Kryteria drużyn obronnych

forum harcerskich drużyn obronnych
Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 31 sty 2006, 16:52

Over!
Zapraszam do zapoznania się z zatwierdzonymi kryteriami drużyn obronnych. Nie wiem, czy już są dostępne oficjalnie, ale jak nie, to niebawem będą ;)

Kryteria drużyny obronnej:
Drużyna ubiegająca się o nadanie miana obronnej powinna w trakcie zdobywania specjalności:
1. Zorganizować cykl zajęć szkoleniowych dla członków drużyny z zakresu specjalności (strzeleckie, nurkowe, wysokościowe, surwiwalowe, spadochronowe, łącznościowe itp.) w tym przynajmniej jedną formę szkoleniową dla drużyny trwająca min. 2 dni (biwak, zimowisko, obóz).
2. Nawiązać stałą współpracę z organizacją lub instytucją zajmującą się szeroko rozumianą obronnością kraju i szkoleniami z zakresu specjalności (np. LOK, Aeroklub, Jednostka Wojskowa, Obrona Cywilna, kluby wspinaczkowe, nurkowe, sportowe itp.)
3. Gromadzić i wykorzystywać w bieżącej pracy materiały metodyczne i oferty programowe proponowane przez chorągwiane i centralne zespoły specjalnościowe.
4. Dbać o rozwój specjalnościowy swoich członków - każdy członek drużyny stale uprawia wybraną dyscyplinę sportu, podnosząc sprawność i kondycję fizyczną, zdobywając sprawności, uprawnienia specjalistyczne z zakresu specjalności (nurkowe, strzeleckie, wysokościowe, spadochronowe, łącznościowe), znaki służb lub realizując projekty.
5. Wziąć udział w przynajmniej jednym przedsięwzięciu skierowanym do środowisk obronnych z całego kraju.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 31 sty 2006, 17:01

Pelikan napisał:
Zapraszam do zapoznania się z zatwierdzonymi kryteriami drużyn obronnych. Nie wiem, czy już są dostępne oficjalnie, ale jak nie, to niebawem będą ;)
a przez RN to przeszlo juz?
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 31 sty 2006, 17:12

orcus napisał:a przez RN to przeszlo juz?
Kierownik Wydziału Specjalności GK ZHP pozwolił nam już na ogłaszanie kryteriów. Z tego co pamiętam, to zatwierdzała kryteria dh. Naczelnik, a nie Rada Naczelna.
Jeżeli się mylę, to zawsze można potraktować to jako wersję roboczą do wykorzystywania w drużynach. Jak na razie nie było kryteriów dla drużyn specjalnościowych. Jest to szansa na ujednolicenie ich działania i weryfikację środowisk, które już nie mają zbyt wiele wspólnego z harcerstwem.
hm. Marek Jedynak
--

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 31 sty 2006, 21:45

pieknie !!! szkoda tylko, ze z 2 pkt. moga byc problemy.... no i z 5 niestety tez (malo tego typu imprez jak juz sa to koszty samego dojazdu wiadomo utrudniaja uczestnictwo)
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
II Środowiskowy Szczep "BS-227"
2 MDH "Wigry"
Żory, Chorągiew Śląska ZHP

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 01 lut 2006, 15:29

tyszko napisał:
pieknie !!! szkoda tylko, ze z 2 pkt. moga byc problemy.... no i z 5 niestety tez (malo tego typu imprez jak juz sa to koszty samego dojazdu wiadomo utrudniaja uczestnictwo)
Halo, halo! Czerwone Berety nie marudzą, Czerwone Berety działają w każdych warunkach i w każdej sytuacji ;) :D:D:D

Punkt 2. tak na poważnie --> wszystko jest do dogadania i do wypracowania... jakiś klub sportowy to macie w Żorach?... Poza tym w pobliżu jest Aeroklub w Rybniku (10 km) i Gliwicach (35 km), gdzie można poskakać (moje środowisko ma do lotniska 60 km. z przesiadkami i jakoś nikt nie narzeka). Do Bielska-Białej, gdzie stacjonuje 18 batalion Desantowo-Szturmowy macie 40 km. Też nie za daleko. A poza tym pamiętajcie także o innych organizacjach. Może jednak się coś znajdzie. Trzeba tylko poszukać...

Punkt 5. Do tej pory Inspektorat Drużyn Obronnych GK ZHP raczej leżał ;) niż pracował. Obecnie został zasilony przez kilku instruktorów. Przygotowujemy imprezy zarówno strzeleckie (kolejna edycja Mistrzostw Strzeleckich ZHP), kursy nurkowe, jak i coś z zakresu MT-O.
W planach są także kursy spadochronowe (oto jeden z nich: http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?T ... ge=1#37637 ) oraz imprezy "firmowane" przez IDO, na których będzie można nas spotkać, i na których będziemy zapewne coś ciekawego robić dla kadry drużyn obronnych.

Prócz czysto specjalnościowych zajęć już dziś możemy zaprosić na całkiem harcerskie i metodyczne ze specjalnościowym "bonusem" Ogólnopolskie Warsztaty Kadry Drużyn Obronnych ZHP w dniach 17-19 listopada 2006 r. Termin strasznie do przodu podany, ale każdy będzie mógł sobie go zaklepać i nie wykręci się nam.

Zaś chętnych już dziś zapraszamy do współpracy. Nie będziecie wówczas mogli już napisać, że "tego się nie da" ;)
hm. Marek Jedynak
--

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 02 lut 2006, 08:12

Kursy nurkowe?:)
Hm hm:)
poprosze cos wiecej na ten temat jak bedzie wiadomo juz cos:)
Swego czasu proponowalem zlot nurasow w ZHP ale jakos nie bylo odzewu, tak malo nas nurkuje?:P
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 02 lut 2006, 10:22

Pelikan w 2 pkt nie chodzilo mi o mnie i moje srodowisko :)... dzieki ze obliczyles mi ile mam do aeroi BB no ale troche przesadziles ;) do aeroklubu jest jakies 6km a do bielska dokladnie 35 :D... wspolpraca z 18bds napewno bedzie chodzby z tej racji ze bylu druzynowy (mojej druzyny z podpisu) a obecny szczepowy (szczepu z podpisu ;)) jest tam oficerem:D... ale przyznasz, ze sa miejsca gdzie praca zgodnie z tym pkt. bedzie ciezka zwlaszcza jesli chodzi o nowopowstale druzyny...

kiedy io gdzie beda te warsztaty to wysle druzynowego ;)...
czekam na wiadomosci o imprezach a jako przewodniczacy kregu dodam, ze chetnie pomoge w organizacji jakichs przedsiewziec(calym kregiem)
czuwka!
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 02 lut 2006, 10:23

Pelikan w 2 pkt nie chodzilo mi o mnie i moje srodowisko :)... dzieki ze obliczyles mi ile mam do aeroi BB no ale troche przesadziles ;) do aeroklubu jest jakies 6km a do bielska dokladnie 35 :D... wspolpraca z 18bds napewno bedzie chodzby z tej racji ze bylu druzynowy (mojej druzyny z podpisu) a obecny szczepowy (szczepu z podpisu ;)) jest tam oficerem:D... ale przyznasz, ze sa miejsca gdzie praca zgodnie z tym pkt. bedzie ciezka zwlaszcza jesli chodzi o nowopowstale druzyny...

kiedy io gdzie beda te warsztaty to wysle druzynowego ;)...
czekam na wiadomosci o imprezach a jako przewodniczacy kregu dodam, ze chetnie pomoge w organizacji jakichs przedsiewziec(calym kregiem)
czuwka!
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 03 lut 2006, 09:31

tyszko napisał:
do aeroklubu jest jakies 6km a do bielska dokladnie 35 :D... wspolpraca z 18bds napewno bedzie chodzby z tej racji ze bylu druzynowy (mojej druzyny z podpisu) a obecny szczepowy (szczepu z podpisu ;)) jest tam oficerem:D... ale przyznasz, ze sa miejsca gdzie praca zgodnie z tym pkt. bedzie ciezka zwlaszcza jesli chodzi o nowopowstale druzyny... czuwka!
Masz rację, ale .... (tu taki żartobliwy przykład) czy jest sens upierać się by tworzyć drużynę wodną na Saharze ? ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Rzufik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rzufik » 12 cze 2006, 12:11

Pelikan pisze:Over!

Drużyna ubiegająca się o nadanie miana obronnej powinna w trakcie zdobywania specjalności:
1. Zorganizować cykl zajęć szkoleniowych dla członków drużyny z zakresu specjalności (strzeleckie, nurkowe, wysokościowe, surwiwalowe, spadochronowe, łącznościowe itp.) w tym przynajmniej jedną formę szkoleniową dla drużyny trwająca min. 2 dni (biwak, zimowisko, obóz).
2. Nawiązać stałą współpracę z organizacją lub instytucją zajmującą się szeroko rozumianą obronnością kraju i szkoleniami z zakresu specjalności (np. LOK, Aeroklub, Jednostka Wojskowa, Obrona Cywilna, kluby wspinaczkowe, nurkowe, sportowe itp.)
3. Gromadzić i wykorzystywać w bieżącej pracy materiały metodyczne i oferty programowe proponowane przez chorągwiane i centralne zespoły specjalnościowe.
4. Dbać o rozwój specjalnościowy swoich członków - każdy członek drużyny stale uprawia wybraną dyscyplinę sportu, podnosząc sprawność i kondycję fizyczną, zdobywając sprawności, uprawnienia specjalistyczne z zakresu specjalności (nurkowe, strzeleckie, wysokościowe, spadochronowe, łącznościowe), znaki służb lub realizując projekty.
5. Wziąć udział w przynajmniej jednym przedsięwzięciu skierowanym do środowisk obronnych z całego kraju.
ad:
1 - specjalistyczne zajęcia nawet wprowadzające trwają znacznie dłuzej... najprościej byłoby moim zdaniem uzupełnić ten wpis regulacją typu: "z godnie z regulacjami prawnymi i szkoleniowymi dostępnymi w odpowiednich dla danej specjalizacji jednostkach szkoleniowych"
3 - w chorągwi obawiam się fachowców w te klocki za dużo nie będzie.... a jak znam życie sięgnięcie po materiały dydaktyczne formacji wojskowych są surowo zakazane i potępiane?

reszta wydaje się być dobra , ciekawe jak wyjdzie w praniu...

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 cze 2006, 12:16

Rzufik pisze:
Pelikan pisze:Over!

(...)
ad:
3 - w chorągwi obawiam się fachowców w te klocki za dużo nie będzie.... a jak znam życie sięgnięcie po materiały dydaktyczne formacji wojskowych są surowo zakazane i potępiane?
A są jakieś "...materiały dydaktyczne formacji wojskowych..." przeznaczone dla 16-17-latków ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Rzufik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rzufik » 12 cze 2006, 12:55

teoretycznie niepełnoletnich nie powinno w ogóle brać się na takie zajęcia zaś z drugiej strony każdy materiał szkoleniowy da się odpowiednio zmodyfikować dla potrzeb wymienianej przez Druha grupy wiekowej. Potrzeba tylko odpowiedniego czlowieka na właściwym miejscu.

na ani jednym materiale szkoleniowym, jakie mialem w ręku nie było wprost napisane dla 16-17 latka i najprawdopodobniej nigdy nie będzie, ponieważ źródłem najlepszych z nich jest wojsko a tam granica wieku jest nieco wyższa. Przynajmniej w czasie pokoju.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2006, 12:57 przez Rzufik, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 13 cze 2006, 08:42

jakieś takie proste te kryteria...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 cze 2006, 09:58

Rzufik pisze:teoretycznie niepełnoletnich nie powinno w ogóle brać się na takie zajęcia
(.....)
na ani jednym materiale szkoleniowym, jakie mialem w ręku nie było wprost napisane dla 16-17 latka i najprawdopodobniej nigdy nie będzie, ponieważ źródłem najlepszych z nich jest wojsko a tam granica wieku jest nieco wyższa. Przynajmniej w czasie pokoju.
I to byłoby na "tele" ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Rzufik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rzufik » 13 cze 2006, 15:36

19kldh pisze:
Rzufik pisze:teoretycznie niepełnoletnich nie powinno w ogóle brać się na takie zajęcia
(.....)
I to byłoby na "tele" ;)
myślę iż nie do końca "tele" , możesz znaleźć w necie wiele różnych instrukcji dotyczących wiedzy pomocnej w "obronności" i tłumacząc z języków na nasze dokonać własnoręcznie korekt dostosowujących dla harcerzy w Twojej grupie wiekowej.

zwłaszcza np. Amerykańskie instrukcje mają dużo jednoznacznych obrazków i mają ten plus co zostału już zauważone iż nie ma na nich napisane "ściśle tajnenie do użytku pozasłużbowego". a akutualność można znaleźć nawet całkiem świeżą....
Ostatnio zmieniony 13 cze 2006, 15:53 przez Rzufik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”