W jaki sposób można zdoby uprawnienia do prowadzenia zajec

forum harcerskich drużyn obronnych
orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 21 sty 2007, 23:02

Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

Duncan McLain
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Duncan McLain » 22 sty 2007, 11:53

Witam.
Załóż w LOKu koło strzeleckie (musisz miec min 8 osób, wybranego prezesa, zastępce oraz skarbnika, składki wynoszą 2 pln /osoba/mc-całośc składek idzie na cele statutowe koła i nie jest nigdzie odprowadzana!),a gdy juz będziecie działac to idz na kurs LOKowski na uprawiniena instruktorskie.

Powiem ci, że kiedy ja organizowałem kiedyś powiatowe MTO dla szkół średnich to punkt strzelecki był umieszczony na podmiejskiej strzelnicy,a nad przebiegiem czuwali instruktorzy LOK oraz policyjni z odpowiednimi uprawienieniami i nie było problemu.
Pozdrawiam.
Duncan McLain.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2007, 11:56 przez Duncan McLain, łącznie zmieniany 1 raz.
"...Ale kiedy Ojczyzna do synów swych o pomoc zawoła,to znajdzie ich do walki dobrze przygotowanych"
/Andrzej Małkowski/

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 20 cze 2007, 22:11

Nie ma problemu, ja chetnie sie dołączę. choć myslę że wymagania nieco na wyrost... A postrzelać to można w Łodzi na Strzelmistrzu, na starej Wifamie. nawet z Glocka ... Odezwij się
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 20 cze 2007, 22:20

Noo wymagania są sporo na wyrost... Zwłaszcza podkreślenie, że dotyczy to równiez wiatrówek poniżej 17 J. Wiatrówki te wogóle nie sa traktowane jako broń i na strzelanie z nich nie da się zdobyć uprawnień. To tak jakby się chciało zdobyć uprawnienia do krojenia chleba. Już nawet nie piszę o tym co dzieciaki wyprawiaja z ASG ale nie, w ZHP trzeba uprawnienia na coś co nie jest bronią. W praktyce to jest dokładnie tak, że jeśli chcesz pojechać na skuterze, na który wystarczy karta motorowerowa lub skończone 18 lat to trzeba mieć prawo jazdy na TIR-a. Ale wspieramy działalność... wspieramy.
Jak chcesz sobie dziecko strzelić z wiatrówki to idź do domu albo do sąsiada albo do kumpla i strzelajcie do woli, do wróbli, wron i innych fajnych celów, bez żadnej kontroli i nadzoru. Byle nie na zbiórce harcerskiej.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2007, 22:22 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 20 cze 2007, 22:23

sikor pisze:Noo wymagania są sporo na wyrost... Zwłaszcza podkreślenie, że dotyczy to równiez wiatrówek poniżej 17 J. Wiatrówki te wogóle nie sa traktowane jako broń i na strzelanie z nich nie da się zdobyć uprawnień. To tak jakby się chciało zdobyć uprawnienia do krojenia chleba. Już nawet nie piszę o tym co dzieciaki wyprawiaja z ASG ale nie, w ZHP trzeba uprawnienia na coś co nie jest bronią. W praktyce to jest dokładnie tak, że jeśli chcesz pojechać na skuterze, na który wystarczy karta motorowerowa lub skończone 18 lat to trzeba mieć prawo jazdy na TIR-a. Ale wspieramy działalność... wspieramy.
Jak chcesz sobie dziecko strzelić z wiatrówki to idź do domu albo do sąsiada albo do kumpla i strzelajcie do woli, do wróbli, wron i innych fajnych celów, bez żadnej kontroli i nadzoru. Byle nie na zbiórce harcerskiej.
Mimo iż na wiatrówki nie trzeba mieć uprawnień to warto sobie zrobić kurs prowadzących strzelanie, wtedy będziesz spokojnie wiedział, jak zachować się na strzelnicy, nawet z wiatrówkami.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 20 cze 2007, 22:34

Wiesz... próbowałem. I w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego i w LOK-u mnie wyśmiali. Stwierdzili, że na strzelanie z procy też by musieli kursy robić. Problem w tym, że te wiatrówki, TO NIE BROń i nie ma takich uprawnień. Trzeba robić uprawnienia wyższe, na broń palną czy wiatrówki powyżej 17 J. A to kosztuje sporo i trwa nawet 2 lata. A wszystko po to by zrobic punkt na biegu :). Nie neguję potrzeby uprawnień gdyby chcieć założyć drużyne specjalnościową... są ludzie, pasjonuje ich strzelanie, jasne niech się rozwijają, ale nie w każdym przypadku jest potrzeba uprawnień. Instrukcję należy zmienić i można opracowac standard kursu do zajęć strzeleckich z wykorzystaniem środków nie będących bronią. Czyli treningi czy sesje ASG, strzelanie z wiatrówek, łuków, procy, katapulty czy balisty itd. Ale to musi być nasze ZHP-owskie, a nie z zewnątrz. Bo na zewnątrz nikt nie będzie robił kursów na strzelanie z procy czy odpustowego pistoletu na kulki czy też z wiatrówki którą każdy może kupić za 80 zł na targu legalnie i strzelać z niej też legalnie. A jedną z częstych zabaw na obozach skautów jest budowa katapulty czy balisty. Jak się z tego czymś miotnie.... ale pod nasza instrukcje to nie podchodzi bo to nie wiatrówka, więc spokojnie można grzmocić 50 kg worami w co popadnie :)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 20 cze 2007, 22:43

Mnie kurs prowadzących strzelanie kosztował 50 zł.

Fakt, z katapulty można naparzać w co się da, ale tu wchodzi chyba świadomość instruktora.

To samo ma miejsce przy prowadzeniu strzelań z wiatrówki, niby uprawnienia nie są potrzebne, ale warto je mieć.

www.82odh.fora.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 cze 2007, 05:32

A kto organizował ten kurs ? I gdzie ? A co do świadomości instruktora to jest dokładnie taka sama w przypadku strzelania z katapulty jak i wiatrówek.

Pozdro.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 21 cze 2007, 10:48

Kurs prowadzili instruktorzy LOK-u, oraz pielęgniarka ze szpitala(oby jak najmniej takich pielęgniarek).

Kurs był prowadzony przy LOK-u.

Daje wiele taki kurs i naprawdę warto jak ktoś chce się bawić w strzelectwo.

www.82odh.fora.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 cze 2007, 15:24

Wiesz... nie potrzebuję takiego kursu bo wiem jak prowadzić strzelanie (a nastrzelałem sie na różnych strzelnicach i z różnej broni, począwszy od kbks-a poprzez p-64, p-83, Desert Eagle, Glock 17, Beretta 92 F, KBKAKMs, do SWD. I co ? Cóż jeszcze mogą mi na ten temat powiedziec na kursie który do tego muszę wykombinować jak zrobić bo standardowo czegoś takiego nie ma w Śląskim LOK-u ? Ale papier jest potrzebny i już.
No nic, trzeba to będzie zorganizować, ale to już po wakacjach.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 21 cze 2007, 21:47

Papier trzeba mieć...święta prawda

Choć znam życie i wiem, że dużo rzeczy robi się bez papieru.

No nic

Jednak warto czasem coś zdobyć dla polepszenia własnej świadomości.

www.82odh.fora.pl

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 23 cze 2007, 01:38

sikor pisze:Noo wymagania są sporo na wyrost... Zwłaszcza podkreślenie, że dotyczy to równiez wiatrówek poniżej 17 J.
Rozpytałem sie w Moim Klubie Strzeleckim, gdzie strzelam. oczy duze zrobili na pomysł jaki im pokazalem ( znaczy uchwałe GK)
Ani PZSS ani Polskie Prawo nie nakłada obowiążku posiadania ŻADNYCH uprawnień do strzelania z pneumatyków ponizej 17 J, jedynym warunkiem jest PEŁNOLETNOŚć osoby która bieże na siebie odpowiedzialność za strzelanie. Oczywiście dobrze jest jak ktoś taki ma pojęcie o strzelnicy i warunkach bezpieczeństwa. O sobie moge powiedzieć, ze mam takowe. Przez ostatnie 25 lat co kwartał wystrzliwuje po ok. 80 sztuk 9mm Para z różnych broni i czasem pomacam tarcze z Mossberga, strzelań odbyłem tyle, że nie zliczę. Zasady znam i przestrzegam. Ostatnio na 49 HRŚ (7 Trasa) prowadziłem strzelanie z Walthera CP 88 i oprócz zawiedzionych min "pewnych siebie snajperów" strat nie było.
Ta uchwała to czystej postaci "dupochron", ze jakby co sie stało, to Zwiazek wydał zalecenia i jest kryty.
Nie wyobrażam sobie mozliwego do zorganizowania strzelania w warunkach rajdowych, czy obozowych z zachowaniem ww Uchwały. Wiec mówiąc krótko, choc jestem legalistą nie mam zamiaru sie nia przejmować, a stosować zasady przyjete i stosowane w moich strzelaniach.
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”