uprawnienia linowe

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 25 sie 2008, 09:26

jezeli taki watek juz byl wczesniej omawiany to przepraszam.. ale mam pytanie o uprawnienia do przprowadzania zajec linowych (tyrolki, zjazdy, mosty linowe,itp)
bo u nas w hufcu zawsze sie wszelkie takie inicjatywy hamowalo "bo nie macie uprawnien" ale gdy sie pytalem jakie uprawnienia sa potrzebne - nie moglem doprosic sie odpowiedzi. tak samo probowalem poszukac (to juz pare lat temu bylo) w interneciew jakis przepisow - i nic.
czy ktos wie jakie uprawnienia trzeba miec zeby legalnie przeprowadzac takei zajecia z harcerzami na zbirokach, rajdach, itp.

Dziekuje
pwd. Dominik Siwinski HO
pelnomocnik komendanta hufca ds. zagranicznych
Hufiec ZHP Konin im Szarych Szeregow
Assistant Scout Leader, 24th Northampton Abington Church Scout Group

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 25 sie 2008, 10:27

W naszej chorągwi takie kursy dla drużynowych i instruktorów prowadzi Harcerski Klub Górski i wydaje certyfikat ukończenia kursu poświadczony przez instruktora PZA i sportu we wspinaczce:
oferta HKG ChŁ ZHP
kontakt z HKG ChŁ ZHP

d@rek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: d@rek » 25 sie 2008, 11:28

kurs to nie uprawnienie

z tego co ja wiem - a rozmawiałem o tym kilkakrotnie z instruktorami PZA - w Polsce nie ma przepisów regulujących te kwestie. Wszystkie papiery istruktorskie, karty taternika itp. to papiery wewnątrzzwiązkowe PZA. TYlko żę to było jakiś rok temu więc może coś się zmieniło w tej kwestii.
Darek
już były drużynowy

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sie 2008, 14:42

31 sierpnia w Warszawie rozpoczyna się kurs instruktora rekreacji ruchowej specjalności wspinaczkowej. Daje on uprawnienia ministra sportu. Koszt 1500 zł.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 25 sie 2008, 18:21

no wiec tu sa sprzeczne informacje. znalazlem kilka artykulow prawnych (ustawy i rozporzadzenia) z ktorych wynika ze zeby organizowac zajecia ze wspinaczki skalnej trzeba miec uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej jak MAcieju wspomniales... no ale z tych samych przepisow wynika ze jezeli na obozie, biwaku, itp chcemy zorganizowac dla naszych harcerzy gre w billard, koszykowke, pilke nozna, siatkowka, badminton, tenis, tenis stolwoy, unihokej - trzba miec uprawnienia takiego instruktora z danej specjanosci. kazdy taki kurs to minimum 150 godzin zajec - no i jak sie okazuje 1500zl! jezeli bysmy sie tych rpzepisow trzymali to nic bysmy nie zrobili.
poza tym NIGDZIE nie znalazlem zadnej definicji prawnej tego czym wspinaczka skalna jest - ale z artykulow mozna wywnioskowac ze dotyczy ona WSPINACZKI po SKALACH - a wiec nei zajec linowych. jedyne wzmianki o linach jakie spotkalem to dla przewodnikow po Tatrach - a ja w Tatrach nei bede robil zajec. no wiec jak jest? jakie uprawnienia trzeba miec w koncu? i czy w ogole trzeba?????????
pwd. Dominik Siwinski HO

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 26 sie 2008, 11:05

dominik pisze:no wiec tu sa sprzeczne informacje. znalazlem kilka artykulow prawnych (ustawy i rozporzadzenia) z ktorych wynika ze zeby organizowac zajecia ze wspinaczki skalnej trzeba miec uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej jak MAcieju wspomniales... no ale [..]
NIGDZIE nie znalazlem zadnej definicji prawnej tego czym wspinaczka skalna jest - ale z artykulow mozna wywnioskowac ze dotyczy ona WSPINACZKI po SKALACH - a wiec nei zajec linowych.
Ponieważ stan prawny jest taki jak opisałeś, a życie wygląda inaczej – tzn. 16-17 letni drużynowi na zbiórkach i tak organizują zabawy linowe... czyli osoby które nie mają szans (nie tylko finansowych) ale formalnych wiek i wykształcenie (!), żeby zostać instruktorem rekreacji lub sportu. W Chorągwi Łódzkiej ZHP komenda zatwierdziła program kursu linowego opracowany przez instruktorów HKG (wspinaczki i ratownictwa), pozytywnie zaopiniowany przez Łódzki Klub Wysokogórski. I takie kursy raz, dwa razy do roku są organizowane w KChŁ.
Więc KChŁ wybierając „mniejsze zło”, skoro w drużynach i tak mają być zabawy linowe to niech prowadzący je mają pojęcie o zasadach i bezpieczeństwie używania lin.
d@rek pisze:kurs to nie uprawnienie
Czytaj ze zrozumieniem ;)
Wydawane jest zaświadczenie u ukończeniu kursu. Program kursu jest zatwierdzony przez KChŁ ZHP i a jego ukończenie wymagane. Na zaświadczeniu podpisuje się instruktor sportu w wspinaczce (oraz chyba komendant chorągwi).
Więc jest papier ;) tzn. jest uprawnienie – wewnątrz chorągwiane (nawet nie wewnątrz związkowe), ale jest.
Takie samo uprawnienie jak „uprawnienie do asekuracji na ściance” - tyle że szkolenie z asekuracji trwa godzinę, a szkolenie z prac linowych jest to cały tydzień zajęć popołudniowych.
Swoją drogą chwialiśmy jeszcze rok temu z naczelnikiem Kocherem upowszechnić w całym związku funkcjonujące w naszej chorągwi rozwiązanie organizacyjno-szkoleniwe... Maćku może chciałbyś wrócić do tematu?

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 26 sie 2008, 13:32

Podeślij mi to na maila, sam wyślę ekipę i przyjadę :P

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 26 sie 2008, 14:08

Maciek,
Nie trzeba jechać (chyba..)
W Warszawie jest ekipa, która swojego czasu oferowała szkolenia ze ścianki i budowy mostów i innych konstrukcji linowych w cenie atrakcyjnej dla harcerzy.
Jak się dokopię do danych, to możeby tak się spotkać i ustalić z nimi coś podobnego ?
(jakby jeszcze Łódź, podzieliła się swoimi dokonaniami.... ;) ? )

206kama
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 206kama » 26 sie 2008, 20:49

Sądzę że w moim hufcu znalazłoby się też kilka zainteresowanych takim kursem osób, wiec jeżeli udałoby wam się znaleźć jakieś namiary na ludzi mogących taki kurs przeprowadzić to prosiłabym o info.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 26 sie 2008, 21:21

michał288 pisze:Maciek,
Nie trzeba jechać (chyba..)
W Warszawie jest ekipa, która swojego czasu oferowała szkolenia ze ścianki i budowy mostów i innych konstrukcji linowych w cenie atrakcyjnej dla harcerzy.
Jak się dokopię do danych, to możeby tak się spotkać i ustalić z nimi coś podobnego ?
(jakby jeszcze Łódź, podzieliła się swoimi dokonaniami.... ;) ? )
To kop, ja się piszę :D

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 27 sie 2008, 12:43

dobra dwie rzeczy:
1. ile taki kurs kosztuje - bo mimo iz nei jest to uprawnienie panstwowe to zawsze taka wiedzae warto miec!

2. w tych smiesznych przepisach panstwowych nie ma nic o zajeciach linowych (zjazdy, tyrolki, mosty linowe, itp.), jest tylko o wspinaczce skalkowej - a to przeciez nei to samo. dodatkowo nie ma tez zadnej definicji wspinaczki skalkowej. wiec czy te przepisy w ogole mowia o tym o czym ja? bo jak nie to teorytycznie mozna organizowac zajecia linowe bez tych uprawnien?????
pwd. Dominik Siwinski HO

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 27 sie 2008, 18:24

Dominik:

Przepisy jak sam widzisz to groch z kapustą - masz dwa wyjścia:

- Olać temat i działać na dziko - w końcu nie ma jasnego, sprecyzowanego przepisu, o przeszkoleniu z budowy mostu linowego nad strumieniem i tyrolki z pierwszego piętra starego domu.... i mieć nadzieję że nic się nie stanie, bo wtedy NA PEWNO usłyszysz że jesteś nieuprawniony do prowadzenia takich zajęć, bo nie jesteś "przeszkolony".....

- Możesz też we własnym zakresie spróbować odbyć kurs dający PODSTAWOWE wiadomości na temat zajęć z linami, o bezpieczeństwie zabaw na wysokościach itp.

... w Łodzi to właśnie zrobili, a ja przymierzałem się zrobic we wrześniu dla drużynowych z naszego hufca.

Znalazłem: ( nie ma podanego czasu trwania ) koszt 100 pln.

Kurs technik linowych, obejmujących:
- naukę zjazdów na linie;
- naukę podchodzenia na linie;
- przepinki, techniczne wahadła;
- zasady asekuracji i poruszania się po sztucznych obiektach przemysłowych (elewacje, kratownice itp.);
wykład ze sprzętu używanego w pracach wysokościowych

Na razie chłopaki są na skałkach, więc o ofercie dla nas (ZHP) będę rozmawiał za tydzień.

I tu prośba:

Wr00bel,
możesz mi podesłać Wasz, łódzki plan szkolenia (i cenę) - będę wiedział jak rozmawiać.
- w koncu może zbudujemy jakiś standard "oddolnie" dla naszch potrzeb ?

Witekk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Witekk » 04 wrz 2008, 10:19

Na forum zhp jak zwykle można znaleźć ciekawe rzeczy... ;)
wroobel pisze:W Chorągwi Łódzkiej ZHP komenda zatwierdziła program kursu linowego opracowany przez instruktorów HKG (wspinaczki i ratownictwa), pozytywnie zaopiniowany przez Łódzki Klub Wysokogórski. I takie kursy raz, dwa razy do roku są organizowane w KChŁ. (...) Program kursu jest zatwierdzony przez KChŁ ZHP i a jego ukończenie wymagane.
A mógłbyś podać jakieś szczegóły? Albo chociaż namiary na tych instruktorów HKG? Bo rozmawiałem wczoraj z Rafałem (szefem HKG) i mówi, że nic takiego nie miało miejsca...
pwd. Witek Kurowski HR
Harcerski Klub Górski
Szczep Kolumbowie

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 wrz 2008, 10:40

Ja dostałem od Wiktora materiały na temat tego, co nigdy nie miało miejsca :)
Dokładnie było to w 2006 roku

Witekk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Witekk » 04 wrz 2008, 11:05

Prześlij mi proszę. Chętnie poczytam co współorganizowałem ;)
pwd. Witek Kurowski HR
Harcerski Klub Górski
Szczep Kolumbowie

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”