ZHP a przepisy państwowe

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 20:22

rynio pisze:
Maciek P pisze:Alek zaproponował zasięgnięcie opinii sędziego NSA i jest to dobre rozwiązanie.
Ooo.. NSA - a to ja się wycofuję, bo nie NSA to nie znam. Od 2002 roku mamy WSA, myślałem że to wystarczy:D
To jest strona tego, czego według ciebie nie ma.

http://www.nsa.gov.pl/

Szkoda, że nie znasz jednego z najważniejszych organów sądowniczych w Polsce.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 20:23

Mysiek pisze:
kowlak pisze:
Mysiek pisze: Możesz wskazać konkretny przykład?

Prędzej nazwałbym to prostowaniem w głowach niż mieszaniem.:)
Chwilę mnie nie było a tyle się dzieje. Oczywiście zachęcam do przeczytania wypowiedzi Czesia w których pisze o mundurach. Właściwie dowolnej :)
Przeczytałem i jakoś nie widzę mieszania ludziom w głowach. Chyba, że mieszaniem ludziom w głowach nazwiesz mówienie im prawdy.

Btw. W telewizji teraz reklamują, że trzeba być świadomym swoich praw. I jeżeli, ktoś mówi Ci nieprawdę to znaczy, że popełnia co najmniej wykroczenie.
Wiesz, Rafał, ja mam wrażenie, że niektórzy są bardzo zainteresowani tym, by harcerz nie wiedział jakie miał prawa i jak z nich korzystać. Taki stan ułatwia bowiem panowanie.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 08 sty 2008, 20:53

Maciek P pisze:Ale ja na te argumenty odpowiedziałem i nie padły kolejne kontrargumenty. Zgodnie z zadami dowodzenia w takiej sytuacji tezę uważa się za udowodnioną.
Niestety mocno się mylisz w takim przypadku nie mielibyśmy ani jednej hipotezy.
Maciek P pisze:Alek zaproponował zasięgnięcie opinii sędziego NSA i jest to dobre rozwiązanie.
o i tu się z Tobą zgadzam. Choć wolałbym jednak wypowiedz NSA jako organu. I wtedy możemy mówić że teza zostanie udowodniona albo obalona.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 08 sty 2008, 20:55

ok Rynio - NSA to Naczelny Sąd Administracyjny - WSA to sądy wojewódzkie - WSAteż może jak najbardziej być

jeśli mamy jakiś kontaktz sędzią WSA to pytanie jest następujące - czy sąd administracyjny rozpozna skargę na decyzję np. Komendy o odmowie przyznania stopnia instruktorskiego - bo sądzę żę o to Maćkowi chodzi

generalnie czy zdaniem takiego sędziego ZHP podlega w jakiejkolwiek sprawie KPA - czyli czy jego zdnaiem wydaje indywidualne decyzje wobec konkretnych obywateli
Per Concordia Ad Victoria

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 08 sty 2008, 20:56

Maciek P pisze:
Mysiek pisze:
kowlak pisze: Chwilę mnie nie było a tyle się dzieje. Oczywiście zachęcam do przeczytania wypowiedzi Czesia w których pisze o mundurach. Właściwie dowolnej :)
Przeczytałem i jakoś nie widzę mieszania ludziom w głowach. Chyba, że mieszaniem ludziom w głowach nazwiesz mówienie im prawdy.

Btw. W telewizji teraz reklamują, że trzeba być świadomym swoich praw. I jeżeli, ktoś mówi Ci nieprawdę to znaczy, że popełnia co najmniej wykroczenie.
Wiesz, Rafał, ja mam wrażenie, że niektórzy są bardzo zainteresowani tym, by harcerz nie wiedział jakie miał prawa i jak z nich korzystać. Taki stan ułatwia bowiem panowanie.
Nono ja wiem, jednak wole uzyskać odpowiedź od Kowlaka, skoro zarzuca Czesiowi coś to niech przynajmniej udowodni.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 08 sty 2008, 20:58

powiem tak - ja osobiście mam wrażenie że nie ma potrzeby wysyłać zapytania do NSA czy SNu bo jeśli już sędzia WSA stiwedzi jako fachowiec w tej dziedzinie że nie ma o czym gadać no to ja bym mu zawierzył bo problem nie jest wart moim skromnym zdniaem takeigo zachodu....
Per Concordia Ad Victoria

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 08 sty 2008, 21:06

No teraz to już teoria spiskowa dziejów. ;)

Przez ten wątek aż zajrzałam do podręcznika. :-/

Zlecanie funkcji administracji państwowej oznacza, że organ przedsiębiorstwa, zakładu czy organizacji samorządowej w zakresie spraw jemu zleconych traktowany jest jak organ administracji państwowej. Natomiast w zakresie pozostałej swojej działalności traktowany jest jako organ danej jednostki i KPA do tych spraw nie ma zastosowania. Poszerzono katalog odnoszenia się przepisów KPA o fundacje i spółki prawa handlowego. <dyskusyjne>

Wg. autora zastoswanie ma wykładnia celowościowa- zatem jeżeli dane podmioty mają kompetencje z zakresu administracji publicznej -powinny być raktowane jako organy administracji w rozumieniu KPA.
< wypowiedź na, podst. "Postępowanie administracyjne- ogólne, poatkowe, egzekucyjne i przed sądami administacyjnymi" red. prof. M. wierzbowski, wyd. 10, Wa-wa 2006. >

Zatem jeśli ZHP posiada kompetencje z zakresu administracji publicznej < na podstawie prawa materialnego> to w tym zakresie podlega regulacjom KPA. Wystarczy to zatem ustalić.

W sprawie wystawiania zaświadczeń zakres podmiotowy jest ten sam, co w postępowaniu ogólnym- czyli jak wyżej.

W pewnym stopniu argumentacja Maćka mnie przekonała, choć jeśli chodzi o przyznawanie stopnia przewodnika to myślę, że wychodzi ono poza zakres regulacji KPA, a jedynie fakt jego posiadnia w związku z organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży rodzi pewne skutki prawne. Zatem wydanie zaświadczenia o posiadaniu stopnia pwd podlega regulacji KPA a nie zdobywanie stopnia.

Cóż mogę się mylić... po egzaminie się okaże ;)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 21:25

Magheru pisze:W pewnym stopniu argumentacja Maćka mnie przekonała, choć jeśli chodzi o przyznawanie stopnia przewodnika to myślę, że wychodzi ono poza zakres regulacji KPA, a jedynie fakt jego posiadnia w związku z organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży rodzi pewne skutki prawne. Zatem wydanie zaświadczenia o posiadaniu stopnia pwd podlega regulacji KPA a nie zdobywanie stopnia.

Cóż mogę się mylić... po egzaminie się okaże ;)
Dzięki za wsparcie.
Nie pisałem o zdobywaniu stopnia, tylko o jego przyznaniu - a więc konkretnej decyzji komendanta hufca, która rodzi skutki prawne -> co znaczy, że jest czynnością prawną, -> a ponieważ są to skutki prawne z zakresu uprawnień państwowych umocowanych ustawowo i z ustawy przysługujących organowi administracji publicznej -> komendant hufca wykonuje w tym momencie czynność administracyjną polegającą na przyznaniu uprawnień i wydaniu zaświadczenia w postaci książeczki harcerskiej.

Podczas egzaminu spytaj profesora, jestem ciekaw opinii.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 21:26

alek pisze:powiem tak - ja osobiście mam wrażenie że nie ma potrzeby wysyłać zapytania do NSA czy SNu bo jeśli już sędzia WSA stiwedzi jako fachowiec w tej dziedzinie że nie ma o czym gadać no to ja bym mu zawierzył bo problem nie jest wart moim skromnym zdniaem takeigo zachodu....
WSA jest instancją niższą w stosunku do NSA, więc na jedno wychodzi.
Ale masz rację.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 21:28

orcus pisze:
Maciek P pisze:Ale ja na te argumenty odpowiedziałem i nie padły kolejne kontrargumenty. Zgodnie z zadami dowodzenia w takiej sytuacji tezę uważa się za udowodnioną.
Niestety mocno się mylisz w takim przypadku nie mielibyśmy ani jednej hipotezy.
Chyba masz na myśli teorię. Hipoteza, to twierdzenie, na które szuka się dowodu, teoria to twierdzenie udowodnione teoretycznie, na które szuka się dowodów empirycznych.

Tak w uproszczeniu.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 21:29

alek pisze:ok Rynio - NSA to Naczelny Sąd Administracyjny - WSA to sądy wojewódzkie - WSAteż może jak najbardziej być

jeśli mamy jakiś kontaktz sędzią WSA to pytanie jest następujące - czy sąd administracyjny rozpozna skargę na decyzję np. Komendy o odmowie przyznania stopnia instruktorskiego - bo sądzę żę o to Maćkowi chodzi

generalnie czy zdaniem takiego sędziego ZHP podlega w jakiejkolwiek sprawie KPA - czyli czy jego zdnaiem wydaje indywidualne decyzje wobec konkretnych obywateli
Dokładnie.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 08 sty 2008, 21:41

hipoteza to teoria która nie została udowodniona. Zwykle nie ma też jednoznacznego kontrprzykładu.

Czyli stwierdzenie:
Ale ja na te argumenty odpowiedziałem i nie padły kolejne kontrargumenty. Zgodnie z zadami dowodzenia w takiej sytuacji tezę uważa się za udowodnioną.
Jest nieprawdziwe. Możemy jedynie uznać że Twoje twierdzenie jest hipotezą. Z całą pewnością nie że jest udowodnione.

Gdybyś poparł to wypowiedzią osoby która jest uprawniona do decydowania o tym czy KPA dotyczy ZHP czy nie. Wtedy będzie to udowodnione. W drugą stronę to też działa. Możemy się jedynie kłócić na temat dwóch wykluczających się hipotez.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 22:14

orcus pisze:hipoteza to teoria która nie została udowodniona. Zwykle nie ma też jednoznacznego kontrprzykładu.

Czyli stwierdzenie:
Ale ja na te argumenty odpowiedziałem i nie padły kolejne kontrargumenty. Zgodnie z zadami dowodzenia w takiej sytuacji tezę uważa się za udowodnioną.
Jest nieprawdziwe. Możemy jedynie uznać że Twoje twierdzenie jest hipotezą. Z całą pewnością nie że jest udowodnione.

Gdybyś poparł to wypowiedzią osoby która jest uprawniona do decydowania o tym czy KPA dotyczy ZHP czy nie. Wtedy będzie to udowodnione. W drugą stronę to też działa. Możemy się jedynie kłócić na temat dwóch wykluczających się hipotez.
Niech ci będzie, nie mam zamiaru kruszyć kopii o pietruszkę.

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 09 sty 2008, 06:44

Maciek P pisze:
rynio pisze:
Ooo.. NSA - a to ja się wycofuję, bo nie NSA to nie znam. Od 2002 roku mamy WSA, myślałem że to wystarczy:D
To jest strona tego, czego według ciebie nie ma.

http://www.nsa.gov.pl/

Szkoda, że nie znasz jednego z najważniejszych organów sądowniczych w Polsce.
No ale jak Ty mogłeś wyczytać, ze nie ma? Napisałem "nie znam" (takiego sędziego).

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 sty 2008, 08:28

Hej Rysiu i Maćku. Proponuję zakończyć to przerzucanie sie w sumie niewiele znaczącymi argumentami. Nie ma tu o co za bardzo kopii kruszyć :) i chyba donikąd nas to nie zaprowadzi. Fajnie że mamy w ZHP paru ludzi zajmujacych sie prawem. Proponuje energię wykorzystac np na przedyskutowanie sprawy ustawy o harcerstwie. :d
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”