Odbiór pieniędzy z konta hufca

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 09 gru 2004, 16:19

Mam pytanie:
W chwili gdy pobieram pieniądze z konta hufca (kwota przelana od darczyńcy dla drużyny harcerskiej) jaki dokument powinienem podpisać? Czy przekazanie drużynie tych pieniędzy w formie zaliczki (z obowiązkiem rozliczenia tejże) jest zgodne z przepisami?

Proszę o pomoc.
Łukasz Gocek

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 09 gru 2004, 16:42

Pieniądze i tak rozliczone mieć musisz, w końcu są to pieniadze druzyny. Zastanawiam się jednak nad formą zaliczki. Na poczet czego ta zaliczka?? Bez sensu...
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 gru 2004, 17:18

poranek napisał:
Pieniądze i tak rozliczone mieć musisz, w końcu są to pieniadze druzyny. Zastanawiam się jednak nad formą zaliczki. Na poczet czego ta zaliczka?? Bez sensu...
W poczet rozliczenia się fakturami które przedstawisz w KH.
Skoro darowizna wpłynęła na konto KOMENDY HUFCA
choć z przeznaczeniem dla druzyny,
to jednak to własnie KH musi sie rozliczyć na co (konkretnie !) przeznaczyła tą darowiznę.
Trzeba sobie było założyc konto druzyny :lol
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 09 gru 2004, 17:24

19kldh napisał:
W poczet rozliczenia się fakturami które przedstawisz w KH.
Skoro darowizna wpłynęła na konto KOMENDY HUFCA
choć z przeznaczeniem dla druzyny,
to jednak to własnie KH musi sie rozliczyć na co (konkretnie !) przeznaczyła tą darowiznę.
Trzeba sobie było założyc konto druzyny :lol
1. O ile wiem jest tak, że jeśli zaliczka jest wydana np przez KH to faktury również muszą być na KH, a co za tym idzie ktoś później może dowodzić, że sprzęt zakupiony za te pieniądze jest własnością KH - a to już nie będzie prawdą. Bo pieniądze były przeznaczone dla konkretnej jednostki organizacyjnej.

2. Mógłbyś dokładniej wyjaśnić o co chodzi z kontem drużyny? Czy jest to możliwe i legalne?
Łukasz Gocek

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 09 gru 2004, 17:57

Lukas napisał:
1. O ile wiem jest tak, że jeśli zaliczka jest wydana np przez KH to faktury również muszą być na KH, a co za tym idzie ktoś później może dowodzić, że sprzęt zakupiony za te pieniądze jest własnością KH - a to już nie będzie prawdą. Bo pieniądze były przeznaczone dla konkretnej jednostki organizacyjnej.
Sprzęt zakupiony za te pieniądze jest własnością ZHP, natomiast drużyna może przyjąć ten sprzęt na swój inwentarz, pozostawiając kopię kwitu przychodowego w komendzie hufca
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 09 gru 2004, 22:05

Problemem nie jest dla mnie że trzeba się rozliczyć. To przecież normalne. Wydawało mi się że forma zaliczki nie jest najfortunniejsza ale skoro druh pisze że jest w porządku to znaczy że jest w porządku.
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 09 gru 2004, 23:40

Tomek napisał:
Sprzęt zakupiony za te pieniądze jest własnością ZHP, natomiast drużyna może przyjąć ten sprzęt na swój inwentarz, pozostawiając kopię kwitu przychodowego w komendzie hufca
Pojęcie "własność ZHP" w odniesieniu do sprzętu drużyny jest względne i... jakby to ująć... dość "wirtualne". Natomiast są hufce, w których to komendant decyduje kto, kiedy i dlaczego może korzystać z "własności hufca". Kiedy połączymy to z odmiennymi poglądami na wiele spraw komendanta i podwładnego - oczywistym staje się fakt, że wolałbym uniknąć sytuacji gdy komendant w połowie biwaku zabiera drużynie namioty albo w trakcie ćwiczeń nagle jest mu potrzebny sprzęt ratowniczy (zakupiony za ciężko zarobione pieniądze naszej drużyny).
Podpisując dokument pobrania zaliczki - zobowiązuję się rozliczyć zakupy fakturami wystawionymi na hufiec (chyba, że się mylę - proszę mnie poprawić), a zatem w pojęciu komendanta sprzęt jest własnością hufca.
Wobec powyższego pytam czy jest możliwość wystawienia faktury na konkretną drużynę, krąg, grupę ratowniczą - a nie na hufiec?
Czy pobranie pieniędzy z konta hufca koniecznie wiąże się li tylko z zaliczką? A co z dokumentem KW - kasa wyda? Może są inne dozwolone formy?

Druhu Czesławie - Druh żartował z tym kontem drużyny - prawda? A czy można założyć subkonto na koncie hufca?

Proszę o konkretne odpowiedzi
Pozdrawiam

Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 10 gru 2004, 00:28

Drużyna moze posiadać subkonto.
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 gru 2004, 08:45

Lukas napisał:
Tomek napisał:
Pojęcie "własność ZHP" w odniesieniu do sprzętu drużyny jest względne i... jakby to ująć... dość "wirtualne". Natomiast są hufce, w których to komendant decyduje kto, kiedy i dlaczego może korzystać z "własności hufca". Kiedy połączymy to z odmiennymi poglądami na wiele spraw komendanta i podwładnego - oczywistym staje się fakt, że wolałbym uniknąć sytuacji gdy komendant w połowie biwaku zabiera drużynie namioty albo w trakcie ćwiczeń nagle jest mu potrzebny sprzęt ratowniczy (zakupiony za ciężko zarobione pieniądze naszej drużyny).
Podpisując dokument pobrania zaliczki - zobowiązuję się rozliczyć zakupy fakturami wystawionymi na hufiec (chyba, że się mylę - proszę mnie poprawić), a zatem w pojęciu komendanta sprzęt jest własnością hufca.
Wobec powyższego pytam czy jest możliwość wystawienia faktury na konkretną drużynę, krąg, grupę ratowniczą - a nie na hufiec?
Czy pobranie pieniędzy z konta hufca koniecznie wiąże się li tylko z zaliczką? A co z dokumentem KW - kasa wyda? Może są inne dozwolone formy?
"Zasady działalności finansowo-gospodarczej ZHP" (Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 56/2003 z 15 kwietnia 2003 r.)
http://www.dokumenty.zhp.org.pl/index_vi.html
(.....)
3.12. Darowizny, spadki i zapisy dokonane na rzecz ZHP i jego jednostek organizacyjnych wymagają przyjęcia przez Naczelnika ZHP i Skarbnika ZHP lub inne osoby w ramach posiadanych pełnomocnictw.
W odniesieniu do podstawowych jednostek organizacyjnych dokumentacja
z nabycia majątku powinna być przekazana do komendy hufca, przy równoczesnym ujęciu tego majątku w ewidencji hufca (książka inwentarzowa) jako użytkownika. Majątek ten pozostaje do wyłącznego korzystania tych podstawowych jednostek.
Jeżeli ofiarodawca uczyni odpowiednie zastrzeżenia co do przeznaczenia darowizny, spadku lub zapisu, otrzymany majątek musi być przeznaczony na wskazany cel, zgodny ze Statutem ZHP.
(......)

Jasne ?
Lukas napisał:
Druhu Czesławie - Druh żartował z tym kontem drużyny - prawda? A czy można założyć subkonto na koncie hufca?
Nie żartowałem. Tyle że nie jest to "subkonto hufca"
a subkonto Komendy Chorągwi.
Podobnie jak "konto hufca" które obecnie też jest tylko subkontem KCh.
Każda drużyna ma takie prawo, a nawet to prawie , obowiązek :)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 10 gru 2004, 11:19

Gdy pobrzękiwałem na temat subkonta u siebie w hufcu powiedziano mi ze bedzie to subkonto na koncie hufca, a hufiec nie będzie za nie płacił. Rzuciłem ze utrzymamy je druzyną to rozmowa przeszła na systematyczność działań, ze nie bedziemy potrafili sie nim zajmować (skarbnikiem jest student ekonomii....). Moze druh wyjasnic na czym polega subkonto na koncie chorągwi lub odesłać mnie do odpowienich dokumentów??
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 gru 2004, 13:13

"Instrukcja w sprawie działalności finansowej, gospodarczej i sprzętowej w drużynie ZHP"
http://www.dokumenty.zhp.org.pl/download_6/06020001.rtf
A. IV. Dokumentacja finansowa
(...)
8. Przechowywanie gotówki
Drużyna jest zobowiązana przechowywać własne środki pieniężne na rachunku bankowym. Otwarcie rachunku bankowego (oszczędnościowo-rozliczeniowego) wymaga zgody komendanta chorągwi lub osoby przez niego upoważnionej. Na wzorach podpisów wymagane jest upoważnienie co najmniej dwóch osób (w tym drużynowego) do dysponowania środkami finansowymi drużyny. Wysokość pogotowia kasowego ustala komendant hufca. (....)

Instrukcja jest już przestarzała (ale obowiazujaca), a nowa ciagle się "rodzi w bólach".
Ten "rachunek bankowy" to obecnie jest to "subkonto rachunku KCh"
bo takie sa obecnie zasady.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 21 gru 2004, 07:51

Dla małego sprostowania - konto hufcowe nie jest subkontem Komendy Chorągwi. To zależy raczej od tego jaka chorągiew i jakie zasady. Mój hufiec ma konto, które nie jest subkontem KCH.
A co do tego jak wydatkować te pieniądze z darowizny... LUDZIE... Wy naprawdę macie takie problemy? - nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy drużyna otrzymuje np 1000 zł, gdzie wpłata jest na konto hufcowe, że druzyna w zasadzie nie może z tego korzystać. Przeciez nawet jeśli zakupią sobie sprzęt na fakturę na KH, to sprzęt może być przekazany na drużynę (oczywiście musi się znaleźć w spisach sprzętu hufcowego). Ja nie widzę tutaj problemu. I tak to co należy do drużyny, czy do hufca, to i tak własność ZHP.
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2004, 15:30

Alex napisał:
Dla małego sprostowania - konto hufcowe nie jest subkontem Komendy Chorągwi. To zależy raczej od tego jaka chorągiew i jakie zasady. Mój hufiec ma konto, które nie jest subkontem KCH
Jeśli wolisz określenie "rachunek pomocniczy" zamiast "subkonto" to prosze bardzo :)
To praktycznie to samo.
Wszyskie rachunki w ZHP, za wyjątkiem jednego, głównego, mają status "rachunku pomocniczego".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”