Współpraca z drużyna obronną

forum harcerskich drużyn obronnych
tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 01 gru 2005, 17:59

zacznij od tego...
http://www.specjalnosci.zhp.pl/index.ph ... =0029,0032 przeczytaj bardzo dokladnie

http://www.specjalnosci.zhp.pl/index.ph ... =0029,0033

http://www.specjalnosci.zhp.pl/index.ph ... =0029,0017

...potem poszukaj i przeczytaj rozne "wymiany zdan" mieszy 'obronnymi' i 'nieobronnymi' i zastanow sie dlaczego, po co i przedewszystkim jak? chcesz dzialac i realizowac w/w specjalnosc ze swoja druzyna...
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
II Środowiskowy Szczep "BS-227"
2 MDH "Wigry"
Żory, Chorągiew Śląska ZHP

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 03 gru 2005, 21:56

druzynowy napisał:
"W przypadku, kiedy drużynowy nie posiada takich kwalifikacji, w drużynie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego."
Ten SZEF tzn. kim on musi być,skąd brać na niego namiary, jakie powinien posiadać kwalifikacje?
Może ktoś takiego kogoś zna?
Z chęcią porozumiałbym się z tym specjalistą.
"kiedy drużynowy nie posiada takich kwalifikacji, w drużynie powinien być specjalista danej specjalności " sam sobie odpowiadasz na topytanie wycinkeim z zasad pracy, jezeli druzynowy nie ma odpowiednich kwalifikacji powinien je miec inny czlonek druzyny...

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?TopicID=2663

problem w tym, ze nie istnieja uprawnienia panstwowe dajace "mozliwosci" kierowania druzyna o ww specjalnosci ( do akich mozna by zalicyc roznorakie kursy organizowane przez COL na zlecenie Ministra Obrony Narodowej..no ale COL zlikwidowano...)
natomiast za takie uprawnienia mozna by uznac roznorakie kursy wiazace sie z ta specjalnscia ( i nie tylko z ta ale pomagajace w realizacji specjalnosci) czyli wszelakie kursy wspinaczkowe, nurkowe, survivalowe, LOK i jakie sobie tam nie wymysliscie pasujace do specjalnosci a pomagajace w szkoleniu i wychowaniu zgodnie z zasadami druzyn obronnych...
druzynowy napisał:
Z tego co zauważyłem to większość kłopotów opisywanych na forum dotyczy drużyn juz istniejących.
jezeli dokladnie wczytasz sie w posty zauwazysz ze nei dotyczy to wszystkich druzyn lecz tych "nadinterpretujacych" obronnosc i robiacych z siebie rambo-pozerow, dlatego choc bys nie wiem jaka druzyne zalozyl noszaca specjalnosciowke BB stereotypu nie zmienisz :/

a teraz cos bardzo waznego:
- nei zapominaj ze obronnosc nie jest celem lecz jednym ze srodkow do wychowania harcerzy
- pamietaj o prawdziwych idealach ZHP i o jego historii bo to pomoze ci nie zrobic z siebie typka"rambo"
- nie cwaniakuj!!!...jezeli soba nic nie reprezentujesz (reprezentujecie jako druzyna) tylko sie osmieszasz... a jezeli cos prezentujesz swoja postawa i jestes cwaniaczkiem to poprosu stajesz sie debilem bo znajac roznorakie umiejetnosci nie musisz sie z nimii odnosci a one same nic ci nie daja jesli nie wiesz jak je wykorzystac
- ogolnie kireuj sie 2 dewizami... 1> (moja prywatna :D) "byc skromnym jak adam malysz" :D
2> to stare motto mojej druzyny a teraz tez KI i znajdziesz ja w moim opisie ;)

to by bylo chyba na tyle nie chce ci sie rozpisywac (chociazi tak to juz zrobilem) moglem ci napisac maila ale moze ktos inny z tego skorzysta.. mam nadzieje, ze inni "obronni" i nawet "nieobronni" nie obraza sie za nic :]....
w razie czego moge cos dodac od siebie... aha "BB"=bordowe berety
...nie wszystko co napisalem bylo w pelni powazne ale najwazniejsze to potrafic sie smiac z wszystkiego nawet z siebie :D
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 04 gru 2005, 19:33

druzynowy napisał:
Po pierwszych doświadczeniach w rozmowie telefonicznej z jednym kapitanem, odniosłem wrażenie,że w ogóle to wojska nie obchodzi(współpraca z drużyną)Na dodatek ten oficer potraktował mnie bardzo lekceważąco.Być może to i fakt,ale przecież dobrze wiem,że są w Polsce drużyny dogadujace się świetnie z armią.Na co najlepiej byłoby się powołać przy takich staraniach?
Daj sobie spokoj z ta jednostka. Nic na sile. Ja np. bardzo milo wspominam pierwsze spotkania z dowodztwem jednostki wojskowej, stray graniczne i strazy pozarnej. Ostatnio dolaczyla do tego policjia. Oni tez musz tego chciec. Jesli nie chca nie zmusisz ich do tego.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 04 gru 2005, 23:45

jezeli ci bardzo zalezy to mozesz sie powolac na mowe MONu z ZHP ( chociaz chyba zostala zerwana) ale jest tez cos takiego, ze jw maja prawo na roznego typu zajecia z cywilami (organizacjami cywilnymi) tylko, ze musi sie komus z jednostki chciec cos zrobic:]... wiec najlepiej jest miec jakiegos znajomego w jw...
zastanow sie czy w ogole warto, jezeli nikomu sie nie bedzie chcialo "bawic" z wami to nic sie nie nauczycie tylko pobladzicie bo jednostce i wszystko a nawet jesli bedziecie mieli jakiegos znajomego czy chetnego do wspolpracy to i tak armia nie ma pieniedzy dla cywili (dla siebie nawet nei ma) wiec szalu pewnie nie bedzie.
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 05 gru 2005, 10:33

nie przypominam sobie zebym kogos nazywal cwaniakiem i jego zachowanie cwaniakowaniem :].... to byla jedynia dobra rada....

co do zapraszania jestes w bledzie...
"W przypadku, kiedy drużynowy nie posiada takich kwalifikacji, w drużynie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego."
czyli jezeli ty nie masz uprawnien inna osoba bedaca w druzynie powinna je posiadac..
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 05 gru 2005, 18:08

tyszko napisał:jezeli ci bardzo zalezy to mozesz sie powolac na mowe MONu z ZHP ( chociaz chyba zostala zerwana)
(...)
to i tak armia nie ma pieniedzy dla cywili (dla siebie nawet nei ma) wiec szalu pewnie nie bedzie.
Porozumienie o współpracy z 1993 r. ZHP z MON nie zostało przerwane. Jedynie zostaliśmy zawieszeni w możliwościach pozyskiwania środków finansowych na zadania zlecone do 2007 r. (mam nadzieję, że daty nie pomyliłem. Nadal możemy pozyskiwać sprzęt do działań na rzecz obronności państwa, dalej możemy współpracować z jednostkami Sił Zbrojnych RP i Ministerstwem Obrony Narodowej.
druzynowy napisał:Czyli mam przez to rozumieć,że wystarczy zaprosić na zbiórki poszczególnych specjalistów(instruktorów) od danej dziedziny(wspinaczka, ratownictwo,sztuki walik ,strzelectwo,itp.) rozpisać cykl takich zbiórek w planie pracy i już mogę ubiegać się o miano drużyny obronnej?
Nie nie nie.
2.1 Prawo do ubiegania się o miano Drużyny Specjalnościowej uzyskuje drużyna, która działa, co najmniej przez jeden rok zgodnie z Instrukcją drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej. Drużyna spełniająca ten warunek opracowuje na podstawie szczegółowych kryteriów wybranej specjalności, będących załącznikiem do niniejszej instrukcji, program rocznej działalności i zatwierdza go we właściwej komendzie.

Jeżeli spełniasz te warunki, to tak jak jest powyżej.. powinieneś posiadać w drużynie instruktora z uprawnieniami w specjalizacji, którą twoja drużyna specjalnościowa się będzie zajmować (strzelectwo sportowe, skoki spadochronowe itd.)

A poza tym wszystkim to ja każdego odwołuję to świetnego tekstu kierownika Wydziału Specjalności GK ZHP zamieszczonego w grudniowym "Czuwaj". Na koniec kadencji wreszcie padły bardzo ostre i mądre słowa jasno mówiące o tym, czym zajmować się ma drużyna obronna. Jeżeli znacie jakieś środowiska zajmujące się działaniami na rzecz obronności państwa w inny sposób niż to jest opisane w "Czuwaju", zgłoście to odpowiednim władzom harcerskim. Wówczas może uda nam się pozbyć stereotypu CzB lub BB z nożem w zębach, biegającego za "dzikimi" kurami i goniącymi po lesie "żółtków".

Dla podgrzania atmosfery krótki cytat z dh. T.M.Nowaka...

neutralizowanie siły żywej i środków technicznych nieprzyjaciela, czyli mówiąc bez ogródek zabijanie i niszczenie... I to kłóci się z całą pewnością z naszymi ideałami i charakterem organizacji. Bo jak pogodzić harcerstwo z mordowaniem?...

Więcej znajdziecie w tekście. Słowa twarde, ale to dobrze. Popieram w 100% jego tekst i mam nadzieję, że dotrze to do Was wszystkich. Reagujcie na wszelkie środowiska, które jednak zajmują się tym nieszczęsnym neutralizowaniem.

hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 06 gru 2005, 19:34

jezeli jest czlonkiem zhp i twojej druzyny ;)....
Pelikan, ja tez popieram... i slowa wcale nie tak mocne, poprostu prawdziwe!
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 06 gru 2005, 19:37

jezeli jest czlonkiem zhp i twojej druzyny ;)....
Pelikan, ja tez popieram... i slowa wcale nie tak mocne, poprostu prawdziwe!
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 31 sty 2006, 16:37

Może już mało aktualne, ale...
Szefem wyszkolenia specjalnościowego może być działacz harcerski, czyli cywil, który wyrazi chęć pracy na rzecz ZHP. Zatem oficer WP może odpowiadać za szkolenie w drużynie.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”