czy przewodnik moze byc opiekunem i wychowawca na obozach?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 19 gru 2007, 15:56

Stary Wedrowiec pisze:Ostatnio rozmawialem z osoba ktora miedzy innymi tworzyla ten zapis prawny i co sie okazalo ze jest on zle storzony i zapisany i wcale nie mozemy byc wychowawcami na obozach na ktorych przynajmniej jedno dzicko to cywil jest ponizej tego punktu zapisane ze dotyczy on wylacznie obozow zwiazkowych(co oczywiscie nie jest powiedziane wprost) Powiem wam tak jak z rozmawialem to jakby sie cos stalo to nawet sprawy zaskarzajace ta ustawe sa przez nas przegrywane czyli jednym slowem druhu przewodniku czy tez druhno przewodniczko bierz sie w troki i rub kurs wychowawcow kolonijnych;)
ręce opadają zapisy w rozporządzeniu są jak najbardziej jednoznaczne, jeżeli ktoś opanował umiejętność czytania ze zrozumieniem, to wie o co chodzi.
jeśli autor zapisu po wprowadzeniu w życie rozporządzenia twierdzi, że napisał co innego niż chciał, to jest to tego osobisty problem, na stosowanie prawa nie ma to żadnego wpływu.

dla mnie sprawa jest oczywista, tak jak pisał Dominik
instruktor z pwd lub wyżej, ukończone 18 lat -wychowawca na obozie harcerskim
instruktor z pwd i wyżej, ukończone 18 lat, matura -wychowawca na każdej placówce

każdy organizator może żądać spełnienia od wychowawców dodatkowych warunków, innych niż zapisane w rozporządzeniu, także np. ukończenie kursu wychowawców od instruktora harcerskiego

Ps. czy ktoś z was wie o jakimkolwiek rozstrzygnięciu przez sad sprawy w oparciu o ten fragment rozporządzenia?

Marcin Wojtczak

majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 19 gru 2007, 16:02

magister_71 pisze:
peshoo pisze:Teraz nie można zrobić sobie kurs kierowników kolonii tak ot. Trzeba mieć albo wyższe wykształcenie pedagogiczne (licencjat też się łapie) albo być w stopniu podharcmistrza.
Teraz to znaczy od kiedy? Bo u nas jeszcze w zeszłym roku kończyły uprawnieniami taki kurs osoby nie mające phm ani wykształcenia pedagogicznego.
tutaj wystepuje niejasność, co oznacza "trzyletni staż w pracy wychowawczej", niektóre kuratoria interpretują to ściśle jako 3 lata etatowej pracy w placówkach oświatowych lub wychowawczych, inne (np. łódzkie) honorują zaświadczenia od różnych organizacji, np. od TPD czy ZHP, że dana osoba pracuje wychowawczo przez wymagany czas, np. jako wychowawca w świetlicy i na półkoloniach lub drużynowy i instruktor na HAL.
wykształcenie kandydata nie ma większego znaczenia, a jesli już to bardzo pośrednie, po prostu, aby zostać zatrudnionym jako nauczyciel lub wychowawca, od 2 lat trzeba mieć wyższe wykształcenie, wcale nie musi być to wykształcenie pedagogiczne.

Generalnie zachęcam do uważnej lektury rozporządzenia i posługiwania się nim w razie potrzeby.

Marcin Wojtczak

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 19 gru 2007, 21:07

majcin pisze:dla mnie sprawa jest oczywista, tak jak pisał Dominik
instruktor z pwd i wyżej, ukończone 18 lat, matura -wychowawca na każdej placówce

Marcin Wojtczak
To druh niech zacznie od siebie szkolenie w czytaniu ze zrozumieniem;) powiedziałem jasno ze do bycia wychowawca na każdej innej placówce trzeba mieć jednak kurs. Nie, dlatego ze ktoś tego od nas wymaga tylko, dlatego ze oni tak jakby na cywilnych placówkach nie uznawali naszych uprawnień. A wiem to od osoby, która tworzyła to rozporządzenie i wiem tez, dlatego ze taka osoba jak pojedzie na taki obóz(czyt. tylko z upr. instr. ZHP) to w razie sprawy w sadzie ja przegra, bo niby nie jest osobą wykwalifikowaną. Czy teraz druh to zrozumiał?
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 gru 2007, 23:29

Stary Wedrowiec pisze:

Marcin Wojtczak
powiedziałem jasno ze do bycia wychowawca na każdej innej placówce trzeba mieć jednak kurs. Nie, dlatego ze ktoś tego od nas wymaga tylko, dlatego ze oni tak jakby na cywilnych placówkach nie uznawali naszych uprawnień. A wiem to od osoby, która tworzyła to rozporządzenie i wiem tez, dlatego ze taka osoba jak pojedzie na taki obóz(czyt. tylko z upr. instr. ZHP) to w razie sprawy w sadzie ja przegra, bo niby nie jest osobą wykwalifikowaną. Czy teraz druh to zrozumiał?
Rozumiem co piszesz ale piszesz .....
Organizator placówki może sobie ustalić że wychowawcy u niego muszą mieć doktorat z pedagogiki. Takie jest jego prawo, i już.
Ale my dyskutujemy o minimalnych kwalifikacjach wymaganych rozporzadzeniem.
Aby nie było wątpliwości, sam zacytuj pełny fragment rozporządzenia określający kto ma kwalifikacje by być wychowawcą na placówkach wypoczynku dzieci i młodziezy (czyli być "osobą wykwalifikowaną").
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 20 gru 2007, 01:12

Ale przecież tam jest jasno napisane:
W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być: [...]
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
Wcale nie jest napisane, że obowiązuje to tylko na obozach harcerskich czy też innych formach organizowanych przez ZHP czy inne organizacje harcerskie...
I jak dla mnie - wszystko jedno jakie zamierzenia miała osoba to tworząca - tutaj nie ma nic o żadnych ograniczeniach. Po prostu - instruktor harcerski od stopnia pwd włącznie. Koniec.

I tak też mi mówili na kursie wychowawców - bez rozróżnienia, że na obozach harcerskich wychowawcą może być instruktor harcerski, a gdzie indziej nie...

Zgodzę się, że pracodawca może dać dodatkowe wymagania - np ukończony kurs (acz moim zdaniem ten kurs to jest jedna bujda na resorach - i nie nauczyłam się tam niczego czego bym nie wiedziała po kursie drużynowych i z własnego doświadczenia... ale może na kiepski kurs trafiłam :D - choć wątpię...). Ale podstawowym wymaganiem jest po prostu pwd.

Chyba że ktoś słyszał o przypadku sprawy w sądzie, która właśnie w taki sposób by została przegrana? Ale dla mnie to bez sensu...
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 21 gru 2007, 09:54

Stary Wedrowiec pisze:

Marcin Wojtczak
To druh niech zacznie od siebie szkolenie w czytaniu ze zrozumieniem;) powiedziałem jasno ze do bycia wychowawca na każdej innej placówce trzeba mieć jednak kurs. Nie, dlatego ze ktoś tego od nas wymaga tylko, dlatego ze oni tak jakby na cywilnych placówkach nie uznawali naszych uprawnień. A wiem to od osoby, która tworzyła to rozporządzenie i wiem tez, dlatego ze taka osoba jak pojedzie na taki obóz(czyt. tylko z upr. instr. ZHP) to w razie sprawy w sadzie ja przegra, bo niby nie jest osobą wykwalifikowaną. Czy teraz druh to zrozumiał?
Cytuję z Rozporządzenie:

1. W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
.....
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
....
2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.
czyli pkt 1 ppkt 5 daje prawo bycia wychowawcą na wszystkich rodzajach placówek instruktorom harcerskim
pkt. 2 zawiera dodatkowe wymagania , które obowiązują właściwie wszystkich (bo osoby wymienione w pkt. 1, ppkt 1-3) spełniają te wymogi na bazie innych przepisów)
pkt. 3 czyni wyjątek liberalizujący te przepisy w odniesieniu do instruktorów harcerskich będących wychowawcami na obozach harcerskich.

Marcin Wojtczak

ps. "ONI" mogą na organizowanych przez siebie koloniach wymagać czego chcą, ale sąd musi sie opierać na przepisach prawa, a nie ustnych przekazach zasłyszanych od kogoś kto kiedyś chciał inaczej tylko mu nie wyszło.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2007, 09:59 przez majcin, łącznie zmieniany 1 raz.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 21 gru 2007, 11:31

Nie wiem czy jest sens dyskutować z kimś, kto pyta tylko po to, aby pochwalić się wiedzą, którą słyszał od kogoś, kto twierdził, że miał wpływ na jakieś przepisy, które mają jakiś związek z czymś. I kto słyszał, że jakiś sąd zdecydował kiedyś o tym, że ktoś nie jest wykwalifikowany, bo nie ukończył czegoś.

Ale jak tam chcecie...
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 gru 2007, 13:00

byłby może sens jakby powiedziano KTO to stwierdził i JAKI sąd sie rzekomo wypowiedział

z resztą dziwi mnie sam temat który nie byl (przynajmniej w moim środowisku0 w żaden sposób dyskusyjny

instuktor tylko na formach organizowanych przez organizację harcerską
jak ma uprawnienia po kursie wychowawców to też na cywilnych formach

tyle

nie bardzo wiem z czym tu możnaby dyskutować....
Per Concordia Ad Victoria

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 21 gru 2007, 21:50

alek pisze:instuktor tylko na formach organizowanych przez organizację harcerską
jak ma uprawnienia po kursie wychowawców to też na cywilnych formach

tyle
No właśnie chyba nie do końca...
Bo z tego rozporządzenia wcale nie wynika, że tylko na formach organizowanych przez organizację harcerską.
wynika z niego tyle, że na obozach harcerskich instruktor nie musi mieć wykształcenia średniego.
A jeśli wykształcenie średnie ma - to zgodnie z tym rozporządzeniem (chyba, że ja coś źle rozumiem, ale wskażcie mi w takim razie w którym miejscu...) może byc wychowawcą np na koloniach cywilnych.
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

Vulkan
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Vulkan » 28 cze 2008, 09:03

Co prawda temat nie był ruszany od dawna ale akurat teraz było mi to potrzebne i powiem tyle że Kuratorium jak najbardziej akceptuje nasze zdolności od stopnia przewodnika, wystarczy przedstawić książeczkę instruktorska z odpowiednimi pieczęciami i tyle, to wystarczy ażeby być wychowawcą na koloni oraz obozie organizowanym przez jakieś biuro turystyczne poza ZHP a jak chodzi o kierowników placówek to trzeba mieć papier zrobiony w jakimś biurze turystycznym, czyli trzeba uczestniczyć w kursie. w Krakowie jest jest studenckie biuro podróży gdzie ostatnio robiłem taki kurs, cena przystępna i naprawdę fajne szkolenie "http://www.gaudeamus.com.pl/kursy/kurs_kierownika/" , tam są wszystkie potrzebne informacje
Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”