Odznaki PTTK

forum harcerskich drużyn turystycznych
turystyka.zhp.pl
kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 14 paź 2004, 12:17

Jestem w druzynie o specjlanosci turystycznej juz od paru lat. Ciagle spotykam sie jednak z wypowiedziami i uwagami ze odznak PTTK jak np OTP nie mozna nosic na mundurze harcerskim gdyz "to nie jest harcerskie" lub " to jest odznaczenie panstwowe a nie harcerskie" takze gdzie wiec mozemy nosic nasze "triumfy" bo w koncu jako druzyna turystyczna zdobywamy OTP i GOT. Osobiscie nosze moje OTP na patce prawej kieszeni, ale spotykam sie jak juz powiedzialam z uwagami na ten temat. Co o tym sadzicie?

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 14 paź 2004, 13:09

No ja też mam OTP i GOT na patce prawek kieszeni i nie widzę nic dziwnego w tym jeśli ktos zasłuzył przeszedł i zdobył to niby dlaczego nie
hm. Jakub Juszyński

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 15 paź 2004, 10:49

Ha ha, kiedyś się zetknąłem z podobnym podejściem. Kilka lat temu dyskutowałem z pewnym dhem seniorem, który był jednocześnie członkiem komendy hufca (ale nie tego hufca do którego należę obecnie:D
na temat systemu sprawności. Stwierdziłem w tej rozmowie, że w regulaminie sprawności są ewidentne absurdy, np. figurowała tam sprawność "Piechur" której zdobycie polegało na... zdobyciu OTP Popularnej. Na moje pytanie, po co sprawność polegająca na zdobywaniu odnzaki, czy nie wystarczy sama odznaka? ów dh. członek KH chwilkę pomyślał i z błyskiem w oku odpowiedział:
- No tak! Ale odznaki OTP nie można nosić na mundurze, a sprawność można!
Moja odpowiedź: :lol:lol:lol Jeśli nie można, to dlaczego od lat je nosimy?!
Od lat moja drużyna nosi na kieszeniach munduru OTP i GOT, co więcej - zdobyte odznaki wpisuje się u nas do ksiązeczki harcerskiej na równi ze sprawnościami, tak sao jak wpisuje się tam zdobyte uprawnienia ratownika itp.
Osobie która chce zabronić Twojej drużynie noszenia odznak turystyki kwalifikowanej na mundurze możesz odpowiedzieć, ze harcerstwo nie jest zamkniętą sektą, mikrokosmosem, światem samym w sobie itd. Mamy pełne prawo współpracować z tymi organizacjami, których cele są podobne do naszych i nie stoją w sprzeczności z naszymi ideałami wychowawczymi.
Co więcej, OTP , GOT itd. nie są "odznaczeniami państwowymi" - to są odznaki (nie odznaczenia) przyznawane przez pozarządowe stowarzyszenie działające na tych samych zasadach co ZHP.
Gdyby ktoś miał zabraniać na mundurze noszenia odznaczeń państwowych, to byłby to jeszcze większy nonsens!!!
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 30 gru 2004, 14:29

w pelni zgadzam sie z przedmowca.
moze tlumaczenie tego, ze zhp nie jest sekta jest lekka przesada ;)) ale wspolpraca z innymi organizacjami jest jak najbardziej na miejscu.

tym bardziej jak wezmiemy pod uwage jednostki,np. nasz klub :)
HKT 10,5km im. jerzego kukuczki w pile,
ktory jednoczesnie istnieje pod ta sama nazwa, struktura, zarzadem, planem i w PTTK i ZHP.

pozdrawiam :))
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 31 gru 2004, 11:31

pkt. 23.5 regulaminu oddznak i oznak zhp mówi o odznakach honorowych dlatego też można uznać odznaki turystyki kwakifikowanej pttk za takie i nosić je na mundurze zhp
czuwaj hm. jarosław szymaniak - przodownik turystyki pieszej pttk

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 31 gru 2004, 19:35

jasne, tylko czy regulamin nie moglby jasno zawierac informacji, ze odznaki PTTK
SA TAKIMI ODZNAKAMI, zeby potem nie bylo niescislosci i mowienia, jak Druh pisze
mozna (co nie dla wszystkich oznacza POWINNO SIE):
sq5vja napisał:
można uznać odznaki turystyki kwakifikowanej pttk za takie
moze jakis postulat na forum oglosimy :D
phm. Jakub Król

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 03 sty 2005, 14:08

potraktujmy sprawę tak
CO NIE JEST ZABRONIONE - JEST DOZWOLONE przynajmniej do czasu aż w regulaminie pojawi się zapis: ZABRANIA SIę NOSIć NA MUNDURZE ORGANIZACYJNYM ZHP ODZNAK TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ PTTK

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 03 sty 2005, 14:16

to ja wtedy poprosze klauzule - niedotyczy jednostek harcerskich dzialajacych aktywnie i prawnie w ramach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

pozdrawiam
phm. Jakub Król

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 03 sty 2005, 15:12

CO NIE JEST ZABRONIONE - JEST DOZWOLONE
Tak jednak nie jest. Patrz pkt. 25. regulaminu: Dopuszcza się możliwość noszenia innych odznak, według wzoru i zasad ich noszenia zatwierdzonych Radę Naczelną ZHP. Czyli na wszystkie odstępstwa od reg. trzeba mieć zgode RN.
A w ogóle to po co się tu negatwynie nakręcać i barykadować, nie lepiej wejść na forum mundurowe i zaproponowć coś konkretnego (o ile już nie zostało zaproponowane).
Tomasz Rojek

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 03 sty 2005, 17:28

kyta napisał:
"to nie jest harcerskie" lub " to jest odznaczenie panstwowe a nie harcerskie"
Jak spotykam się z takim problemami to mi się słabo robi. Nie wiem czy potrafiłbym takiem druhowi lub takiej druhnie w miłych słowach odpowiedzieć co myślę o jego/jej pomysłach.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 07 sty 2005, 19:17

a jednak tak sie zdarza, no coz.
mysle, ze jezeli dzialamy na wspolnym froncie z PTTK (jednostki, imprezy, rozmowy na szczycie :)), to warto by wprowadzic podczas naszej RR (regulaminowej rewolucji ;)) odznaki PTTK do reg. odznak i oznak.
niech to bedzie uregulowane.
bo w sprawnosciach juz o nich sie wspomina - to dobrze :))
phm. Jakub Król

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 12 lut 2005, 13:33

Moi drodzy!
Podział odznak na honorowe etc jest podziałem wyższego rzędu, definiują to inne przepisy (nie pamiętam niestety czy to uchwała czy rozporządzenie, ale gdzieś to kiedyś znalazłem).

Na pewno odznaki PTTK można nosić na mundurze! I pisze to z całą świadomością jako Szef Zespołu Mundurowego jak i Organizator Turystyki PTTK :)

Przy okazji polecam moje dodatki do czuwaja z 2003 roku o odznakach turystycznych (na razie 3 się ukazały, może będzie więcej ;) )
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 13 lut 2005, 10:59

A ja pozwolę sobie zadać pytanie z troszeczkę innej beczki: czy komuś z Druhen i Druhuów wiadomo coś, dlaczego wszystkie uprawnienia zamieszczone w zestawie sprawności jako sprawności mistrzowskie z zakresu turystyki zostały nazwane zbiorczo jako uprawnienia PTTK, mimo że 2/3 z nich od co najmniej 9 lat nie podlega PTTK? Czy jest to pomyłka czy też jest w tym jakiś ukryty cel?
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

maciek260wdhigz

Post autor: maciek260wdhigz » 28 mar 2005, 14:01

Chciałbym zapytać Druha, który pisze o tym, że 2/3 uprawnień zamieszczonych w sprawnościach nie podlega PTTK, które ma na myśli? Bo jeśli chodzi o sprawności turystyczne z zestawu uzupełniającego, to tylko karta wspinacza i taternika nie są PTTK-owskie.Reszta jest wyraźnie podpisana PTTK.

--
phm. Maciej Czapski

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 28 mar 2005, 15:28

maciek260wdhigz napisał:
Chciałbym zapytać Druha, który pisze o tym, że 2/3 uprawnień zamieszczonych w sprawnościach nie podlega PTTK, które ma na myśli? Bo jeśli chodzi o sprawności turystyczne z zestawu uzupełniającego, to tylko karta wspinacza i taternika nie są PTTK-owskie.Reszta jest wyraźnie podpisana PTTK.
W zestawie uzupełniającym oprócz wymienionej przez Druha karty wspinacza i taternika znajduje się tylko OT PTTK.

Natomiast moja wypowiedź odnosiła się do zestawu podstawowego, gdzie w dziale sprawności turystycznych czytamy, że rolę sprawności mistrzowskich pełnią uprawnienia PTTK takie jak: przewodnik po mieście, przewodnik terenowy, przewodnik górski. Uprawnienia te 29. sierpnia 1997 zostały odebrane PTTK w sensie prawnym i stanowią obecnie uprawnienia państwowe nadawane przez właściwego wojewodę.
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Turystyka”