Ubieganie się o przywrócenie w szeregi ZHP - wątpliwości

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 14 paź 2008, 11:00

Byłbym wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości w pewnej kwestii. Otóż trafiłem na uchwałę RN w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP. I tam czytamy:
Na podstawie § 27 ust. 7 Statutu ZHP Rada Naczelna ZHP uchwala następujące zasady ponownego ubiegania się o członkostwo zwyczajne w ZHP przez osoby, których członkostwo ustało na skutek:(…)
2) skreślenia z listy członków ZHP, (…)
A ten paragraf 27 ust. 7 Statutu ZHP brzmi:
Wykluczonemu z ZHP przysługuje prawo ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP. Zasady ponownego ubiegania się o członkostwo określa Rada Naczelna ZHP.
Jest tu tylko mowa o osobach wykluczonych. Czy gdzieś w Statucie ZHP jest napisane, że osoby skreślone mogą ponownie ubiegać się członkostwo?
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 paź 2008, 16:36

w tym przypadku skreślony=wykluczony
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 15 paź 2008, 11:39

Skreślenie nie jest karą, to raczej sposób na formalne załatwienie sprawy gdy członek praktycznie przestał uczestniczyć w życiu organizacji, ale nie złożył wniosku o wystąpienie. To takie jakby wystąpienie ale z inicjatywy organizacji. I nie należy o skreśleniu myśleć jak o karze za niepłacenie składek.

Natomiast wykluczenie jest karą (najwyższą). Dziwną sytuacją by było gdyby ktoś wyrzucony za karę, mógł bez żadnych przeszkód wstąpić z powrotem. Pewnie dlatego w statucie zaznaczono, że może próbować, ale na pewnych zasadach.

Człowiek po skreśleniu jest mniej więcej w takiej samej sytuacji jak po wystąpieniu i nie ma żadnych przeszkód, aby wstąpił ponownie. Pewnie dlatego nie ma wzmianki o takiej możliwości w statucie, ale nie ma też nic o wstępowaniu po wystąpieniu. Natomiast nie są oczywisty status takiego człowieka po wstąpieniu i fajnie że uchwała to reguluje.

Szkoda, że niejako pomija sytuacje członków zwyczajnych nie będących kadrą, którzy zostali wykluczeni, gdyż karę tą może zastosować drużynowy, a nie sąd harcerski, a tylko o decyzji sądu jest mowa w uchwale.
Tomasz Rojek

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 paź 2008, 12:07

Jest taki dokument:
Uchwała nr 20/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP

http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20 ... 0_2006.doc

którego fragment zacytuję:
§ 7
1. Osoby, których członkostwo ustało na skutek wystąpienia z ZHP albo skreślenia z listy członków ZHP, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku:
1) nabywają członkostwo z dniem podjęcia decyzji,
2) odnawiają Zobowiązanie Instruktorskie na zasadach ogólnych obowiązujących aktualnie w ZHP - w przypadku byłych instruktorów,
3) występują o potwierdzenie stopni harcerskich lub instruktorskich do odpowiednich komisji stopni, właściwych zgodnie z przydziałem służbowym,
4) nabywają prawo noszenia odznak organizacyjnych uzyskanych w okresie przed ustaniem członkostwa.
2. Osoby, których członkostwo ustało na skutek wykluczania z ZHP, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku:
1) nabywają członkostwo z dniem podjęcia decyzji,
2) składają ponownie Przyrzeczenie Harcerskie na zasadach ogólnych obowiązujących aktualnie w ZHP,
3) zdobywają ponownie stopnie harcerskie lub instruktorskie na zasadach ogólnych, z możliwością ubiegania się o skracanie wymaganych okresów związanych ze zdobywaniem poszczególnych stopni.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2008, 14:05 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 paź 2008, 12:57

Sikor – na jakiej podstawie prawnej tak twierdzisz? Pokaż mi zapis statutu, to będzie po sprawie.

Tomek – skreślenie jest rodzajem sankcji (choć nie jest ujęte w wykazie kar) za niewypełnienie obowiązków członkowskich (w tym niepłacenie składek), co jasno opisuje Statut ZHP. Wydaje mi się, że nie załapałeś o co mi chodzi. Ja odniosłem wrażenie, że przepisy nasze są nieprecyzyjne w tym punkcie, bo Statut ZHP wyraźnie mówi o procedurze starania się o ponowne członkostwo przez osoby wykluczone, ale nie zawiera w swej treści nic o takiej procedurze dla osób skreślonych z listy członków ZHP. I tu byłbym wdzięczny za wskazanie podstawy prawnej dla zapisów cytowanej uchwały RN. Bo o ile § 27 ust. 7 Statutu ZHP daje RN prawo do opisu procedur dla wykluczonych, to ja nie widzę w tym przepisie podstawy prawnej dla np. osób skreślonych z listy członków ZHP, a na ten zapis się RN w uchwale powołuje do wszystkich przypadków. Ale mogę się mylić, więc proszę o ew. oświecenie.

Czesiu – chyba się pomyliłeś pisząc o uchwale składkowej – Twój cytat pochodzi z uchwały RN o którą mi chodzi, czyli „Uchwały nr 20/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP”. Do cytowanych zapisów nie mam pretensji, a jedynie do podstawy prawnej tej uchwały w przypadku osób skreślonych z listy członków ZHP. Będę wdzięczny jeśli ktoś takową podstawę wskaże/wyjaśni mi to.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 15 paź 2008, 13:50

W statucie jest (w miarę) jasno za co można skreślić. Natomiast nic nie potwierdza tego, że jest to rodzaj sankcji. Karą na pewno nie jest. Więc nie powinno być stosowane w celu ukarania kogoś. W szczególności nie można skreślenia traktować jako kary za niepłacenie składek.
Nie nazwałbym tego sankcjami tylko dostosowaniem stanu prawnego do stanu faktycznego.
Jeśli ktoś nie wypełnia obowiązków członkowskich to najprawdopodobniej przestał działać w organizacji, więc nie ma sensu trzymać go na stanie. Jeśli nie chce sam wystąpić (np. nie chce mu się) to właśnie skreślenie jest metodą na ustanie takiego członkostwa.
Jeśli chodzi o składki to widocznie zjazd uznał niepłacenie przez 6 miesięcy za zaprzestanie działalności.
Tomasz Rojek

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 paź 2008, 14:00

Dobrze, myślę, że możemy się tu zgodzić (z tymi sankcjami et.), ale nie o to chodzi. Mnie interesuje podstawa prawna rzeczonej uchwały RN w kwestii osób skreślonych.
hm. Mateusz Cebula HR

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 paź 2008, 14:09

cebul pisze:Czesiu – chyba się pomyliłeś pisząc o uchwale składkowej – Twój cytat pochodzi z uchwały RN o którą mi chodzi, czyli „Uchwały nr 20/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP”.
Upss...
Tak bywa jak dwa listy pisze się jednoczesnie. ;)
Już poprawiłem.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 15 paź 2008, 14:24

Jeśli skreślenie jest czymś "lżejszym" od wykluczenia, a po wykluczeniu można się starać o przyjęcie, to osoby skreślone jak i te które wystąpiły również mają prawo do powtórnego członkostwa.
Jeśli zaś chodzi o powoływanie i podstawy to faktycznie coś tu jest nie tak.
Bo trudno te zasady podciągnąć pod któryś z punktów 67.4 statutu. Więc pewnie lepiej by było gdyby w sprawie skreślonych i "wystąpionych" wypowiedziała się GK na podstawie 70.3.12.
No chyba że przyjęto, że jeśli RN może się wypowiedzieć w sprawie wykluczonych to w lżejszych przypadkach również.
Tomasz Rojek

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 paź 2008, 15:29

royas pisze:No chyba że przyjęto, że jeśli RN może się wypowiedzieć w sprawie wykluczonych to w lżejszych przypadkach również.
"przyjeto"
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 paź 2008, 19:21

No to jasna sprawa, EOT.
hm. Mateusz Cebula HR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”