Mandat na Zjeździe hufca...

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
stiv
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2007, 20:13
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stiv » 07 gru 2007, 17:33

Mam takie pytanie formalne...

Jeżeli w roli wyjątku drużynowy ma 15 lat... tzn nie jest w rozkazie komendanta hufca uwzględniony jako drużynowy tylko jako osoba pełniąca funkcje drużynowego i ta osoba ma opiekuna drużyny, pełnoletniego harcerza nie koniecznie instruktora.. to czy któraś z tych osób ma czynne prawo wyborcze w zjeździe hufca???

Madziarajka
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: 21 lis 2007, 13:11
Lokalizacja: VI Szczep PANGEA
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 07 gru 2007, 22:37

hmm.. jak to wymieniona jako osoba pełniąca funkcję drużynowego ?? chyba pełniąca obowiązki ;>

kowlak
Stały bywalec
Posty: 703
Rejestracja: 10 cze 2002, 08:50
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 07 gru 2007, 22:55

Opiekun drużyny ma czynne prawo wyborcze. Oczywiście o ile jest kadrą.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

Madziarajka
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: 21 lis 2007, 13:11
Lokalizacja: VI Szczep PANGEA
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 08 gru 2007, 12:43

kowlak pisze:Opiekun drużyny ma czynne prawo wyborcze. Oczywiście o ile jest kadrą.
nie jestem tego taka pewna ;)

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 24 lut 2007, 20:45
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 08 gru 2007, 13:40

Ja myślę że 15 letni drużynowy ma czynne parawo wyborcze ale pewien tego nie jestem.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 gru 2007, 20:24

Jeśli nie ma 16 lat to nie może mieć czynnego prawa wyborczego.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 24 lut 2007, 20:45
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 08 gru 2007, 21:06

acha, o tym nie wiedziałem :)
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

stiv
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2007, 20:13
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stiv » 08 gru 2007, 22:26

19kldh pisze:Jeśli nie ma 16 lat to nie może mieć czynnego prawa wyborczego.
I tak właściwie wynika ze Statutu, ale czy w takim przypadku nikt z ramienia tej drużyny nie ma prawa głosu, czy jednak opiekun powinien mieć?

naczelny
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 16 sie 2002, 20:50
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 10 gru 2007, 08:17

Uporząkujmy:

1) Mając 15 lat nie można być drużynowym, gdyż jest to funkcja instruktorska. A taką funkcję z zasady pełnić może instruktor. W uzasadninych wypadkach (czyli na zasadzie wyjątku od reguły!!!) hufcowy może powierzyć taką funkcję wędrownikowi, o ile ma odpowiednie kwalifikacje i ukończył 16 lat. Stanowi o tym § 21 ust. 4 Statutu.

2) Zgodnie z § 47 Statutu "Uchwały i decyzje władz ZHP (...) niezgodne z prawem, Statutem ZHP, uchwałami lub decyzjami władz wyższego stopnia są nieważne.". Czyli mianowanie 15-latka na funkcję drużynowego ex lege jest nieważne.

3) A jeśli ktoś nie został mianowany drużynowym w rozkazie komendanta hufca, to po prostu nim nie jest. Choćby nosił granatowy sznur, nazywał siebie drużynowym i prowadził zbiórki - no, w tej sytuacji "na czarno".

4) Zgodnie z § 37 Statutu czynne prawo wyborcze (czyli to, co zostało określone tutaj jako prawo głosu na zjeździe hufca) ma kadra ZHP. Jest to więc prawo podmiotowe - przysługuje określonej w Związku grupie osób - kadrze, a nie tym osobom jako reprezentantom drużyn, wuięć nie może isć na zjazd ktoś w zamian...
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

Mysiek
Stały bywalec
Posty: 584
Rejestracja: 28 sie 2006, 13:28
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 10 gru 2007, 08:25

19kldh pisze:Jeśli nie ma 16 lat to nie może mieć czynnego prawa wyborczego.
Podobno na drużynowych zuchowych dopuszcza się osoby w wieku 15 lat? I co wtedy?
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski


www.82odh.fora.pl

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 10 gru 2007, 09:58

"Podobno" robi wielką różnicę.
A serio, statut nie przewidział niestety takiej możliwości.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2007, 09:59 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

kowlak
Stały bywalec
Posty: 703
Rejestracja: 10 cze 2002, 08:50
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 10 gru 2007, 10:13

Madziarajka pisze:
kowlak pisze:Opiekun drużyny ma czynne prawo wyborcze. Oczywiście o ile jest kadrą.
nie jestem tego taka pewna ;)
Ale czemu nie jesteś pewna? Funkcja opiekuna jak najbardziej wypełnia wymagania funkcji instruktorskiej:
STATUT ZHP pisze:1. Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest:
1) funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP,
2) funkcje członków władz ZHP powierzane w trybie wyboru.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 gru 2007, 10:16

Czyli jeśli drużynowy ma 16 lat to ma CzPW i jednocześnie opiekun tej drużyny też ma CzPW ...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 gru 2007, 13:07

Tylko że jakoś nie mam 100% pewności,
iż to że
15.Opiekun drużyny/gromady:
1)odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie członków gromady;
2)odpowiada za gospodarkę gromady;
3)czuwa nad prawidłowością działań wychowawczych drużynowego.
oznacza że musi on być członkiem zwyczajnym.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

kowlak
Stały bywalec
Posty: 703
Rejestracja: 10 cze 2002, 08:50
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 10 gru 2007, 15:34

oczywiście, że nie musi. Rozpatrujemy sytuację gdy jest kadrą. I zastanawiamy się tylko czy pełni funkcję instruktorską (w każdym razie JA się zastanawiam).

Co do tego co napisał Sikor. Tak wg mnie obie osoby mają czynne prawo wyborcze. Bo obie spełniają warunki ze statutu wynikające.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”