ponowne ubieganie się o członkostwo po wykluczeniu z ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
a.wodzynska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: a.wodzynska » 06 wrz 2005, 13:20

w rozdziale 4, paragraf 28 napisane jest, że instruktor wykluczony z ZHP może ponownie ubiegać się o członkostwo po upływie tzryletniej karencji i uzyskaiu pozytywnej opinii właściwego sądu harcerskiego. czy to oznacza, że możliwość tę ma tylko instruktor? i jeśli wróci, to jako kto?
hm. Aleksandra Wodzyńska

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 06 wrz 2005, 13:51

To oznacza, że reszta nie musi czekać. Może wrócić zaraz - i bez zgody sądu harcerskiego.

Każdy wraca jako "nowy" - bez stopnia instruktorskiego, bez stopnia harcerskiego, bez sprawności, znaków służb, gwiazdek zuchowych, bez Krzyża harcerskiego.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

a.wodzynska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: a.wodzynska » 07 wrz 2005, 09:56

bardzo dziękuję:)
hm. Aleksandra Wodzyńska

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 07 wrz 2005, 18:13

A mnie,gdy przeglądam Statut za każdym razem intryguje ten 7 punkt,paragrafu 28:"Wykluczonemu ... po upływie trzyletniej karencji i po uzyskaniu pozytywnej opini sądu,który orzekł o wykluczeniu."Jeśli więc Statut mówi o "pozytywnej opini",to i może ona być też opinią negatywną.No i właśnie.Na podstawie czego właściwy sąd wyda opinię w te,czy też we w te?Czy w ciągu tych 3 lat wykluczony instruktor ma przydzielonego kuratora,który po upływie tego czasu składa sądowi dokładny raport o prowadzeniu się "wykluczonego"?Jednak nigdy nie słyszałem o takim kuratorze...No to jeśli nie on,to może harcerze zdobywający sprawność "zwiadowca" pilnie obserwują tego "wykluczonego",składając swój już raport sądowi.No nie,też jakoś mi to nie pasuje,chyba jednak tego nie robią.Więc jeśli ani jeden,ani drugi wariant nie wchodzi w grę,na jakiej podstawie sąd wyda swoją opinię o "wykluczonym" po upływie tej karencji?Zakładając,iż będzie on chciał jeszcze wrócić.

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 08 wrz 2005, 08:09

Może przeprowadzą wywiad środowiskowy? ??? :D
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 08 wrz 2005, 11:51

Myślę, że wywiad środowiskowy, powody powrotu - i powody wykluczenia są istotne.

Bowiem najważniejszy jest chyba powód wykluczenia z ZHP i ocena SH, czy coś w tej sprawie się znacznie zmieniło.

Bez żadnych kuratorów w trakcie - bo nie mamy do tego prawa, ani obowiązku.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 09 wrz 2005, 16:17

Oj,druhu Dominiku!Czy tak trudno się domyślić,iż o tym kuratorze i harcerskich "zwiadowcach" napisałem z przymrużeniem oka?
"... i powody wykluczenia są istotne." - piszesz.No,jakoś nie wyobrażam sobie tego,aby stało się tak,bo - "spóźnił się na odprawę.I to już trzeci raz w tym półroczu!"
"... powody powrotu..." - no cóż,mózg ludzki nadal jest zagadką dla naukowców.
"Wywiad środowiskowy"? - o,to może być ciekawe! /tutaj znów żartuję/.
Znam ciekawy przypadek doprowadzenia dużej jednostki w spore tarapaty finansowe z których chyba nie sposób się podnieść.Teraz "karencja" i być może chęć powrotu.Wywiad? "Ależ on jest naj.... tu, i naj.... tam!" - powie jego małe środowisko /w tymże wywiadzie środowiskowym/.Bardzo ciekaw jestem tego,jaka opinia sądu wtedy będzie mieć miejsce?
Sumując - uważam,iż jest to lanie wody bo,albo w te,albo też we w te.Czyli,albo nie ma już powrotu,albo jest on automatyczny,jeśli zainteresowany jeszcze tego chce."Pozytywna opinia sądu" - wedle mnie to,jak wspomniałem - lanie wody w Statucie.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 09 wrz 2005, 16:36

Widzisz - ja to spostrzegam troszkę inaczej:

BRAK MOŻLIWOŚCI POWROTU: Młody człowiek (lat 16) został wykluczony za głupotę (niech będzie, że spił się na imprezie harcerskiej, został wyrzucony, bo ktoś wcześniej założył mu granatowy sznur). Dojrzał, stał się pełnoletni, zdobył zawód. Zmądrzał. I nie ma prawa wrócić.

POWRÓT AUTOMATYCZNY: Instruktor pełnoletni, student pedagogiki, zaatakował nożem w lesie harcerza z innej drużyny (autentyczny przypadek). Hm... automatyczny powrót, bez analizy, czy coś się zmieniło?

Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 09 wrz 2005, 17:01

Może i jest w tym trochę racji,druhu Dominiku,bo rzeczywiście nie wszystko jest białe i czarne na tym świecie.Ale nawet biorąc podane przez Ciebie przykłady - jak sąd ma dokonać tej analizy? Wywiad? - napisałem już o tym wyżej.Nadal uważam,iż "pozytywna opinia sądu",to lanie wody.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 10 wrz 2005, 10:22

Nie wiem jak.

Ale w skład sądu wchodzą HARCMISTRZE, a ja jestem jeszcze phm. - i tego nie muszę wiedzieć - patrz w projekcie zapis, że stopień instruktorski odpowiada wiedzy instruktora. ROTFL

Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 14 wrz 2005, 18:54

Zakładając,że stopień hm wyzwala również umiejętność jasnowidzenia.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 15 wrz 2005, 08:49

Skoro Staut tego wymaga w pracy w SH i jednoczęsnie dektretuje, że stopień odpowiada posiadanym umiejętnościom - to zapewne tak jest. Nie mogę zatem doczekać sie na czerwona podkładkę. Jasnowidztwo - to jest to! :lol

Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 17 wrz 2005, 17:44

Stąd też napisałem - "lanie wody" w tym fragmencie wspomnianego tutaj Statutu.
Zapewne,szybko doczekasz się tej czerwonej podkładki.Nie zawiedziesz się - duży facet już jesteś - choć jakoś nie przyniesie Ci ona /chyba żeby?/ umiejętności "jasnowidzenia".
Dlatego napisałem - lanie wody.

strucha
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: strucha » 20 wrz 2005, 17:31

Cóż, jasnowidzem nie jestem, choć mam i czerwoną podkładkę i jestem członkiem sądu.... Rzadko się zdarza, nie wiem, czy w ogóle, by wykluczony z ZHP instruktor chciał ponownie zapisać się do Związku. Choćby z tej przyczyny, że samo wykluczenie jest równoznaczne z utratą stopnia, odznaczeń, itp. Musiałby więc zatem zaczynać "karierę" od nowa. Gdyby się jednak uparł, to właściwy sąd harcerski powinien zajrzeć w akta prawomocnie zakończonego postępowania dyscyplinarnego, by przed wydaniem owej pozytywnej opinii w ogóle zorientować się, za jakiego rodzaju przewinienie dany delikwent został wykluczony z ZHP. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż pewnego rodzaju występki w ogóle dyskredytują kogoś jako instruktora i wychowawcę ( np. molestowanie małoletnich, czy rozpijanie małoletnich ), inne, choć ciężkiego gatunku, niekoniecznie (np. nieumyślne spowodowanie ciężkich obrażeń ciała ). Wbrew pozorom wcale nie jest trudno zweryfikować postawę ukaranego po trzech latach karencji. Moim zdaniem, jedną z naistotniejszych kwestii dla dokonania tej właściwej oceny jest ustalenie, jaki w owym czasie był stosunek ukaranego do ZHP ("wieszanie psów" czy skrucha ) i do samego przewinienia, za które został ukarany... W mojej 12 letniej sądowej praktyce przeważa, niestety, piersza opcja zachowań.... Cóż, tak naprawdę tylko z ważnych powodów można komuś odmówić prawa do "stowarzyszania się".... Nawet zabójcom po odbyciu kary więzienia kara ta z czasem się "zaciera" i uważana jest za "niebyłą". Dura lex, sed lex...
hm.Joanna Struś

babel
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: babel » 05 cze 2006, 22:44

Mowa jest tu o powrocie po wykluczeniu. A co z powrotem po skreśleniu z listy za np. niepłacenie składek?
Która odpowiedź jest dobra?:
1. Wraca i płaci składki od momentu powrotu.
2. Wraca dopiero po uregulowaniu zaległych składek.

Co z dotychczasowymi stopniami? Zachowuje je?

Taki temacik do dyskusji ;)
hm. Wojciech Brągiel
Hufiec ZHP Gorlice

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”