Mandat na Zjeździe hufca...

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 gru 2007, 16:01

Myślę Kowlaku że to oczywiste iż pełni funkcje instruktorską...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

stiv
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stiv » 10 gru 2007, 17:40

naczelny pisze:Uporząkujmy:

1) Mając 15 lat nie można być drużynowym, gdyż jest to funkcja instruktorska. A taką funkcję z zasady pełnić może instruktor. W uzasadninych wypadkach (czyli na zasadzie wyjątku od reguły!!!) hufcowy może powierzyć taką funkcję wędrownikowi, o ile ma odpowiednie kwalifikacje i ukończył 16 lat. Stanowi o tym § 21 ust. 4 Statutu.

2) Zgodnie z § 47 Statutu "Uchwały i decyzje władz ZHP (...) niezgodne z prawem, Statutem ZHP, uchwałami lub decyzjami władz wyższego stopnia są nieważne.". Czyli mianowanie 15-latka na funkcję drużynowego ex lege jest nieważne.

3) A jeśli ktoś nie został mianowany drużynowym w rozkazie komendanta hufca, to po prostu nim nie jest. Choćby nosił granatowy sznur, nazywał siebie drużynowym i prowadził zbiórki - no, w tej sytuacji "na czarno".

4) Zgodnie z § 37 Statutu czynne prawo wyborcze (czyli to, co zostało określone tutaj jako prawo głosu na zjeździe hufca) ma kadra ZHP. Jest to więc prawo podmiotowe - przysługuje określonej w Związku grupie osób - kadrze, a nie tym osobom jako reprezentantom drużyn, wuięć nie może isć na zjazd ktoś w zamian...
Hmmm fajnie by było jakby wszyscy czytali ze zrozumieniem...

Napisałem że ta osoba nie została mianowana na drużynowego tylko na osobę pełniącą obowiązki... (coś osobiście nie wiem czy tak w ogóle może być...) I tu się rodzi problem drużyny bez drużynowego, z opiekunem i osobą pełniącą obowiązki...

Ale wygląda na to że taka drużyna nie może istnieć więc nie ma tej drużyny a zatem nikt nie ma głosu ;]

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 gru 2007, 22:28

stiv pisze:Napisałem że ta osoba nie została mianowana na drużynowego tylko na osobę pełniącą obowiązki... (coś osobiście nie wiem czy tak w ogóle może być...)
Nie może.
stiv pisze:I tu się rodzi problem drużyny bez drużynowego, z opiekunem i osobą pełniącą obowiązki...

Ale wygląda na to że taka drużyna nie może istnieć więc nie ma tej drużyny a zatem nikt nie ma głosu ;]
Ta drużyna jest, tyle tylko że "mądry inaczej" komendant nazwał drużynowego "opiekunem" a przybocznego "osobą pełniącą obowiązki".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

stiv
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stiv » 10 gru 2007, 22:53

W rozkazie komendanta jest zwolnienie z funkcji starego drużynowego ale nie ma mianowania nowego tylko jest ze "mianuję osobą pełniącą obowiązki drużynowego dh. ****" i nie ma nigdzie w rozkazie że ktoś został mianowany drużynowym ;-)

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 10 gru 2007, 23:05

Ale czy można twierdzić, że opiekun drużyny jest drużynowym, a p.o. drużynowego - przybocznym, jeśli coś takiego nie ma potwierdzenia w rozkazie?
Idąc za ciosem - taka drużyna chyba w ogóle nie istnieje.... :D Tzn owszem, zbiórki się odbywają, jest nawet ktoś kto nosi granatowy sznur i nazywa siebie drużynowym... Nawet inni go drużynowym nazywają... Ale drużyny nie ma.
Sytuacja dziwna. Ale niestety zdarzająca się... :(
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 10 gru 2007, 23:14

jstefanska pisze:Sytuacja dziwna. Ale niestety zdarzająca się... :(
Myślę, że po takim wstępie nikogo nie zaskoczą Hufce gdzie drużynowy ma 14 lat.

Ciekawe czy oni mają czynne prawo wyborcze?
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

stiv
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stiv » 11 gru 2007, 00:01

;]

Zdarza się... ale lepiej żeby tak było czy żeby nie było drużyny??

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 gru 2007, 00:19

Czasem lepiej żeby nie było takiej drużyny.
Liczy się jakośc a nie ilość. Bycie drużyny po to... by była jest niewskazane.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

stiv
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stiv » 11 gru 2007, 12:33

oj założę się że ta drużyna (a w sumie gromada) działa jakościowo lepiej niż bardzo wiele innych w naszym Związku ;-)

Maruuuda
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maruuuda » 11 gru 2007, 19:38

ejjj... ja przepraszam ze sie tak w srodku rozmowy ale nie chcialo mi sie reagowac gdy ktos napisal ze "opiekunem nazwany zostal druzynowy", ale jednak:

druzynowa gromady zuchowej (jednostka to jednostka wiem ze rozmowa dotyczy druzyny) przed ukonczeniem 16 roku życia, jako opiekunke przyznano mi druzynowa druzyny wedrowniczej do ktorej bezsposrednio po sh przechodzilam.
przed mianowaniem przez 2 lata bylam przyboczna, wczesniej dluuugo zuchem.
Moja opiekunka "zuchowania" uczyla sie podpatrujac moje zbiorki. To ja je prowadzilam, pisalam plan, realizowalam sprawnosci, prowadzilam gawendy, rozmowy z rodzicami itd...

i teraz przepraszam-moją gromade tez moge uwazac za pozbawiona druzynowego, czy prowadzona przez druzynowa wedrownicza?

czasem sytuacja wymaga, zeby "przyboczny" pelniacy obowiazki druzynowego zostal nazwany druzynowym, zeby uzdrowic sytuacje.

Aaaaaa co do dzialania gromady-nie narzekam, inni jak narazie tez nie.

tylko wyjasnijscie mi-kto w koncu do mojej 16 to ten druzynowy...?
bo wiem, że statut swoje... tylko czasem zycie cos zupelnie innego.
Tylko dzieci wiedzą, czego szukają...
(Antoine de Saint-Exupery)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 11 gru 2007, 19:53

Maruuuda pisze:ejjj... ja przepraszam ze sie tak w srodku rozmowy ale nie chcialo mi sie reagowac gdy ktos napisal ze "opiekunem nazwany zostal druzynowy", ale jednak:

druzynowa gromady zuchowej (jednostka to jednostka wiem ze rozmowa dotyczy druzyny) przed ukonczeniem 16 roku życia, jako opiekunke przyznano mi druzynowa druzyny wedrowniczej do ktorej bezsposrednio po sh przechodzilam.
przed mianowaniem przez 2 lata bylam przyboczna, wczesniej dluuugo zuchem.
Moja opiekunka "zuchowania" uczyla sie podpatrujac moje zbiorki. To ja je prowadzilam, pisalam plan, realizowalam sprawnosci, prowadzilam gawendy, rozmowy z rodzicami itd...

i teraz przepraszam-moją gromade tez moge uwazac za pozbawiona druzynowego, czy prowadzona przez druzynowa wedrownicza?

czasem sytuacja wymaga, zeby "przyboczny" pelniacy obowiazki druzynowego zostal nazwany druzynowym, zeby uzdrowic sytuacje.

Aaaaaa co do dzialania gromady-nie narzekam, inni jak narazie tez nie.

tylko wyjasnijscie mi-kto w koncu do mojej 16 to ten druzynowy...?
bo wiem, że statut swoje... tylko czasem zycie cos zupelnie innego.
To co opisujesz czasem spotyka się w mniejszych Hufcach, ale sam statut mówi że nie może być drużynowego poniżej 16 roku życia. Pomyśl dlaczego?

Być może wpadniesz na kilka konstruktywnych wniosków, ja uważam że 18 lat to też nie zawsze dobrze na funkcje drużynowego: i UWAGA:

Czasem zdarzają się jednostki wybitne, które sobie radzą z ta funkcją wcześniej, ale są to jednostki wybitne i jak sama nazwa wskazuje jest ich mało.

www.82odh.fora.pl

Maruuuda
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maruuuda » 11 gru 2007, 20:09

no tak tak wiem...
sama gdyby nie sytuacja jaka zaistniala bylabym z przyjemnoscia tą przyboczna nawet do 80 (a co tam, nawet zastepca zucha bym mogla byc byle z moimi dzieciakami ;) ) ale nooo nie ma odpowiedzi-kto w koncu ma byc nazywany przez ten czas druzynowym?

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 11 gru 2007, 20:21

Maruuuda pisze:kto w koncu ma byc nazywany przez ten czas druzynowym?
Do ukończenie przez prowadzącego drużynę 16 lat myślę, że powinien być to opiekun.

www.82odh.fora.pl

Maruuuda
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maruuuda » 11 gru 2007, 20:36

A kurs? zeby byc druzynowym zuchowym powinna miec kurs d. zuchowych. no i czy mozna byc druzynowa 2 jednsotek. uprzedze pytanie-nie mozna dac nikogo innego na ta funkcje.
i co w takiej sytuacji?

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 12 gru 2007, 14:44

A gdzies jest zakaz bycia naraz druzynowym 2 jednostek? Bo ja takiego nie znam.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”