ZHP paramilitarne

forum harcerskich drużyn obronnych
kagatus

Post autor: kagatus » 22 maja 2004, 12:46

Chciałem wstąpić do ZHP dom grupy survivalowej/paramilitarnej w okolicach Warszawy.
Gdzie mogę otrzymać informacje na ten temat ???

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 22 maja 2004, 12:51

w zhp nie dzialaja grupy paramilitarne.... poszukaj strzelca albo orlika hyh
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
II Środowiskowy Szczep "BS-227"
2 MDH "Wigry"
Żory, Chorągiew Śląska ZHP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 maja 2004, 17:08

twasko napisał:
Mamy za to grupy proobronne :) Szukaj w www.linki.zhp.org.pl
Albo na stronie Wydziału Specjalności GK ZHP poświeconej "proobronnym":
http://www.zhp.org.pl/specjalnosci/index.php?go=proobr
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

pszczola

Post autor: pszczola » 23 maja 2004, 10:20

tyszko napisał:
w zhp nie dzialaja grupy paramilitarne...
Nie? Czyli odwracamy sie plecami do historii tak? Jak wiadomo harcorstwo powstało na gruncie zwanym "Szare Szeregi". A tam co ludzie robili? Spotykali sie w czasie wojny i grali w Kum'y?

kame2
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kame2 » 23 maja 2004, 10:30

Tyszko to napisał w czasie teraźniejszym.
pwd kame2 ho

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 maja 2004, 10:30

Pszczoła !
Poczytaj trochę o historii harcerstwa !!!
Harcerstwo nie powstało na bazie Szarych Szeregów !!!!
Harcerstwo ma wiele wspólnego z Wojskiem, skauting też, ale to raczej z konieczności historycznej, a nie z metody i zamiarów. Narazie "punkt historia harcerstwa" nie zaliczasz:D

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 23 maja 2004, 11:12

pszczola napisał:
tyszko napisał:
w zhp nie dzialaja grupy paramilitarne...
Nie? Czyli odwracamy sie plecami do historii tak? Jak wiadomo harcorstwo powstało na gruncie zwanym "Szare Szeregi". A tam co ludzie robili? Spotykali sie w czasie wojny i grali w Kum'y?
;) mysle, ze szare szeregi nie byly grupami paramilitarnymi bawiacymi sie w survival hehe... i jak juz ktos napisal zhp nie powstalo z szsz... a od histori jako czlonek szczepu z obrzedowoscia szaro szeregowa mysle, ze sie nie odwrocilem ;)
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

pszczola

Post autor: pszczola » 23 maja 2004, 20:23

Dobra spokojnie...Widocznie zbytnio nie zrozumialam przekazu, Przepraszam... Postaram sie poprawic dobra?;)

kagatus

Post autor: kagatus » 24 maja 2004, 14:56

a jeśli chciałem zacząć z ZHP od zera (mam 16 lat) i odrazu wstąpić do grupy paraobronnej

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 24 maja 2004, 19:49

kagatus napisał:
a jeśli chciałem zacząć z ZHP od zera (mam 16 lat) i odrazu wstąpić do grupy paraobronnej
Wiek nie odgrywa tu zbyt dużej roli, wszystko zależy od tego, na jaką drużynę trafisz. Różne drużyny pracuję w różnych grupach wiekowych. Zaproponowałbym Ci chyba bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety ta drużyna istnieje i działa na śląsku, a to Cię pewnie nie urządza. Proponuję dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy hufiec w Twoim miejscu zamieszkania i tam już się wszystkiego dowiesz. Czuwaj!
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 24 maja 2004, 20:39

ja dalej przystaje przy swojej propozycji strzelca lub jakiejs grupy paramilitarnej [bo z twojej wypowiedzi wnioskuje, ze tego szukasz] of corse w zhp dzialaja grupy, druzyny :D o takich upodobaniach ale paramilitaryzm nie jest ich glownym celem i jedynym co robia[chociaz roznie bywa]...jezeli zhp w okolicach wawy to polecam http://www.enigma.zhp.prv.pl/ druzynka ok proobronna dzialajaca z metodyka zhp... w dodatku jezdza regularnie na kds[yeahhh]..... strasznie nie chce odnawiac watku druzyn proobronnych w zhp na tym forum dlatego moja wypowiedz jest lekko politycznie zfiltrowana :P....jako czlonek w/w druzyny nie chce mi sie znow wysluchiwac/wyczytywac smiesznych argumentow na przeciw hjehhhh
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
2 MDH "Wigry"

t.m.nowak
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 28 maja 2004, 18:41

Proszę napisać na adres wydzial.specjalnosci@zhp.org.pl o swoim miejscu zamieszkania i nauki, to spróbuję doradzić jakieś środowisko.
hm. Tomasz Nowak HR
Wydział Specjalności GK ZHP

mero

Post autor: mero » 12 mar 2005, 00:48

Hmmm a jak odniesiecie się do GS'ów ??? Nie walczyli ??? Czemu sam BP stwierdził że skauci mają pełnić rolę służb pomocniczych dla wojska ???

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 12 mar 2005, 01:25

mero napisał:
Hmmm a jak odniesiecie się do GS'ów ??? Nie walczyli ??? Czemu sam BP stwierdził że skauci mają pełnić rolę służb pomocniczych dla wojska ???
1. GS powstały w czasie wojny. Wojna skończyła sie 60 lat temu. W dodatku zyjemy w czasach pokoju i nie zagraża Polsce żadne zgrożenie militarne. Więc po co trzymac GS?

2. Gdzie Baden Powel tak powiedział? Mozesz mi podac tytuł publikacji w której to powiedział / napisał?? We wskaz ówkach dla skautmistrzów, jako pole służby dla bliźnich wypisał: "dobre uczynki, pożarnictwo, pomoc w razie klęsk żywiołowych, pomoc w szpitalach, inne przysługi dla społeczeństwa". Jednym słowem określił to, co później zostało określone (trochę zdeprecjonowanym dziś terminem) obrona cywilna.

Inne:
"Musztra wojskowa jest kwestią wyuczenia, pewnej tresury, a w żadnym razie nie jest wychowaniem, gdzie chłopcy uczą sie dla siebie samych" (Wskazówki dla skautmistrzów)

W rozdziale "Czym jest skauting?" w SKAUTING DLA CHŁOPCÓW pisze o służbie dla państwa: "Służba dla państwa w formie prac o charakterze użyteczności publicznej, jak. np. straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, pracy misjonarskiej, ratowniczej itp."

Być może chodzi Ci o Mafeking, ale trzeba pamiętać, że zmobilizowani do pomocy w obronie miasta chłopcy:
a. nie byli skautami, celem iorganizacji tamtego oddziału nie było wychowanie,
b. była wojna,
c. wykonywali praca polegające na noszeniu rozkazów i poczty. Żaden nie został wykorzystany do walki!

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”