Czerone Berety - źródła...poszukuję!

forum harcerskich drużyn obronnych
Zablokowany
Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 26 mar 2004, 10:58

Nie jest to kolejny wątek namawiający do rozmowy o sensie, czy też nie, istnienia czegoś takiego. Poszukuję tym razem konkretnych źródeł, dokumentów, linków, wszystkiego co dotyczy tej specjalności a dokładniej kiedy i jak powstała, kto ją wprowadził, na czym się wzorował, zasady działania, program...itp?????? Znam teorię ale chodzi mi o potwierdzone konkrety, czyli jakieś rozkazy w tej sprawie, postanowienia, uchwały, dosłownie wszystko tego typu, bo mam mały problem ze znalezieniem czegoś takiego, więc uciekam się do Was. Z góry dziękuję za naprowadzenie mnie na cel. Czuwaj!

[Edytowany przez Ursus dnia 26.03.2004 o 10:59 ]
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 mar 2004, 13:04

Nie chcę skłamać, ale chyba była jakaś książeczka mówiąca o drużynach "czerwonych beretów" w epoce
"specjalnościowej" /60/70 lata/ wydana przez ówczesne "horyzonty".
Były też różne "metodyki pracy" drużyn specjalnościowych z podziałem.
Jedyna droga to działy harcerskie bibliotek publicznych, są takie gdzieniegdzie i biblioteka na Konopnickiej.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 kwie 2004, 10:48

1.Adam Kiewicz "Wśród harcerzy starszych" Wrocław 1971 /niezłe/
2.Marian Pionk "Zarys metodyki pracy drużyny specjalnościowej" /b.dobre/
Chorzów 1970
3.Praca Drużyny starszoharcerskiej GK ZHP 1961 /ciekawe, mało o specjalizacji/
4. Sprawności dla harcerskich drużyn specjalnosciowych WHarc, Warszawa 1969, cz. 1 /szczątkowe/
5 System pracy harcerskiej drużyny specjalnosciowej. Wharcerskie 1969
GK ZHP /średnie/
6. Harcerz w służbie powszechnej samoobrony. Wyd MON. Warszawa 1970
/dziwne :-)/
To są materiały z lat prób utrzymania harcerstwa w szkołach średnich. Stąd dużo w powyższych pozycjach propozycji " na siłę" i "naginania"
Z drugiej strony, jest to też znakomity przykład przemycania prawidłowego harcerstwa "pod płaszczykiem" . Najlepsza pozycja z tego nurtu to chyba podręcznik Pionka.

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 05 kwie 2004, 11:23

Dziękuję za pomoc. Spróbuję teraz w jakiś sposób dostać się do tej literatury. Oczywiście nie obrażę się za podsunięcie mi wszelkich innych tropów i śladów w tym temacie. Czuwaj!
Ursus
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 05 kwie 2004, 14:08

Czy ktoś wie, gdzie można dostać poz. nr 2 z listy Wilka???
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 05 kwie 2004, 20:24

stasiu napisał:
Czy ktoś wie, gdzie można dostać poz. nr 2 z listy Wilka???
Najprościej pewnie będzie poszukać biblioteki posiadającej dział poświęcony harcerstwu lub próbować w jakiejkolwiek innej, może akurat się trafi. Pozdrawiam!
Ursus

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 07 kwie 2004, 12:21

A więc parę wskazówek praktycznych, jak poszukiwać książek o tematyce harcerskiej :-)
Po pierwsze, pozyskać ze stron Min. Kultury listę 18 bibliotek, książnic narodowych, do których każdy polski wydawca ma obowiązek przesyłać egzemplarz obowiązkowy wydanej książki.
Siłą faktu w tych bibliotekach są działy harcerskie. Do tego dodać Bibliotekę Ossolineum we Wrocławiu.
Pozostaje tylko wymierzyć najktótszą drogę do najbliższej.
Kolejne źródło, to Pedagogiczne Bbiblioteki Wojewódzkie, książki o tematyce harcerskiej traktują jak pedagogikę. Duże Biblioteki Publiczne też miewają działy harcerskie, lub ukrywają książki harcerskie w pedagogice, wychowaniu itp.
Pozostają jeszcze antykwariaty, ale te są wypłukane przez kolekcjonerów, którzy harceriana traktują niezwykle poważnie. Powodzenia i zdobycia ...bibliofila. :-)
Acha, teoretycznie, wykaz książnic narodowych powinien posiadać każdy urząd pocztowy !

[Edytowany przez StaryWilk dnia 07.04.2004 o 13:22 ]

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 15 kwie 2004, 11:28

co do źródel to wszystkie aLlbo prawie wszystkie te książeczki są w Perkozie. wiem bo kiedyś przeszukałem biblioteczkę w poszukiwaniu książki o kryteriach drużyn proobronnych. wystaczy tylko wybrac się na Mazury :)albo napisać do wydziału specjalności GK. tam też się coś uchowało
pozdrawiam i zyczę powodzenia w poszkiwaniach. to bradzo miła lektura!
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”