Konkurs IDT GK ZHP

forum harcerskich drużyn turystycznych
turystyka.zhp.pl
Kaśka_353
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kaśka_353 » 25 paź 2005, 23:33

Od początku 2005 roku trwał konkurs turystyczny zorganizowany przez Inspektorat Drużyn Turystycznych GK ZHP. Minął już termin przysyłania raportów z realizacji zadań, uczestnicy czekają już tylko na wyniki współzawodnictwa.

Chcieliśmy poprosić drużyny, które realizowały zadania konkursowe o podsumowanie tego działania programowego - opiszcie krótko co dał Wam konkurs, wrażenia, ciekawe sytuacje, co było fajne, co nudne, czy niepotrzebne, ogólnie wszystko co Wam przychodzi do głowy...

Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiły 123 jednostki harcerskie z całego kraju. Pierwszy raport w terminie przesłało trochę ponad 1/3 uczestników, a do finału dobrnęli nieliczni... Ciekawi jesteśmy jaki jest tego powód? Czy zadania i materiały w miarę upływu czasu straciły atrakcyjność, czy zawinił czynnik ludzki, czy zabrakło zapału i konsekwencji, czy był jeszcze inny powód?
Prosimy o wypowiedzi tych, którzy zrealizowali część lub wszystkie zadania jakie wymierne korzyści przyniósł konkurs Waszej drużynie, a tych którzy nie dotrwali do końca - jaki był tego powód. To dla nas cenne informacje do tworzenia dalszych planów działań inspektoratu.

Inspektorat Drużyn Turystycznych GK ZHP
phm. Katarzyna Pawkowska
Szczep 353 WDHiGZ "Grań" im. Wandy Rutkiewicz

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 26 paź 2005, 10:51

Kaśka_353 napisał:
Chcieliśmy poprosić drużyny, które realizowały zadania konkursowe o podsumowanie tego działania programowego - opiszcie krótko co dał Wam konkurs, wrażenia, ciekawe sytuacje, co było fajne, co nudne, czy niepotrzebne, ogólnie wszystko co Wam przychodzi do głowy...
Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiły 123 jednostki harcerskie z całego kraju. Pierwszy raport w terminie przesłało trochę ponad 1/3 uczestników, a do finału dobrnęli nieliczni... Ciekawi jesteśmy jaki jest tego powód? Czy zadania i materiały w miarę upływu czasu straciły atrakcyjność, czy zawinił czynnik ludzki, czy zabrakło zapału i konsekwencji, czy był jeszcze inny powód?
Moja drużyna dotrwała do końca, aczkolwiek nie było łatwo, bo w tym samym czasie realizowaliśmy aż trzy duże przedsięwzięcia: przez okres 11 XI 2004 - 11 XI 2005 realizowaliśmy Kampanię Bohater, a w I połowie 2005 roku większość funkcyjnych drużyny chodziła też na kurs kajakowy. No i na końcu pojawił się konkurs "Biec...". Więc czasami fizycznie po prostu brakowało czasu na zrealizowanie zadań, albo trudno było poświęcić im pełną uwagę. Konkurs "Biec Pod Słońce" zresztą od początku potraktowaliśmy jako priorytet nr 3, po wyżej wymienionych dwóch przedsięwzięciach - założyliśmy, że jak się uda wykonać wszystkie zadania, to będzie dobrze, ale jak się nie uda, to katastrofy nie będzie.

Na temat tego jak "Biec Pod Słońce" wpłynęło na drużynę, szerzej i kompetentniej pewnie
mógłby się wypowiedzieć drużynowy, ja mogę rzucić tylko wyrywkowe uwagi.

Nasza drużyna kiedyś, w latach 1979-1987 nawet nazywała się "Turystyczna" i miała bardzo ścisły profil turystyczny, więcej jeździła na imprezy PTTK niż ZHP. Potem od tego odeszliśmy raczej w kierunku woodraftu, obozownictwa stałego itd., z tym że zainteresowanie turystyką nigdy nie zagineło, a mniej więcej od 2002 roku zaczęłiśmy znów propagować w drużynie zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej. Tak więc udział w konkursie i jego zadania były raczej wzmocnieniem pewnego kierunku pracy który był od dawna obecny, a nie radykalną nowością.

Nawiązać współpracę z PTTK planowaliśmy już wcześniej, jesienią 2004 przed rozpoczęciem konkursu. I najprawdopodobniej będziemy ją kontynuować i po konkursie.
Odznaki OTP i GOT też zdobywaliśmy już wcześniej, aczkolwiek w roku 2004/2005 do drużyny doszło bardzo dużo nowych ludzi z naboru i dla nich to była nowość. W efekcie nawet szybciej poznali odznaki PTTK niż stopnie i sprawności harcerskie. Niestety w ramach konkursu "Biec Pod Słońce" nie mogliśmy zdobywać GOT, bo nie odbyliśmy przez rok 2004/2005 żadnego wyjazdu w góry. Konkurs skłonił nas natomiast do zdobywania odznaki "Turysta Przyrodnik" i odznaki regionalnej. W którymś momencie czuliśmy pewien przesyt - zakładanie kolejnej książeczki, tłumaczenie "młodym" jak ją prowadzić, podliczanie kolejnych punktów itd., zanoszenie po raz kolejny partii książeczek do przodownika TP żeby podpisywał itd. Ale się nie zniechęciliśmy. Z odznaką regionalną mieliśmy bartdzo mały wybór, bo w województwie wielkopolskim jest ich mało - właściwie pozostała nam odznaka "Szlakiem Powstania Wielkopolskiego" co zresztą pasuje dobrze do innego kierunku pracy drużyny jakim jest kultywowanie pamięci o tymże Powstaniu i w ogóle o walkach o niepodległość i granice II RP.

Ciekawym zadaniem na pewno było zrobienie foledru o atrakcjach w pobliżu miejsca zamieszkania. Działamy na blokowisku z wielkiej płyty, więc robienie tego folderu było okazją żeby trochę postarac się spoojrzeć na naszą dzielnicę z innej strony - poszukać starych kapliczek pomiędzy nowymi blokami i hipermarketami, pozostałości po dawnej zabudowie typu wiejskiego, bunkrów z czasów pruskich, jazu na pobliskiej rzeczce itd.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

drewienko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: drewienko » 26 paź 2005, 15:40

hmm... 'biec pod slonce'... tez chcialam dodac pare slow od siebie... :)

gdy dowiedzialam sie o propozycji konkursu postanowilam namowic mojego rudego druzynowego na wziecie udzialu... podjelismy decyzje, ze to ja sie zaopiekuje konkursem w naszej druzynie i zabralismy sie za planowanie... z gory zalozylam, ze nie wszystkie propozycje chce zrealizowac, poniewaz konkurs mial byc tylko dodatkiem do naszej wizji oraz planu na najblizszy rok... na pewno zainicjowal wiele naszych przedsiewziec obozowych i stal sie sprzymierzencem w codziennej, srodrocznej pracy...

najwazniejsze jednak, co koniecznie chcialam tu napisac, jest to, ze harcerzom (i wlasciwie w tym roku juz harcerzom starszym) bardzo spodobaly sie sposoby realizacji zadan i udalo nam sie wspolnie wprowadzic zdrowa dawke rywalizacji... nie wszystkie projekty udalo nam sie doprowadzic do konca, jak na przyklad rozpisanie wszystich wedrowek do odznak, ale wiekszosc czlonkow druzyny juz sie za to zabiera i jestem pewna ze skutki beda dalekosiezne bez wzgledu na jakiekolwiek konkursy... :)

i na koncu jeszcze to, ze i ja zaczelam zwalczac moj slomiany zapal, poniewaz bylo to jedno z dluzszych moich przedsiewziec i ciesze sie ze dobrnelam do konca...

'biec pod slonce' chce uznac za bardzo ciekawy i piekny projekt o bardzo waznej dla mnie / dla nas tematyce, poniewaz choc nigdy nie nazwalismy sie druzyna turystyczna, to zawsze byla nam najblizsza... dziekuje i pozdrawiam w imieniu calej 48 DH 'Knieja'... :)
Ola Drewienkowska

NonStop Adventure ZHP
www.nonstop.podgore.pl

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 26 paź 2005, 16:54

Koleżanko Katarzyno P. zadam wyłącznie formalne pytanie... Czy to jakiś ataczek przed zjazdem na funkcję szefa Wydziału Specjalności GK ZHP!?!
Widzę, że poparcie wzrasta oj wzrasta :D No to mój głos też już masz ;)
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 26 paź 2005, 20:35

Konkurs wspaniały. nigdy się jeszcze nie spotkałem z taką formą konkursu. Dotrwaliśmy do samego końca i uważam, że było warto. Sama forma konkursowa uczy odpowiedzialności i dotrzymywania danego słowa. Nie wspomne już o innych walorach turystycznych. OGROM podkreślam OGROM odznak zdobytych i w trakcie zdobywania! Zwiedzone przeróżne regiony Polski. Systematycznie oglądany i zwiedzany kanon krajoznawczy polski i wiele wiele innych! Co do formy to chyba nie mam nic do zarzucenia. Myślę, że zadania powinny być trochę mniej ograniczane. (chodzi o narzucenie pewnych ram) nie mówię, że to jest złe, ale można tylko troszeczkę zmienić:) Ogólnie to jestem strasznie- w pozytywnym tego słowa znaczeniu zadowolony, że są jeszcze ludzie wpadający na takie pomysły
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

Kaśka_353
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kaśka_353 » 27 paź 2005, 00:16

Jedynak - nie podpuszczaj!!! ;) i nie wkręcaj mi tu na zły tor myślenia uczestników konkursu, którzy mają pisać obiektywne wypowiedzi!!!

Poza tym konkurs to nie ja, tylko spory sztab ludzi, który ciężko pracował nad tym, żeby powstało to o czym teraz czytamy... Z resztą można to wywnioskować po ilości nazwisk w podpisach pod materiałami.

To bardzo miłe czytać pochlebne opinie, ale ten wątek powstał po to, żebyśmy mogli po pierwszym tego typu działaniu ze strony IDT- "zbadać grunt", poznać potrzeby, usłyszeć jakie są potrzeby drużyn, które są zainteresowane czynnym uprawianiem turystyki szeroko pojętej, a nie tylko takiej, która ogranicza się do jednego biwaku na pare miesięcy w średnio ciekawe miejsce.
Działania Inspektoratu nie mogą być "kosmiczne", oderwane od rzeczywistości - tylko oparte na potrzebach środowiska, a to chyba najlepsza forma, żeby poznać te potrzeby, bo możemy poczytać wypowiedzi osób, które "coś" zrobiły - bez względu na to, czy zrealizowały wszystkie zadania w terminie, czy tak naprawdę dopiero teraz zaczynają wykorzystywać otrzymane materiały.

A odpowiadając na głosy, ze "szkoda, że się kończy", to nic straconego - zapraszamy do udziału w nowym projekcie "Jesienne wędrowanie" - szczegóły na http://turystyka.specjalnosci.zhp.pl/in ... =0027,0022

Dodam jeszcze tylko, ze ten watek powstał już po ocenie realizacji wszystkich zadań, więc wypowiedzi nie mają na to wpływu (tak na wszelki wypadek dodam, żeby komuś nie przyszło to do głowy...:) ). Teraz czekamy tylko na ostatnią korespondencję i ostateczna decyzja należy do sponsorów.
phm. Katarzyna Pawkowska

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 27 paź 2005, 10:43

psiagwiazda napisał:
Dotrwaliśmy :) i udało się nam większość tego co chcieliśmy zrealizować oczywiście z pewnymi modyfikacjami ale raczej na plus całości.
-------------------------
phm. D. Kmiecik
Włóczykij...
Ha! Druhu Dominiku, myśleliśmy że jesteśmy jedynym środowiskiem z Hufca które realizuje konkurs IDT! Napisałiśmy o konkursie na Forum Hufca i nikt nie odpowiedział... Trochę szkoda, bo można było się w trakcie skontaktować. No ale miło chociaż już po fakcie się dowiedzieć , że nie byliśmy jedyni :)

Napiszę jeszcze kilka słów o całym konkursie - oceniam go bardzo pozytywnie. Był "zapodany" w nowoczesnej formie, a jednocześnie była to pierwsza jaką widziałem centralna propozycja programowa z pionu specjalnościowego sformułowana tak, że może w niej z entuzjazmem wziąć udział zwykła drużyna. Byłoby dobrze, gdyby inne specjalności też się trochę rozhermetyzowały i wyszły z ofertą dla zwykłych środowisk niespecjalnościowych.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

t.m.nowak
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 28 paź 2005, 11:13

Ze swej strony pragnę dodać, iż w ciągu ostatniej kadencji władz naczelnych ZHP konkurs uważam za najlepszą propozycję programową dla drużyn specjalnościowych jaka powstała i została zrealizowana. Za to też chciałbym publicznie całemu zespołowi Inspektoratu Drużyn Turystycznych WS GK ZHP bardzo podziękować, a niezależnie od tego co wypisuje Kasia chciałbym jej podziękować najbardziej! Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości to chciałbym potwierdzić, iż z moich obserwacji Kasia była głównym motorem całego przedsięwzięcia! Kasiu duże uśmiechy dla Ciebie!

:):):):):):):):):):):)
hm. Tomasz Nowak HR
Wydział Specjalności GK ZHP

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 paź 2005, 09:50

Kasiu! Wstań i pokaż się wszystkim!

<duże brawa> :D:D:D:D:D:D:D:D
hm. Marek Jedynak
--

Kaśka_353
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kaśka_353 » 29 paź 2005, 19:01

Dziękuję za wypowiedzi, a przede wszystkim dziękuję wszystkim serdecznie za ciepłe słowa :)

Pelikan, a po czym wnosisz, że upadłam? ;)

A ponieważ jakoś tak mało wypowiedzi jest, to ja może zadam jakieś bardziej konkretne pytania, skoro nie wszyscy chcą się dzielić spontanicznie przeżyciami...

Które zadanie było dla Was najciekawsze, najfajniejsze, najwięcej się przy nim nauczyliście, pobawiliście?
Które zadanie było nudne, kiepsko opracowane (materiały), niepotrzebne?
Czy zadania realizowała cała drużyna, był podział zadań, wszystkio miało swój czas, swojego lidera, czy większość realizowała i opisywała kadra? Jak wyglądała sprawa motywacji zespołu? (tu szczególnie interesuje nas opinia tych drużyn, które nie zrealizowały zadań, albo przesłały tylko pierwszy raport).
Co można byłoby dodać, żeby uatrakcyjnić konkurs, realizację zadań?

No to zapraszam do pisania :)
phm. Katarzyna Pawkowska

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 paź 2005, 22:12

Zaraz "upadłam". Zwykle ktoś przemawia (Tomek), a ktoś siedzi i słucha mowy laudacyjnej, czy gratulacyjnej. Tym razem tą siedzącą jesteś Ty, więc wstań i zbierz burzliwe oklaski! :D <brawo>
hm. Marek Jedynak
--

Kaśka_353
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kaśka_353 » 30 paź 2005, 18:03