Imprezy a Prawo Harcerskie

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
maciupa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maciupa » 10 cze 2008, 09:24

Zauważyłem od dawna panującą tendencję i mam wątpliwość czy słuszną.

Otóż wielokrotnie , czytając regulaminy imprez harcerskich, czytam coś w stylu "za nie przestrzeganie Prawa Harcerskiego usuwamy z imprezy"

Co będzie równoznaczne temu że np.
druh nie ustąpił miejsca druhnie wchodząc do pomieszczenia - nie postąpił po rycersku ;
ktoś znów zerwał chronioną roślinkę - nie miłuje przyrody (choć może starał się ją poznać) ;
jakaś druhna przy służbie na stołówce strasznie marudziła - nie była zawsze pogodna ;

Specjalnie w ww przykładach przesadzałem choć wszystko jest zgodne (a raczej nie zgodne;)) z "literą" PH

Chcę postawić tezę że zapisując tak regulaminy przyczyniamy sie do stereotypu traktowania PH jak Kodeksu Drogowego a nie "drogowskazu życiowego"

To właśnie ze względu na ten stereotyp postanowiłem zapytać o tą niby nie a niby tak błahą sprawę
pwd. Jakub Maćkowski HO
Krakowski Harcerski Krąg Akademicki "Diablak"

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 10 cze 2008, 11:19

No cóż... pod tym pięknym sformułowaniem kryje się prawo do usuwania osobników palących i pijących, a i to tylko tych, co podpadli organizatorom. Ot, jak zwykle, piękne słowa...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 cze 2008, 11:33

maciupa pisze:Chcę postawić tezę że zapisując tak regulaminy przyczyniamy sie do stereotypu traktowania PH jak Kodeksu Drogowego a nie "drogowskazu życiowego"
Problem w tym że Prawo Harcerskie będąc niewątpliwie przede wszystkim "drogowskazem życiowym", jest także, w jakimś stopniu, "kodeksem drogowym".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 10 cze 2008, 13:10

To ja może od innej strony :)

Jestem sobie nieharcerzem i nie noszę munduru. W ogóle nie mam nic wspólnego z tymi ludźmi, ale właśnie dostałam informację o ciekawej imprezie <zajęciach z łączności, kajakarstwa, plastycznych...> gdzie w regulaminie piszą coś o tym, że każdy może przyjść tylko trzeba przestrzegać Prawa Harcerskiego inaczej wywalają. Hm... mam internet to sprawdzę co oni ode mnie chcą, bo jak wylatywać to chociaż wiedzieć za co...

Czyli mamy popularyzację PH :D

A tak naprawdę to jest to ładne ujęcie tego, że za bójki, palenie, picie, ćpanie i summa sumarum "fikanie"organizatorom (nieodpowiednie zachowanie) można być mniej lub bardziej kulturalnie poproszonym o opuszczenie imprezy. Często też taki punkcik o PH to jeden z nielicznych akcentów harcerskich w imprezach. ( nie chodzi tylko o postawy, ale również o uczestników... czasem wychodzi tak, że oprócz organizatorow i 3 harcerzy na imprezie jest 100 nieharcerzy)
Ostatnio zmieniony 10 cze 2008, 13:14 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 10 cze 2008, 13:16

Wszystko też zależy od organizatora jak sam będzie podchodził to tych ustaleń. Myślę, że w większości przypadków chodzi o zakaz picia/palenia/ćpania/bójek etc. Nie słyszałem jeszcze żeby kogoś wyrzucono za marudzenie przy stołówce. A jak to się stało, to gratuluję poziomu myślenia osobie, która wyrzuciła taką osobę. Wszystko sprowadza się do organizatora - czy jest myślącym człowiekiem, czy też ... (wstawić właściwe określenie :))
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 cze 2008, 19:39

Wymóg niepalenia i niepicia na terenie imprezy pod groźbą usunięcia z niej obowiązuje także na imprezach skautowych w organizacjach, które nie mają takiego zapisu w swoim Prawie. Choćby u Czechów.

Rzecz w tym, że aby czegoś wymagać, trzeba najpierw wyraźnie sformułować wymagania. Osoba, która wszczyna bójkę, jest agresywna, nie stosuje się do poleceń organizatorów, pije alkohol, pali papierosy w miejscu do tego nie przeznaczonym, czy bierze narkotyki, może zostać usunięta z imprezy na podstawie Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Co za tym idzie, regulamin imprez harcerskich może (teoretycznie) składać się z jednego punktu:
1. Na imprezie obowiązuje przestrzeganie Prawa Harcerskiego.

Jeśli jest taki punkt, a harcerz nie ustąpi miejsca kobiecie, HSP ma prawo zwrócić mu uwagę. I sądzę, że w tak ujętym regulaminie imprezy (ogłoszenie takiego regulaminu jest ustawowym obowiązkiem organizatora) można zawrzeć znacznie więcej treści, niż w wielopunktowych kodeksach. W każdym razie, jeśli zabezpieczamy imprezy Chorągwi Stołecznej, to regulamin zawsze zawiera wymóg przestrzegania Prawa Harcerskiego. Czemu? Z głupiego powodu: bo jesteśmy harcerzami.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

maciupa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maciupa » 11 cze 2008, 16:03

Dziękuję bardzo za naświetlenie z innych stron tego problemu

Chciałbym jeszcze tylko dodać że ważny jest też zapis bo co innego jest

(przykład skądś tam)
"Nieprzestrzeganie Prawa Harcerskiego i regulaminu Zlotu
powoduje wykluczenie z dalszego uczestnictwa w Inauguracji"
co jednoznacznie określa że osoba która łamie PH ma być wykluczona z imprezy

a np.
Maciek P pisze:Na imprezie obowiązuje przestrzeganie Prawa Harcerskiego.
co oznacza nakaz
pwd. Jakub Maćkowski HO
Krakowski Harcerski Krąg Akademicki "Diablak"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”