i strzelają gdzie popadnie, bo jak kogoś postrzelą albo sobie wsadzą śrut w udo to będzie dopiero krzyk że HACERZE postrzelili.
To nie gra w cymbergaja.

Proponuje wydrukuj sobie tekst projektu, przeczytaj go kilkakrotnie i wczuj się w zapisy, ich logikę i spróbuj sobie wyobrazić strzelanie prowadzone wg tych zasad. A wtedy czekam na RZECZOWE uwagi.

To co napisałeś to uwagi do wyrwanych z kontekstu zapisów i całkowicie fałszujące idee tego projektu.

A propos, główna ideą tego projektu jest zastąpienie tej bezsensownej uchwały GKi, która całkowicie uniemożliwia prowadzenie strzelań, a ja sam uważam ja za tzw. dupochron.

A zeby prowadzic obozy i rajdy górskie to trzeba miec szacunek do gór i do ludzi, phm nie wystarczy. Są jeszcze uprawnienia turystyczne, przewodnikowskie, ale phm jest konieczny, by zatwierdzic obóz metodycznie, logistycznie i merytorycznie. Nie zgadzam sie z Tobą.

Odnosze wrazenie jakbyś całkowicie negował konieczność zdobywania stopni instruktorskich, i zwiazanych z nimi gradacjami uprawnień harcersko - wychowawczych.
Nieco to nieodpowiedzialne, ( bez urazy ocena wlasna wg tekstu)
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 05 paź 2007, 23:58

Przyznaję - czytałem pobieżnie - postaram się poczytać dokładniej.

Tak na szybko - o phm odnośnie gór nie chodziło mi o organizację obozu, lecz biwaków - taki wymóg wprowadzono na czas tegorocznego HAL w mojej Chorągwii.

Po co mam mieć phm żeby zorganizować obóz, jeśli poza ZHP mogę go zorganizować mając tylko Kurs Organizatorów Placówek Wypoczynku? Dodatkowy wewnętrzny wymóg phm'a do tego celu to tylko zbędny hamulec rozwoju harcerstwa - to taka dygresja.

Harcerze mimo tego typu regulaminów będą się strzelać sami bez opieki, jeśli tylko mają sprzęt (niektórzy moi się strzelają beze mnie i nie mam na to wpływu). I jeśli na takiej grze coś się stanie, też mogą być krzyki że winne jest harcerstwo. Dlatego ja uważam, że zamiast regulaminów, lepiej dbać o poziom wyszkolenia i używania głowy w czasie zabawy. Może lepiej zorganizować szkolenie/warsztaty, albo dużą ogólnozethapowską imprezę tego typu, gdzie wskaże się standardy bezpieczeństwa do naśladowania i uzmysłowi co może się stać w razie nieodpowiedzialnego posługiwania się takim sprzętem.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 paź 2007, 00:08

Magister, idę za twoją myślą. Też już o takiej imprezie myślałem.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 06 paź 2007, 07:48

Maciek P pisze:Magister, idę za twoją myślą. Też już o takiej imprezie myślałem.
Jestem jak najbardziej za prowadzeniem takich szkoleń. Ten regulamin obok obostrzeń formalnych zawiera podstawowe zasady bezpieczeństwa i posługiwania się czymś co nazwę bronią. To jeden z elementów jaki powinien byc używany , oczywiście nie roszcze sobie praw do nieomylności, wszystko podlega dyskusji i znalezienia najlepszych rozwiązań. A ze harcerze będą sobie sami strzelać, cóż takie życie. My musimy w jakiś sposób sknalizowac te zapędy, aby zminimalizowac ryzyko. Dlatego jak ktos sobie poczyta zasady, będzie raz czy dwa na biwaku czy rajdzie , gdzie zobaczy porządnie zorganizowane strzelanie, to przejmie te zasady. Gorzej jak napisała GKa w uchwale praktycznie zakazuje wszystkiego.
Ten regulamin ma również funkcje szkoleniowe o ktorych tu piszecie ( nie twierdzę że wszystkie są najlepsze, nie jestem alfą i omegą)
Jarosław Dybowski pwd
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 06 paź 2007, 07:53

magister_71 pisze:Po co mam mieć phm żeby zorganizować obóz, jeśli poza ZHP mogę go zorganizować mając tylko Kurs Organizatorów Placówek Wypoczynku? Dodatkowy wewnętrzny wymóg phm'a do tego celu to tylko zbędny hamulec rozwoju harcerstwa - to taka dygresja.
Bo to obóz HARCERSKI. a nie tylko Placówka Wypoczynku.
Po cos są w związki stopnie instruktorskie, określające posiadana wiedzę i doświadczenie.
HOWGH
Jarosław Dybowski pwd

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 paź 2007, 08:25

Jarku... to że cos przejdzie przez Giekę czy nie przejdzie to w sumie mało mnie interesuje. Albo dajemy regulamin pozwalający pracować druzynowym albo dalej hamujemy ich pracę popuszczając troszeczke. Moim zdaniem wymóg phm-a jest wypaczający. Ja wiem że "u góry" często są ludzie nie do końca czujący harcerstwo a mający raczej rodowód nauczycielski. To że niewyobrażalne sa dla nich np. samodzielne zbiórki zastępów. Ale cóż... Uważam że jeśli coś firmujemy to powinno byc harcerskie.
Widzisz... argument o nieodpowiedzialności czy o tym że się może pwd. pogubić uważam za całkowicie chybiony. Pamiętajmy że harcerstwo to nie udawanie czy zabawa w coś (no chyba że zuchy) Powieżamy poważne i odpowiedzialne zadania młodym ludziom. To nie ma byc iluzja. Jeśli nadajemy komuś statust instruktora to wraz z tym powinniśmy mu dać możliwość przeprowadzania odpowiednich zajęć.
Dlatego zapis typu:

Prowadzącym strzelanie może być wyłącznie pełnoletni instruktor ZHP z zaliczonym przeszkoleniem na specjalistycznych warsztatach wewnątrzorganizacyjnych przygotowujących do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem urządzeń miotających nie będących bronią w rozumieniu ustawy o broni,

Uważam za znacznie lepszy. Mało tego wykreśliłbym mozliwość organizaowania takich zajęć przez kogokolwiek nie będącego na takich warsztatach. Dlaczego ? Bo harcerstwo to organizacja pokojowa i warto by prowadzący strzelanie mieli pojęcie czemu ono ma służyc w ZHP. Łyk metodyki nie zaszkodzi nikomu.
Jarek pisze:Wydaje mi sie ze nie mozna mieć wszystkiego w tej sprawie. Ostatecznie srucina 4,5 mm leci z prędkości do 160 m/s i moze nieźle poranić
Heh a wiesz jak może poranić cegła rzucona nie tam gdzie trzeba i nie tak jak trzeba ? Czy to znaczy że mamy opracować specjalny regulamin albo zabronić rzucania cegłami na zbiórkach ?
Kurcze, drużynowy ma byc odpowiedzialna osobą, to w końcu instruktor harcerski więc dajmy mu trochę odpowidzialności...

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 06 paź 2007, 08:44

Januszu,
Nie twierdze że moje wypowiedzi są zawsze trafne, czasem odnoszą sie do konkretnego cytatu lub sytuacji, ale przy tworzeniu tej instrukcji ja właśnie oczekuje działań tego typu jak Twoje . Zaproponowanie konkretnego zapisu, a ni etylko recenzowanie napisanego przez nnych. Chwała Ci za to. Kazdy z nas ma jakieś pomysły, więc niech je przedstawi do oceny, a nie tylko ocenia innych. Ten watek ma pomóc w napisaniu czegoś pozytecznego, rozwojowego, a nie do tego by tylko negować.

Jak ktos ma pomysł na sformułowanie niech napisze i podda dyskusji. Jesli tego sie nie robi to troche niesprawiedliwe, nie uważasz.

Odnosnie zgody GKi, jak GKa nie zaakceptuje nowych pomysłów pozostaną stare, włąćznie z tą d... cronną uchwałą. A nie przeczysz że próba stworzenia tego regulaminu to przede wszystkim chęć zmiany tamtej beznadziejnej uchwały.

Odnośnie twej propozycji. jest do zaakceptowania w wersji "LUB" a nie "TYLKO" jako jeden z elementów, bo może większą trudnościa może byc organizacja warsztatów, ( tez ktos je musi prowadzić, więc znów regulamin KTO MOZE. itp) Gdyby takie warsztaty były , nie ma problemu, ale je tez trzeba tworzyć od podstaw.

Odnosnie cegły, - masz rację - zabronić harcerzom noszenia finek i uzywania siekiery na obozie. Nie trafilem z tą wypowiedzią, zapędziłem się.

Odnośnie phm`a to jedna z propozycji podobnie jak twe warsztaty, nie na zasadzie "TYLKO" ale "LUB". Rozszerzajmy kryteria, zamiast je zawężać, ale rozsądnie.
Jak napisałem nie wsyscy muszą prowadzić strzelania, a jak chcą niech sie POSTARAJĄ...
Jarosław Dybowski pwd

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 paź 2007, 08:53

Portal_Jedrusie pisze:Odnośnie phm`a to jedna z propozycji podobnie jak twe warsztaty, nie na zasadzie "TYLKO" ale "LUB". Rozszerzajmy kryteria, zamiast je zawężać, ale rozsądnie.
Jak napisałem nie wsyscy muszą prowadzić strzelania, a jak chcą niech sie POSTARAJĄ...
Jarek, rzecz w tym że jednym z problemów naszej organizacji, oczywiście nie najważniejszym) sa drużyny wręcz paramilitarne a całkiem nieharcerskie. Często się tak dzieje na skutek niskiej świadomości drużynowego. Samo używanie form kojażących się z wojskowością nie określa takiej drużyny. Ważnym jest jak tych form się używa, po co się to robi i jaką otoczkę się temu nada. Warsztaty z organizowania strzelania mogą również pchać tą wiedzę do ludzi. Tak przy okazji :)
Stąd zamknięcie z mojej strony katalogu mogących prowadzić strzelania do ludzi będących pełnoletnimi instruktorami ale posiadającymi przeszkolenie.
Tera o szkoleniach. Oczywiście trzeba mieć świadomośc że gdzieś trzeba powiedzieć stop kolejnym regulaminom. I to właśnie jest to miejsce. Nie wyobrażam sobie by ktoś przeprowadził warsztaty nie przerabiając instrukcji prowadzenia zajęć z urządzeniami miotającymi :) I o to nam chodzi :) Jeśli strzelanie będzie wyglądało tak jak opisaliśmy :) Będzie dobrze :)
Więc zostawmy organizację warsztatów pasjonatom i nie twórzmy kolejnych okk czy innych wymysłów. To tylko zaciemni sytuację a na pewno nie zmieni niczego na lepsze (czego przykład mamy obecnie w przypadku kursów drużynowych)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 paź 2007, 11:52

Właśnie dlatego spytałem po co nam kolejny regulamin, który w istocie jest skopiowaniem przepisów MON i MSWiA. Znacznie bardziej potrzebujemy w tej kwestii rozwiązań metodycznych i propozycji programowych.

Zresztą, wszystko, co wymyślimy "za biurkami" warto przetestować w praktyce na sobie, nim pójdziemy z tym do harcerzy.

Jestem gotów w ramach SAS Inspektoratu HSG zrobić obóz szkoleniowy asg dla instruktorów. Zresztą, był taki obóz planowany na 2005 rok, tylko nie odbył się nasz SAS. Plan natomiast jest.

Co wy na to?
Ostatnio zmieniony 06 paź 2007, 11:53 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 paź 2007, 13:11

Maciek. Obóz to za dużo. Głównym problemem jest to aby umożliwić druzynowym zrobienie zajęc np. z wiatrówka. Nie ma żadnych przepisów państwowych które to reguluja. Strzelać może każdy i wszędzie, jednak. Chcemy by było bezpiecznie. Ktoś w Giece wylał dziecko z kąpielą wprowadzając instrukcje która w praktyce zakazuje wogóle takich zajęc. Więc harcerze to olewaja i po zbiórce ida sobie postrzelać. Czy o to chodzi ? Oczywiście nie i takie zabranianie jest po prostu głupie. Stąd pomysł by wprowadzic instrukcję umożliwiająca przeprowadzenie takich zajęc albo np. postawienie tego typu punktu na biegu patrolowym. Odbiorcami ewentualnych warsztatów mają być WSZYSCY DRUŻYNOWI którzy chcą w sposób swiadomy robić takie zajęcia. A więc program warsztatów powinien zamknąc się w jeden dzień. To naprawde wystarczy :)
Osobną sprawą jest obóz czy inna forma kształceniowa dla drużynowych proobronnych...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 paź 2007, 13:28

Owszem, nie przeczę. Warsztaty nie wypracują jednak form metodycznych ani propozycji programowych,a to miałbym na celu robiąc obóz. Nie tylko przeszkolić ludzi, ale także wypracować i przetestować propozycje do wykorzystania na zbiórkach.

A co do instrukcji, to najśmieszniejsze, że choć noszę smycz na lewym rękawie, to po raz pierwszy się z nią spotkałem.

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 06 paź 2007, 21:08

Warsztaty strzeleckie - jak najbardziej są potrzebne. Tylko znów rodzi się pytanie KTO ma je prowadzić, na jakich zasadach i jaki zakres wiedzy maja zawierać. To rodzi problem kolejnego tekstu który trzeba napisać. Jak to w wojsku się mówiło "konspekcik".

Drugą rzeczą odnośnie warsztatów jest jakie, chorągwiane, hufcowe? Bo przecież nie da się zrobić ogólnopolskich, bo nikt na nie nie przyjedzie, za wyjątkiem osób z najbliższych miejscowości. Osoby prowadzące warsztaty, jakie maja mieć uprawnienia, jaka wiedzę, by je prowadzić? Dla mnie jest to następna komplikacja.

Nadal sądzę, że należy ograniczyć się do instrukcji, zatwierdzonej przez GK, która zastępowała by tamten d... ochronny gniot. Taka instrukcja mogłaby być jednym z elementów warsztatów, nie jedynym, reszta może, a właściwie musi dotyczyć metodyki harcerskiej względem strzelań. Tu ironiczny mój uśmiech do drużyn proobronnych kreujących pododdziały SPAT-u. Faktycznie uważam, że niekiedy pomysły ichnich drużynowych są wypaczone. W innym wątku pisałem na ten temat obszernie wyrażając swe zdanie i powtarzając jak mantrę słowo MYSLEć, MYŚLEć...

Odbiegliśmy tutaj nieco od samego sedna wątku, od stworzenia instrukcji. popracujmy nad nią tak by była do zaakceptowania prze GKę, a nam dawała możliwości prowadzenia zajęć strzeleckich z drużynami bez narażania się na zarzut naruszenia zasad Związku.

Januszu, napisałeś, że GKa Cię nie obchodzi, dziwne zdanie jak na instruktora, można być w opozycji do pomysłów GKi (ja w tym przypadku jestem, co zmusiło mnie do posiedzenia kilka godzin nad napisaniem ram tej instrukcji) ale nie można GKI lekceważyć. Może siedzą tam ludzie z rodowodem nauczycielskim, a nie harcerskim i boją się własnego cienia, ale nadal kierują związkiem i zobowiązani jesteśmy brać ich zalecenia pod uwagę.

Odnośnie metodyki strzelań.
Harcerstwo nie jest organizacją paramilitarną tylko wychowawczą. Ale w odróżnieniu od skautingu ma doświadczenia wojskowe, powiem więcej - bojowe. Polska historia sprawiła że ZHP jest jedyna organizacja skautową posiadająca w swej historii organizację o charakterze zbrojnym i powszechnym (Sz.Sz.). Nie można oderwać się od historii, ale nie można pozostawić tego samopas, bo będą powstawały drużyny harcerskie specjalizujące się w "dynamicznym wchodzeniu do budynków" .

Ten watek został zawężony do sportowych strzelań na imprezach harcerskich i niech tak zostanie.
Nie rozwlekajmy go na poboczne tory bo zgubimy meritum.

Pelikan obiecał, że jak cos się stworzy to zainteresuje tym czynniki. Więc w końcu napiszmy coś rzeczowego, cos co nam da podstawę do właściwego prowadzenia zajęć strzeleckich, a GKa będzie miała regulacje ja satysfakcjonującą.
Takie były pierwotne założenia tego wątku i powinniśmy ich się trzymać.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2007, 21:13 przez Portal_Jedrusie, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Dybowski pwd

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 06 paź 2007, 21:16

Maciek P pisze:Jestem gotów w ramach SAS Inspektoratu HSG zrobić obóz szkoleniowy asg dla instruktorów. Zresztą, był taki obóz planowany na 2005 rok, tylko nie odbył się nasz SAS. Plan natomiast jest.

Co wy na to?
Maćku, jak masz jakieś założenia to włącz je do dyskusji. Forum przyjmie wszystko, poddziel siw pomysłami.
Jarosław Dybowski pwd

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 paź 2007, 21:33

Portal_Jedrusie pisze:
Maciek P pisze:Jestem gotów w ramach SAS Inspektoratu HSG zrobić obóz szkoleniowy asg dla instruktorów. Zresztą, był taki obóz planowany na 2005 rok, tylko nie odbył się nasz SAS. Plan natomiast jest.

Co wy na to?
Maćku, jak masz jakieś założenia to włącz je do dyskusji. Forum przyjmie wszystko, poddziel siw pomysłami.
Dobrze, ale w nowym wątku, bo tu byłoby nie na temat. :)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”