czy przewodnik moze byc opiekunem i wychowawca na obozach?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 05 cze 2007, 07:28

Chcialbym znac odpowiedz na to pytanie i gdzie jest to regulowane:)
Ostatnio zmieniony 05 cze 2007, 07:29 przez Stary Wedrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 05 cze 2007, 08:13

Przewodnik może być wychowawcą na obozie harcerskim na którym są tylko i wyłącznie harcerze ale musi mieć chyba ukończone 18 lat. Jeśli chce być wychowawcą na nalu, obozie na którym są nieharcerze, czy zwykłych koloniach musi ukończyć kurs wychowawców kolonijnych czyli musi mieć także 18 lat i wykształcenie średnie

PS. Miałem ostatnio kurs wychowawców :) Egzamin dopiero 23 czerwca więc jeśli popełniłem błąd proszę mnie z niego wyprowadzić :)
pwd. Piotr Grabowski
przyboczny 34 DH "Watra" im. Braci Buchalików

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 05 cze 2007, 08:48

Tak naprawdę to wiele zależy od biura które organizuje kolonie.
Z tego co wiem to nasi instruktorzy jeżdżą na kolonie jako wychowawcy nie mając ukończonego kursu.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 05 cze 2007, 11:45

MEN pisze:Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 21 stycznia 1997 r.
w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.

1. W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
1) nauczyciele,
2) studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
3) słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
4) osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, obejmującego program określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia,
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
6) przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
7) trenerzy i instruktorzy sportowi.

2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.

(...)
Jeśli chodzi o wymagania - wystarczy sam przewodnik oraz złożone Zobowiązanie Instruktorskie - tak stanowi prawo. W praktyce może się okazać, że jakiś organizator obozu spoza ZHP będzie wymagał od Ciebie kursu wychowawców... cóż, on organizuje, wiec może też podnosić wymagania.

Pozdrawiam. :)
Ostatnio zmieniony 05 cze 2007, 11:50 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

Duncan McLain
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Duncan McLain » 05 cze 2007, 12:32

Witam.
Z doświadczenia wiem że kurs wychowawców obozów koloni i wycieczek bardzo się przydaję. Jeżeli masz taką mozliwośc zrób od razu kurs kierowników (i dowiedz się czy w Twoim ośrodku przy okazji takiego kursu przyznaje się od razu papier wychowawcy) zaoszczędzisz czas i pieniądze spędzone na kursie.

Ja robiłem papiery kierownika i taki zdawałem egzamin (a raczej jego parodię) po czym okazało się że od razu mam dodatkowo papiery wychowawcy.
Kurs wyniósł mnie 100 pln.

Nie wiem jak to jest w innych miastach ale u mnie egzamin polegał na znajomości przepisów (dla ścisłości MOŻNA BYŁO KORZYSTAC Z WCZEŚNIEJ WYDANYCH KSIĄZECZEK Z NIMI) oraz trzeba było... zaplanowac 2 dniową wycieczkę do pobliskiego miasta...

A takie rzeczy instruktor powinien umieć robić na przysłowiowym kolanie w środku nocy.

:D

POzdrawiam.
Duncan McLain
"...Ale kiedy Ojczyzna do synów swych o pomoc zawoła,to znajdzie ich do walki dobrze przygotowanych"
/Andrzej Małkowski/

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 05 cze 2007, 13:43

1. Bez matury: pwd. + zobowiązanie + 18 lat = uprawnienia na obozach harcerskich.

2. Z wykształceniem śrendim: pwd. + zobowiązanie + 18 lat = uprawnienia wszędzie.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 05 cze 2007, 20:52

Teraz nie można zrobić sobie kurs kierowników kolonii tak ot. Trzeba mieć albo wyższe wykształcenie pedagogiczne (licencjat też się łapie) albo być w stopniu podharcmistrza.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 05 cze 2007, 21:03

peshoo jeżeli chodzi o kierownika placówki wypoczynkowej to tak, ale jeżeli tylko o wychowawcę, to jest tak jak opisali Duncan i Dominik.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 07 cze 2007, 21:37

Odnosiłem się do tego:
Duncan McLain pisze:Jeżeli masz taką mozliwośc zrób od razu kurs kierowników (i dowiedz się czy w Twoim ośrodku przy okazji takiego kursu przyznaje się od razu papier wychowawcy) zaoszczędzisz czas i pieniądze spędzone na kursie.

Ja robiłem papiery kierownika i taki zdawałem egzamin (a raczej jego parodię) po czym okazało się że od razu mam dodatkowo papiery wychowawcy.
Kurs wyniósł mnie 100 pln.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 18 gru 2007, 21:09

KubaM pisze:
MEN pisze:Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 21 stycznia 1997 r.
w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.

1. W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
1) nauczyciele,
2) studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
3) słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
4) osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, obejmującego program określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia,
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
6) przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
7) trenerzy i instruktorzy sportowi.

2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.

(...)
Jeśli chodzi o wymagania - wystarczy sam przewodnik oraz złożone Zobowiązanie Instruktorskie - tak stanowi prawo. W praktyce może się okazać, że jakiś organizator obozu spoza ZHP będzie wymagał od Ciebie kursu wychowawców... cóż, on organizuje, wiec może też podnosić wymagania.

Pozdrawiam. :)
Ostatnio rozmawialem z osoba ktora miedzy innymi tworzyla ten zapis prawny i co sie okazalo ze jest on zle storzony i zapisany i wcale nie mozemy byc wychowawcami na obozach na ktorych przynajmniej jedno dzicko to cywil jest ponizej tego punktu zapisane ze dotyczy on wylacznie obozow zwiazkowych(co oczywiscie nie jest powiedziane wprost) Powiem wam tak jak z rozmawialem to jakby sie cos stalo to nawet sprawy zaskarzajace ta ustawe sa przez nas przegrywane czyli jednym slowem druhu przewodniku czy tez druhno przewodniczko bierz sie w troki i rub kurs wychowawcow kolonijnych;)
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 18 gru 2007, 22:03

Stary Wędrowiec:

Proponuję, abyś stosował znaki interpunkcyjne. Przy Twoich zdaniach złożonych trudno zrozumieć o co chodzi.

W przytoczonym zapisie jest jasne, że chodzi o obozy prowadzone przez organizacje harcerskie, a nie o obozy, na których ktoś jest, lub nie jest harcerzem.

To kto jest harcerzem, a kto nie jest nawet trudne do określenia wewnątrz ZHP. Ale właściwy minister pozostawił nam duże pole do manewru... To my ustalamy kto jest instruktorem, a kto nie i kto jest harcerzem, a kto nie. Rozporządzenie się nie zmienia, choć myśmy zdążyli kilka razy zmienić statut i wszystkie instrukcje :)

Mamy harcerzy statutowych - po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego, jak i harcerzy - członków drużyny harcerskiej, którzy składają dopiero Przyrzeczenie Harcerskie po zamknięciu okresu próbnego w drużynie harcerskiej. Zamieszane?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 18 gru 2007, 22:13

wiem o co ci chodzi, ale ja mówię o problemie takim, że instruktor harcerski nie może być wychowawca na kolonii robionej przez towarzystwo turystyczne czy przez coś dowolnie innego... a to nie jest tam w prost powiedziane...
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 18 gru 2007, 22:20

Z tego rozporządzenia wynika, że różnica jest tylko w wymogu średniego wykształcenia. Jeśli biuro podróży chce wziąć instruktora harcerskiego, to bierze takiego, który ma średnie. Ale to zatrudniający dobiera sobie kadrę. Może nie chcieć instruktorów w ogóle.

Czyli możesz być wychowawcą bez zaświadczenia i tylko z przewodnikiem. Ale kto Cię zechce?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 18 gru 2007, 22:33

Ja tam bym wolała instruktora bez kursu :D
Sorry, ale po tym co widziałam na moim kursie... jestem przerażona,że osobom po czymś takim daje się prawo do opieki nad dziećmi....
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 19 gru 2007, 00:08

peshoo pisze:Teraz nie można zrobić sobie kurs kierowników kolonii tak ot. Trzeba mieć albo wyższe wykształcenie pedagogiczne (licencjat też się łapie) albo być w stopniu podharcmistrza.
Teraz to znaczy od kiedy? Bo u nas jeszcze w zeszłym roku kończyły uprawnieniami taki kurs osoby nie mające phm ani wykształcenia pedagogicznego.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”