Czynne prawo wyborcze

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 14 paź 2003, 12:02

I Instrukcja nakazuje opiekunów mianować.

Jedyny sposób, zeby Instrukcję podważyć, oprzeć się na Statucie, gdzie jest mowa o wyznaczaniu a nie mianowaniu.
I z tego co pamiętam takie sformułowanie pojawiło się celowo. Po to, żeby opiekunem mogła być osoba nie będąca instruktorem (ale np. kumatym rodzicem, nauczycielem).

Dlatego jestem ciekaw skąd nagle w Instrukcji pojawiło się mianowanie opiekunów. Dzięki takiemu posunięciu opiekunem może zostać tylko instruktor (ew. wędrownik odpowiednio przeszkolony!!).

Czyżby ktoś podmienił słowa? Dobrze, że nie dodano gdzieś zwrotu "i czasopisma".

Pozdrawiam!

W instrukcjach gromady i drużyn jest sformułowanie dokładnie takie jak w Statucie ZHP - to znaczy jest mowa o wyznaczeniu opiekuna, a nie o jego mianowaniu!

I jak mam rozumieć to stwierdzenie: "I z tego co pamiętam takie sformułowanie pojawiło się celowo."? Co Druh pamięta i skąd?
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 paź 2003, 15:05

hm. Adam Grzesiczek napisał:
Po drugie w tresci statutu wyraznie zaznaczone jest iż opiekun jest wyznaczany.
Język polski jest strasznie nieprecyzyjny
;-)

http://www.sjp.pwn.pl/
-----------------------------------------
wyznaczać
«powierzyć komuś jakąś funkcję, jakieś stanowisko, polecić komuś wykonanie czegoś»
Wyznaczyć kogoś na stanowisko dyrektora
----------------------------------

mianować
«nadawać, nadać komuś jakąś godność, tytuł; powierzyć komuś jakieś stanowisko; zrobić, ustanowić kogoś kimś; nominować»
Mianować kogoś na stanowisko dyrektora
---------------------------------

powołać
«ustanowić, wyznaczyć, wybrać kogoś na coś, do czegoś; desygnować»
Powołać kogoś na (......) stanowisko dyrektora
---------------------------------

- Wyznaczyć kogoś na stanowisko dyrektora
- Mianować kogoś na stanowisko dyrektora
- Powołać kogoś na stanowisko dyrektora

Będziemy jescze długo tak "dywagować" dopóki
nie znajdzie sie jakiś przepis związkowy,
precyzujacy sformułowania:
mianować, powołać, wyznaczyć

[Edytowany przez dokumenty dnia 14.10.2003 o 16:06 ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

hm. Adam Grzesiczek

Post autor: hm. Adam Grzesiczek » 14 paź 2003, 15:50

BObrze ze zgadzamy sie, iz i w statucie i w regulaminie sformulowanie jest "wyznaczac". Sadze, ze gdyby zamyslem autorow statutu bylo przyznanie opiekunom funkcji instruktorskiej, to uzyliby sformulowania nie budzacego watpliwosc. A jesli mamy wyznaczanie, to widocznie uznano je za najwlasciwsze. Podawanie innych slow, sformulowan, niosacych podobna tresc jest niecelowe i prowadzace wlasnie do niejasnosci.

Odnosnie opiekunow, ktorzy pomagaja w prowadzeniu druzyny - chwala im za to - a nie ograniczaja sie tylko do sfery prawnej, to faktycznie - w rzeczywistosci moze tak byc, ale jedynym warunkiem ich powolania jest niepelnoletnosc, a nie zadna inna przyczyna.

Odnosnie sformulowania "dorazna" tez stwierdzam iz jest to sformulowanie nieostre. Ale w samym swoim zalozeniu, przepis o opiekunie wyznacza pewien czasookres.Podczas gdy odnosnie druzynowego takiego ograniczenia nie ma. Nie jest to takze funkcja kadencyjna.

Jezeli wiec wezmiemy zapis par 22 i bedziemy go czytac od poczatku do konca, a nie skupiac sie tylko na poszczegolnych slowach, wniosek jest jedem - opiekun nie jest funkcja instruktorska.

krzysiek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: krzysiek » 14 paź 2003, 20:42

naczelny napisał:
I Instrukcja nakazuje opiekunów mianować.

Jedyny sposób, zeby Instrukcję podważyć, oprzeć się na Statucie, gdzie jest mowa o wyznaczaniu a nie mianowaniu.
I z tego co pamiętam takie sformułowanie pojawiło się celowo. Po to, żeby opiekunem mogła być osoba nie będąca instruktorem (ale np. kumatym rodzicem, nauczycielem).

Dlatego jestem ciekaw skąd nagle w Instrukcji pojawiło się mianowanie opiekunów. Dzięki takiemu posunięciu opiekunem może zostać tylko instruktor (ew. wędrownik odpowiednio przeszkolony!!).

Czyżby ktoś podmienił słowa? Dobrze, że nie dodano gdzieś zwrotu "i czasopisma".

Pozdrawiam!

W instrukcjach gromady i drużyn jest sformułowanie dokładnie takie jak w Statucie ZHP - to znaczy jest mowa o wyznaczeniu opiekuna, a nie o jego mianowaniu!

I jak mam rozumieć to stwierdzenie: "I z tego co pamiętam takie sformułowanie pojawiło się celowo."? Co Druh pamięta i skąd?
Ostre zarzuty...
Nawet sciągnałem sobie nowy plik z Instrukcją, tak na wszelki wypadek. Ale się nie pomyliłem!
Proszę przeczytać punkty 5 i 9 Instrukcji, zanim Druh zacznie zarzucać nieprawdę.
Dopiero w punkcie 11 jest mowa o wyznaczaniu (i napisalem o tym wyżej), dlatego podejrzewam, że zaszła pomyłka podczas redakcji dokumentu.

A co do stwierdzenia "z tego co pamiętam", to wzięło się ono stąd, że na ostatnim Zjeździe byłem członkiem komisji statutowej i chyba mogę coś pamiętać.
hm. Krzysztof Ludwig, HR
Hufiec Oświęcim

krzysiek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: krzysiek » 14 paź 2003, 21:07

Jeszcze jedno. Trochę się przejąłem oskarżeniem a może się komuś nie chcieć grzebać w Instrukcji, zatem postanowiłem zacytować odpowiednie fragmenty:

"5.Po spełnieniu powyższych wymagań właściwy komendant zatwierdza drużynę na okres próbny oraz mianuje drużynowego i opiekuna (jeśli drużynowy nie jest pełnoletni)."

"9.Rozpoczęcie i zamknięcie okresu próbnego, zatwierdzenie drużyny, mianowanie drużynowego
i opiekuna ogłaszane jest w rozkazie właściwego komendanta."

I tylko w punkcie 11 jest zapis:
"(...)Jeśli drużynowy nie jest pełnoletni, właściwy komendant wyznacza pełnoletniego opiekuna, który składa pisemne zobowiązanie do pełnienia tej funkcji."

Pozdrawiam!
hm. Krzysztof Ludwig, HR
Hufiec Oświęcim

babel
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: babel » 15 paź 2003, 09:20

Z innej beczki.

Czy Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej może być instruktor, który jest .... dajmy na przykład komendantem szczepu (...lub drużynowym ;) )?? Czy jest to łączenie funkcji wg zapisu z pkt.4 b:
4)nie można łączyć funkcji:
a) we władzach tego samego stopnia;
b) przewodniczącego komisji rewizyjnej na szczeblu hufca, chorągwi i we władzach naczelnych;
c) przewodniczącego sądu harcerskiego na szczeblu hufca, chorągwi i we władzach naczelnych.
hm. Wojciech Brągiel
Hufiec ZHP Gorlice

babel
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: babel » 15 paź 2003, 17:45

djdomin napisał:
Więc w czym problem?
W szybkim czytaniu i błędnej interpretacji. ;)
Już jestem na dobrej drodze.

Pozdrawiam.
hm. Wojciech Brągiel
Hufiec ZHP Gorlice

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”