obszar - zarządzanie

ganaga
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ganaga » 09 maja 2005, 13:14

Witam serdecznie i zapraszam do aktywnej dyskusji i zgłaszania swoich uwag do celów strategicznych w obszarze ZARZĄDZANIE.
http://strategia.zhp.pl/index.php?ac=do ... zanie1.rtf
cel 1: Do końca roku 2009 usprawnienie systemu zarządzania tak aby
- każda komenda funkcjonowała w oparciu o ogólnozwiązkowe standardy i procedury postępowania wprowadzone do zjazdów hufców w roku 2007 w szczególności dotyczące wykonywania zadań, przekazywania informacji, wspierania i corocznej oceny pracy komend, pracy z kadrą
cel 2: Zwiększenie odpowiedzialności młodych (np. do 35 roku) ludzi za zarządzanie organizacją tak aby
- czynne prawo wyborcze posiadała kadra (wg ordynacji wyborczej) do 35 roku życia
- przynajmniej 50% składu komendy hufca stanowią ludzie do 35 roku życia
- minimum 10% wędrowników uczestniczyło w zjazdach hufców na zasadach przynajmniej obserwatorów (w stosunku do liczby wędrowników w hufcu)
- każdy instruktor miał dostęp do bieżących informacji o działaniach organizacji

hm. Agnieszka Gan-Skrzydlewska

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 maja 2005, 14:57

ganaga napisał:
cel 2: Zwiększenie odpowiedzialności młodych (np. do 35 roku) ludzi za zarządzanie organizacją tak aby
- czynne prawo wyborcze posiadała kadra (wg ordynacji wyborczej) do 35 roku życia
Cel 2: pozbawić czynnego prawa wyborczego druzynowych pow.35 lat
Autor, autor, autor !
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ganaga
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ganaga » 09 maja 2005, 16:08

Autorem i pomysłodawcą zapisów projektów celów strategicznych jest zespół strategiczny w składzie http://strategia.zhp.pl/index.php?do=st ... =0048,0006 . Naszym zdaniem ograniczenie czynnego prawa wyborczego dla kadry np. do 35 roku życia (sa głosy, iż do 25-30) jest jednym z aspektów zapewniających realizację tego celu.
Oprócz krytyki prosze o propozycje zapisów :)

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 09 maja 2005, 20:26

ganaga napisał:
Autorem i pomysłodawcą zapisów projektów celów strategicznych jest zespół strategiczny w składzie http://strategia.zhp.pl/index.php?do=st ... =0048,0006 .
Zespół ds. strategii
- członkowie zespołu:
phm. Michał BORUN
phm. Łukasz CZOKAJŁO
phm. Paweł DOBOSZ
hm. Anna FILIPOW
hm. Agnieszka GAN-SKRZYDLEWSKA
hm. Katarzyna GOLEMAN
hm. Andrzej GRABOWSKI
hm. Jacek KAFLOWSKI
hm. Rafał KLEPACZ
hm. Anna PORAJ
hm. Paweł SMARDZ
"Autorem jest zespół".
Zawsze osłabia mnie taki kolegializm. Naraz cała 11-tka zakrzykneła "eureka" i "wymyłiła" ten "patent" ? :lol
Na ile znam (chyba ?) Andrzeja Grabowskiego to raczej nie jest autorem tego "pomysłu".

hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 09 maja 2005, 22:54

Czesiu jakim Ty jesteś smutnym przypadkiem. Już kilka razy próbowałem Ci wytłumaczyć co znaczy jeśli GK lub jakikolwiek inny zespół ustala coś wspólnie. A Ty uparcie nie możesz tego zrozumieć.
Szkoda
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 09 maja 2005, 22:56

A sam osobiście jestem za tym, żeby nie tylko odebrać drużynowym powyżej 35 roku życia czynne prawo wyborcze ale generalnie rozważyć potrzebę działania w ZHP drużynowych powyżej 35 roku życia.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 09 maja 2005, 23:31

I oto, jak zwolna dyskusja schodzi na ślepy tor. Czesiu użył skrótu myślowego, który kowlak podchwycił i użył - już całkiem nadużywając znaczenia przytoczonego zapisu. Nie była mowa o drużynowych, lecz o kadrze. Do idei (ale nie zapisu) właśnie co przytoczonego zdania kowlaka mógłbym się przychylić. Zapis, o którym mowa, mówi jednak także o ponad-35-letnich członkach KSI, KH, członkach KCh, komendantach wydziałów i inspektoratów, mających przydział do danej jednostki etc. Zapis ten jest w moim przekonaniu błędny, w swej filozofii niezgodny z duchem tej organizacji, która - fakt - ma być organizacją młodzieżową, ale najpierw: wychowawczą, z ciągle aktualną ofertą dla młodych ludzi. Nie rozłącznie. A ograniczenie praw starszych członków pełniących funkcje zgodnie z prawem związkowym nie jest w żaden sposób wychowawcze, szczególnie jeżeli podkreślamy w tej organizacji rolę autorytetów. Tak, wiem, że zapis dotyczy tylko prawa czynnego, nie biernego. Nie jest to jednak istotne. Jeżeli ktoś pełni funkcję, powinien mieć odpowiednie prawa. Jeżeli zauważyliśmy, że w naszej organizacji za dużo jest osób, które nie powinny już pełnić funkcji albo być w organizacji - mamy tysiące pozytywnych sposobów na to, by przestali. Jednym z nich jest powierzenie tych funkcji osobom młodszym.

Czuję się dziwnie tłumacząc oczywiste rzeczy. Ci, którzy uznają, że zapis ten rozwiąże ich problemy, niechże się zastanowią, czy właściwie je zdiagnozowali. Podobnie z drugim zapisem - parytetem wieku wobec członkostwa komend. W moim hufcu od lat 15, jak pamiętam, połowa członków KH była młodsza niż 35 lat. Nie uważam, by miało to jakieś przełożenie na jakość.

Jako osoba z listy wskazanej wyżej przez Czesia, muszę poinformować, że - jeśli nawet, tak jak pisze kowlak, jest to zdanie zespołu, w trakcie prac zdecydowanie się temu zdaniu sprzeciwiłem i na takim stanowisku pozostaję.

ZHP powinno być organizacją młodzieżową, zarządzaną przez młodzież naturalnie, nie zaś odmładzaną inżynieryjnie.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 10 maja 2005, 01:11

Muszę przyznać, że jestem entuzjastycznie nastawiony do pomysłu wiekowego ograniczenia czynnego prawa wyborczego, choć jestem pełen obaw, czy przekrój wiekowy delegatów na Zjazd pozwoli na przegłosowanie tego pomysłu.

Myślę, że w tym temacie warto też rozważyć rozwiązania o których już na tym forun dyskutowano: http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?T ... 443&page=0
barnrot napisał:
Zapis ten jest w moim przekonaniu błędny, w swej filozofii niezgodny z duchem tej organizacji, która - fakt - ma być organizacją młodzieżową, ale najpierw: wychowawczą, z ciągle aktualną ofertą dla młodych ludzi. Nie rozłącznie. A ograniczenie praw starszych członków pełniących funkcje zgodnie z prawem związkowym nie jest w żaden sposób wychowawcze, szczególnie jeżeli podkreślamy w tej organizacji rolę autorytetów.
Swego czasu rozmawialiśmy w Perkozie o tym, że istotne jest aby w sferach, gdzie liczy się nowoczesność a taką sferą jest zarządzanie, dać pole do popisu młodym, którzy szybciej i łatwiej przyswajają nowoczesne metody zarządzania, których np. w moim hufcu szalenie brakuje i niestety wynika to wprost z wieku kadry. Myślę, że pomysł ten jest daleki od umniejszania roli w wychowaniu instruktorów z dużym bagażem doświadczeń.
barnrot napisał:
ZHP powinno być organizacją młodzieżową, zarządzaną przez młodzież naturalnie, nie zaś odmładzaną inżynieryjnie.
Niestety często teoria odbiega od praktyki - gdyby wszelkie działania władz ZHP w tym zjazdów były naturalne, pozytywne, pośrednie itd., niepotrzebne byłyby nam komisje rewizyjne, sądy i różne procedury kontrolne. Póki co wszędzie gdzie miałem możliwość wymiany doświadczeń w instruktorami z innych hufców i chorągwi, w kwestii funkcjonowania komend i współpracy z nimi przeważały doświadczenia negatywne. Zresztą wystarczy poczytać to forum.
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 maja 2005, 06:00

kowlak napisał:
Czesiu jakim Ty jesteś smutnym przypadkiem. Już kilka razy próbowałem Ci wytłumaczyć co znaczy jeśli GK lub jakikolwiek inny zespół ustala coś wspólnie. A Ty uparcie nie możesz tego zrozumieć.
Szkoda
Ty naprawdę jesteś przypadkiem ..... Nie, to nie ma sensu. Ty TAK po prostu masz. Ciągle komuś coś imputujesz.

A co do meritum, to problem ze sformułowaniem "....GK lub jakikolwiek inny zespół ustala coś wspólnie..." polega na tym że oznacza ono często brak odwagi KONKRETNYCH osób do indywidualnego autorstwa danego pomysłu. Bo chcą uniknąć osobistych skutków takiej decyzji.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 maja 2005, 06:14

kowlak napisał:
A sam osobiście jestem za tym, żeby nie tylko odebrać drużynowym powyżej 35 roku życia czynne prawo wyborcze ale generalnie rozważyć potrzebę działania w ZHP drużynowych powyżej 35 roku życia.
Generalnie piszesz bzdury. Mnie, jako szczepowenu i członkowi władz hufca oraz chorąwi, itd., sprawa własnego czynnego prawa wyborczego "lata" , ale będę walczył "jak lew" o prawa drużynowych, bez względu na wiek, kolor włosów, czy narodowość.
A tak w ogóle jest to "stawianie konia przed wozem". Może najpierw postarac się aby nie było problemów ze "znalezieniem" drużynowych w jakimkolwiek wieku a dopiero po tym "grymasić" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 maja 2005, 06:28

barnrot napisał:
I oto, jak zwolna dyskusja schodzi na ślepy tor. Czesiu użył skrótu myślowego, który kowlak podchwycił i użył - już całkiem nadużywając znaczenia przytoczonego zapisu. Nie była mowa o drużynowych, lecz o kadrze. Do idei (ale nie zapisu) właśnie co przytoczonego zdania kowlaka mógłbym się przychylić. Zapis, o którym mowa, mówi jednak także o ponad-35-letnich członkach KSI, KH, członkach KCh, komendantach wydziałów i inspektoratów, mających przydział do danej jednostki etc. Zapis ten jest w moim przekonaniu błędny, w swej filozofii niezgodny z duchem tej organizacji, która - fakt - ma być organizacją młodzieżową, ale najpierw: wychowawczą, z ciągle aktualną ofertą dla młodych ludzi. Nie rozłącznie. A ograniczenie praw starszych członków pełniących funkcje zgodnie z prawem związkowym nie jest w żaden sposób wychowawcze, szczególnie jeżeli podkreślamy w tej organizacji rolę autorytetów. Tak, wiem, że zapis dotyczy tylko prawa czynnego, nie biernego. Nie jest to jednak istotne. Jeżeli ktoś pełni funkcję, powinien mieć odpowiednie prawa. Jeżeli zauważyliśmy, że w naszej organizacji za dużo jest osób, które nie powinny już pełnić funkcji albo być w organizacji - mamy tysiące pozytywnych sposobów na to, by przestali. Jednym z nich jest powierzenie tych funkcji osobom młodszym.

Czuję się dziwnie tłumacząc oczywiste rzeczy. Ci, którzy uznają, że zapis ten rozwiąże ich problemy, niechże się zastanowią, czy właściwie je zdiagnozowali. Podobnie z drugim zapisem - parytetem wieku wobec członkostwa komend. W moim hufcu od lat 15, jak pamiętam, połowa członków KH była młodsza niż 35 lat. Nie uważam, by miało to jakieś przełożenie na jakość.

Jako osoba z listy wskazanej wyżej przez Czesia, muszę poinformować, że - jeśli nawet, tak jak pisze kowlak, jest to zdanie zespołu, w trakcie prac zdecydowanie się temu zdaniu sprzeciwiłem i na takim stanowisku pozostaję.

".........Czesiu użył skrótu myślowego, który kowlak podchwycił i użył - już całkiem nadużywając znaczenia przytoczonego zapisu. Nie była mowa o drużynowych, lecz o kadrze. ...." Nie, to nie był skrót myślowy, bo chodziło mi o to jaki skutki taki zapis spowoduje. Właśnie o pozbawienie czynnego prawa wyborczego drużynowych pow. 35 lat. Mógłbym się zgodzić z takim zapisem gdyby wyłączeni z niego byliby drużynowi.
Zacytowałem całą Twoją wypowiedź gdyż zgadzam sie z nią.
Powoduje ona moją wiekszą nadzieje na pozytywne owoce pracy Zespołu. :)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 maja 2005, 07:45

Tomek napisał:
Muszę przyznać, że jestem entuzjastycznie nastawiony do pomysłu wiekowego ograniczenia czynnego prawa wyborczego, choć jestem pełen obaw, czy przekrój wiekowy delegatów na Zjazd pozwoli na przegłosowanie tego pomysłu.

Myślę, że w tym temacie warto też rozważyć rozwiązania o których już na tym forun dyskutowano: http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?T ... 443&page=0
Ano właśnie. "Wczytaj się" jeszcze raz w tamten wątek.

A co do "pomysłu" to z pewnościa będzie już "trefny" na etapie zbiórek wyborczych.
Zwłaszcza gdy "dotrze" do uczestników iż oznacza on właśnie
pozbawienie czynnego prawa wyborczego znacznej grupy drużynowych.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 maja 2005, 08:08

ganaga napisał:
Naszym zdaniem ograniczenie czynnego prawa wyborczego dla kadry np. do 35 roku życia (sa głosy, iż do 25-30) jest jednym z aspektów zapewniających realizację tego celu.
Oprócz krytyki prosze o propozycje zapisów :)
Zaproponowany przez Tomka wątek:
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?T ... 443&page=0
możesz uznać za wstępną propozycję ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ganaga
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ganaga » 10 maja 2005, 08:49

Wspomniany watek mówiący o uprawnionych do udziału w zjeździe hufca z głosem decydujacym jest ciekawym pomysłem na rozwiązania związane z budowaniem nowego Statutu i dalej nowej ordynacji wyborczej. Oczywiście zapisy Statutu muszą byc spójne ze Strategią rozwoju ZHP.

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 maja 2005, 09:10

ganaga napisał:
Oczywiście zapisy Statutu muszą byc spójne ze Strategią rozwoju ZHP.
I odwrotnie ;-)
Zapisy Strategii rozwoju ZHP muszą być spójne z zapisami Statutu.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”