Propozycja wizji specjalności łącznościowej

forum specjalności łącznościowej i informatycznej
ODPOWIEDZ
mariuszm
Stały bywalec
Posty: 912
Rejestracja: 11 maja 2005, 21:17
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 17 gru 2007, 13:18

Zapraszam wszystkich do krytycznego spojrzenia na moją propozycję. Ona dopiero powstaje. To znaczy, że to wersja BETA wymagająca rozbudowania.

Na wstępie chcę zasygnalizować, że specjalność nazywa się Łącznościowa i Informatyczna, ale opis dotyczy spraw związanych z łącznością.

Wymagania stawiane jednostkom są minimalne. Służą tylko temu, aby móc stwierdzić czy dana jednostka zajmuje się faktycznie łącznością, czy nie.

Nie ma w tej wizji miejsca na telefony polowe. Na szczęście żadna drużyna specjalizująca się w telefonach polowych nie istnieje :-)

Podobnie nie istnieją też jednostki specjalizujące się w radiu CB. CB wyszło z powszechnego użytku w drugiej połowie lat 90-tych wraz z pojawieniem się telefonów komórkowych. Obecnie używane jest głównie przez kierowców, a zwłaszcza przez kierowców ciężarówek.

Nie słyszałem też o żadnej jednostce, która tylko i wyłącznie zajmuje się łącznością służbową w ZHP. Taka łączność w ZHP leży. Związek nie ma częstotliwości i nie będzie miał. Jeśli ktoś ma sprzęt i ma wykupione częstotliwości, to działa w tym zakresie i robi to po swojemu. Jedni lepiej, drudzy gorzej. Ale zwykle są to i tak grupy przy harcerskich klubach łączności. Inspektorat Łączności GK ZHP w chwili obecnej nie jest w stanie dużo pomóc w sprawach łączności służbowej. Jedyne, co możemy, to próbować zmienić obowiązującą instrukcję, ale tylko na wniosek i przy współudziale jednostek, które mają duże doświadczenie w zakresie łączności służbowej.

Czyli podstawą tej specjalności jest amatorska łączność radiowa. Jest to jednak tak szeroka dziedzina, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jest to dziedzina rozwijająca się i to dzięki zaangażowaniu pojedynczych pasjonatów oraz klubów. To właśnie w amatorskiej łączności powstają nowatorskie rozwiązania, które później są masowo stosowane w telekomunikacji komercyjnej.

Kiedy więc jadąc samochodem słuchacie radia, lub wysyłacie komuś e-maila z komórki to tylko dlatego jest to możliwe, że ktoś kiedyś wymyślił rozgłośnię radiową i ktoś kiedyś wymyślił jak można wysyłać cyfrowe dane przez radio.

Czy wiedzieliście na przykład, że pierwszą polską transmisję radiową na żywo przygotowali harcerze?

Tak więc zachęcam do przeczytania propozycji mojej wizji i do konstruktywnej krytyki. Szczególnie ważne są dla mnie komentarze osób które dobrze orientują się o co chodzi w tej specjalności oraz osób, które kompletnie nie orientują się o co chodzi w tej specjalności :-) Oczywiście wszystkie pozostałe komentarze też zostaną szczegółowo przeanalizowane.
Część I – Opis specjalności.

Specjalność Łącznościowa stwarza możliwości do wszechstronnego rozwoju w czasie zajęć zorganizowanych przez jednostki łącznościowe oraz w czasie wolnym każdego członka ZHP zaangażowanego w działania jednostek o tej specjalności. Przez swoje ukierunkowanie w dużej mierze stwarza możliwości i zachęca do zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnej radiokomunikacji, jednak ta wiedza i te umiejętności nie mogą być jedynym elementem programu jednostek łącznościowych.

Technika związana z telekomunikacją rozwija się w bardzo szybkim tempie. Oznacza to, że jednostki o tej specjalności powinny rozwijać swój program wraz z rozwojem techniki, nie stać w miejscu, a czasem nawet powinny być pionierami w jakiejś nowej dziedzinie, nawiązując przy tym do tradycji pierwszych harcerskich klubów łączności, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju radiokomunikacji w Polsce. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że jednostka harcerska to ludzie, a technika to nie wszystko, czego im trzeba.

(Koniec z telefonami polowymi :) Ludzie i ich potrzeby przede wszystkim :-) )

Członkowie naszej organizacji zainteresowani radiokomunikacją w przyszłości być może zdecydują się na studiowanie elektroniki, telekomunikacji i pokrewnych dziedzin nauki. Być może niektórzy z nich będą pracować jako radiooperatorzy na statkach, lub w służbach ratunkowych. Tak naprawdę nie wiemy jaką ścieżkę w życiu wybiorą. Ale póki chcą działać w jednostkach o Specjalności Łącznościowej, zadaniem instruktorów harcerskich kierujących tymi jednostkami jest dołożenie wszystkich starań, aby zdobywana wiedza i nabywane umiejętności, także nie związane bezpośrednio z łącznością, były przydatne w dorosłym życiu, również w życiu zawodowym.

Specjalność Łącznościowa daje ogromne możliwości aby poznać innych ludzi zainteresowanych radiokomunikacją. Nie można zapominać o tym aspekcie specjalności. Poznawanie innych, którzy w jakimś stopniu są do nas podobni, ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju człowieka. Być może wielu harcerzy jest zainteresowanych łącznością tylko dlatego, że mogą dzięki niej poznać kogoś interesującego. Nie możemy się więc ograniczać jedynie do kontaktu z innymi przez radio. Harcerskie jednostki łącznościowe powinny wychodzić w świat, poznawać ludzi, a nie tylko spędzać czas przy radiu w zamkniętych pomieszczeniach. Wychodząc w świat można nawiązywać współpracę z osobami niezrzeszonymi w ZHP i wspólnie organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie i poznając coraz więcej osób. Nie każdy będzie harcerzem do końca życia i nie o to przecież w harcerstwie chodzi. Wykorzystajmy czas spędzony w harcerstwie na nawiązanie trwałych znajomości, które na pewno się kiedyś w życiu przydadzą. Technika nie może być na pierwszym miejscu.

Ta specjalność to także możliwość poznania świata bez wyjeżdżania z kraju. Nie każdego stać na podróże po świecie, ale dzięki łączności radiowej można poznać każdy jego nawet najdalszy zakątek. Można nawiązać kontakt z ludźmi, którzy gdzieś tam mieszkają, żyją i pracują.

Rozmowa przez radio na pewno inspiruje i zachęca do nauki języków oraz do samodzielnego poszukiwania ciekawostek o innych krajach, kulturach, tradycjach oraz do podróżowania.

Zachęca do samorozwoju. Może być wspaniałą przygodą dla młodego człowieka, dla przyszłego geografa, etnografa, historyka... Dzięki tej specjalności można przekonać się jak bardzo różnorodny jest świat, a zarazem jak wiele ludzie z całego świata mają ze sobą wspólnego.

Dlatego właśnie decydując się na zdobywanie tej specjalności warto mieć przed oczami coś więcej niż ciasne pomieszczenie z radiostacją. Nie chodzi przecież o to, aby ciągle z kimś rozmawiać dla samego rozmawiania. Chodzi o to, aby z każdej rozmowy coś dla siebie wyciągnąć. Chodzi o to, aby coś nam z tych rozmów zostało nawet wtedy, gdy radio już nie będzie dla nas takie ważne.


Część II – kryteria Specjlaności Łącznościowej wykorzystywane do opiniowania wniosków o przyznanie specjalności.

Wszędzie tam gdzie mowa jest o jednostce, chodzi o drużynę, lub klub harcerski.

1. Osoba kierująca jednostką, lub szef wyszkolenia specjalnościowego, posiada ŚWIADECTWO OPERATORA URZĄDZEń RADIOWYCH W SŁUŻBIE RADIOKOMUNIKACYJNEJ AMATORSKIEJ oraz ważne POZWOLENIE RADIOWE. (Dzięki temu jest pewność, że osoba kierująca, lub szef wyszkolenia są aktywnymi łącznościowcami, a nie z innej bajki)

2. Jednostka ma dostęp do radiostacji klubowej, z której może korzystać i na której może szkolić radiooperatorów. Nie musi być to radiostacja harcerska. Ważne, aby spełniała wszystkie wymogi radiostacji klubowej określone przez odpowiedni urząd (obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej) i miała ważne POZWOLENIE RADIOWE.

Jeśli jednostka jest klubem łączności (a nie drużyną, czy patrolem), powinna mieć własne ważne POZWOLENIE RADIOWE, przy czym dalej może korzystać ze sprzętu (radiostacji) innych klubów, nie tylko harcerskich.

(Dzięki temu drużyny łącznościowe nie muszą mieć sprzętu i jak tylko jedna osoba się przeszkoli, może ich zabierać na zajęcia do zaprzyjaźnionego klubu łączności ZHP, LOK, PZK, lub innego i to będzie już drużyna łączności. Drużyny mogą powstawać przy klubach i to nie tylko przy harcerskich. Za to klub harcerski aby był prawdziwym klubem, musi być zarejestrowany w odpowiednim urzędzie i mieć ważne papiery na znak klubowy)

3. Jednostka przynajmniej raz w roku bierze udział w ogólnopolskich zawodach krótkofalarskich.

(To sprawia, że się przygotowują i sprawdzają się z innymi. Nie izolują się. Zawody o charakterze ogólnopolskim są organizowane prawie co tydzień)


4. Jednostka przynajmniej raz w roku bierze udział w międzynarodowych zawodach krótkofalarskich.

(To sprawia, że nawiązują łączności nie tylko z Polakami. Trzeba się trochę podszkolić w języku. Można złapać ciekawe stacje z ciekawych miejsc, które pracują tylko w zawodach. To zachęca i pobudza do rozwoju. No i zachęca do przygotowań, a kiedyś w przyszłości do wystartowania w zawodach z jakiejś ciekawej lokalizacji. Każda łączność z inym krajem zachęca za to do poznania choćby kilku informacji o tym kraju...)

5. Jednostka przynajmniej 2 razy w roku nadaje z lokalizacji w terenie (na przykład z namiotu na zlocie hufca, z namiotu na festynie miejskim, ze szczytu góry, z zamku...).

(To sprawia, że harcerze potrafią uruchomić radio w każdym miejscu, co przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Zachęca też do wymyślania ciekawych lokalizacji i organizowania przedsięwzięć krótkofalarskich oraz wypraw. Tu zaczyna się załatwianie, poznawianie ludzi, współpraca, podróżowanie. Takie działanie zachęca również do zdobywania dyplomów krótkofalarskich – na przykład Korona Gór Polski, dyplomów zamkowych, wyspowych itp.)

6. Jednostka przynajmniej 3 razy w roku pisze do prasy krótkofalarskiej, lub na stronę Inspektoratu Łączności GK artykuł o ciekawostkach ze swojej działalności.

(To przede wszystkim rozwija dziennikarsko osoby zainteresowane dziennikarstwem. Promuje harcerstwo. Sprawia, że jednostki są znane w środowisku krótkofalarskim w Polsce i na świecie, co z kolei pomaga później przy organizacji przedsięwzięć i zdobywaniu sponsorów. Zawsze znajdzie się ktoś, kto to czytał i chce pomóc młodym łącznościowcom. Poza tym aby coś napisać, to trzeba coś robić. Więc robi się po to, aby potem się tym pochwalić. Jak prasa wydrukuje, to jest się czym chwalić. A rolą Szefa Inspektoratu GK jest sprawić, żeby choć część wydrukowali w tej prasie. Jeśli jednostka się wstydzi, lub ktoś nie umie, to pisze chociaż na stronę Inspektoratu. Wtedy szef może napisać zbiorczy artykuł o jednostkach harcerskich i puścić go w prasie.)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Nou
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 21 kwie 2007, 09:35
Lokalizacja: 111 TDW HORDA
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Nou » 03 lut 2008, 08:25

Jeżeli można to z tą prasą w przypadku dopiero zaczynąjących drużyn może być ciężko bo raczej wiedza ktąrą posiadają właśnie pochodziła by z owych gazet :)

Co innego np. jakieś wieści do gazetek hufcowych itp.


Acha takie moje pytanie przy okazji czy pod specjalność tą można podciagnąć np. coś takiego jak WiFi ?
Ostatnio zmieniony 03 lut 2008, 08:28 przez Nou, łącznie zmieniany 1 raz.
ćw. Mateusz Grabowski
drużynowy 2 DSH "Dobranoc"
szef zespołu ds. promocji i informacji
Hufiec Środa Śląska im. T. Kościuszki
www.srodaslaska.zhp.pl

mariuszm
Stały bywalec
Posty: 912
Rejestracja: 11 maja 2005, 21:17
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 03 lut 2008, 12:08

Hm...

Proponuję, abyś przeczytał wszystko jeszcze raz. Bo jeśli chcesz coś "podciągać", to chyba nie załapałeś o co chodzi :).

Nawet jak jesteś kompletnie początkujący, to możesz napisać artykuł do gazety. Napisać o tym, że właśnie zaczęliście, że wszystko takie nowe i ciekawe. Napisać, że chętnie poznacie kogoś bardziej doświadczonego, wybierzecie się w odwiedziny do innego klubu, niekoniecznie harcerskiego. Napisać można też o waszych radiowych wyjazdach i o tym co już wam dało to, czego się nauczyliście, co i kogo poznaliście. Do tego zdjęcia i artykuł do mnie. A ja już się postaram, aby poszedł gdzie się da.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Łączność”