IV Proobronny Rajd Harcerski "TAKTYK"

forum harcerskich drużyn obronnych
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 maja 2007, 22:05

Mysiek pisze:Może zmieńmy teraz tok myślenia i znajdźmy pozytywne strony tego rajdu?
Na podstawie strony:
http://www.taktyk.ovh.org
będzie to chwilowo trudne bo:
".... Serwis tymczasowo niedostępny..."
a z "zajawki":
stefanbat pisze:Jest to rajd o charakterze obronnym, gdzie znajdziecie
tory przeszkód, strzelanie na strzelnicy, zawody pływackie i wiele innych
ciekawych dyscyplin harcersko-obronnych.
trudno wnioskować o pozytywach/negatywach.
Ale może wkrótce serwis "się udostępni" ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Mrówka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mrówka » 20 maja 2007, 00:41

Zwracając się do druha Przybytka: przeglądając forum ZHP da się zauważyć dużą "ofensywność" wypowiedzi w/w oraz, że tego typu sprawy i rozmowy muszą być swego rodzaju "konikiem" dla druha skąd płynie mój wniosek, że jest to obecnie "pisanie dla pisania". Ponieważ:
1)Pomimo, iż trzeci rok z rzędu zadania o których rozgorzała dyskusja były elementem rajdu i były opisane na naszej stronie internetowej jak ma to miejsce i w tym roku, a wśród dużego zainteresowania rajdem, nikt oglądający stronę bądź uczestnik rajdu nie zwrócił uwagi na jakiekolwiek promowanie przez nas "fali", "kocenia", "niechlubnych tradycji wojskowych", bo ich zwyczajnie nie było. Nie było również kontekstu, na który druh uporczywie się powołuje, gdyż chusty REZERVISTY były rodzajem gadżetu drużynowego, na których umieszczane były nr i nazwa naszej drużyny, jej logo, zawarte barwy drużyny, a centymetr miał właściwie zawierać zabawne wierszyki odnośnie naszej drużyny. Czy nie lepiej skojarzyć to z pamiątkowymi prezentami wymienianymi między drużynami z małą różnicą, że ich wykonanie jest brane pod uwagę w rywalizacji rajdowej? O tym charakterze zadań druhowie wypowiadający się w tym wątku jednak nie wiedzą, widząc w nich zło wcielone, zachęcanie "dzieci" do rzeczy złych, niewychowawaczych. Kiedy jakaś drużyna robi "zwykły" rajd i w zadaniach przedrajdowych (korzystając z przykładów, które znam) odwoła się do np. jakiegoś filmu, to szukając uparcie można by tam przecież dopatrzyć się jakiejś sceny czy kontekstu w swej wymowie amoralnego, a wnioskując dalej promowania złych rzeczy. Jednak organizatorzy liczą na odczytanie tego w dobrej wierze i skupienie się na wybranym kontekście. Potrafię przyznać, że sformułowania i opis na stronie nie były wystarczająco jasne, aby przekazać właściwie zamysł organizatorów (odnosząc się do tego, że każdy ocenia to co napisane, a nie zamiar piszącego) i to jest chyba epicentrum problemu oraz podstawowy błąd organizatorów. Wniosek stąd: Harcerzu, uważaj co i jak piszesz w internecie, bo cokolwiek napiszesz, może zostać użyte przeciwko tobie. Jestem bardzo ciekawy dlaczego nikt nie zwrócił uwagi, że tematyka trasy nocnej jest związana z Bi-Pi czy też wydarzeniami oblężenia Mafekingu (w roku ubiegłym było o Szarych Szeregach). Pytam głośno czy to jest "nieharcerskie" i "złe"? Powoli to staje się faktycznie "oczernianiem" naszej drużyny i tego co usiłuje robić. A obraz tego co ma miejsce na rajdzie, można uzyskać czytając krótki opis poprzednich edycji na stronie http://www.rezerva.ovh.org/ w dziale rajd taktyk. Tegoroczna edycja nie różni się w znaczącym stopniu.
2)Organizatorzy odwołali kontrowersyjne zadania, wyciągnęli wnioski i uważam sprawę za zamkniętą. Bo jeśli sprawa została już wyjaśniona, to obecnie jest tylko "czepianie się" i bezowocne rozjątrzanie sprawy. Czy ktoś na tym skorzysta?
3)Brak pozytywności (poza niektórymi stwierdzeniami Myśka i Pelikana, może kogoś jeszcze) i konstruktywności w tej dyskusji. Proszę o podawanie przykładów rajdu obronnego, który jest przygodą, dobrą rywalizacją i pozbawiony poruszonych tu kontrowersji. Może to rozszerzy nasze wąskie horyzonty i zaczniemy stosować ciekawsze i doskonalsze formy. To z druha strony byłoby jak sądzę o wiele bardziej wychowawcze niż niekończąca się ironia płynąca między wierszami wnikliwych pytań i głębokich stwierdzeń. Forum dyskusyjne uważam, że nie ma polegać na narzuceniu swojego zdania jako jedynie słusznego innym rozmówcom, osobiście nie mam tego na celu. Poprostu gryzie mnie w oczy ta "prawda" zaprezentowana przez "obiektywnych", więc przedstawiam swoje spojrzenie na tą sprawę z perspektywy współorganizatora..."oskarżonego".
Dla wyjaśnienia byłem przybocznym 13 SDSH "REZERVA" w latach 2004-2006, członkiem komendy poprzednich edycji "TAKTYKA", obecnie jestem opiekunem drużyny i wiem, nawiązując do wypowiedzi Bartka (Grzeszczu), że kierowaliśmy się i obecni członkowie drużyny kierują się również ideałami harcerskimi, a nie jakimiś zwyczajami pseudowojskowymi.
Przewiduję, że moja odpowiedź zostanie odebrana bardzo wrogo, ale w końcu co może wiedzieć człowiek niespełna 20-letni, w zestawieniu ze starszyzną?
Pozdrawiam, Czuwaj!
p.s. Widzę, że klawiatura i forum to cały świat dla niektórych druhów. Może warto naprawiając świat, zacząć od siebie samego...? To taka moja luźna refleksja...
pwd. Piotr Łagowski HO
z-ca komendanta 1 HSDS "BASTION"
opiekun 13 SDSH "REZERVA" www.rezerva.ovh.org

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 maja 2007, 01:26

Mrówka pisze:Zwracając się do druha Przybytka: przeglądając forum ZHP da się zauważyć dużą "ofensywność" wypowiedzi w/w oraz, że tego typu sprawy i rozmowy muszą być swego rodzaju "konikiem" dla druha skąd płynie mój wniosek, że jest to obecnie "pisanie dla pisania". Ponieważ:
po czym nastapiła dłuższa wypowiedź tylko jakby ... "w powietrze".
Żeby się zbytnio nie rozpisywać, bo pora późna, mam prosbę. Przeczytaj najpierw uważnie i ze zrozumieniem czego dotyczyła moja pierwsza wypowiedź na tym wątku ?

Już przeczytałeś ?
Mrówka pisze:Potrafię przyznać, że sformułowania i opis na stronie nie były wystarczająco jasne, aby przekazać właściwie zamysł organizatorów (odnosząc się do tego, że każdy ocenia to co napisane, a nie zamiar piszącego) i to jest chyba epicentrum problemu oraz podstawowy błąd organizatorów. Wniosek stąd: Harcerzu, uważaj co i jak piszesz w internecie, bo cokolwiek napiszesz, może zostać użyte przeciwko tobie.
Prościej:
Harcerzu, myśl co i po co, piszesz,
ta umiejętność przyda Ci się w życiu.

:)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 20 maja 2007, 11:41

No to zabiorę głos w sprawie...

113-stkę poznałem na zdyscyplinowanej, posłusznej i w dawnych czasach bardzo proobronnej i propaństwowej (to będzie zawsze) I Trasie Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego... regulaminowo umundurowani, zdyscyplinowani, podobało mi się, jak działali.

Widziałem obronną drużynę działającą PO HARCERSKU. Jeżeli ktoś zatem czepiał się w wątlu dotyczącym rajdu czegokolwiek, to chyba merytorycznych działań związanych z rajdem. Poruszony został problem zadań kojarzących się nam ze złą stroną Wojska Polskiego. Nikt nie powiedział, że ludzie są źli.

A jeżeli ludzie będą źli, będzie to widać. Za chłopakami ze 113 stanę murem. Tak trzymać. A zadania na drugi raz lepiej przemyślą, żeby były zgodne z metodą harcerską... pozytywne itd. :))

Dla mnie koniec wątku. A jak chcecie się znów zagadywać o proobronnych, to założyłem już jeden wątek. Polecam... Tam już jest wszystko napisane, ale kolejne 200 postów nikomu nie zaszkodzi ;))
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”