http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20 ... 3_2007.doc
Uchwała nr 13/XXXIII Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP
z dnia 2 czerwca 2007 r. w sprawie wykładni Statutu ZHP
Naczelny Sąd Harcerski Związku Harcerstwa Polskiego w związku z wnioskiem o dokonanie wykładni przepisu § 37 Statutu ZHP, uchwala, co następuje:
1. W celu korzystania z czynnego prawa wyborczego należy łącznie spełniać następujące warunki:
1) być członkiem zwyczajnym ZHP,
2) posiadać opłacone składki członkowskie na dzień realizacji czynnego prawa wyborczego
3) pełnić stałą funkcję wychowawczą lub organizatorską, związaną z realizacją zadań statutowych,
4) funkcję o której mowa wyżej, pełnić na podstawie mianowania przez komendanta hufca, komendanta chorągwi, Naczelnika ZHP, ogłoszonego w rozkazie właściwego komendanta, lub funkcję z wyboru w jednej z władz wymienionych w §35 Statutu,
5) posiadać przydział służbowy do jednostki, w ramach której realizuje się, to prawo.
Czynne prawo wyborcze ma z mocy Statutu członek władz ZHP pełniący funkcję z wyboru w jednej z władz wymienionych w § 35 przy czym funkcja delegata odpowiednio na zjazd hufca, zjazd chorągwi lub zjazd ZHP nie jest funkcją dającą czynne prawo wyborcze poza czynnym prawem wyborczym realizowanym podczas zjazdu.
Niespełnienie choćby jednego warunku spośród określonych powyżej wyłącza z możliwości realizacji czynnego prawa wyborczego.
Naczelny Sąd Harcerski podkreśla, że w szczególności nie jest wystarczającą realizacji czynnego prawa wyborczego pełnienie jakkolwiek zwanej funkcji, której charakter nie jest stały i nie jest nakierowana bezpośrednio na wychowanie lub na istotną organizacyjną pomoc w wychowaniu. W szczególności takimi funkcjami niespełniającymi warunku wymienionego w pkt.3 niniejszej wykładni są wewnętrzne funkcje w kręgu instruktorskim lub kręgach seniora (za wyjątkiem funkcji kierującego kręgiem).
Jak bowiem wynika z treści § 3 w powiązaniu z § 5 ust. 2 Statutu zadaniem statutowym ZHP jest wychowanie młodego człowieka przez harcerski system wychowawczy. Nie jest zatem zadaniem statutowym, o którym mowa w § 21 ust. 3 pkt 1 Statutu pełnienie funkcji nakierowanej na zaspokojenie potrzeb samorealizacji instruktora w oderwaniu do zadań wychowawczych, np. potrzeby podtrzymania i utrzymania więzi koleżeńskich, więzi z organizacją itp. które to potrzeby, aczkolwiek istotne i ważne także dla organizacji nie wyczerpują jednak znamion funkcji instruktorskiej.
2 . W celu korzystania z biernego prawa wyborczego należy łącznie spełniać następujące warunki:
1) być członkiem zwyczajnym ZHP – instruktorem
2) posiadać opłacone składki członkowskie na dzień realizacji prawa wyborczego
3) mieć zaliczoną służbę instruktorską
Bierne prawo wyborcze na funkcję skarbnika mają także pełnoletni członkowie zwyczajni ZHP nie będący instruktorami.
Ponadto inne warunki ograniczenia biernego prawa wyborczego określa ust. 37 ust. 2-5 Statutu
Jak wynika z analizy § 37 Statutu - krąg osób uprawnionych do realizacji biernego prawa wyborczego jest szerszy niż krąg osób uprawnionych do realizacji czynnego prawa wyborczego. Jest konsekwencją takiego stanu rzeczy, iż osoby, faktycznie realizujące misję ZHP i tylko one mają prawo elekcji na funkcje pochodzące z wyboru. Natomiast bierne prawo wyborcze,. Czyli prawo do „bycia wybranym” dotyczy szerszego kręgu instruktorów, w tym też takich, którzy nie pełnią żadnych funkcji statutowych.
Naczelny Sąd Harcerski podkreśla wagę potrzeby dokonywania rozważnej analizy przez komendantów hufców i chorągwi, przy mianowaniu na funkcje instruktorskie, czy funkcja taka jest trwale związana z realizacją zadań statutowych w taki sposób, iż przyczynia się do realizacji misji wychowawczej ZHP.
Przewodniczący
Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP
/-/ hm. Bogusław Nowosad