Grupa Histyoryczna "Zgrupowanie Radosław"

forum harcerskich drużyn obronnych
KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 28 lis 2006, 21:32

No, no, wreszcie ktoś pomyślał o rekonstrukcji Radosława! Ja odgrywam Waffen-SS z 1944-45, może kiedyś razem "zawalczymy";)
Wyw. Jakub Kieszkowski
10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. S. Sosabowskiego
Hufiec Rumia im. 1 Brygady Pancernej WP

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 lis 2006, 00:00

Fantastycznie!
A obozy koncentracyjne Jakubie też odgrywasz? Co używacie zamiast Cyklonu-B?
Czy aby twoje działania są w pełni poparte świadomością historyczną?

I nazywasz harcerzem jednocześnie? BOMBA!!!!!

Ja chyba zacznę rekonstruować proces zbropdniarzy hitlerowskich. Chcesz się pobawic? :/
Ostatnio zmieniony 29 lis 2006, 00:01 przez Pelikan, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 29 lis 2006, 00:27

Pelikan pisze:Fantastycznie!

Ja chyba zacznę rekonstruować proces zbropdniarzy hitlerowskich. Chcesz się pobawic? :/
Yyy, a co w tym złego?
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 lis 2006, 00:32

KubuśK. pisze:Ja odgrywam Waffen-SS z 1944-45
W sumie to nic złego, poza jednostką, jej "tradycjami". ciekawe, czy rekonstruują gwałty, masowe egzekucje etc...

Trzochę to niewychowawcze, jak na naszą organizację, ale ty Słonko wiesz wszystko lepiej i udzielasz się w każdy temacie na tym forum, więc chyba sam powinieneś odpowiedzieć, co jest nie tak w takich zabawach.

Już raz była grupa harcerzy co bawiła się w jednostki niemieckiej piechoty górskiej bodajże. A na stronie zamiast lilijki widniały hitlerowskie insygnia.
Nie chce mi się dziś tłumaczyć. Spróbuj sam zrozumieć.
hm. Marek Jedynak
--

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 29 lis 2006, 08:49

ciekawe jak wygladaja inscenizacje przy udziale tylko jednej strony ?
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 lis 2006, 08:54

Jako sąd kapturowy. Tym razem bym się nawet nie zawahał!
hm. Marek Jedynak
--

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 29 lis 2006, 09:47

Pelikan pisze:Trzochę to niewychowawcze, jak na naszą organizację, ale ty Słonko wiesz wszystko lepiej i udzielasz się w każdy temacie na tym forum, więc chyba sam powinieneś odpowiedzieć, co jest nie tak w takich zabawach.
Sęk w tym, że ja nie wiem, dlatego pytam. Jak to w większości tematach. Cóż na to poradzę, żem ciekawski.
Rozumie druh?
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 29 lis 2006, 22:15

Pelikan pisze:Fantastycznie!

Zastanawiam się co krytykujesz? Samą ideę modnych ostatnio rekonstrukcji historycznych? Czy to, że młody harcerz (Kuba z innych postów wiem, że jesteś młodym człowiekiem) chce brać udział w takiej formie rozrywki-lekcji historii-pasji-zabawy *?
Bo jeśli całość rekonstrukcji historycznych to można podyskutować ,czy to aby do końca właściwa forma "wizualizacji historii wojen i wojskowości (bo głównie znane historyczne bitwy są rekonstrowane - chyba dlatego, że ogólnie batalistyka jest wizualnie atrakcyjna). Ale jeśli krytykujesz to, że młody harcerz ubiera się w mniej lub bardziej profesjonalnie zrobiony uniform Waffen SS to nie do końca Cię rozumiem. Tzn. co proponujesz? By na przykład zrekonstruować wycinek "kontrofensywy w Ardenach von Rundstedta" harcerze ubierają się w uniformy 101 amerykańskiej Dywizji Powierznodesantowej (specjalnie daje przykład jednostki spadochronowej :)) czy 10 Dywizji Pancernej z 3 armii Pattona? A nie harcerze np. w mundury 1 Dywizji Pancernej SS "Leibstandarte-AH"?

*do wyboru
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 lis 2006, 22:49

Nie krytykuję renactingu jako takiego. Fajna sprawa i sam mam ochotę się w to zaangażować, jak czynnie przestanę skakać ;)
Nie krytykuję także młodego harcerza.

Raczej krytyka i wątpliwość pojawia się, gdy widzę jaką jednostkę rekonstruują. To bardzo niebezpieczne dla młodego, nieułożonego człowieka. Plus za pasję, ale minusem jest dla mnie ewentualne zapatrzenie w jednostki SS i wszelkie tego typu działania.
To dla mnie jest dużym problemem.

"Prawa wojny" są zupełnie inne niż pokoju. W sumie to "bezprawie wojny". Już Seascout pisał w swoim artykule pytając się, czemu harcerze nie udają ofiar wojen, a jedynie zawsze mężnych dzielnych żołnierzy z gumowymi karabinami.

Ot... wydaje mi się, że to nie do końca jest dobry pomysł na tematykę grupy rekonstrukcyjnej. Sam jestem historykiem i wiem, że to ważne, żeby była porządna rekonstrukcja, porządne podejście do tematu. Wszystko dla ludzi, ale nie wszystko dla każdego w każdym wieku.

A na koniec słowa, które mnie ukuły:
KubuśK. pisze:Ja odgrywam Waffen-SS z 1944-45, może kiedyś razem "zawalczymy";)
Niby uśmieszek... ale znów rodzi się "walka" na gumowe kuli albo na "tratatata". Nie będziemy zaczynać kolejnego wątku o obronnych. Powiedziane już wszystko na ten temat. Tu dochodzą wątki zw. z ideologiami nielegalnymi w Polsce (to daleko idące spostrzeżenie).
hm. Marek Jedynak
--

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 lis 2006, 12:26

KubuśK. pisze:No, no, wreszcie ktoś pomyślał o rekonstrukcji Radosława! Ja odgrywam Waffen-SS z 1944-45, może kiedyś razem "zawalczymy";)
Chciałem "delikatnie "zauważyć, że Trybunał Norymberski ustanowiony wolą Aliantów, w tym Polski, uznał wszystkie formacje SS za zbrodnicze przeciwko Ludzkości. Z mocy Prawa wszystkich krajów, krzewienie, kultywowanie, propagowanie tych tradycji jest przestępstwem ściganym z mocy Prawa.
Reacting - rekonstrukcja historyczna to atrakcyjna forma - narzędzie wychowawcze. Jeśli już / tylko po co ?!/ ma obejmować oddziały uznane za zbrodnicze i ryzykować korzystanie z symboliki zakazanej prawem - to musi to być z tym Prawem zgodne. Np. W Niemczech swastyki są po prostu na historycznych emblematach trwale zasłaniane. Dlatego Niemców oburza np. sprzedaż w Polsce symboli hitlerowskich z widoczną symboliką na pchlich targach.
Po prostu chodzi o to by harcerze biorący udział w takich ryzykownych zabawach nie upowszechniali nieświadomie, a i z radością symboliki morderców i zbrodniarzy z SS.
Wyobrazam to sobie tak - mundury ok, ale bez esesmańskiego "oprzyrządowania" i wiedza jaka "rola" wam przypada. Wystarczy zwykła, jednorazowa naszywka z nazwą, neutralna a nie wyszyta gotykiem ss, jak to się przydarzyło onegdaj pewnej drużynie . Jeśli komuś się to nie podoba, to niech sobie takie głupoty robi poza ZHP, a najlepiej niech sobie pojedzie w ramach reedukacji do Oświęcimia, jak wiadomo "obsługiwanego" przez SS.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2006, 12:46 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 30 lis 2006, 13:46

StaryWilk pisze:Chciałem "delikatnie "zauważyć, że Trybunał Norymberski ustanowiony wolą Aliantów, w tym Polski, uznał wszystkie formacje SS za zbrodnicze przeciwko Ludzkości.
Tak troszke OT.
Ostrożnie Druhu z tą "wolną" wolą Polski w powoływaniu Trybunału Międzynarodowego. A jeśli już to zapytam "której Polski" ?
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 lis 2006, 14:03

Czyżbyś twierdził że "którakolwiek Polska", "lubelska" czy "londyńska" była przeciw uznaniu formacji SS za zbrodnicze ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 30 lis 2006, 14:54

Nie oczywiście. Ale twierdzę, że z powodu ówczesnej sytuacji Polski na arenie międzynarodowej nie byliśmy reprezentowani w Norymberdze tak jak być powinniśmy. Sprawy zbrodni popełnionych na Polakach (obywatelach polskich) i zbrodni, które miały miejsce na terytoruim Państwa Polskiego przedstawiali głównie prokutarorzy radzieccy.
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 lis 2006, 15:51

Czy zmienia się przez to sam sam fakt zbrodniczego charakteru formacji SS ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”