Bank Dobrych Pomysłów

forum harcerskich drużyn obronnych
Duncan McLain
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Duncan McLain » 20 paź 2006, 12:25

Witam.
Im bardziej czytam to forum, tym bardziej stwierdzam że nasze środowisko (drużyn proobronnych)jest niezwykle skłócone. Co topic to wojna. Co jest jedynie słuszne a co nie. Gdzie się kończy proobronnośc a zaczyna zabijanie i na odwrót.
Nawet tak neutralny temat jak "pomysły na działalość"nie jest wolny od kpin i wyśmiewania.
Dlatego proponuję małą odmianę.
W tym topicu zamiast się kłucić proponuje abyśmy sobie wzajemnie pomogli.
W końcu harcerz harcerzowi bratem a nie wilkiem.
BANK DOBRYCH POMYSŁÓW to miejsce gdzie możemy się dzielić swoją wiedzą proobronną z innymi.
W szczególności chodzi tu o pomysły na zbiórki specjalościowe lub cylke zbiórek.
Tak się składa zę to forum czyta wiele osób któee chce załozyć druzynę o właśnie takiej specjalności. Często sa to osoby które nie maja na starcie żadnego wsparcia w postaci doświadczonych instruktorów lub specjalistów z danych dziedzin.

Jeżeli ktoś z was przeprowadził jakąś zbiórke z szeroko pojętej proobronności, uważa że była ciekawa i coś wnosiła w rozwój drużyny niech sie tu tą wiedzą z nami podzieli.

Stary Wilku, Pelikanie G00rku - jako osoby o niewątpliwie dużym doświadczeniu Was zapraszam jako pierwszych.Dajcie dobry przykład jak na instruktoów przystało.

Zasady w tym topicu są proste:
- mile widziane sa posty z opisami ciekawych zbiórek oraz opinie druzyn które po przeczytaniu ich tutaj wprowadziły je w życie.

- NIE MILE będą natomiast widziane różnej maści kpiny czy wyśmiewanie.
JEŻELI NIE MASZ NIC KONSTRUKTYWNEGO I ZWIĄZANEGO Z TEMATEM DO NAPISANIA - LEPIEJ NIE PISZ NIC.

Proste.
Kłótnie zostawcie sobie na inne topiki.

Zaczynamy.
Kto pierwszy?

Pozdrawiam i czekam na wiele obiecujących pomysłów.

Duncan McLain
"...Ale kiedy Ojczyzna do synów swych o pomoc zawoła,to znajdzie ich do walki dobrze przygotowanych"
/Andrzej Małkowski/

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 20 paź 2006, 14:05

Zabawa raczej dla starszych osób...

Kiedyś wzięliśmy dentki traktorowe szt. 5 i poszliśmy w 7 osób "walczyć z zywiołem". Był kwiecień więc woda zimna. Jako cel wybraliśmy rzeke.
Najpierw było zamoczenie potem dwu godzinny marsz w góre rzeki z rannym na dętkach.
po dwóch godzinach zapakowaliśmy się wszycy na dętki i spłynelismy do miejsca startu... Potem było ognisko...

Prosta rzecz...
Spowodowała, że uwierzyliśmy w siebie, zaczęliśmy współpracować... I robimy to do dzisiaj(było to 4 lata temu).

Wiem, że ludziom którzy byli wtedy ze mną moge zaufać, i ufam im, a oni mi.

Godne polecenia, ale trzeba wybrać w miare znaną nam rzeke...:) i nie idźcie w zime ani wczesną wiosną.

:)
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 paź 2006, 14:16

Łucznictwo.

Mój konik :)

ćwiczy rękę, skupienie, cierpliwość.

Wymaga dobrego rozwoju mięsni grzbietu, rąk, dłoni.

Można uzywac i nowoczesnych łuków z celownikami - jak i tradycyjnych bez.

Dla zaawansowanych - samodzielne robienie strzał (pożądnych, patyków używają już dzieci w piaskownicy) i łuków (uwagi jak poprzednio).
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 paź 2006, 14:23

Duncan McLain pisze:W szczególności chodzi tu o pomysły na zbiórki specjalościowe lub cylke zbiórek.
Zbiórki drużyn czy zastępów ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 20 paź 2006, 20:07

Właśnie czegoś takiego jak zaproponował Duncan brakuje w postach dot. tematyki proobronnej na tym forum. Podejżewam tylko, że wpisów będzie dużo mniej niż w tych bardziej chodliwych (jadowitych) tematach...

A teraz konstruktywnie:

- jako ciekawą formę wychowania patriotycznego polecam udział w inscenizacjach historycznych dot. Państwa Podziemnego, wojny obronnej 39 roku, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie itp. Jak większość hobby, przy poważnym potraktowaniu sprawy jest to zabawa kosztowna i wymagająca wielu poświęceń, jednak choćby odwiedzenie takiej inscenizacji przez drużynę w charakterze widzów może być bardzo ciekawą i pożyteczną formą.

Można też wspomóc drużyną jakąś grupę lub. stow. historyczne, które organizuje takie przedsięwzięcie - jakie umiejętności organizacyjne można zdobyć to zależy na jaki poziom współpracy wejdziecie oczywiście

A teraz garść informacji praktycznych z tej dziedziny:

- www.reenacting.eu (mała kryptoreklama - ja to prowadzę) - portal jest bardzo młody, ale się staramy :)
- www.poloniamilitaris.pl
- www.militarni.pl

Na tych stronach znajdziecie linki do stron większości grup w Polsce, a także informacje o planowanych inscenizacjach

Żeby uzmysłowić o co chodzi, podaję link do galerii mojej drużyny - zdjęcia pochodzą z tegorocznej inscenizacji Akcji pod Arsenałem, przygotowanej głównie przez Stowarzyszenie Historyczne "Kotwica" (www.kotwica.org) oraz Hufiec Warszawa Mokotów (choć my akurat nie jesteśmy z tego hufca). Oczywiście na fotkach nie jesteśmy tylko my :)

http://www.ghostbusters.futuro.info.pl/ ... ?album=119

Wiem że w corocznej inscenizacji Bitwy nad Bzurą biorą udział harcerze z Sochaczewa (główny organizator jest instruktorem ZHP), nie wiem tylko na jakich zasadach, bo mi jeszcze nie było dane wziąć udziału
Ostatnio zmieniony 20 paź 2006, 20:08 przez magister_71, łącznie zmieniany 1 raz.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 paź 2006, 21:14

Do reenactingu polecam tez forum www.freha.pl, wojna i pokój od Cesarstwa Rzymskiego po II wojnę.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 22 paź 2006, 08:33

dla harcerzy dobrą zabawą jest zabawa w opaski(pewnie wszyscy ją znają)...

Widziałem 15 latków którzy bawili się jak dzieci podczas tej zabawy.

www.82odh.fora.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 paź 2006, 07:24

Mysiek pisze:dla harcerzy dobrą zabawą jest zabawa w opaski(pewnie wszyscy ją znają)...

Widziałem 15 latków którzy bawili się jak dzieci podczas tej zabawy.
Nie, nie znają - a przynajmniej nie wszyscy wiedzą, o co Ci chodzi, mówiąc "w opaski".

Hufiec ZHP Toruń

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 23 paź 2006, 10:45

Gra w opaski...

Kazda osoba ma na reku opaske( z papieru, taśmy, lub czegoś innego co łatwo porwać). Dzielimy się na dwie ekipy kazda z nich przygtowuje baze, nie mówi drugiej ekipie gdzie to jest. W bazie w centrum wiesza flage.

Teraz naszym zadaniem jest zdobycie flagi i przyniesienie jej do naszej bazy.

Tasma na reku to nasze zycie, jezeli tasma zostaje zerwana to taka osoba odpada z gry...:)

www.82odh.fora.pl

Duncan McLain
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Duncan McLain » 23 paź 2006, 11:48

Witam.
Mogą to byc zarówno pomysły na zbiórki zastępu jak i drużyny.
Najbardziej mi zależy na opracowaniach pełnych zbiórek, z których nowi drużynowi mogliby korzystać a ci troche starsi stażem znależc nowe formy pracy.
W pobliskim topiku "pomysły na działalnośc"opisałem jeden z zcykli zbiórek jakie prowadzimy u siebie.
Zamieszczę ten opis jeszcze raz w tym topicu bo wydaje mi się że tu jest dla niego lepsze miejsce.
Nasza druzyna od początku istnienia zawsze działała w polu i praktycznie od zawsze naszą harcówka był las. dlatego też wykształciliśmy pewne formy zbiórek pozwalające na szkolenie w terenie.Jedną z nich jest
PATROL.
Pozwala on za zintegrowane szkolenie z wielu pokrewnych technik.
Zanim jednak zacznę, pozwolę sobie na chwile - zapewne nipotrzebnej, bo jako druzynowi powinniście ja miec w małym palcu - metodyki:
Zasady dobrej zbiórki:
-celowośc
-logiczny ciąg
-tempo
-przemiennośc elementów
-stałe elementy
-nowe elementy
-inicjatywa
-podział pracy.

Zaczynamy .
w zbiórce biorą udzial
Drużynowy, przyboczny oraz trzy zastępy.Nazwijmy ja Alpha, Bravo, Charlie zgodnie z alfabetem natowskim, który tez powinniście znac, bo ma on wile zastosowań.
Zbiórkę rozpoczynasz apelem.Następnie jest rozgrzewka. Bardzo istotne jest aby każda zbiórkę w terenie zaczynać od rozgrzewki.W ten sposób unieknie się niepotrzebnych urazów.Na początku są ćwiczenia stacjonarne (aby rozgrzac wszystkie partie mięśni)- konsekwentnie np od szyi i głowy po mięśnie nóg.nNastępnie mała przebieżka. Nie musi byc duża. Kilometr, dwa spokojnie wystarczą.O wiele lepiej się biega, gdy juz jesteś nieco rozgrzany.
Po rozgrzewce bierzesz na bok zastepowych oraz przybocznego i stawiasz rozkaz bojowy, czyli informujesz co jest celem dzisiejszej zbiórki.
- Dzisiaj zrobimy patrol.Startujemy z punktu A punkt doceowy to B.Po drodze robimy przystanki w punktach X Y Z.Pokazujesz funkcyjnym całą trasę na mapie.
Zastępowi wracaja do swoich zastępów i nastepnie wytyczaja wraz z nimi na mapach pokazaną drogę.wyliczja azymuty.(terenoznawstwo)Maja na to np 10 min.Po wykonaniu zadania nastepuje zbiórka i sprawdzenie czy zadanie zostało dobrze wykonane (azymuty powinny się zgadzać).Następnie zastępowy sprawdza przygotowanie drużyny do wykonania patrolu (sprawdza czy każdy uczestnik jest odpowiednio przygotowany, ubrany i wyposażony.Czy jest apteczka, itp)po czym melduje ci gotowośc do wykonania zadania.
W tym momencie nastepuje podział zadań.Zastęp Alpha rusza przodem jako zwiad wraz z przybocznym a ty zostajesz z reszta druzyny. Zadaniem Alphy jest doprowadzenie druzyny do punktu X.Pop drodze Cwiczą niewerbalne znaki dowodzenia, terenoznawstwo, topografie,tropienie, spostrzegawczośc oraz łącznośc (utrzymujesz ją z Alphą poprzez PMRy). Reszta druzyny idzie w pewnej odległości od grupy zwiadowczej. w tym czasie Cwiczą zgranie poprzez taktykę, niewerbalne ZD itp.
Po dojściu do punktu X, alpha zabezpiecza najblizszy teren.Robi zwiad najbliższej okolicy po czym czeka na dotarcie reszty drużyny. Gdy to nastapi robisz chwilę przerwy. Teraz masz czas na poćwiczenie musztry. I tu kilka cennych uwag:
Po pierwsze musztra zawsze musi być traktowana jako NAGRODA nigdy jako KARA. Zajęcia z tej dziedziny nalezy tez prowadzić tak aby były jak najbardziej przyjemne. niemozliwe?

Cwiczyliście kiedyś maszerowanie w rytm muzyki Queen,Madonny,Perfektu, Krawczyka czy tez dżwięków dud i kobzy? Nie? Proponuje spróbować. Niesamowita sprawa.
Najbardziej naturalne tempo to ok 120 kroków na minutę.Wybieracie więc muzyke jaka lubią członkowie druzyny, a której rytmika wybija własnie takie tempo (czyli na lewą noge zmienia sie sekunda na zegarku)i idziecie. Wziąśc ze soba mały magnetofon w teren to nie problem.
Jeżeli sam nie umiesz zrobić CIEKAWYCH zajęc z musztry poproś o to studentów AWFu. Maja oni przedmiot zwany rytmiką. Napewno ci pomoga.
Po zajęciach z musztry ruszacie dalej w drogę. Teraz nastepuje rotacja- na zwiad idzie zastęp Bravo a alpha zajmuje jego miejsce i ćwiczy taktyke.
Po dojciu do punktu Y Bravo zabezpiecza teren i czeka na druzynę.Teraz nastepuja zajęcia z linerstwa. siadacie w kole. Dobrze zeby każdy miał ze soba ok 3 metrowy kawałek liny.Uczycz ich trzech węzłów.(np płaski, wyblinka,kluczka ruchoma)o tym jak powinny wyglądac takie zajęcia napisze może kiedy indziej, wazne jednak żebys motywował pozytywnie swoich ludzi i wpoił im zasade ze nie zdobywaja wiedzy dla Ciebie tylko dla siebie.Nagradzaj ich za wyniki.
BNastepnie ruszacie dalej. Ponownie nastepuje rotacja. Teraz prowadzi zastep Charlie.Po dojsciu do punktu Z podobnie jak wcześniej zabezpiecza teren i czeka na reszte grupy. Gdy juz jestescie razem siadacie w kole i uczycie sie używania nozy. nich kazdy znajdzie sobie kawałek drewna. Pokazujesz im na czym polega cięcie,skrobanie,wbijanie itp.Uczysz jak nalezy trzymac nóż żeby się nie skaleczyć. Wpajasz im 7 zasad bezpiecznego uzycia noża.
Następnie ruszacie dalej. Z punktu z do końcowego punktu B nie powinno byc daleko.POdążacie do niego nadal takim samym systemem jak dotychczas- jeden zastep prowadzi reszta idzie za nim. Po dojściu do punktu B nastepuje zbiórka oraz ponowny podział zadań.
-Alpha używając poznane węzły oraz sposoby uzywania nozy buduje baze przejściową.
- Bravo pod twoim nadzorem próbuje rozpalic ognisko bez uzywania zapałek (np opisanym wczesniej indiańskim smyczkiem)
- Charlie w tym czasie ma zrobic dokładny rekonesnas najbliższej okolicy oraz wykonac szkice terenowe (w oparciu o wiedze z zakresu topografi itp)
Czs na wykonanie zadań- 30 min.
Po zakończeniu czsu oceniasz wyniki.Następnie mała niespodzianka- robisz drużynie sprawdzian ze spostrzegawczości.Niech sporóbuja opisac przebyta drogę. Jakie drzewa mijali, jakie zwierzęta widzieli czy słyszeli itp.
To dobry sposób naćwiczenie spostrzegawczości.
Następnie (co bardzo ważne)omawiasz zbiórkę. co wyszło, co trzeba jeszcze dopracować itp. Niech to twoi podopieczni o tym rozmawiają.Nich sami do tego dochodzą. Ty najwyżej na końcu możej jedynie uzupełnic ich wypowiedzi.
W harcerstwie promujemy inicjatywe oddolną.
Pamiętaj o tym.
Teraz nadszedł czas na gawędę.
Np taką:
"Ta historia zdarzyła się naprawdę.Jej bohaterami sa członkowie druzyny proobronnej. Tacy jak Wy.Byli własnie na biwaku , gdy w nocy zerwał ich alarm.Kadra ogłosiła że muszą szybko przenieśc się w inne miejsce. Szybko się spakowali i ruszyli w drogę. Szli całą noc.Bez jedzenia. Możan było się tylko napić. Nad ranem pozwolono im sie chilę przespać, jednak to wymęczyło ich jeszcze bardziej.Nastepnie wsiedli do pociągu, gdyz mieli zadanie dostac sie w inne oddalone miejsce.Zajęli miejsce w tzw przedziale bagażowym a razem z znimi babcia z małym wnuczkiem.Wyobrażcie sobie- 20 wymęczonych, wygłodniałych harcerzy.I wtedy nagle babcia wyciąga paczkę ciastek i mówi do swojego kochanego wnusia:
- masz jedz, to jest dobre...
Harcerze- nie jedli całąnoc - pożerali ciastka wzrokiem.było to najgorsze co mogło ich spotkać.nie pompki, nie całe to lalatnie po lesie ale ta paczka ciastek , która była poza zasięgiem.
Babcia zauwazyła ża cos jest nie tak, gdy spojrzała na najbliżej siedzącego harcerza.Chyba zrozumiała o co chodzi bo uprzejmie spytała
- może sie pan poczęstuje?
Harcerz nie mógł uwierzyć własnym oczom
_naprawdę?- spytał.
- tak prosze śmiało brać.
Harcerz wziął to ciastko.było to takie małe ciastko z cukrem i dziyurką w środku.
I wiecie co zrobił?
nie, nie zjadł go.
POdzielił na równe 20 częsci i dał każdemu kawałek mówiąc
- masz, ty tez jestes tak samo głodny jak ja...

Wstrząsnięta babcia zostawiła harcerzom pozostałe ciastka.Nie to jest jednak ważne, ale zachowanie owego druha.
I to właśnie jest DRUZYNA."

Po gawędzie kończysz obrzędowo zbiórkę.Teraz macie czas np na jakies gry zespołowe lub luzne rozmowy.
Dodam jeszcze ze poszczególnych zajęć na punktach nie musisz prowadzić sam. niech to robia twoi podopieczni w ramach swoich prób na stopnie. Oczywiście pod twoim lub przybocznego okiem.
Gawędę oczywiście można opowiedzieć bardziej szczegółowo, ja starałem się napisac ją jaknajprościej aby nie wyszła mi tu ksiązka :D
Ważne jest aby takich zbiórek zrobic kilka. Każda w innym miejscu. W ten sposób drużyna poznaje okolicę swojego zamieszkania, odnajduje się jakies ciekawe ukryte miejsca itp. Na każdym następnym patrolu sprawdza się w praktyce wcześniej poznane elementy i szkoli z nowych.

Z mojej strony to tyle.
Ciesze się że temat spotkał się z zainteresowaniem z Waszej strony:D to forum jest dla nas i to my je tworzymy.
Czekam na następne posty.

Pozdrawiam.
Duncan McLain
"...Ale kiedy Ojczyzna do synów swych o pomoc zawoła,to znajdzie ich do walki dobrze przygotowanych"
/Andrzej Małkowski/

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 23 paź 2006, 12:35

Duncan McLain pisze:Drużynowy, przyboczny oraz trzy zastępy.Nazwijmy ja Alpha, Bravo, Charlie zgodnie z alfabetem natowskim, który tez powinniście znac, bo ma on wile zastosowań.
To poza alfabetem łacińskim, znanym dobrze naszej kulturze, istnieje nowy - natowski...???

"Dziwny jest ten... świat..."
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 23 paź 2006, 12:51

ju87 pisze:
Duncan McLain pisze:Drużynowy, przyboczny oraz trzy zastępy.Nazwijmy ja Alpha, Bravo, Charlie zgodnie z alfabetem natowskim, który tez powinniście znac, bo ma on wile zastosowań.
To poza alfabetem łacińskim, znanym dobrze naszej kulturze, istnieje nowy - natowski...???

"Dziwny jest ten... świat..."
Prosze moderatora o usunięcie powyższego postu oraz mojego również...

Miało nie być czepiania się.:)

www.82odh.fora.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 paź 2006, 12:53

Mysiek pisze:Gra w opaski...

Kazda osoba ma na reku opaske( z papieru, taśmy, lub czegoś innego co łatwo porwać). Dzielimy się na dwie ekipy kazda z nich przygtowuje baze, nie mówi drugiej ekipie gdzie to jest. W bazie w centrum wiesza flage.

Teraz naszym zadaniem jest zdobycie flagi i przyniesienie jej do naszej bazy.

Tasma na reku to nasze zycie, jezeli tasma zostaje zerwana to taka osoba odpada z gry...:)
To raczej gra... zdobądx flagę ;) Opaski sa narzędziem umożliwiającym eliminacje uczestnika gry (jakiejkolwiek która ma taki punkt w zasadach) przez innego uczestnika gry. Dobrze sprawdzaja sie opaski zapinane na 1 cm rzepa (ze zwisającym luźno końcem ) Warto sobie zrobić takie opaski w drużynie.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 paź 2006, 13:04

ju87 pisze:
Chodzi pewnie o tzw. alfabet fonetyczny NATO
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_fonetyczny_NATO

także jako
"alfabet" ICAO (International Civil Aviation Organization)
stosowany w międzynarodowej łączności fonicznej.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 paź 2006, 14:15

Duncan, możesz dac wytłumaczenie Twojej gawędy - bo ja nie kapuje, o co chodzi z tym ciastkiem które miało nakarmić 20 osób? Toz to tego nie było nawet widać :)

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”