musztra w ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 19 sie 2004, 14:38

zapewne juz wielu wypowiadało się na ten temat.
mnie skonił do refleksji organizowany przeze mnie obóz, na którym spotkały się 3 środowiska z trzech róznych hufców, obóz był trudny, ale przez swoja róznorodność tak samo ciekawy i niosącym dużo nowych doświadczeń. W zasadzie z trudnościa połączyliśmy 3 rózne tradycje obozowania, tak aby cały obóz miał ręce i nogi.
Ogromny problem zaczęły stanowić obyczaje w mustrze. Przyjęliśmy zasadę, że apel poranny jest apelem wszystkich srodowisk prowadzonym zgodnie z zasadami ceremoniału harcerskiego ZHP, natomiast apele wieczorne miały być apelami wewnętrznymi Środowisk.
Okazało się, że jeśli z pierwszym nie ma problemów ( po za nie umiejętnościami wynikajacymi z braku wyszkolenia coponiektórych) to zdiwiło mnie, a bardzie jzaskoczyła rużnorodność musztr funkcjonujących w ZHP. Specjalnie po obozie zacząłem intensywnie szukać w regulaminie musztry i ceremoniału i nie znalazłem tam zapisu odnośnie musztry wewnętrznej poszczególnych środowisk harcerskich. Pamietam, że swojego czasu taki zapis funkcjonował iż drużyny i poszczególne środowiska harcerskie mogą mieć musztre odrębna od ZHP, jeśli praktykuja ją na wewnetrznych uroczystościach, a tu się nagle okazuje, że takiego zapisu już nie ma.
Nie wiem jak to się stało, że dopiero teraz to zauważyłem w regulaminie obowiązującym od 1997 roku.
7 WDHS, której jestem członkiem hunorowym posiada od dawien dawna swoją musztrę obrzędową diametralnie różniaca się od musztry ZHP, a wprowadzoną w 1994 roku kiedy powstała. "Wieluńska Siódemka" przejęła ją od 10 RDHS, która powstała w 1984, a ta natomiasta "przejęła" takową jeszcze od innej drużyny która powstała znacznie wcześniej.
Na suwa mi się zatem pytanie co w takim układzie powina zrobić 7 WDHS i inne środowiska harcerskie funkcjonujące według odmiennej od ZHP musztry? Zmieniać tradycję funkcjonującą od początku istnienia drużyn, bo regulamin centralny tak założył?
Musztra sama w sobie funkcjonuje ja przeczytać można w ZASADY MUSZTRY I CEREMONIAŁU HARCERSKIEGO Podstawowe elementy musztry pozwalają na większą sprawność organizacyjną, uatrakcyjnienie form pracy, zdyscyplinowanie, a przede wszystkim istotnie zwiększają bezpieczeństwo podopiecznych, co dla często młodych instruktorów ma istotne znaczenie.
zatem musztra jest formą pracy. z drugiej strony jest elementem naszego wizerunku.

co o tym myślicie?
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”