Dwa problemy: zbiórki publiczne i pogotowie kasowe

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 lut 2008, 20:49

Witam!
Ostatnio w moim hufcu wyszły dwa problemy związane ze sprawami finansowymi. Pierwszy jest ze zbiórkami publicznymi. Mianowicie, chodzi o to, gdzie to ma być wpisane?
Instrukcja finansowa drużyny stwierdza, że po sporządzeniu protokołu komisyjnego przeliczenia pieniędzy kasa jest przyjmowana na KP drużyny i tam (w drużynie) też należy to rozliczyć. A po zakończeniu zbiórki przeprowadzonej na podstawie zgody wydanej np. przez starostę należy sporządzić zbiorcze sprawozdanie za hufiec (w naszym przypadku zgodę dostaje cały hufiec na okres całego roku harcerskiego), żeby nie wszczęto postępowania administracyjnego w odpowiednim urzędzie etc.
Natomiast po ostatniej odprawie w komendzie chorągwi nasza komendantka hufca powiedziała, że to trzeba przez konto hufca przepuszczać, brać zaliczki, rozliczać je – i co więcej - każdą jedną akcję (czyli jednorazowe, kilkugodzinne pakowanie zakupów) oddzielnie (pomimo, że jest zgoda na cały rok).
Pytania są dwa:
1. Która wersja jest właściwa? Poziom drużyny wystarczy, czy trzeba przez hufiec?
2. Czy KCh lub KH ma prawo zarządzić konieczność rozliczania zbiórki publicznej na poziomie KH?
Ja uważam, że poziom drużyny wystarczy, ale co Wy na to? Poza tym mam wrażenie, że to KCh chce, żeby przez konieczność rozliczania na poziomie hufca, doprowadzić do zwiększenia swych obrotów, co jak wiadomo można wykorzystać przy dotacjach.

Druga sprawa dotyczy pogotowia kasowego drużyn. Instrukcja mówi, że to KH ustala pogotowie kasowe. I tu są kolejne dwa pytania:
1. Czy KCh może zakazać ustalania pogotowia kasowego drużyn, wymagając tym samym, aby cała kasa szła przez konto hufca?
2. Czy są jakieś ograniczenia co do wysokości tego pogotowia?

Z góry dzięki za pomoc.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 03 mar 2008, 19:14

Nikt nie wie nic na ten temat?
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

znowu_marta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: znowu_marta » 03 mar 2008, 21:54

Sądzę, że nie byłoby przez Ciebie dobrze przyjęte, gdyby drużynowy praktycznie samodzielnie gospodarował kilkoma tysiącami złotych z akcji zarobkowej czy też zbiórki z ofiarności publicznej, biorąc pod uwagę, jak młodzi to są przeważnie ludzie. Jest to duża odpowiedzialność. Weźmy pod uwagę np. zgubienie pieniędzy, kradzieże. Drużyny często nie mają możliwości odpowiedniego przechowywania gotówki (zamykanej i zabezpieczonej kasy, konta ltp), co stwarza różne zagrożenia. Można być posądzonym o wykorzystanie pieniędzy dla własnych celów - drużynowy nosi pieniądze przy sobie, to może sobie z nich też korzysta? Nie ma systematycznego wglądu w dokumentację, a co jeśli są nieścisłości? Co z tego, że nie wynikają ze złej woli, jeśli kasa się nie zgadza? Kto będzie za to odpowiadał? Kto odda pieniądze, jeśli po kilku miesiącach takiego gospodarowania będzie brakowało?
To oczywiście niezbyt optymistyczne podejście do poruszonej przez Ciebie kwestii. Drużynowy mógłby sobie świetnie radzić - jako komendantka hufca wiem jednak, że tak jest w 1 przypadku na 10.
U nas pogotowie kasowe ustalone jest na 300 zł, pieniądze drużyn przechodzą przez konto Hufca, wszystkie. Nikomu sie to tak do końca nie podoba, ale jakoś funkcjonujemy. Trochę to utrudnia życie, ale przynajmniej w każdej chwili można mieć wgląd w finanse wszystkich jednostek. Drużyny do kasy mają prawo zbierać tylko składki i wierz mi, że mimo wielu szkoleń, nawet to często nie jest rozliczane prawidłowo.

Reasumując:
1) Rozliczać możesz na poziomie drużyny, ale pozostawiasz sobie tylko "pogotowie kasowe", a resztę wpłacasz na konto Hufca, ew. prosisz o zgodę na założenie własnego konta.
2) KH ustala wysokość pogotowia kasowego i nie ma tu narzuconych granic.
3) KH może zażyczyć sobie, aby wszystkie pieniądze szły przez konto - odpowiedzialny za majątek hufca jest komendant wraz ze skarbnikiem. Zakładam, że taka decyzja jest uwarunkowana obiektywnymi czynnikami, a nie ich widzimisię.

Oczywiście Wasze pieniądze po wpłaceniu na konto hufca nadal pozostają Wasze i na Wasz wniosek muszą być postawione do Waszej dyspozycji. Muszą być wydane zgodnie z przeznaczeniem, chyba, ze sami zwrócicie się z wnioskiem o zmianę tegoż przeznaczenia. Jeśli komenda obraca tymi pieniędzmi, komendant i skarbnik muszą mieć świadomość, że w każdej chwili możecie wnioskować o zaliczkę. Wtedy nie mogą Wam odmówić i muszą wygospodarować środki. Zakładamy, że zaliczkę spożytkujecie na cele statutowe.

Tak nawiasem - na 100% nie chodzi tu o zwiększenie obrotów hufca.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 03 mar 2008, 22:48

Dzięki za odpowiedź. Akurat 2/3 hufca jest w 2 szczepach, gdzie finanse są na poziomie szczepu, więc z tym nie ma problemu (młodzi drużynowi etc.). Oczywiście - kasa jest nadal nasza, bo jakby tak nie było, to co to za interes :)
A jeszcze mam jedno pytanie - czy KH może sobie odliczać 5% z zebranych podczas zbiórki publicznej pieniędzy "na własne cele"? Bo przecież starosta wydając zgodę, określił nam cele, na które może iść kasa (umundurowanie i wyjazdy - HAL, HAZ i imprezy śródroczne i wszystko z tym związane np. sprzęt biwakowy).
hm. Mateusz Cebula HR

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 mar 2008, 10:02

cebul pisze:A jeszcze mam jedno pytanie - czy KH może sobie odliczać 5% z zebranych podczas zbiórki publicznej pieniędzy "na własne cele"? Bo przecież starosta wydając zgodę, określił nam cele, na które może iść kasa (umundurowanie i wyjazdy - HAL, HAZ i imprezy śródroczne i wszystko z tym związane np. sprzęt biwakowy).
Z tego co napisałeś powyżej rozumiem że zgodę dostał hufiec/KH (?). KH może "sobie odliczyć" ale musi te 5% przeznaczyć na cele określone przez starostę.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 mar 2008, 10:43

Kilka sprostowań.
znowu_marta pisze:Sądzę, że nie byłoby przez Ciebie dobrze przyjęte, gdyby drużynowy praktycznie samodzielnie gospodarował kilkoma tysiącami złotych z akcji zarobkowej czy też zbiórki z ofiarności publicznej, biorąc pod uwagę, jak młodzi to są przeważnie ludzie. Jest to duża odpowiedzialność.
(....)
Drużynowy mógłby sobie świetnie radzić - jako komendantka hufca wiem jednak, że tak jest w 1 przypadku na 10.
Pewnie nie wiesz że 50,1 % drużynowych ma wykształcenie "ponadśrednie", 23,6 % ma średnie, a 26,3 % ma "mniej niż średnie".
26,3 % trudno uznać za "przeważnie".
znowu_marta pisze:U nas pogotowie kasowe ustalone jest na 300 zł, pieniądze drużyn przechodzą przez konto Hufca, wszystkie. Nikomu sie to tak do końca nie podoba, ale jakoś funkcjonujemy. Trochę to utrudnia życie, ale przynajmniej w każdej chwili można mieć wgląd w finanse wszystkich jednostek. Drużyny do kasy mają prawo zbierać tylko składki i wierz mi, że mimo wielu szkoleń, nawet to często nie jest rozliczane prawidłowo.
Wszystkie środki przechodzą tylko wtedy gdy drużyna poprosi o zwolnienie jej od obowiązku posiadania własnego konta bankowego.
Tak, obowiązku.
znowu_marta pisze:Reasumując:
1) Rozliczać możesz na poziomie drużyny, ale pozostawiasz sobie tylko "pogotowie kasowe", a resztę wpłacasz na konto Hufca, ew. prosisz o zgodę na założenie własnego konta.
Trochę inaczej:
Rozliczać możesz na poziomie drużyny, ale pozostawiasz sobie tylko "pogotowie kasowe", a resztę wpłacasz na konto druzyny, ew. prosisz o zgodę na korzystanie z konta KH.
znowu_marta pisze:3) KH może zażyczyć sobie, aby wszystkie pieniądze szły przez konto - odpowiedzialny za majątek hufca jest komendant wraz ze skarbnikiem.
Tylko wtedy gdy drużyna poprosi o zwolnienie z obowiazku posiadania własnego konta bankowego.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 mar 2008, 11:43

19kldh pisze:Z tego co napisałeś powyżej rozumiem że zgodę dostał hufiec/KH (?). KH może "sobie odliczyć" ale musi te 5% przeznaczyć na cele określone przez starostę.
Tak, zgodę dostała Komenda Hufca. A cele to umundurowanie i wyjazdy (HAL, HAZ, inne). Więc raczej się to hufcowi nie przyda - wniosek - mogą sobie to darować :D
hm. Mateusz Cebula HR

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 mar 2008, 11:59

19kldh pisze:Wszystkie środki przechodzą tylko wtedy gdy drużyna poprosi o zwolnienie jej od obowiązku posiadania własnego konta bankowego.
Tak, obowiązku.
Przecież w instrukcji finansowej drużyny/szczepu pisze "Drużyna jest zobowiązana przechowywać własne środki pieniężne na rachunku bankowym własnym bądź komendy hufca. Otwarcie rachunku bankowego drużyny wymaga zgody komendanta i skarbnika chorągwi(...)". Z tego wynika, że domyślnie idzie to przez konto hufca (oczywiście poza pogotowiem kasowym), a dopiero jak jednostka chce mieć konto, to wtedy idzie to przez jej konto. Z tego wynika, ze nie ma obowiązku posiadania kont przez drużyny.
19kldh pisze:Trochę inaczej:
Rozliczać możesz na poziomie drużyny, ale pozostawiasz sobie tylko "pogotowie kasowe", a resztę wpłacasz na konto druzyny, ew. prosisz o zgodę na korzystanie z konta KH.
Dokładnie takie jest moje zdanie.

I jeszcze kolejna sprawa. Wczoraj, na odprawie w hufcu, komendatka powiedziała nam, że w myśl przepisów państwowych zbióka publiczna=darowizna i nie może być obracana gotówkowo, tylko koniecznie przez konta. Może to ktoś potwierdzić? Jest taki przepis państwowy? Jak tak, to dlaczego w instrukcji finansowej nie ma jakiejś adnotacji przy zbióce publicznej o tym? A co z sytuacją, gdy drużyna zebrała na zbiórce mniej niż wynosi jej pogotowie kasowe. I co? Musi to wrzucać na konto?
hm. Mateusz Cebula HR

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 mar 2008, 13:50

cebul pisze:
19kldh pisze:Wszystkie środki przechodzą tylko wtedy gdy drużyna poprosi o zwolnienie jej od obowiązku posiadania własnego konta bankowego.
Tak, obowiązku.
Przecież w instrukcji finansowej drużyny/szczepu pisze "Drużyna jest zobowiązana przechowywać własne środki pieniężne na rachunku bankowym własnym bądź komendy hufca. Otwarcie rachunku bankowego drużyny wymaga zgody komendanta i skarbnika chorągwi(...)". Z tego wynika, że domyślnie idzie to przez konto hufca (oczywiście poza pogotowiem kasowym), a dopiero jak jednostka chce mieć konto, to wtedy idzie to przez jej konto. Z tego wynika, ze nie ma obowiązku posiadania kont przez drużyny.
Nie zrozumielismy się.
VI. POZOSTAŁE USTALENIA
1. Przechowywanie gotówki
Drużyna jest zobowiązana przechowywać własne środki pieniężne na rachunku bankowym własnym bądź komendy hufca. Otwarcie rachunku bankowego drużyny wymaga zgody komendanta i skarbnika chorągwi lub osób przez nich upoważnionych. Posiadanie konta bankowego przez drużynę wymaga miesięcznej sprawozdawczości.
Dopuszcza się przechowywanie salda kasowego na posiadanej przez drużynę książeczce PKO (nowe nie są wystawiane) traktując wkład jako saldo kasowe drużyny.
Zwróć uwagę na szyk zdania.
Chodziło mi o to że formalnie KH nie może narzucić własnego konta.
Że posiadanie włąsnego konta przez druzynę jest prawem którego można pozbawić ją tylko w sytuacji ekstremalnej.
Właściwie, jedynie w sytuacji z pogranicza rozwiązania drużyny.
cebul pisze:I jeszcze kolejna sprawa. Wczoraj, na odprawie w hufcu, komendatka powiedziała nam, że w myśl przepisów państwowych zbióka publiczna=darowizna i nie może być obracana gotówkowo, tylko koniecznie przez konta. Może to ktoś potwierdzić? Jest taki przepis państwowy? Jak tak, to dlaczego w instrukcji finansowej nie ma jakiejś adnotacji przy zbióce publicznej o tym? A co z sytuacją, gdy drużyna zebrała na zbiórce mniej niż wynosi jej pogotowie kasowe. I co? Musi to wrzucać na konto?
Literalnie nie, ale praktycznie tak.
Z tym że może to być konto drużyny.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 mar 2008, 14:04

OK. Czyli należy przyjąć, że bez względu na wysokość pogotowia kasowego i tak zbiórka publiczna musi iść przez konto (nieważne czy drużyny czy KH) bankowe?
hm. Mateusz Cebula HR

sypa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sypa » 04 mar 2008, 14:44

No to ja mam takie pytanie. Jak w praktyce otworzyć konto drużyny?
Drużyna nie ma przecież osobowości prawnej.

Byłam kiedyś w banku próbując się wywiedzieć o możliwość stworzenia konta, którego właścicielem byłaby drużyna z dostępem na okaziciela jakiejś karty lub czegoś takiego. Poinformowano mnie, że jest to niemożliwe ponieważ właścicielem konta musi być osoba prywatna lub prawna. Więc możliwe byłoby założenie konta imiennie na drużynowego lub na komendę hufca i ustawienie pełnomocnika. Ale czy w takim wypadku można uznawać konto za drużynowe?

I jeszcze:
[quote=""19kldh""]Pewnie nie wiesz że 50,1 % drużynowych ma wykształcenie "ponadśrednie", 23,6 % ma średnie, a 26,3 % ma "mniej niż średnie".
26,3 % trudno uznać za "przeważnie[/quote]
Nie wątpię, że takie są statystyki ogólnozwiązkowe i bardzo mnie one cieszą, ale nie zmienia to faktu, że istnieją środowiska (jak moje i z wypowiedzi znowu_marty podejrzewam że u niej jest podobnie) gdzie pełnoletni drużynowi stanowią zaledwie 20% ogółu w mieście (35% ogółu w hufcu).
Chociaż ze spisu harcerskiego wynika co innego, ale cóż - nie wszyscy działacze objęci spisem jako kadra pełnią funkcje drużynowych. Czasami tylko są.
Nie ma takich rzeczy, których nie da się zrobić. Pytanie brzmi tylko ile czasu i pracy trzeba w to włożyć.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 mar 2008, 15:14

cebul pisze:OK. Czyli należy przyjąć, że bez względu na wysokość pogotowia kasowego i tak zbiórka publiczna musi iść przez konto (nieważne czy drużyny czy KH) bankowe?
Praktycznie, tak.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 mar 2008, 15:27

sypa pisze:No to ja mam takie pytanie. Jak w praktyce otworzyć konto drużyny?
Drużyna nie ma przecież osobowości prawnej.

Byłam kiedyś w banku próbując się wywiedzieć o możliwość stworzenia konta, którego właścicielem byłaby drużyna z dostępem na okaziciela jakiejś karty lub czegoś takiego. Poinformowano mnie, że jest to niemożliwe ponieważ właścicielem konta musi być osoba prywatna lub prawna. Więc możliwe byłoby założenie konta imiennie na drużynowego lub na komendę hufca i ustawienie pełnomocnika. Ale czy w takim wypadku można uznawać konto za drużynowe?
Nie wiem jaka jest praktyka w Waszej choragwi, tzn. nie wiem jakie pełnomocnictwo mają komendant i skarbnik Twojego hufca.
Otwarcie rachunku bankowego drużyny wymaga zgody komendanta i skarbnika chorągwi lub osób przez nich upoważnionych.
Ale najprawdopodobniej powinieneś, wystąpić do KCh, za pośrednictwem KH.
Dostaniesz stosowne pełnomocnictwo komendanta i skarbnika do założenia rachunku bankowego.
sypa pisze:I jeszcze:
[quote=""19kldh""]Pewnie nie wiesz że 50,1 % drużynowych ma wykształcenie "ponadśrednie", 23,6 % ma średnie, a 26,3 % ma "mniej niż średnie".
26,3 % trudno uznać za "przeważnie
Nie wątpię, że takie są statystyki ogólnozwiązkowe i bardzo mnie one cieszą, ale nie zmienia to faktu, że istnieją środowiska (jak moje i z wypowiedzi znowu_marty podejrzewam że u niej jest podobnie) gdzie pełnoletni drużynowi stanowią zaledwie 20% ogółu w mieście (35% ogółu w hufcu).
Chociaż ze spisu harcerskiego wynika co innego, ale cóż - nie wszyscy działacze objęci spisem jako kadra pełnią funkcje drużynowych. Czasami tylko są.[/quote]
To są dane dotyczące drużynowych a nie kadry.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

znowu_marta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: znowu_marta » 04 mar 2008, 20:33

To, że ktoś ma wyższe wykształcenie, nie przesądza akurat o jego gotowości do gospodarowania finansami. Ja sobie jakoś radzę, nie do końca dobrze niestety, a mam nie tylko wyższe, ale nawet matematyczne.

Tak się zastanawiam, o co nam właściwie chodzi. W każdym środowisku jest inaczej, bo warunki są inne. Nie wyobrażam sobie założenia w hufcu tylu kont (subkont), ile jest drużyn, bo nie mamy księgowej na etacie i nie miał by kto tego rozliczać. Ciekawe, jak by zareagowała gł. księgowa chorągwi, gdyby co miesiąc zamiast kilkunastu hufców musiała rozliczać kilkaset drużyn. U nas zgodę na założenie konta na pewno otrzymałyby tylko środowiska, które rzeczywiście tegoż konta potrzebują i udokumentowałyby duże roczne obroty (i nie mówię tu o wpływach i wydatkach z akcji letniej, bo to akurat ma każdy).
Teraz zakładając, że tych środowisk mogłoby być kilka, to trzeba w hufcu wygospodarować pieniądze na własną obsługę księgową. W niektórych sytuacjach jedyna możliwość pozyskania tych pieniędzy to obciążenie środowisk, o których mowa.

Inna sprawa - skąd się bierze niechęć autora wątku do współpracy z hufcem i podważanie (kwestionowanie) słów komendantki? Za każdym razem sprawdzasz, czy jest tak, jak powiedziała, czy komenda hufca może... Przecież skoro zjazd (w tym również Ty) obdarzył ją zaufaniem, to pewnie wie, co robi i mówi. Ja osobiście wole, żeby kwestie mojego "może, czy nie może" instruktorzy omawiali ze mną, nie na forum. Mam więc nadzieję, że przynajmniej próbowałeś rozmawiać z komendantką i jak czyta naszą dyskusję, to nie odechciewa jej sie pracy...

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 mar 2008, 21:11

Zarzuty o zwiększanie obrotów rzuciłem globalnie - ot słyszałem o takich przypadkach.

A z komendantką mam dobrą znajmość - ustaliliśmy, że dopytam się o te sprawy, bo ona nie ma czasu na wszystko. Pełni funkcję od niedawna i stąd potrzeba precyzowania pewnych spraw. Po prostu na odprawach w chorągwi mówią u nas komendantom różne rzeczy i niestety trzeba to weryfikować, bo czasem informacje wzajemnie się wykluczają.
hm. Mateusz Cebula HR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”