drużyny proobronne. Cele, założenia?

forum harcerskich drużyn obronnych
Zablokowany
Sławek308
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2003, 15:29
Lokalizacja: 308 KDSH "Legion"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Sławek308 » 27 gru 2003, 15:12

A więc właśnie - drużyny proobronne. Jak wszystkim wiadomo drużyny proobronne wchodzą w skład specjalności "czerwonych beretów". Chciałbym się dowiedziec jakie cele i założenia ma spełniac drużyna proobronna? Czekam na odpowiedź, czuwaj!
drużynowy
308 KDSH "Legion"

Ursus
Starszy użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 30 lis 2003, 18:01
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 05 kwie 2004, 18:24

Heh...nie zauważyłem tego wątku, ale tendencja jest ta sama - pozostają bez odpowiedzi:) Choć mi coś się udało wynegocjować;) Zapraszam do wątku "Czerwone Berety-źródła...poszukuję!". Czuwaj!
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

g00rek
Stały bywalec
Posty: 1112
Rejestracja: 10 cze 2002, 11:40
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 22 kwie 2004, 21:45

O no właśnie! Czerwone berety napiszcie coś! Bo ja zawsze ciekawy byłem. W jaki sposób realnie czegoś bronicie (i czego?) i jak to przygotowuje do życia w dorosłym świecie (bo po to jest harcerstwo...)

hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

t.m.nowak
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2004, 08:02
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 23 kwie 2004, 09:58

1. Specjalność jest to wybrana dziedzina harcerskiego programu wychowawczego, którą w sposób szczególny i pogłębiony zajmują się harcerze zrzeszeni w drużynach i klubach. Specjalność jest więc to coś, co stanowi podstawę programu działania drużyny, co przenika większość form pracy, co stanowi element wyróżniający drużyny spośród wielu innych, co w końcu stanowi zasadniczą ścieżkę doskonalenia harcerza - od zaciekawienia do specjalizacji.
2. Specjalność proobronna, czyli tzw. "Czerwone Berety" polega na doskonaleniu swej sprawności fizycznej i umiejętności wchodzących w skład sportów walki oraz wiedzy politechnicznej. Czyni się to po to, aby:
a/ zapewnić rozwój osobowy jednostki (osobista sprawność fizyczna, wzrost samoakceptacji i samorealizacji, rozwój zainteresowań mogących stanowić w przyszłości hobby lub zawód),
b/ promować wśród harcerzy zdrowy i sportowy tryb życia (uprawianie sportów walki i sportów obronnych, kontakt z przyrodą),
c/ promować postawy patriotyczne i propaństwowe (zapisy statutowe!),
d/ przygotowywać do pełnienia służby wojskowej (obowiązek konstytucyjny każdego obywatela!),
Z powyższego wynika, że pracą ze specjalnością Czerwonych Beretów bedzie rozwój sportów walki (karate, judo), strzelectwa sportowego, spadochroniarstwa, bytowania (przypominam, że agresywny survival przyniósł do Polski w latach 90-tych Pałkiewicz - w wojskach specjalnych od wielu lat szkolono raczej do czegoś daleko bliższego puszczaństwu. Pałkiewicza książki były modne, służba wojskowa niemodna i tak pojawił się surwiwal w tej wersji w harcerstwie, a wraz z nim inne zboczenia - to tak dla goorka) i innych. Malowanie kolorowych pasów na twarzy bardziej jest na miejscu w drużynach żeńskich w ramach zajęć o makijażu i nie należy do zainteresowań specjalności obronnej. Tak samo do naszych zainteresowań nie należy bieganie z plastikowymi karabinami po lesie, nawiązywanie do "chlubnych" tradycji specnazu, SS, Navy-Sels itp - BO TO NIE WYCHOWUJE PROPAńSTWOWO I PATRIOTYCZNIE!
Tyle uwag ogólnych. Bardziej szczegółowych informacji udziela komendant Inspektoratu Drużyn Obronnych - Łukasz Piec, dostępny pod adresem: lukasz.piec@citigroup.com.
Czuwaj!
hm. Tomasz Nowak HR
Wydział Specjalności GK ZHP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”