Zgłaszanie "uwierających" przepisów ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 mar 2009, 20:41

Rafal pisze:
dokumenty pisze:Żaden znany mi przepis ZHP nie narzuca ostrzejszych wymagań niż rozporządzenie MEN.
A ten? [zasady organizowana rejsów, uchwała GK ZHP nr 182/2005 z dnia 9 czerwca 2005]

3. Kadra rejsu
3.1. Instruktorska - wychowawcza:
1) Komendant
a) rejsu zarejestrowanego, jako placówka HAL, powinien posiadać minimum stopień podharcmistrza oraz ukończony kurs kierownika placówki kolonijnych,

MEN tego nie wymaga. Jeśli ktoś ma uprawnienia kierownika placówki i jest np. sternikiem jachtowym, to może płynąć w rejs z Yacht Klubem Polskim, ale nie może z drużyna harcerską... Znaczy dla pań z kuratorium może płynąć. Dla ZHP nie może...

Rafał
A to klasyczny przykład niechlujstwa legislacyjnego w ZHP.
Zmienia sie tylko jeden przepis (instr org HALiZ) a zapomina ze w innych są nadal "śmieci"
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 mar 2009, 20:44

cebul pisze:
dokumenty pisze:Chyba coś pokreciłeś, tzn. posklejałeś.
Wskaz dokładny paragraf.
To jest cytat z naszej instrukcji "4.1. Kadra placówek HAL/HAZ".
Sprawdź w OBOWIąZUJACEJ instrukcji ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 05 mar 2009, 20:49

Przed chwila ściągnąłem z dokumenty.zhp.pl. Jest jeszcze jakaś inna?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 mar 2009, 20:50

dokumenty pisze:Sprawdź w OBOWIąZUJACEJ instrukcji ;)
http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20 ... acyjna.doc - masz to na myśli? Czy coś innego? Bo uchwała GK nr 100/2007 to chyba najnowsza w tej kwestii jest.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2009, 20:58 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 mar 2009, 21:06

Przyznaje się bez bicia, mój błąd ;)
Tzn. mój dlatego ze korzystałem z pliku który mam na komputerze.
Teraz widzę że jest to plik który odesłałem do GK gdy zobaczyłem co Rafał Socha wymyślił.
Bo nie jest tajemnicą że to on był autorem większości zmian w ostatniej instrukcji.

Widac to po innej czcionce która dokonano zmiany.

W latach 2002-2006 czasem udawało mi sie "cofnąć" uchwały GK nawet uchwalone choć nie ogłoszone, dzięki temu ze administrowałem serwisem.
W tym przypadku nie dałem rady.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2009, 21:11 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 05 mar 2009, 21:13

Inna sprawa ze to bezsensowne zaostrzenie umieszczono takze w kilku innych instrukcjach. m.on. w tych które wskazał Rafał.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 mar 2009, 21:24

Ale i tak podtrzymuję opinię ze ograniczanie wyłącznie do phm/hm jest ograniczaniem niezgodnym z instrukcją.
instrukcja HALiZ pisze:"Komendantem placówki może być:
1) w przypadku form organizowanych w okresie ferii letnich i zimowych, w ramach harcerskiej akcji letniej i zimowej: instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrzyni/podharcmistrza, który ukończył kurs dla kierowników placówek wypoczynku lub inna osoba o której mowa w § 11 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania( Dz. U. z 1997 r. Nr 12, poz.67)
MEN pisze:§ 11. 1. Placówką wypoczynku kieruje nauczyciel, czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza włącznie lub inna osoba, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, spełniająca warunki określone w § 12 ust. 2. Przepis § 12 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
(...)
§ 12.
(...)2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.
Dlatego zgodnie z instrukcją należy zacząć "ścigać" tych co ja "zaostrzają".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 05 mar 2009, 21:31

To "lub" już wskazał Cebul.

Ale na wędrownych górskich i żeglarskich, to nie działa. Tam musi być phm i już.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 mar 2009, 22:58

hmm to piszesz Czesiu, że mam walczyć z chorągwią ?. Bo do tej pory jeżdżę jako komendant obozu ALE ZGŁASZANEGO POZA ZHP. Bo w ZHP mnie nikt na komendanta nie zatwierdzi. Zgłosić również KONIECZNIE należy całą instrukcję haliz jako debilny przepis nakazujący zgłaszanie biwaku do kuratorium.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 mar 2009, 23:17

sikor pisze:Bo w ZHP mnie nikt na komendanta nie zatwierdzi.
Tradycyjnie uogólniasz ;) Od swojej chorągwi jedziesz na cały związek. Przepisy państwowe i harcerskie dają Ci możliwość bycia komendantem obozu w ramach ZHP w obecnej sytuacji (zapewne spełniasz wymogi rozporządzenia, skoro komendantujesz poza ZHP). Próbowałeś spokojnie wyjaśnić sprawę, czy też od razu stwierdzałeś "że nie"?
sikor pisze:Zgłosić również KONIECZNIE należy całą instrukcję haliz jako debilny przepis nakazujący zgłaszanie biwaku do kuratorium.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to wprowadzenie tego kwiatka wymusiło na ZHP swymi działaniami (zmiana interpretacji bodajże) ministerstwo, jeszcze za czasów Romana (może w ramach "dekomunizacji" ;)) i zmiana instrukcji będzie możliwa dopiero wtedy, kiedy GK załatwi sprawę z MEN. Oto, co pisał vicenaczelnik na czacie:
29.05.2008 21:33:19 /HarcMod/ cebul: Czy GK podjęła rozmowy z MEN w sprawie zmiany kwalifikacji biwaków podczas HAL/HAZ, tak żeby można było je rejestrować jak śródroczne? Jeśli tak, to na jakim etapie są te rozmowy?
29.05.2008 21:33:34 /GoscSpecjalny/ tak, staramy sie zmienic
29.05.2008 21:33:50 /GoscSpecjalny/ prowadzimy rozmowy wspolnie z innymi organizacjami harcerskimi z ministrem Stanowskim
29.05.2008 21:34:02 /GoscSpecjalny/ w te wakacje chyba nam sie to nie uda
29.05.2008 21:34:51 /GoscSpecjalny/ ale za rok wierze ze tak bedzie dzieki zmianie rozporzadzenia o tzw. "wypoczynku dzieci", ktora najprawdopodobniej nastapi pod koniec biezacego roku kalendarzowego
Ostatnio zmieniony 05 mar 2009, 23:22 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

marcia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcia » 06 mar 2009, 00:34

nie chcę być złośliwa, ale z tej instrukcji wynika, że lepiej być "inną osoba, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej..." niż instruktorem ( w stopniu przewodnika)...
"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia".

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 mar 2009, 06:24

I rok kalendarzowy minął...
A co do instrukcji haliz to jakoś jestem przekonany, że dało się to inaczej napisać. Tylko jak się patrzy przez pryzmat bycia organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży i kasowania związanej z tym kasy z dotacji a nie z punktu widzenia drużyny pracującej wychowawczo to wychodzą takie właśnie bzdury.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 mar 2009, 07:28

cebul pisze:
sikor pisze:Zgłosić również KONIECZNIE należy całą instrukcję haliz jako debilny przepis nakazujący zgłaszanie biwaku do kuratorium.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to wprowadzenie tego kwiatka wymusiło na ZHP swymi działaniami (zmiana interpretacji bodajże) ministerstwo, jeszcze za czasów Romana (może w ramach "dekomunizacji" ;)) i zmiana instrukcji będzie możliwa dopiero wtedy, kiedy GK załatwi sprawę z MEN. Oto, co pisał vicenaczelnik na czacie:
29.05.2008 21:33:19 /HarcMod/ cebul: Czy GK podjęła rozmowy z MEN w sprawie zmiany kwalifikacji biwaków podczas HAL/HAZ, tak żeby można było je rejestrować jak śródroczne? Jeśli tak, to na jakim etapie są te rozmowy?
29.05.2008 21:33:34 /GoscSpecjalny/ tak, staramy sie zmienic
29.05.2008 21:33:50 /GoscSpecjalny/ prowadzimy rozmowy wspolnie z innymi organizacjami harcerskimi z ministrem Stanowskim
29.05.2008 21:34:02 /GoscSpecjalny/ w te wakacje chyba nam sie to nie uda
29.05.2008 21:34:51 /GoscSpecjalny/ ale za rok wierze ze tak bedzie dzieki zmianie rozporzadzenia o tzw. "wypoczynku dzieci", ktora najprawdopodobniej nastapi pod koniec biezacego roku kalendarzowego
Z tego co wiem ministerstwo nie przewiduje specjalnych zmian w rozporządzeniu. Raczej techniczne, typu ze hotel 4 gwiazdkowy nie musi mieć arkusza kwalifikacyjnego.

To my w ZHP musimy sie w końcu zdecydować czy tzw. biwaki to "formy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej" czy też nie.
Bo jeśli sami będziemy uważać że dwudniowy biwak zastępu czy 2-dniowa wycieczka ZZ to "formy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej" to oczywistym będzie obowiązek stosowania wymogów rozporządzenia.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 mar 2009, 09:48

Czyli Rafał / na innym wątku/ ma dużo racji - nasze wewnętrzne przepisy i instrukcje są nieprzemyślane pod kątem specyfiki pracy harcerskiej /SIC!/ i niespójne. Kto u licha za to przez ostatnie lata odpowiadał , że niegrzecznie się zapytam ?!
Na marginesie, zamiast wymyślać kolejne "regulacje wewnętrzne" /Ileż tego własnie powstaje w przeróżnych ...zespołach - nie chcę powiedzieć - zepsułach !/, może by kompleksowo zabrać się za DEREGULACJę ZHP ?!
Jeden Czesław nie da sobie SAM po prostu rady !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostatnio zmieniony 06 mar 2009, 09:51 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 mar 2009, 10:14

StaryWilk pisze:Czyli Rafał / na innym wątku/ ma dużo racji - nasze wewnętrzne przepisy i instrukcje są nieprzemyślane pod kątem specyfiki pracy harcerskiej /SIC!/ i niespójne. Kto u licha za to przez ostatnie lata odpowiadał , że niegrzecznie się zapytam ?!!
W latach 2001-2007 ?
Komisje statutowo-regulaminowe RN oraz GK-i.
GK-i jako całe bo w żadnej oficjalnie nie wskazano konkretnych członków GK odpowiedzialnych za ten "obszar".
Czyli łatwo ustalić.

Teraz ?
Obecna komisja statutowo-regulaminowa RN ZHP oraz (chyba?) z-ca Naczelnika ZHP, hm. Krzysztof Budzyński.
Można się zastanawiać dlaczego z rocznym opóźnieniem powołano "zespół spójności" oraz czemu nic nie wiadomo o działaniach/koncepcjach komisji RN w kwestii "odbiurokratyzowania" ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”